0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

E. Y.

Ynt: Bu kış için tahminler, beklentiler...
« Yanıtla #30 : Şubat 09, 2019, 09:33:53 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Ben de hep "Biscay körfezindeki hava ile Adriyatik'in ne alâkası var?" derdim. Varmış.

Üstadım bölgemizi etkileyen atmosferik hareketleri bir yazsanız da nerede, hangi zamanda daha keyifli yelken yapabileceğimiz konusunda bilgilensek..

Ben en çok yaz aylarındaki "eşek imbatı"nın şikayetçiyim.. 
Bugün de ne güzel hava var. Güneş pırıl pırıl ve ayaz mı ayaz..

O meteorologların işi, ben henüz işin ; "Ne alâkası var canım..., Yaa!! Öyle miymiş?? Bak sen şu Allah'ın işine" aşamasındayım  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Gökhan Abur'da Ege'de imbat* esmediğinden bahsetti. Galiba neden olarak da denizlerin hala soğumamış olmasını göstermişti. Dedim ya, birincide kağıt kalem ikincide gözlük yoktu. E, bizim dahili belleğin kapasitesi de düşük olunca... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*İmbat'tan kasıt Ege'nin bildiğimiz İmbat'ı. Eşek İmbatı dediğiniz Karayel ise, İmbat yerine Karayel'in estiğini, gece bile rüzgarın durmadığını söylemişti. (Ya da benim aklımda öyle kaldı)
« Son Düzenleme: Şubat 09, 2019, 09:41:31 Gönderen: Erol Yapıcı »

*

R. E.

« Yanıtla #31 : Şubat 12, 2019, 02:27:33 »

Gezginkorsan.org ana sayfasının sol tarafında "Geko Takvim" yer alıyor.
Bilmiyorum benim dışımda da ona bakan var mı?
Önemli buluyorum. Geleneksel takvime atıf yapması nedeniyle

5 sene önce yani 2015'te 9 şubat gibi olan büyük fırtına bu sene 2-3 gün saptı. Ama Geko takvimi tutturdu.

Fırtınanın altında ise
Bedrül'aczin Başlangıcı, ifadesi yer alıyor.

Bunun doğrusu Berdül'acz'dir.

Şubat'ta değil Mart'tadır. Geko takviminde Şubat'taymış izlenimi doğuyor ama neyseki devamında 11-17 Mart kocakarı fırtınası diye açıklama var.

Sonra da "ebrul'un beşi" geliyor. Onu da atlattık mı "Hoşgeldin bahar" Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

M. G.

« Yanıtla #32 : Şubat 12, 2019, 06:02:07 »

Fırtınanın altında ise
Bedrül'aczin Başlangıcı, ifadesi yer alıyor.

Bunun doğrusu Berdül'acz'dir.

Sn. Recep Ertürk Korsan'ımızın dikkati ve uyarısı üzerine takvimde yanlış yazılmış olan fırtına ismi, doğrusu olan "Berdül'acz" olarak değiştirilmiştir.

Hassasiyetinden dolayı kendisine derin teşekkürlerimizle...

*

R. E.

« Yanıtla #33 : Şubat 12, 2019, 11:41:51 »

Artık sarı rengi görünce zıplayacağız.. Turuncu ise "yandım allah" faslı..

*

R. E.

« Yanıtla #34 : Şubat 12, 2019, 13:55:37 »

"Bu sene kış hafif geçti" diyen olursa bilinki o kişi "karasal zihin" taşıyor.

Çok kar yağmadı, çok eksi derecelere düşmedi, yollar kapanmadı filan demesi de o zihin yapısını doğrular..

Denizciler için epey sert bir kış yaşıyoruz. Rüzgar her tarafı dağıtıyor. Hortumlar yaşıyoruz. Basınç alanları oluşuyor. İlk kez Akdeniz'de "Hurricane" formunda hava hareketi görüldü ve adını "Medicane" koydular. Neyseki ada bolluğu işi kurtardı.

Hesaplamadım ama geçen yıllara göre 2018-2019 kışı denizyolu ulaşımından iptalin en fazla olduğu yıl sanki.

İnşallah bugün biz kurtulacağız. Darısı daha kuzeydekilerin başına..

*

R. E.

« Yanıtla #35 : Şubat 23, 2019, 10:35:35 »

Soğuğu yağışı değil de rüzgarı tırstırıyor..
1 hafta sürecekmiş..
Ben 18 Mart haftasına bakıyorum. Karlı olmazsa memleket, bahar gelmiştir. Yok kar varsa bahar 5-10 Nisan'dan sonra gelir.

Suda tuttuk güya açılırız diye kayığı.. Arkadaşım arada bir mesaj atıyor "Duba yüzüyor" diye..

Az kaldı ama bu kış, ömrümün en uyuz kışlarından biriydi..

*

O. E.

« Yanıtla #36 : Şubat 23, 2019, 11:34:00 »
Aynı fikirdeyim bu kış çok dengesiz ve sıkıcı oldu....
*

E. S.

« Yanıtla #37 : Şubat 23, 2019, 16:35:27 »

Soğuğu yağışı değil de rüzgarı tırstırıyor..
1 hafta sürecekmiş..
Ben 18 Mart haftasına bakıyorum. Karlı olmazsa memleket, bahar gelmiştir. Yok kar varsa bahar 5-10 Nisan'dan sonra gelir.

Suda tuttuk güya açılırız diye kayığı.. Arkadaşım arada bir mesaj atıyor "Duba yüzüyor" diye..

Az kaldı ama bu kış, ömrümün en uyuz kışlarından biriydi..

Recep korsanım,

Zahmet olmazsa siz teknenizi karaya çekseniz ne iyi olur. Bu sayede havalar düzelir, ben de çalışmalarımı sürdürürüm.

Çalışmalar bitince size haber veririm, teknenizi yeniden suya indirirsiniz. Denizcilikte yardım etne geleneksel değil midir?
*

R. E.

« Yanıtla #38 : Şubat 23, 2019, 21:05:24 »

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu sene bitti artık.
Şunun şurasında 4 hafta ya kaldı ya kalmadı.
Seneye kasım'da kayık karada olur. Kafam da rahat olur.

*

R. E.

« Yanıtla #39 : Şubat 26, 2019, 19:52:31 »

Berbat fırtınalı günler geçirdik.. Geleneksel takvimdeki 3 günlük fırtınayı 3 gün olarak yaşadık. 50 knottan fazla olduğu anlar oldu. Bir arkadaşım "abi senin kayık tam yelken pozisyonunda duruyor" dye takıldı. Tekne sancağa yatıyordu rüzgar etkisiyle. O derece sert estiği anlar oldu.

Bu 3 günlük fırtına tam biterken yenisi geliyor.

*

Ö. T.

« Yanıtla #40 : Şubat 27, 2019, 00:57:13 »
Allahın dediği olur hocam kasma o kadar.
Hem fuarda özellikle sordum , benimki biraz tartışmalı ama Allah göstermesin kötü bir durumda sigorta senin tekneyi ödüyormuş. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

R. E.

« Yanıtla #41 : Şubat 27, 2019, 01:08:09 »

Hem fuarda özellikle sordum , benimki biraz tartışmalı ama Allah göstermesin kötü bir durumda sigorta senin tekneyi ödüyormuş. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Aklımıza da kötü bir şey getirmeyelim.. Fakat ben tam anlamadım dediğini.
Yani sizinkini ödemede sıkıntı olabilir ama benimkini öder mi oluyor dediğiniz?

Neden?

*

Ö. T.

« Yanıtla #42 : Şubat 27, 2019, 11:56:01 »

Aklımıza da kötü bir şey getirmeyelim.. Fakat ben tam anlamadım dediğini.
Yani sizinkini ödemede sıkıntı olabilir ama benimkini öder mi oluyor dediğiniz?

Neden?

Sen Türk Bandıralı ve balıkçı barınağındasın. Tonozun vs. Herşey nizami.
Ben yabancı bandıralı ve olmamam gereken balıkçı barınağındayım. Tek kurtarırım teknede yaşıyor olmam , ayrıca çapa ve zincirle duruyorum orada.
Bilmem bu kadarı yeter mi .? Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Daha fazlasını telif hakkı almadan anlatmam. Forumda kızanlar oluyor bilgiye para alınmazsa.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

R. E.

« Yanıtla #43 : Şubat 27, 2019, 21:49:00 »

Daha fazlasını telif hakkı almadan anlatmam. Forumda kızanlar oluyor bilgiye para alınmazsa.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Öncelikle sigorta konusunu anladım. 3 tane tonoz iki açmaz iki buçuk koltuk halatı ile bağlı kayık. Ama başkalarınınki böyle bağlı değilse çok da anlamlı olmayabiliyor böyle bağlamak.. Dilerim sigortalık iş oluşmaz hiç.

Telif mevzuuna gelince, kapitalizmin son icadı bu telif mevzuu. Mühendislerine, ar-ge çalışanlarına üç kuruş veren adamların kasalarına milyon dolarlar akıyor telif mevzuundan.. Biz de Orhan Kemal'in Murteza'sını oynamayı seviyoruz. Sevmekten öte bayılıyoruz.

Sizin ve daha birçok fedakar arkadaşımızın forumlarda paylaştığınız bilgiler tüm denizcilik camiasının kabullerini değiştirdi. Çalıştınız, öğrendiniz, denediniz ve gür sesle de söyleyebiliyorsunuz. Bu satırlara inanmayanlar forumu karıştırabilirler.

Profesyonellerin çabasını konu dışı bırakarak söylüyorum, bilgi paylaşımı forumların olmazsa olmazıdır. Ha keza alet-edavat, araç-gereç paylaşımı da...

İsteyen teknesine profesyonel bir haşerat firması çağırıp ilaçlatabilir. Buna kimse bir şey diyemez. Ama benim teknenin ahşabında kurt var diye yazan dostumuza da olası çözüm yollarını biliyorsak söylemek insani borcumuzdur.  Ya da epoksi elyaf kaplama için izlenecek yol ve yöntemleri elbirliği ile paslaşa paslaşa anlatmalarınız gibi..

Sizin birçok konuda yaptığınız gibi..

Forum bunlar için var..
Yoksa diğer dostlarımıza "baaak tekneme ne aldım" demek için değil. Ya da birbirimize kapitalizmin/piyasanın işleyiş kuralları konusunda ahkam kesmek için değil..

Bu başlık yeri değil kuşkusuz ama söylemeden de edemeyeceğim. Her işin olduğu gibi bu işin de bir piyasası elbette var. Ama forumlar piyasaya servis hizmeti amaçlı yerler değil.

Aksine amatör denizcilerin dayanışması için, birbirine destek olması için var.
Eski yazıları kurcalarsak görürüz, amatör denizciliğin gelişimi için ömür harcamış dostlarımız var.
Sadece amatörler içinden değil, mesleği denizle ilişkili olup da amatör denizciliğe sürekli el veren, her sorumuzda yardıma koşan dostlarımız var.

Onlar var olduğu için de forumnlar var.
Onlar yoksa forumlar da yok.
Göreceksiniz olmayacaktır.

Neyse..
Haftaya lodos var, ılık günler yaşayacağız. Hafif rüzgarda yelkenlerin nemini atacağız kısmetse..

« Son Düzenleme: Şubat 27, 2019, 21:51:36 Gönderen: Recep Ertürk »
*

R. E.

« Yanıtla #44 : Mart 06, 2019, 23:20:46 »

Son duyumlarıma göre bu senenin "kocakarı soğukları" ve "hüsun fırtınası" ileri bir tarihe ertelenmiş.

Sizin duyumunuz var mı?