0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. K.

Ynt: Bazı otomobillerin gizli özellikleri.
« Yanıtla #15 : Ocak 14, 2020, 19:03:47 »
Hatırlatma
-alman arabalarında sinyal kolu sola cevrilip kontak kapanırsa sol park lambaları , saga ise sag park lambaları yanar.
-sol kapı kapalıyken kaput kolunu cekemezsin
- Uzaktan kumandaya surekli açmaya basarsan kapılar kilitlenir + bastıgın sure kadar  pencereler kapanır. Tersi de olur
-Renaultlarda çift basmada pencereler kapanır (durduramazsın)

*

İ. E.

« Yanıtla #16 : Ocak 14, 2020, 19:30:18 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ben de işim otomobil olmasına rağmen yeni öğrendiğim bir özelliği paylaşmak isterim.

Direksiyonun sol altında bir kol var o kol kullandığında diğer arabalar otomatikman sizin ne tarafa yönleneceğinizi anlıyormuş. Hangi arabalarda var derseniz tüm markaların tüm modellerinden meğer yıllardır olan bir özellikmiş.. Sadece sizin aktive etmenize bağlı olarak çalışıyor.

İleri sürüş teknikleri notlarımdan:

"Size doğru gelen veya önünüzde sizinle aynı yönde giden bir aracın sinyal lambası yanıyorsa... bu durumun vereceği tek bilgi o aracın sinyal tesisatının sağlam ve çalışıyor olduğudur. Yanıp sönen sinyale bakarak aracın o yöne döneceğini varsayarsanız kaza riskini artırırsınız. Çünkü araç kullanırken bir numaralı kural şudur: Diğer aracın ne yapacağını varsaymayın! Diğer aracın her şeyi (aniden durmak, aniden hareket etmek, dönmek, kapı açmak, şerit değiştirmek, yola bir şey atmak vb.) yapabileceğini varsayın!"
Aynen öyle Turkiyede araba kullanmak için sadece hislerinize guvenmeniz lazim kurallar medeni toplumlar için gecerlidir

*

H. D.

« Yanıtla #17 : Ocak 15, 2020, 10:43:51 »
Fiat ducatoda Kontak anahtarının girdiği yerde dügmeye benzemeyen bir siyahlık var anahtarı çıkarırken aynı anda bu siyahlığa da basarsanız arabanın park lambaları yanar

*

İ. D.

« Yanıtla #18 : Ocak 15, 2020, 14:06:38 »
mazda da böyle şeyler yok,herşey açık ve net..öyle kapı arkası,masa altı gibi gizli saklı değil özellikler  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

E. S.

« Yanıtla #19 : Ocak 21, 2020, 19:28:31 »
Ben de işim otomobil olmasına rağmen yeni öğrendiğim bir özelliği paylaşmak isterim.

Direksiyonun sol altında bir kol var o kol kullandığında diğer arabalar otomatikman sizin ne tarafa yönleneceğinizi anlıyormuş. Hangi arabalarda var derseniz tüm markaların tüm modellerinden meğer yıllardır olan bir özellikmiş.. Sadece sizin aktive etmenize bağlı olarak çalış

İleri sürüş teknikleri notlarımdan:

"Size doğru gelen veya önünüzde sizinle aynı yönde giden bir aracın sinyal lambası yanıyorsa... bu durumun vereceği tek bilgi o aracın sinyal tesisatının sağlam ve çalışıyor olduğudur. Yanıp sönen sinyale bakarak aracın o yöne döneceğini varsayarsanız kaza riskini artırırsınız. Çünkü araç kullanırken bir numaralı kural şudur: Diğer aracın ne yapacağını varsaymayın! Diğer aracın her şeyi (aniden durmak, aniden hareket etmek, dönmek, kapı açmak, şerit değiştirmek, yola bir şey atmak vb.) yapabileceğini varsayın!"
Aynen öyle Turkiyede araba kullanmak için sadece hislerinize guvenmeniz lazim kurallar medeni toplumlar için gecerlidir
Bayıldım)) Halimiz ancak bu kadar güzel özetlenebilirdi;), bizde kural diye birşey yoktur...

*

Ü. Ö.

« Yanıtla #20 : Ocak 21, 2020, 22:31:26 »
Alıntı yapılan: İlker Erkman
[/quote

Türkiye'de kurallara uyulmamasını sokaktaki insan kalabalığına bağlardım, mesela yaya geçidindeki her yayaya yol versen, arabalara gitme imkanı kalmaz gibisinden. İngiltereye git, sokakta insan tek tük mesela...

Geçenlerde iş için Macao'ya gitmiştim. Bu düşüncemden utandım. Kalabalığın en esaslısı vardı fakat yayageçidinde insan olunca arabalar kesin duruyorlardı.

Ama bu duruma komşu Hong Kong'tan gelen adam da şaşırıyordu. Bizim orda ezer geçerler, bunları Portekizliler böyle eğitmiş dedi.

Almanya'da yaya olarak bana yol veren arabaya sen geç buyur dediğimde adam beni dövecekti.

Hal böyleyken geçen hafta Amsterdam'daki gözlemlerim hiç beklediğim gibi değildi:
-özellikle yayalar için yol boşsa kırmızıda geçmek normal (Türk usulü)
-yaya geçidini kullanıyorsunuz diye arabaların durduğu falan yok (Türk usulü)
-Amsterdam merkezde bisiklet öyle yoğun kullanılıyor ki, neredeyse bisiklet trafiği teröründen bile bahsedilebilir. Hadi bisiklet yolu onların da, yaya olarak kavşaklarda mesela gözünüzü 5 açmanız gerekiyor.

Macao'yu baya aradım bir yaya olarak.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Trafik anlamında Hollanda mı medeni, Macao mu derseniz tartışmasız Macao.

Bu gerçek Macao'yu Hollanda'dan daha medeni bir toplum yapar mı? Emin değilim.