0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

H. Z.

1978 Uğur Dündar; İst/Göztepe'de yarışan gençler
« : Aralık 05, 2018, 08:53:06 »

1978'de İstanbul Göztepe'de yolu kapatarak yarıştıkları "TIR ve kamyon trafiği çok yoğun" dedikleri yer E5 mi acaba?

*

H. H. A.

Ynt: 1978 Uğur Dündar; İst/Göztepe'de yarışan gençler
« Yanıtla #1 : Aralık 05, 2018, 09:20:44 »
 Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Aynen doğrudur.O zamanlar Göztepe üst geçit yoktu,ışıklar vardı. Işıklardan kalkış yapılıp Boğaz köprüsünün üst geçidinin altına kim önce girerse o kazanırdı. Parkur Göztepe - Otosan diye geçerdi ve uzunluğu 1300 metre idi. Hey gidi günler  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. Ç.

« Yanıtla #2 : Aralık 05, 2018, 09:34:40 »
Bir kaç parkur vardı, Göztepe ışıklar- Otosan büyük motorlu arabaların hız yarışı yaptığı yerdi. Fenerbahçe'de eskiden yolun ortasındaki ağaç sobeleme yeri olarak araba ile saklanmaç oynanırdı, ağaca dokunmak lazımdı, Normalde durup el ile dokunulurdu ama ebe ile ile arada çok az mesafe varsa dış dikiz aynasının feda edildiği olurdu. Şile yolu (eski) ralli için kullanılırdı. Sonradan arazi arabaları moda oldu, Göztepe'nin üstünde, çamur bir zeminde bunlar yarışırırdı. Önceleri 4 çekerler kullanılırken sonradan askeri amaçlı araçlar da devreye girmişti. Bağdat caddesi ve Fenerbahçe'de mobilete aynısından ikinci bir motor takmış biri vardı. Arabalarla kalkış yarışı yapardı ve hep kazanırdı.

*

H. Z.

« Yanıtla #3 : Aralık 05, 2018, 09:48:02 »
E5 ne zaman açıldı, hatırlayan var mı?

Ondan evvel Bostancı tünel kullanılıyormuş. Bazı filmlerde var. Türkan Şoray filmi ise '67-70 atası olsa gerek.

*

O. E.

« Yanıtla #4 : Aralık 05, 2018, 09:49:15 »
Fıyyy mevzuya bak ....

*

M. B. A.

« Yanıtla #5 : Aralık 05, 2018, 09:59:04 »
yok mu GeKo'da Göztepe-Otosan arası yarışmış zengin çocuklarından? şimdilerde yaşları 60 civarlarında olmalı?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. Ç.

« Yanıtla #6 : Aralık 05, 2018, 10:02:49 »
Bostancı'da tünel olmasının sebebi o tepelerin İstanbul mühimmat ana depo komutanlığı olmasındandı. Araziyi bölmemek ve görünürlük ve bilinirliğini gizlemek için tepeti yarmak yerine altına tünel yapılmıştı. E5'ten kastedilen herhalde Boğaziçi (pardon 15 Temmuz Şehitler) köprüsü olsa gerek. 1976-1977 yılında köprünün  var olduğunu hatırlıyorum. Mecidiyeköy'den Çapa ve Cererahpaşa'ya gidereken genelde klasik sahil yolunu kullanırdım. Sonra meraktan olsa gerek E5'e çıktım. Hiç vasıta olmadığı için inanılmaz çabuk gitmiştim.
*

A. D.

« Yanıtla #7 : Aralık 05, 2018, 10:06:33 »
Bu videoyu seyrederken gülüyorum. Adamlar o zaman başlamışlar pist de pist diye şu anda Türkiyede 2 tane pist var. Biri İstanbul Park diğeri de körfez. Körfez için pist bile denemez ama şu anda kapatılma arifesinde. Doğal Park yapacaklarmış. 
Biz de eskiden gece yarısı Yeşilyurtta havaalanı yoluna çıkardık. Sonra ışıklar ve polis kontrolleri başladı ikitelli sanayinin içine gitmeye başladık. Polis bir baskın yapardı kaçma sahneleri aynı filmlerdeki gibi olurdu. Sonra orası da bitti Ataşehir 2. köprü arası ve Tem Gebze arası yapardık. Polislerle yaşadığımız bir sürü komedi olaylar var. Ki biz bide bu işin eğitimini almış yarış geçmişi olan bir sürü organizasyonda eğitim veren insanlarız.  Yaptığımız doğru mu değil tabii ki. Ama trafiği hiç bir zaman tehlikeye atmadık. İleride araba gördüğümüz zaman gaz pedalından ayağımızı çekerdik arabaların arasında makas falan atmazdık. Atan adamları da aramıza almazdık. Şimdi 3. köprü yoluna çıkıyor gençlik. Biz elimizi ayağımızı çektik.
*

H. Z.

« Yanıtla #8 : Aralık 05, 2018, 10:14:03 »
Ne vardı sende Alper?
*

E. A.

« Yanıtla #9 : Aralık 05, 2018, 11:17:04 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
E5 ne zaman açıldı, hatırlayan var mı?

Ondan evvel Bostancı tünel kullanılıyormuş. Bazı filmlerde var. Türkan Şoray filmi ise '67-70 atası olsa gerek.
Hakan korsanım;  E-5/D100 karayolu 1950 lerde dönemin başbakanı Adnan Menderes'in önerisi ile yapılmış.  Bu karayolu İstanbul'u Ankara'ya bağladığından adı Ankara Asfaltı olarak kalmış.
Ankara asfaltı; Harem otogarı yapılana kadar Haydarpaşa köprüsünden ( otogar yapıldıktan sonra Harem'den ) başlar Ankara'ya kadar devam eder ki zamanımızda TEM yoluna alternatif olarak hala hizmet vermeye devam ediyor.
Söz konusu yarışlarda modifiye amerikanlar (hatta göztepe'de adını şimdi hatırlamadığım o zamanların en baba motor ustalarından birinin tadilat yaparak yol canavarına dönüştürdüğü citroen 2chevaux) Ankara Asfaltı ( şu anda yerinde yeller esen Trafik Muayene İstasyonu ) Göztepe trafik ışıklarından start alır Otosan fabrikasının önündeki üst geçit altında finiş yaparlardı. Yarışlarda büyük paralar döner ama en büyük iddialar "anahtar bırakmacasına" olurdu. Aslında çok anı var da, kafayı toparlayıp hatırlamak lazım  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

O. E.

« Yanıtla #10 : Aralık 05, 2018, 11:46:10 »
Ben Hiç hatırlamıyorum o dönemleri küçüktüm ben ...o zamanlar
*

E. A.

« Yanıtla #11 : Aralık 05, 2018, 12:07:08 »
biz büyüdük de  n'oldu Oktay korsanım  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

bu arada bahsettiğim 2cheveaux uğur dündar'ın röportajında başrolde çıkmış  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
sahibi tüm tadilat masraflarını kalkış yaptığı gençlerden fazlasıyla çıkarmıştı  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Aralık 05, 2018, 12:17:18 Gönderen: Engin Açıncı »
*

O. E.

« Yanıtla #12 : Aralık 05, 2018, 12:27:56 »
biz büyüdük de  n'oldu Oktay korsanım  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

bu arada bahsettiğim 2cheveaux uğur dündar'ın röportajında başrolde çıkmış  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
sahibi tüm tadilat masraflarını kalkış yaptığı gençlerden fazlasıyla çıkarmıştı  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Şaka şaka
1961 doğumluyum ben ,
Bütün O acaip işler bizim mahalleden çıkardı ...
Ama bizim mahallenin çocuklarından değil , sağdan soldan gelirler Belvünün önünde toplaşırlardı..
Bu işin 4-5 tane elebaşısı vardı...
Onlar Organize ederdi...
Selamiçeşmeli, Suadiyeli ....

Parka giren yoldan evvelki genişlikte 6 tane büfe vardı sabaha kadar açık....
Sonradan kaldırdılar Bi ufak AVM yaptılardı...

Roman Olur Beş cilt yine bitmez ...Oranın hikayesi...

Çok gülerdik biz o magandalara o zaman

*

E. A.

« Yanıtla #13 : Aralık 05, 2018, 12:31:22 »

Şaka şaka
1961 doğumluyum ben ,
Bütün O acaip işler bizim mahalleden çıkardı ...
Ama bizim mahallenin çocuklarından değil , sağdan soldan gelirler Belvünün önünde toplaşırlardı..
Bu işin 4-5 tane elebaşısı vardı...
Onlar Organize ederdi...
Selamiçeşmeli, Suadiyeli ....

Parka giren yoldan evvelki genişlikte 6 tane büfe vardı sabaha kadar açık....
Sonradan kaldırdılar Bi ufak AVM yaptılardı...

Roman Olur Beş cilt yine bitmez ...Oranın hikayesi...

Çok gülerdik biz o magandalara o zaman

mahir'in büfesi  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. D.

« Yanıtla #14 : Aralık 05, 2018, 12:32:20 »
Ne vardı sende Alper?
Şu anda Subaru Impreza GT var 96 model. Üzerinde 2.5lt blok , garrett 30R turbo ve özel dogbox şanzıman var. Bir arkadaşımla 2010 yılında  ortak alıp yaptık. Yeşilköyde onda duruyor. O da dokunmuyor bende her çıkardığımızda polis ceza kesiyor illallah geldi o yüzden sadece piste çıkarıyoruz. 99 da Saxo VTS sonra kendim modifiye ettiğim 470hp lik S40T4 daha sonra kısa bir dönem Mitsubishi Evo 6.5 sonra yine kısa bir dönem E39M5. Sonra uzun bir dönem subaruyla uğraşırken 300hp Megane RS, sonrasında A6 2.7T ve en son Skoda Fabia Vrs. Şimdi duruldum trafik yüzünden araba kullanmıyorum hanım Fluence kullanıo. Gazlamak istediğim zaman istanbul parka gidiyorum işletme müdürü yakın arkadaşım  Subaruyla Pist Günlerine giriyorum ya da eğitim olduğu zaman çağırıyor eğitim vermeye gidiyorum. Fermas Genel Müdürüde yakın başka bir arkadaşımdı o zaman da yine İstanbul parkta trackdaylere tanıtıma gidiyordum. 99 yılında yarış eğitimi aldım Körfez pistinde bir sezonda yarıştım.