0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Ç. Ş.

Bisiklet Kullanım Profili Nedir, Ne İşe Yarar ?
« : Şubat 28, 2019, 18:31:45 »
          Bisiklet seçimi başlığında çok uzun uzadıya olmasa da bir çok bilgi paylaşılmış. Ben, ilk defa bisiklet alacak veya mesela 10-15 sene binmedikten sonra yeniden güncel modellerden almak isteyecek olanlara çok basit ama bir o kadar da belirleyici birkaç faktör eklemek isterim.
          En başta bisikleti kullanım profilinize göre seçmelisiniz. Kullanım profili diye yazdığım şey öyle bir şey ki bazen size 1 bisiklet değil 2 hatta 3 bisiklet gerekiyor olabilir.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
          Bisiklet kullanım profilinizi oluşturan faktörlerin önem derecesi tamamen kişiden kişiye görecelidir. Dolayısı ile yazdıklarım önem sırası değil sadece göz önüne alınması gereken noktalardır. Bu durumda profilinizde bir tek bisiklet türünün sağlayamadığı beklentileriniz varsa ve 2 bisiklet almayı düşünmüyorsanız işte o zaman öncelik sıranızı kendinize göre belirlemelisiniz.
   Bisikleti ne amaçla kullanmak istiyorsunuz ?
Spor, ulaşım, keyif, yarış, uzun turlar, ya da bir kaçı birden
   Bisikletinizi kullanım amacınızı daha çok ne çeşit ortamlarda gerçekleştireceksiniz ?
Şehir yolları mı, hafif arazi mi, arazi gibi şehir yolları mı , pist mi ?
          Sadece bu iki soruyu net cevaplayabilirseniz zaten bisiklet türünüz ortaya çıkmıştır. Marka bağımsız olarak şunu söyleyebilirim ki çok özel teknik detay veya özel sipariş donanımları saymazsak yukarıdaki kullanım profili size Türkiye den bisiklet seçmenizde yol gösterebilir. Hatta bu şekilde min. ne kadar bir bütçeden yukarı gideceğinizi de görmüş olursunuz.
          Bunların dışında bir çok bisiklet türünde, ana tasarımı başka kullanıma yönelik de olsa, lastik, jant, gidon ve boyu, sele gibi bazı donanımlar değiştirilerek sizin kullanımınıza tam oturan kendinize özel bir melez bisiklet de ortaya çıkarabilirsiniz. Benim gibi aksesuar seven ve bisiklet donanımı ile uğraşmaktan da hoşlanan birisi iseniz bu tür seçim çok daha keyifli olur.
          Bütün bunlardan sonra tabii ki boy, kilo, performans, cinsiyet, sağlık durumu vb. kişisel özelliklere göre arzu edilen bisiklet temin edilebilir.
         Bu başlığa çok detaya girmeden ama kendimce, bisiklet seçiminizi çok kolaylaştıracak temel basit noktaları yazdım. Bunlardan hareket ile detayda başka soruları olan dostlarıma, bildiğim kadarı ve tecrübem dahilinde çok hızlı cevap verip destek olacağıma inanıyorum  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

H. E.

Ynt: Bisiklet Kullanım Profili Nedir, Ne İşe Yarar ?
« Yanıtla #1 : Şubat 28, 2019, 19:30:55 »
Çetin bey,
Benim marina içi ve çevresinde dolaştığım pinokyo tipli(markasını hatırlamıyorum) bir akülü bisikletim var
katlanır tip olduğu için teknede yerde kaplamıyor.Spor yapma modunda isem manuel,tembellik modumda isem
akülü kullanıyorum. Tekneye gittiğimde tabii ki bir kaç sorum olacak!
İyi Akşamlar,

*

Ç. Ş.

« Yanıtla #2 : Şubat 28, 2019, 20:01:01 »
Hulki korsanım; siz zaten tam amacınıza uygun şekli yakalamışsınız.
Ama her daim beklerim ve 1 kelime bile yararım olursa sevinirim.

*

H. E.

« Yanıtla #3 : Şubat 28, 2019, 20:09:01 »
 Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

B. M.

« Yanıtla #4 : Aralık 21, 2022, 22:25:27 »
Cetin korsanim çok doğru anlatmış amaçlara göre kullanım uygundur eğer böyle bir imkanımız yoksa genel amacı belirlemek ve o yönde seçim yapmak en doğrusu Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
1. Resimde performans için kullandığım, 2. Resimde ise uzun turlarda kullandığım bisiklet mesela . Ama biryere koymak eşyaları ekipmanları derken hatri sayılır yer kapliyorlar. O yüzden son dönem daha kombine bisiklet arıyorum
« Son Düzenleme: Aralık 21, 2022, 22:30:32 Gönderen: Bedirhan Menteş »

*

Ç. Ş.

« Yanıtla #5 : Aralık 22, 2022, 13:00:57 »
Başlığa çok katkı sağlar mı emin değilim ama, benim gibi bisiklet sürmeyi gönülden sevenler için şöyle bir tesbitim var.

Kullanım profilinizi belirledikten sonra bile bir çeşit bisiklet ile aşkınızı yaşayamıyorsunuz Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Benim evde şu an 4 adet bisiklet olacaktı eğer oğlum bir tanesini italyaya götürmemiş olsaydı. Dolayısı ile sadece bir adet ile bisiklet kullanacağım derseniz bile en az iki farklı kullanımınızı belirleyipi içinden en çok ihtiyacınız olanı seçmek kalıyor geriye. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

B. M.

« Yanıtla #6 : Aralık 22, 2022, 14:24:28 »
Ayni bisikletleri daha farkli kullanımlar için modifiye edebilirsiniz.  ben daha rahat kullanım için iki bisikletin dış lastiklerini schwalbe nin zırhlı lastiklerinden taktım. Yol bisikletinde meridanin scultura 300 lampre modeliydi. Standart 11-28 arka kaset ile geliyor onuda 11 -34 yaptım rampalarda daha stabil bir tırmanış yapmayı sağladı.

Yada artık ikisinden de vaz geçip bir gravel mi alsak  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #7 : Aralık 22, 2022, 14:42:12 »
valla 30 yıldır aynı peugeot dağ bisikletimi yolda, derede, marinada, kumda, ormanda, pazarda markette, heryerde kullanıyorum.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
o beni yolda bırakana kadar ben onu bırakmam..  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

B. M.

« Yanıtla #8 : Aralık 22, 2022, 14:54:55 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
valla 30 yıldır aynı peugeot dağ bisikletimi yolda, derede, marinada, kumda, ormanda, pazarda markette, heryerde kullanıyorum.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
o beni yolda bırakana kadar ben onu bırakmam..  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Aman abi deme öyle 30 yıl okuyunca senin emektara saygı duydum. İlk kaynağını ben ilkokula giderken atmışlar valla maşallah ben eskidim ama o seni bırakmamış.🚴‍♂️🚴‍♂️🚴‍♂️
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #9 : Aralık 22, 2022, 15:16:07 »
ilginçtir, Peugeot'nun bu modeli (sanırım ismi "origin 200" gibi bişeydi) çok başarılıymış.

cromly kadrosu oldukça hafif halen taş gibi ve XTR mekanikleri gençlikte dere çamur vb çok girmiş olmama rağmen yük altında bile halen şıkır şıkır işliyor.. tüm göbekleri vb contalı olduğundan toz çamur su vb hiç etkilenmiyor.

şimdiye kadar sadece amortisörü ve selesini değiştirdim.. (teller ve fren pabuçlarını saymıyorum tabi.)
*

B. M.

« Yanıtla #10 : Aralık 22, 2022, 15:34:19 »
ilginçtir, Peugeot'nun bu modeli (sanırım ismi "origin 200" gibi bişeydi) çok başarılıymış.

cromly kadrosu oldukça hafif halen taş gibi ve XTR mekanikleri gençlikte dere çamur vb çok girmiş olmama rağmen yük altında bile halen şıkır şıkır işliyor.. tüm göbekleri vb contalı olduğundan toz çamur su vb hiç etkilenmiyor.

şimdiye kadar sadece amortisörü ve selesini değiştirdim.. (teller ve fren pabuçlarını saymıyorum tabi.)

Maşallah abi.
*

Ç. Ş.

« Yanıtla #11 : Aralık 23, 2022, 10:53:03 »
Bir zamanlar (bu sözü sanırım en çok bizim gibi yarım yüzyılı devirmiş olanlar kullanıyor  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap) neredeyse her tür sanayii ürününde kaliteli ve dayanıklı üretim yapmak gibi şimdilerin güleceği bir anlayış vardı.

Şimdi bir grup mühendis çıkıp ta biz uzun yıllar dayanacak arıza vermeyecek otomobiller cep telefonları bisikletler vs. yapacağız dese adamların akıbeti karanlık olur vallahi. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

B. M.

« Yanıtla #12 : Aralık 23, 2022, 11:18:18 »
Bir zamanlar (bu sözü sanırım en çok bizim gibi yarım yüzyılı devirmiş olanlar kullanıyor  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap) neredeyse her tür sanayii ürününde kaliteli ve dayanıklı üretim yapmak gibi şimdilerin güleceği bir anlayış vardı.

Şimdi bir grup mühendis çıkıp ta biz uzun yıllar dayanacak arıza vermeyecek otomobiller cep telefonları bisikletler vs. yapacağız dese adamların akıbeti karanlık olur vallahi. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Aynen öyle şimdi yarın elma gönül alma, yedek parçadan geri durma söz konusu
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #13 : Aralık 23, 2022, 14:53:34 »

Eskiden sanayi üretiminde şimdiki gibi teknolojii, bilgisayar, üç boyut, simülasyon, sanal testler vb. kullanılmıyordu.
Eh malzeme bilimi de şimdiki kadar gelişmiş değildi. Bazı malzemeler ve teknikler hiç yoktu hatta.
Bir de üzerine sahadan gelen geri bildirimler, istatistikleri, raporlar yoktu, azdı vb.

Dolayısı ile bir ürünün ömrünü önceden hesap etmek zordu, o nedenle (piyasadan toplamak zorunda kalmamak için) sağlam yapılıyordu.

Şimdiki teknoloji ile üretilen ürünün kaç gün sonra bozulacağını hesaplanabiliyor, eh, vahşi kapitalizim de durur mu vuruyor sopayı tüketicinin sırtına sırtına! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ç. Ş.

« Yanıtla #14 : Aralık 23, 2022, 18:52:40 »
bisikletten nereye geldik ama çok beğendiğim bir yazı. Özellikle yeni neslin okuması çok önemli bence.