0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

T. A.

Hava tahmin modellerinde çok farklı sonuçlar
« : Nisan 29, 2016, 15:25:11 »
2 ila 3  günlüğüne Knidosta kafa dinlemek istedik. Genel bilinen siteler pek bir hava vermiyordu. Şeytan dürttü. Windfinder programının paralı versiyonunda superforecast diye bir seçenek var. Ona bakayım dedim. Ve aynı yer için aşağıdaki sonuçları aldım:

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Malum knidos keşişlemeye açık. Topladık halatları çıktık.

Bu farklılık aynı şekilde Datça için windguru da da mevcut. Aşağıdaki tahminde ayın 30una dikkat çekiyorum.

Bu denli fark nereden kaynaklanabilir?
« Son Düzenleme: Nisan 29, 2016, 15:29:28 Gönderen: Tunç Aytunç »

*

H. E.

Ynt: Hava tahmin modellerinde çok farklı sonuçlar
« Yanıtla #1 : Nisan 29, 2016, 15:40:15 »
Windguru'da hava model farklılığı mı var? GFS 27 km, WRF 9 km falan gibi?

*

A. Ç.

« Yanıtla #2 : Nisan 29, 2016, 16:05:09 »
Okyanusların havaa tahmini açısından daha güvenilir  sonuçlar verdiğini biliyoruz. Bir kasırga sırasında yönünü tahmin için yapılan tahminlerin de uyumlu olması gerekirken, neredeyse yönü açısından 90 dereceden fazla farklılıklar vardı. Sonuçta Avrupalıların yaptığı tahminler doğu çıktı. Amerikalılar da acaba Avrupa tahmin yöntemlerini mi kullansak diye aralarında tartışmaya başladılar.

Hava tahminleri adından da anlaşılacağı gibi "tahmin"dir. Birçok güncel bilgiye ve geçmişteki tecrübelere bakarak tahminde bulunursunuz ve en iyisini umarsınız. Hava tahmininde sadece bir günlük tahminlere itibar etmekte ve bunu bulunduğunuz bölgede kendi gözlemlerinizle doğrulamakta yarar var. 

Şimdi ben size İstanbul için 1 yıllık rüzgar tahmini vereyim:

Rüzgarlar kuzey yönlerden 2-4 zaman zaman 5 kuvvetinde esecektir. Bu bir tahmindir, isteyen bir yıl boyunca gün be gün rüzgar hızını ölçerek 1 yıl deneyebilir, sanırım en az % 80 doğrulukla tutacaktır.  Fala inanmayın falsız da kalmayın derler, hava tahminini alın, kendi tahmininizi de yapın ama "tahmin" olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Çok büyük ihtimalle tutar ama geri kalan küçük ihtimalde siz denizdeyseniz  işiniz var demektir.

*

T. A.

« Yanıtla #3 : Nisan 29, 2016, 16:13:39 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Windguru'da hava model farklılığı mı var? GFS 27 km, WRF 9 km falan gibi?
Normalinde GFS var. Paralı versiyonunda (pro diye geçiyor) GFS'le birlikte ayrıca bir de superforcast diye birşey var.

*

Z. D.

« Yanıtla #4 : Nisan 29, 2016, 16:21:52 »
Keşişlemeden dolayı knidostan nereye kaçtınız Tunç korsanım Palamutbükü, Simi, kos

*

A. S.

« Yanıtla #5 : Nisan 29, 2016, 17:00:32 »
Tunç hangi modelleme daha iyi sonuç veriyor bilemiyorum ama Poseidon dışında ben en iyi sonucu Predict wind ten alıyorum o bölgede..

Bu arada elemana ihtiyacın var mı bizde senin gibi yaz boyu denizde olmak istiyos Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Öldüm kıskançlıktan...
*

T. A.

« Yanıtla #6 : Nisan 29, 2016, 21:52:43 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Keşişlemeden dolayı knidostan nereye kaçtınız Tunç korsanım Palamutbükü, Simi, kos
Zafer abi biz Bozburun barınağına sancak tarafa ilk tekne olarak yanaştık. Böylece bahsedilen rüzgar gelirse hem iskele kıç omuzluktan almayı hem de kimsenin bizim üzerimize yuklenmemesini garantiledik. Bakalım sabah hangi tahmin daha doğru göreceğiz. Bu arada bu bölgede lodos ve keşişleme için Simi Panormitis koyu da korunaklı.
Ahmet, teknede yerimiz var. Her zaman bekleriz.
« Son Düzenleme: Nisan 29, 2016, 21:55:48 Gönderen: Tunç Aytunç »
*

M. E.

« Yanıtla #7 : Nisan 30, 2016, 09:45:55 »
Tahmin hakkında çok fazla birşey söylemeye gerek yok.
Mevsim geçişlerinde benzer fikir ayrılıkları ortaya çıkabiliyor, siteler arasında
En iyisinde tüm kıtayı içine alan izobar değişikliklerini takip etmek. Böyle yorumlamak daha anlamlı bence

Bir de tabi tartışmasız gözle takip. Bulutların şekli, hızı, barometre vb

Keşişlemeden o civarda kurtulmak için alternatif Mersincik Limanı olabilir. Palamut, Hayıt hatta Datça riskli yerler.
İkinci güvenli bölge Dirsek-Selimiye arası olabilir. Bir de Bencik güvenlidir, ama yol üstünde mi bilemiyorum?

Bozburun eğer biraz lodosa çevirirse zorlayabilir. Hele de liman içinde bayağı karışabilir, diğer teknelerden dolayı.
Pedi de solugan olur, Simi ana liman da keza...
Panormitis'te öyle bir havada hiç kalmadım. Bence batı taraftaki Aya Emilianos (kilisenin olduğu koy) daha isabetli olur.
*

T. A.

« Yanıtla #8 : Nisan 30, 2016, 15:22:35 »
Meremcim sağolasın. Emilianos derinliklerini bilmediğimden hiç girmedim, deneyeceğim. Bu arada Göcek civarı lodosta sence neresi en sağlamıdır?
*

H. A.

« Yanıtla #9 : Nisan 30, 2016, 19:17:23 »
Balıkçılar bana keşişlemede Orhaniyeye kaç demişlerdi, Selimiye yi kesinlikle tavsiye etmemişlerdi.
*

H. A.

« Yanıtla #10 : Nisan 30, 2016, 19:22:20 »
Pedi koyunda bir keşişlemede bulundum, direk etkileniyor, tavsiye etmem.
« Son Düzenleme: Nisan 30, 2016, 19:22:57 Gönderen: Hakkı Algın »
*

M. E.

« Yanıtla #11 : Mayıs 01, 2016, 18:34:26 »
Selimiye, dirsek ve sığ liman fırtına kesislemede solugan yapmıyor ancak şiddetli ve yön degistiren sagnaklar yapiyor. Kictankara değil ama cift demir ile alarga daha uygun olur. Koca bahce ve Kuzbuku bu havalarda daha korunaklı. Keza Bencik'in iyice kutusu da kesislemede sakin kalıyor. Orhaniye içinde adanin kuzeyi ve Martı marina civari dagilirken Kiz kumu'nun en dibi eger cok kalabalik degilse uygun demir yeri. Kuytuda kaliyor iyi demir tutuyor. Balikcilar ve sizinle hem fikirim. Saygilar
« Son Düzenleme: Mayıs 01, 2016, 18:35:13 Gönderen: Mehmet Erem »
*

Z. T.

« Yanıtla #12 : Mayıs 01, 2016, 21:03:48 »
Panormitis "taş" gibidir. İyi demir tutar, rüzgar içeride yön değiştirmez nereliyse bilirsin Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Her havada güvenle kalınabilir. Yunan a girmemiş olmak sorun olmayacaksa Tunç oraya gidebilirdin, sen daha önce de gitmişsindir oraya aslında.

Son Simi gidişimizde Ay Emilianos a öğle molası için gitmeyi düşünmüş ama caymıştık. Derinlikler sorunluydu sanıyorum ama bir gün gider görürüz kısmetse.

Geçen dönem Selimiye de sıkı bir keşişleme dağıttı herkesi. Hakkı korsanım uyarmıştı ama Orhaniye de yer bulamayız, hazır burada demirimiz tutmuş, kalalım kolaycılığına gittik. Geceyi herkes gibi ayakta geçirdik Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Palamut da keşişlemede kalmadım hiç, ama sanki kalınabilir gibi geliyor MereM neden önermiyor orayı bilemedim?

Üç beş kez kaldığımız Sığ Limanda rüzgar nereli bilemiyorsun Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Koy içinde fırdöndü oluyorsun. 2 Yıl önceki Sevgi Çemberi günümüzden önceki gün 8-10 GeKo teknesi çok şaşırmıştık, Tunç(Taj), İnan(Cheesecake) ve Hakan Meriç(Mea Maia) demir toplayıp Selimiye ye gitmişlerdi. İyi demir tutuyor ama sıkışıklık varsa alarga önerilmez, ılımlı rüzgarlarda kalınabilir. Petunia ve Taj birbirlerine yaklaşırken Julie ve Tunç un kaygı dolu bakışlarını hala unutamıyorum Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Ertesi gün herkes geldi ve Sevgi Çemberi olayımız tamamlamıştık, güzel zamanlardı.

Herkese selam.

*

O. B.

« Yanıtla #13 : Mayıs 03, 2016, 13:52:27 »
Sonuç ne oldu? Hangi tahmin doğru çıktı?
*

T. A.

« Yanıtla #14 : Mayıs 03, 2016, 17:15:02 »
Orhan abi biz Knidostan Bozburuna geçmiştik dolayısıyla Knidos'ta ne oldu bilmiyorum ama Bozburun icin de superforcast, GFS e gore daha güçlü bir keşişleme veriyordu ve doğru çıktı. Ertesi gün kimse tutturamadı. Biz Göcek yolunu motorla yapmak zorunda kalırız demiştik çünkü tüm siteler max 2 beaufort SW veriyordu. Ortalama 15 knot batı esti. Yolun 2/3ünü yelkenle yaptık.