0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

T. Ö.

Ynt: Bu kış için tahminler, beklentiler...
« Yanıtla #15 : Ocak 05, 2019, 12:39:56 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

R. E.

« Yanıtla #16 : Ocak 25, 2019, 01:45:09 »

Yağmuru ve soğuğu kötü hava saymak istemiyorum. Ama öyle yağdıki.. Anlatamam. Sokaklar caddelerden akan nehirlerin kolları gibiydi.

Rüzgar henüz bizi hırpalamadı. Korkusu yetiyor. Aşağı tarafsa felaket yaşıyor. Yarın bize de gelecek herhalde..

*

R. E.

« Yanıtla #17 : Ocak 26, 2019, 01:31:04 »

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Öyle belalı bir kış yaşıyoruzki..
Poseidon bile belasını bulmuş..

*

R. E.

« Yanıtla #18 : Ocak 27, 2019, 13:07:57 »
Tuhaf havalar yaşıyoruz. Lodos, ılık, ıslak, gri havalar..
Mevsim için çok anormal bulunmayabilir.
Anormal yanı şu, ege'de siklon alanı oluşacak ama adalar izin vermiyor. Kara parçaları dağıtıyor oluşan havayı..
Sabahtan beri izliyorum. Midilli etrafında pupa seyirle tam tur atmak mümkün bir rüzgar rejimi. Bu geçtiğimiz günlerde de olmuştu..
Daha önce görmüş ve duymuş olduğum bir şey değil.. 4 yıldan fazladır izlerim böyle havalar görmedim..
27.01.2019'u yani bugün'e baştan itibaren izlerseniz "fırtınanın gözü"nün kuzeyden güneye kayışını gözlemek mümkün..

« Son Düzenleme: Ocak 27, 2019, 13:13:32 Gönderen: Recep Ertürk »

*

R. E.

« Yanıtla #19 : Şubat 01, 2019, 12:17:24 »

Kış kışlığını hatta biraz fazlasını yapmaya devam ediyor. Dün o saatlerden az önce Cunda'da barınaktaydım. Delirmiş bir rüzgar vardı. "50 knot olabilir mi" diye aklımdan geçmişti. Çünkü her şey uğulduyor. Tenteler yırtılıyor. Çarmıhlar ıslık çalıyordu. Muhtemelen 50 knot üstüydü.. Tek şans ise barınağın en korunaklı yönü rüzgarın estiği yöndü. GB'dan esiyordu. Sadece barınağın iç çırpıntısı 30-40 cm'yi geçiyor, rüzgar, teknelerin halatlarını zorluyordu..

Meğer biraz aşağıda hortum gerçekleşmiş..

Bu Medicane ile birlikte 3 veya dördüncü hortum teğet geçmesi.. Medicane bize gelene kadar dağılmıştı. Lodos fırtınası olmuştu sadece. Sonraki hortumlar Midilli çevresinde pupa seyirle dönmeye elverecek şekildeydi.

Bu sonuncusu, Midilli'den ana karaya doğru gelmiş. Mesafenin kısalığı ve karaya çarpması nedeniyle de dağılmış..
Bugünse güzel, ılık bir hava..

« Son Düzenleme: Şubat 01, 2019, 12:18:42 Gönderen: Recep Ertürk »

*

R. E.

« Yanıtla #20 : Şubat 07, 2019, 23:03:30 »

Bu gece bizim yediğimiz KD ve  daha çok doğu rüzgarının hiçbir yerde kaydı yok...

Tedirgin bekliyoruz.

Anlatamadığım ise bu kış başka kış..
Yahu ege'de akdeniz'de hortumlar oluyor.. Yıllardır görülmemiş fırtınalar oluyor..

Soğuk, sıcak çok da önemli değil.. ama rüzgarlar, fırtınalar korutuyor..

"Dilerim bunların daha beteri Marmara'da olur ve İstanbul idrak eder" mi diyeyim?

*

Ö. T.

« Yanıtla #21 : Şubat 07, 2019, 23:11:17 »

Bu gece bizim yediğimiz KD ve  daha çok doğu rüzgarının hiçbir yerde kaydı yok...

Tedirgin bekliyoruz.

Anlatamadığım ise bu kış başka kış..
Yahu ege'de akdeniz'de hortumlar oluyor.. Yıllardır görülmemiş fırtınalar oluyor..

Soğuk, sıcak çok da önemli değil.. ama rüzgarlar, fırtınalar korutuyor..

"Dilerim bunların daha beteri Marmara'da olur ve İstanbul idrak eder" mi diyeyim?

İdrak edince ne olacak hocam. ?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Sana söylemiştim  Marmara ya gel ,buralar yaramaz diye.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Şubat 07, 2019, 23:13:12 Gönderen: Öcal Turan »
*

E. Y.

« Yanıtla #22 : Şubat 07, 2019, 23:14:15 »
İki Çarşamba'dır Gökhan Abur'un meteoroloji seminerine katılıyorum. İkisinde de not alamadım(birinde kağıt-kalem yoktu, diğerinde gözlük Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap ) ama, onun ağzından özetle şunu söyleyeyim;
"Bundan 20-30 yıl önce tropikal kuşak 0-23 hadi olsun 25. enlemler arası olarak kabul ediliyordu. Şimdi ise 0-30. enlemler arası. 20 yıl sonra 0-35. enlemler arası tropikal kuşak olacak. Hortumları daha sık göreceğiz. Alışın"
*

R. E.

« Yanıtla #23 : Şubat 07, 2019, 23:17:08 »

Sana söylemiştim  Marmara ya gel ,buralar yaramaz diye.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Gidersem 4 mevsim denize girebileceğim, şort, tişört, terlik yaşayabileceğim yerlere gideceğim..
Cenk Ayvaz Kaptan Atlas Okyanusu'nda bir yerler tavsiye etmişti..
Belki seni dünya seyahatine uğurlarken oralara gelir ve kalırım..

*

R. E.

« Yanıtla #24 : Şubat 07, 2019, 23:19:04 »
İki Çarşamba'dır Gökhan Abur'un meteoroloji seminerine katılıyorum. İkisinde de not alamadım(birinde kağıt-kalem yoktu, diğerinde gözlük Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap ) ama, onun ağzından özetle şunu söyleyeyim;
"Bundan 20-30 yıl önce tropikal kuşak 0-23 hadi olsun 25. enlemler arası olarak kabul ediliyordu. Şimdi ise 0-30. enlemler arası. 20 yıl sonra 0-35. enlemler arası tropikal kuşak olacak. Hortumları daha sık göreceğiz. Alışın"

Yahu biz 35. paralelin kuzeyindeyiz. Ama niye iklim böyle? (35. paralel Saddam zamanında aklımda kalmış..)

*

A. Ş.

« Yanıtla #25 : Şubat 07, 2019, 23:32:21 »
Artık denizler daha geç soğuyor. Soğuması gereken zamanda halen dönem ortalamasının üzerinde sıcak kalan deniz, nemiyle fırtınayı besliyor. Alçak basınç sistemini derinleştiriyor. Yani yaşadıklarımız bu seneye özel değil. Artık bu tropik güçteki fırtınalar, hortumlar giderek hayatımızın doğal bir parçası olacak.
*

R. E.

« Yanıtla #26 : Şubat 07, 2019, 23:37:54 »
Artık denizler daha geç soğuyor. Soğuması gereken zamanda halen dönem ortalamasının üzerinde sıcak kalan deniz, nemiyle fırtınayı besliyor. Alçak basınç sistemini derinleştiriyor. Yani yaşadıklarımız bu seneye özel değil. Artık bu tropik güçteki fırtınalar, hortumlar giderek hayatımızın doğal bir parçası olacak.

Atilla kaptanım kesinlikle haklısınız ve sorun da burada.. Bu sezon en az üç ez Ege'de "fırtınanın gözü"nü takip ettim. Şansımıza adalar var ve dağıtıyor. Kimimize kuzey, kimimize güney kimimize başka yönde "şiddetli rüzgar" olarak yansıyor...

Kesin olan şu, bundan sonraki zamanlar bundan öncekiler gibi olmayacak..

*

A. Ş.

« Yanıtla #27 : Şubat 07, 2019, 23:44:59 »

Atilla kaptanım kesinlikle haklısınız ve sorun da burada.. Bu sezon en az üç ez Ege'de "fırtınanın gözü"nü takip ettim. Şansımıza adalar var ve dağıtıyor. Kimimize kuzey, kimimize güney kimimize başka yönde "şiddetli rüzgar" olarak yansıyor...

Kesin olan şu, bundan sonraki zamanlar bundan öncekiler gibi olmayacak..

Bu konuda da siz çok haklısınız Recep korsanım. Özellikle Güney Ege'deki ada bolluğu, Ege'nin Atlantik'ten çok daha küçük olması, bu depresyonların hiçbir zaman Florida kıyılarını vuracak güce ulaşamamasına da yarayacak.
*

E. Y.

« Yanıtla #28 : Şubat 08, 2019, 19:04:07 »

Yahu biz 35. paralelin kuzeyindeyiz. Ama niye iklim böyle? (35. paralel Saddam zamanında aklımda kalmış..)

Ben de hep "Biscay körfezindeki hava ile Adriyatik'in ne alâkası var?" derdim. Varmış.
*

R. E.

« Yanıtla #29 : Şubat 09, 2019, 09:22:48 »

Ben de hep "Biscay körfezindeki hava ile Adriyatik'in ne alâkası var?" derdim. Varmış.

Üstadım bölgemizi etkileyen atmosferik hareketleri bir yazsanız da nerede, hangi zamanda daha keyifli yelken yapabileceğimiz konusunda bilgilensek..

Ben en çok yaz aylarındaki "eşek imbatı"nın şikayetçiyim.. 
Bugün de ne güzel hava var. Güneş pırıl pırıl ve ayaz mı ayaz..