0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

N. İ.

BAROMETRELER
« : Ağustos 19, 2014, 17:47:36 »
Hemen hemen tüm teknelerde çeşitli markalarla üretilmiş Barometreler vardır.Bu Barometreler bazen oldukça ucuz (50-100 tl) civarında olabiliyorlar.Benim merak ettiğim bu kadar ucuz olan bir cihaz gerçekten doğruyu gösteriyormudur. Yada hangi marka(lar) gerçekten güvenli veriyi bize verirler.Böyle şu marka cihaz iyidir olacaksa bu olmalı diyeceğiniz ve Türkiyedede bulunan bir barometre cihazı varmıdır?

*

M. E.

Ynt: BAROMETRELER
« Yanıtla #1 : Ağustos 19, 2014, 18:12:43 »
Bende de çalışmayan bozuk barometre var.Antika gibi.Tamir yapan bir yer var mıdır?

*

A. Ç.

« Yanıtla #2 : Ağustos 19, 2014, 18:57:09 »
Barometrelerin gösterdiği değerler teknede çok önemli değildir. Barometre yeter ki çalışsın ve düşmeleri ve yükselmeleri göstersin.

İyi bir barometre ise tamir ettirmeye değebilir. Sanırım içindeki basıncı algılayan parça delinmiştir. Öyle ise basit bir lehim bile yeterli olabilir.

*

T. A.

« Yanıtla #3 : Ağustos 19, 2014, 20:09:06 »
Samsung telefonların bazı modellerinde barometre var. Bilginize:

*

S. Ç.

« Yanıtla #4 : Ağustos 19, 2014, 21:30:41 »
Bir sürü barometrem var..bir kere bile bakmadım..ama teknede güzel duruyor:)

*

M. E.

« Yanıtla #5 : Ağustos 19, 2014, 22:30:07 »
İstanbul'da tamir yapan bir yer biliyor musunuz?
*

K. U.

« Yanıtla #6 : Ağustos 19, 2014, 22:45:16 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
......
Barometrelerin gösterdiği değerler teknede çok önemli değildir. Barometre yeter ki çalışsın ve düşmeleri ve yükselmeleri göstersin.

........

Bende böyle düşünmekteyim.... Basınçın ne olduğu değil havanın ne olacaği daha önemlidir...

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #7 : Ağustos 20, 2014, 16:53:32 »
Yıllardır aşağıdaki resimde görülen havadurumu istasyonunu kullanıyorum.
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

hafif basit bir alet olduğundan turlarda, transferlerde filan yanımda taşıyorum, çantada yer kaplamıyor.
grafik özelliği sayesinde değişimi takip etmek çok kolay.
evde kullanıldığında iç ve dış sıcaklık sensörlerini kullanırsanız oldukça başarılı tahmin yapabiliyor.

yeni bişey alacaklara tavsiye ederim.. fiyatları 100TL civarlarından başlayıp fonksiyona göre alıp başını gidiyor! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

teknelerde görülen saat benzeri analog baramotreler oldukça basit ama işe yarayan cihazlar..
kapalı metal bir kutunun basınç ile genleşme-daralma prensibine göre çalışıyor.
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
tek dezavantajı ısı farklarından da çok etkileniyor olmaları.. kalitesine-fiyatına göre bu etki azalıyor olmalı..
*

O. B.

« Yanıtla #8 : Ağustos 20, 2014, 17:04:04 »

İyi bir barometre ise tamir ettirmeye değebilir. Sanırım içindeki basıncı algılayan parça delinmiştir. Öyle ise basit bir lehim bile yeterli olabilir.
Barometre bizim sularda hangi maksimum ile minimum değerler arasında gezinir?
Bir günde % kaç düşerse hava bozacak anlamına gelir?
*

F. T.

« Yanıtla #9 : Ağustos 20, 2014, 17:15:19 »
Ben bu sene denizciler için çıkarılan Tissot saatin barometre, pusula,  sıcaklık ve yükseklik ölçeri olan bir modelini aldım, seyirlerde devamlı ana ekranı barometreye ayarlıyorum o şekilde takip etmeye çalışıyorum. Barometre düştüğünde hemen haberim olabiliyor. Faydasını görüyorum. Fakat saatin manuelinde bu özelliklerin nasıl yarlayacağı ayrıntılı anlatılmadığı için her özelliğini tam kullanamıyorum. Ama kullabildiğim kadarıyla çok işimi görüyor. ( Bu arada ayarları bilen varsa ve yardım ederse sevinirim ) Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

N. B.

« Yanıtla #10 : Ağustos 20, 2014, 17:32:18 »
Alttaki aletin sıfırlaması nasıl yapılır acaba Özgür korsan?
*

F. T.

« Yanıtla #11 : Ağustos 20, 2014, 17:37:15 »

Calibrated yazan yerden Noyan abi.
Bende şu saat için cevap bekliyorum illa ki aramızda bilen kullanan vardır Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bu arada saat bu sene çıkan model gibi anlaşılmasın, bu sene ben aldım demek istedim. Model, eski bir model yani.
« Son Düzenleme: Ağustos 20, 2014, 17:45:33 Gönderen: Fatih Tanış »
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #12 : Ağustos 20, 2014, 18:15:56 »

Calibrated yazan yerden Noyan abi.
Bende şu saat için cevap bekliyorum illa ki aramızda bilen kullanan vardır Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bu arada saat bu sene çıkan model gibi anlaşılmasın, bu sene ben aldım demek istedim. Model, eski bir model yani.
Uzun yıllar Casio'nun tri sensor (sıcaklık, barometre, pusula) Pro Trek modeli saat kullandım.
Pusula dışında kalibre edilecek bişeyi yoktu, basıyosun çalışıyordu, güzeldi.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Noyan korsan, teknelerdeki klasik pirinç saat görüntülü barometrelerin çoğunda (ucuzları diyelim) kalibrasyon imkanı yok..
muhtemelen çinde üretildiği yerde bir kere kalibre edilmiş ve kapatılmıştırlar.
ciddi bir darbe (düşme vb.) olmadığı sürece kalibrasyonu da pek bozulacak aletler değil aslında..
yukarıdaki çizimde görüldüğü kadar basit aletler.. (söküp dağıttım da biliyorum!)

sadece ön tarafında değişimi görmenizi sağlayan bir ayar kolu/düğmesi oluyor,
böylece basıncın tam olarak kaç olduğundan öte Çelenoğlu hocamın dediği gibi temelde düşme-yükselme değişim durumunu takip etmemizi sağlıyor...

bence alet çalışıyorsa ve her gün periyodik olarak izliyor, bakıyor isek yeterli.. mutlaka kaç milibar olduğunu bilmek hayatımızda bişey değiştirmez..

ben evdeki istasyonumdan sürekli TR meteorolojiden (Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap) ve grib.us'dan aldığım basınç rakamları ile karşılaştırıyorum.. genelde 3-5mb hata ile doğru rakamları görüyorum.. ama rakam tutmasa ne olur? benim için çok bi sorun olmaz sanırım.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. Ç.

« Yanıtla #13 : Ağustos 20, 2014, 18:32:52 »
Bir barometre ancak doğru bir barometrenin bulunduğu yerde ayarlanır. Yani ikisi de ayn masa üstünde olacak. 3-5 mb meteorolji verilerinden sapma cihazın hatalı olduğuna işaret etmeyebilir, bu kadar basınç farkı aynı ev içinde iki ayrı odada bile oluşabilir.
*

H. E.

« Yanıtla #14 : Ağustos 20, 2014, 18:36:45 »
Bir barometre ancak doğru bir barometrenin bulunduğu yerde ayarlanır. Yani ikisi de ayn masa üstünde olacak....

İki barometre var ama masa yoksa?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap