0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

H. G.

Ynt: fotoğraf
« Yanıtla #15 : Haziran 13, 2020, 16:00:54 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Benim Nikon 750 ve cok isteyerek aldigim baba lens f2.8 70-200 var ama seyahatlerde tasimasi bana cok zor geliyor. Nerdeyse artik, hic kullanmiyorum. Cep telimi sirf, Samsung  daha iyi cekiyor diye, transfer ettim.

Teknolojik gelismelerle  acaba  makinalara gerek var mi diye sorgulamadan edemiyorum.
Ben de bu konuda fikir almak istiyorum. Cok yogun yolculuk yapan ve sirt agrilari olan biri olarak guzelim makinam ve lenslerim kutularda tozlaniyor.. Benden baska, boyle dusunen var mi? Yani cep telleri yeterli mi?

Taşıma konusunda haklısın Necla. Nikon D750 bende de olan bir makine, inan 2 yıldır elimi sürmedim. Onun yerine Fujifilmin Aynasız x-t20 makinesini taşıyorum çantamda, çok da memnunum. İkinci soruna gelince, biraz dinozorluk diyebilirsin ama cep telefonlarının aynı işi yaptığını, yeterli olduğunu sanmıyorum. Kontrolün bende olduğu bir makine her zaman tercihimdir.

*

İ. D.

« Yanıtla #16 : Haziran 13, 2020, 18:45:05 »
İlhan Korsan merhaba, 80D piyasaya çıktığında çok ses getirmiş bir makinadır. "Bir ara heves ettim sonra bıraktım" dediğinize bakarak şöyle bir tavsiyede bulunayım :
Kamerayı gövdenin sol üstünde bulunan "Modlar" düğmesini çevirerek A+ veya P konumuna getirin ve hoşunuza giden her şeyi bol bol çekin.Mutlaka bir görüntü çıkacaktır. (Eskiden, görüntünün film üzerine kaydedildiği dönemlerde görülebilecek bir şeyin çıkması bile  sevinilecek bir durumdu). Günün birinde "yaa bu görüntünün şurası neden şöyle de burası neden böyle" gibi sorular zihninizi kurcalayacak olursa diğer arkadaşların da belirttiği gibi İFSAK detaylı bilgiye erişebileceğiniz kaynakların başında gelir. Ancak konu o noktadan itibaren 80D'yi kullanmayı öğrenmekten çıkıp Fotoğrafı öğrenmeye doğru yol alır. Bu da biraz zahmetli ve uzunca bir yoldur ama keyiflidir. Hayat tarzınız IFSAK kurslarına devam etmenize izin vermez ise internette de güvenilecek bir çok kaynak var.
Görüntü işleme programı olarak ücretsiz ve kapsamlı bir program olan GIMP'i tavsiye edebilirim.
Kolay gelsin 
Kamil Bülbül

haklısısnız..çok teşekkürler Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

B. E.

« Yanıtla #17 : Haziran 14, 2020, 13:26:38 »
Benim Nikon 750 ve cok isteyerek aldigim baba lens f2.8 70-200 var ama seyahatlerde tasimasi bana cok zor geliyor. Nerdeyse artik, hic kullanmiyorum. Cep telimi sirf, Samsung  daha iyi cekiyor diye, transfer ettim.

Teknolojik gelismelerle  acaba  makinalara gerek var mi diye sorgulamadan edemiyorum.
Ben de bu konuda fikir almak istiyorum. Cok yogun yolculuk yapan ve sirt agrilari olan biri olarak guzelim makinam ve lenslerim kutularda tozlaniyor.. Benden baska, boyle dusunen var mi? Yani cep telleri yeterli mi?

Her ne kadar 'fotoğrafı fotoğrafçı çeker' derlerse de cep telefonları, anı fotoğrafı çekmekten daha öteye gidemiyor.
Reklamlarında kullanılan güzel özelliklerin, fotoğraf büyümeye başladığında bir işe yaramadığını görüyoruz.Siz de iyi biliyorsunuz ki işin başı sensör.Tırnak büyüklüğündeki sensöre sığdırılmış pixeller, fotoğraf büyüdüğünde iç içe girmeye bağlıyor.
Buna rağmen ben de fotoğraf çekme özelliğine bakarak telefon alıyorum.
Anı fotoğrafı da olsa net ve güzel fotoğraf çekmeyi seviyorum.