0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

H. D.

Ynt: Yabancıların Türk Bayraklı tekne kullanımı hakkında
« Yanıtla #30 : Mart 20, 2019, 15:22:22 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Şu şekilde çevrilebilir diye düşünüyorum.
Kelime, imla ve anlam hatalarım için affola, özünü yansıtabildiğimi düşünüyorum.

Pek sabırlı olmayan Joe ile yelken yapmak

En ünlü akademik yelken koçlarından biri de Tufts Üniversitesi’nin uzun süredir yelken antrenörlüğünü yapan Joe Duplin'di. Joe, yarış parkurlarındaki yaratıcılığı ve New England aksanıyla ünlü olmakla beraber, deneyimsiz öğrencileri yelkenciliğe başlatmayı öğretme konusundaki sabırsızlığı ile de tanınan biriydi. Joe kitabın önceki iki bölümündeki bilgileri şu şekilde özetlerdi.
Yekeye işaret ederek, “Bu direksiyon simidi; sağa dönmek için bu yöne, sola dönmek için de diğer yöne çekin.” Ardından, ıskota halatını eline alır,“Bu da hız kontrolü(Gaz / fren pedalı), hızlanmak için çekin, yavaşlamak için de salın gitsin!” derdi. Sonra da öğrencinin teknesini iskeleden itip herşeyin yolunda gideceğini umuyordu.

Teşekkür ederim

*

S. Y.

« Yanıtla #31 : Mart 20, 2019, 15:43:02 »
Oktay Korsanim,

Bu durumda yakinilan konu ayni fakat cozumlerde farkliliklar var ki gayet dogaldir, guzeldir, olabilir diyelim. Yinede, belkide hic olmayacak seylerin olabildigine sahit olmuslugumuzdandir veya belkide denizlerin karsilasmak istemedigimiz yuzuyle hasir nesir olmuslugumuzdandir, her zaman eminiyet ve tedbirden yana olunmus, kulturun ana direginide bunlar olusturmustur. Bu ise basitce temel bilgi gerektirir ve egitim standart saglamanin etkili yoludur. Ancak bu yolda o veya bu sepeple hatalar var ise, o tabiki tamamen ayri bir konu, haklisiniz olmamali. Profosyonel denizcilikteki egitim/sertifikalandirma handikaplarini bilseniz, eminim sacinizi basinizi yolarsiniz bu arada... Ve deniz, milletine gore farkli davranis gostermiyecektir suphesiz, ancak belkide milletlerin “farkindalik seviyeleri” veya “bayrak devletinin farkli beklentileri” belkide belge ihtiyacini dogurmustur, o kismina yorum yapamiyacagim malesef Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

PS- Joe ustad, o seviye icin gereken temel bilgiyi basindan vermis. Bilgi, egitim sart yani Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Selamlar,

*

O. E.

« Yanıtla #32 : Mart 20, 2019, 16:07:24 »
Oktay Korsanim,

Bu durumda yakinilan konu ayni fakat cozumlerde farkliliklar var ki gayet dogaldir, guzeldir, olabilir diyelim. Yinede, belkide hic olmayacak seylerin olabildigine sahit olmuslugumuzdandir veya belkide denizlerin karsilasmak istemedigimiz yuzuyle hasir nesir olmuslugumuzdandir, her zaman eminiyet ve tedbirden yana olunmus, kulturun ana direginide bunlar olusturmustur. Bu ise basitce temel bilgi gerektirir ve egitim standart saglamanin etkili yoludur. Ancak bu yolda o veya bu sepeple hatalar var ise, o tabiki tamamen ayri bir konu, haklisiniz olmamali. Profosyonel denizcilikteki egitim/sertifikalandirma handikaplarini bilseniz, eminim sacinizi basinizi yolarsiniz bu arada... Ve deniz, milletine gore farkli davranis gostermiyecektir suphesiz, ancak belkide milletlerin “farkindalik seviyeleri” veya “bayrak devletinin farkli beklentileri” belkide belge ihtiyacini dogurmustur, o kismina yorum yapamiyacagim malesef Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

PS- Joe ustad, o seviye icin gereken temel bilgiyi basindan vermis. Bilgi, egitim sart yani Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Selamlar,

Eğitim Konusunda mütabıkız, Kim buna karşı çıkabilirki .....

Tekrar ediyorum, Dünyada hiç bir Devlet bu eğitimi üstlenmemişken dolayısı ile lisans ve ehliyet vermez iken
Bizimkiler bunu görev edinmiş, (Kendine iş çıkaran gelir kapısı yapan federasyondan devralmış)
Sözde Eğitim verip , Birde Anlamsız belge veriyorlar ya ondan bahsediyoruz....

Aynı denizde Tekne yüzdürürken

Rustan, İngilizden, Yunandan isteme (çünkü yok onlarda)
Amerikan Bayraklı Türk ten İsteme....

Gel Türk Bayraklı Tekneden ADB sor, Yoksa birde Üstüne 2.500 TL Ceza al....

Onu Diyoruz işte.... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Birde bunları bile bile sanki eskiden mükemmel eğitim, Mükemmel Sınav sistemi varmış gibi ....
Amaannnn Yandık Bu Devlet 1 Milyon kişiye ADB verecek, Denizler acemi dolacak, Güvenliğimiz ne olacak diyenler var ya.....

Onlara diyoruz
Ya Arkadaşlar Biraz Milletimizi, Biraz Halkımızı tanıyalım...
Bizde var başkasında olmasın ,
Biz Denizdeyiz Aman bunlar gelmesin mantığı doğru değil....

Bizler Anamızın karnında mı Öğrendik,
Veya ADB kitabında yazanlarla mı Tekne yüzdürüyoruz....

Elitist Olmanın bir faydası yok ,

Bunu bir anlayalım önce....

Selametle, Çok Selam...

« Son Düzenleme: Mart 20, 2019, 16:15:41 Gönderen: Oktay Eryılmaz »

*

İ. E.

« Yanıtla #33 : Mart 20, 2019, 16:28:20 »
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Budur.....
re
Bence bu değildir . Tanrı bizi bu prensiple denize çıkanlarla karşılaşmaktan korusun.ADB  sınavlarının gereksiz olduğu bilginin önemli olduğu söylenip duruluyor.İyi güzelde daha önceki sınav sisteminde  sınava girmeden önce265 sayfalık Amatör Denizci El Kitabının okunduğunu var sayarak öğrenilenler bilgi değilmidir Şimdiki sistemde insanların bir şey okuyup öğrenmelerine gerek yok belge nasıl olsa geliyor ve Denizlerde bir sürü dümen tutmaktan ( Oda ne derece tartışılır) başka bir şey bilmeyen kişilerde tam anlamıyla SALDIM ÇAYIRA MEVLAM KAYIRA durumunda tekne kullanıyor.Bu doğru bir olaymı

*

C. A.

« Yanıtla #34 : Mart 20, 2019, 16:36:00 »
Haklısınız, verdiğim okul linkleri IYT listesinde yok.

Ama bu eğitim verilmeden sertifika veriliyor anlamına gelmiyor.

Eğitim var mıymış?

Selametle...
« Son Düzenleme: Mart 20, 2019, 16:37:25 Gönderen: Cenk Ayvacı »

*

C. A.

« Yanıtla #35 : Mart 20, 2019, 16:45:39 »
Bu da Türkiye'deki yetkilendirilmiş okulun eğitim muhteviyatı.

Selametle...
*

C. A.

« Yanıtla #36 : Mart 20, 2019, 17:27:54 »
Alıntı
Öyle ise İş  olsun diye niye belge veriyorsun, kaldır diyorum...
Başka bir başlıkta tartışılmıştı ICC belgesi var...
Falan diye Yüksek yüksek konuşuldu....
O belgeyi Türk Vatandaşları alamaz, alsada yararı olmaz...
Sadece Avrupa birliği vatandaşları için, sallama bir belge ve tekne kiralamak için referans....

ICC belgesini Türk vatandaşları alabilir. Sallama bir belge değildir. Aşağıdaki ülkelerde ICC geçerlidir.

The ICC is formally accepted in the following UNECE countries that have adopted Resolution 14 & 40:

Austria, Belarus, Belgium, Bulgaria, Croatia, Czech Republic, Finland, France, Germany, Hungary, Ireland, Italy, Lithuania, Luxembourg, Netherlands, Poland, Romania, Serbia, Slovakia, Switzerland and United Kingdom.

ICC belgesini tanımayan ülkeler de vardır.

The following UNECE member states have not accepted the Resolution 40 nor the Resolution 14:

Greece, Moldova, Portugal, Spain, Russian Federation, Serbia, Sweden, Ukraine and United States.

Selametle...

*

O. E.

« Yanıtla #37 : Mart 20, 2019, 17:31:31 »
Haklısınız, verdiğim okul linkleri IYT listesinde yok.

Ama bu eğitim verilmeden sertifika veriliyor anlamına gelmiyor.

Eğitim var mıymış?

Selametle...

Evet 1000 Euro'dan başlayan fiyatlar ile
Eğitim Var......

Verin Bir isim 1000 Euroda para
Bir haftaya kadar size IYT belgesi ....İngiltereden, İsterseniz Kanada'dan

Siz IYT eğitimi almamışsınızdır....
İhtiyacınızda yoktur...
Nasıl Almadığınız, Görmediğiniz bir eğitim üzerinde fikriniz olabilir Kaptanım
Şaşırıyorum ...
Ben Kartımı arz ediyorum size....

Ben IYT belgesi aldım....

IYT eğitimi ile Denizde 1 (Bir) adım yol gidilmez.....

Daha ne diyeyim bilemedim ki...
Gözünüzden kaçmıştır, İki Üst mesajda....
*

O. E.

« Yanıtla #38 : Mart 20, 2019, 17:34:41 »
Alıntı
Öyle ise İş  olsun diye niye belge veriyorsun, kaldır diyorum...
Başka bir başlıkta tartışılmıştı ICC belgesi var...
Falan diye Yüksek yüksek konuşuldu....
O belgeyi Türk Vatandaşları alamaz, alsada yararı olmaz...
Sadece Avrupa birliği vatandaşları için, sallama bir belge ve tekne kiralamak için referans....

ICC belgesini Türk vatandaşları alabilir. Sallama bir belge değildir. Aşağıdaki ülkelerde ICC geçerlidir.

The ICC is formally accepted in the following UNECE countries that have adopted Resolution 14 & 40:

Austria, Belarus, Belgium, Bulgaria, Croatia, Czech Republic, Finland, France, Germany, Hungary, Ireland, Italy, Lithuania, Luxembourg, Netherlands, Poland, Romania, Serbia, Slovakia, Switzerland and United Kingdom.

ICC belgesini tanımayan ülkeler de vardır.

The following UNECE member states have not accepted the Resolution 40 nor the Resolution 14:

Greece, Moldova, Portugal, Spain, Russian Federation, Serbia, Sweden, Ukraine and United States.

Selametle...

Sayın Kaptanım,

Sadece Bareboat için, "Kiralamalarda Referans olarak kullanılabilen bir belge " olarak tanımlanıyor zaten...
Hadi Bulun Olmayana ne ceza verilecek miş , Onuda öğrenelim aracılığınızla,
Biz Neredeyiz ,
Turkey Kabul Edende yok, Etmeyende yok....
Bize soran bile olmamış ....korkarım...
Selametle,
« Son Düzenleme: Mart 20, 2019, 17:38:36 Gönderen: Oktay Eryılmaz »
*

O. E.

« Yanıtla #39 : Mart 20, 2019, 17:45:01 »

ICC  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Belarus, Luxemburg, Çek Cumhuriyeti Bunlarda Deniz bile yok Nerede verecekler Eğitimi anlamadım ?
Komşu Ülkeye Kursa mı gidecek bunlar ?

*

E. D.

« Yanıtla #40 : Mart 20, 2019, 18:21:23 »
    Arkadaşlar, bilmediğimden soruyorum, belki bahsedildi ama ben atladım. IYC belgesinin verildiği ülkelerde, bu belgeyi almayanlar amatör olarak kendi teknesini kullanamıyor mu? O ülkelerin sahil güvenliği IYC belgesi yok diye ceza mı kesiyor? O ülkelerde kendi özel tekneni kullanmak için IYC veya başka bir belge mi isteniyor? Kurs görmenin gerekliliği ayrı bir konu olarak değerlendirilebilir, benim öğrenmek istediğim bu belgeler yasal bir zorunluluk mudur?
*

O. E.

« Yanıtla #41 : Mart 20, 2019, 18:34:15 »
    Arkadaşlar, bilmediğimden soruyorum, belki bahsedildi ama ben atladım. IYC belgesinin verildiği ülkelerde, bu belgeyi almayanlar amatör olarak kendi teknesini kullanamıyor mu? O ülkelerin sahil güvenliği IYC belgesi yok diye ceza mı kesiyor? O ülkelerde kendi özel tekneni kullanmak için IYC veya başka bir belge mi isteniyor? Kurs görmenin gerekliliği ayrı bir konu olarak değerlendirilebilir, benim öğrenmek istediğim bu belgeler yasal bir zorunluluk mudur?

Erdal Korsanım

Asla değil ...
Hiç bir ülkede sorulmuyor ...
Hiç bir ülke kanun ile düzenlememiş durumda

Hırvatistanda tekne kiralarsanız , tekne kiralayan için referans olabilir...

Dahası Türkiye’de Geçmiyor
Bizim SG tanımıyoruz biz böyle bir belge dedi...
Resmi yazı ile

« Son Düzenleme: Mart 20, 2019, 18:42:52 Gönderen: Oktay Eryılmaz »
*

E. D.

« Yanıtla #42 : Mart 20, 2019, 19:44:54 »
    Bu durumda tartışılacak bir şey yok, bilgilenme açısından konuşmaya devam edilebilir. Belge almak, IYC v.b., kastediyorum keyfe keder bir durum. Şu kursa gideyimde bir şeyler öğreneyim, kursu bitirdiğime dair de bir belge verirlerse belki bir gün lazım olur diye alınan bir şey. Kursa gitmezsem denizciliği bilemem veya gidersem çok iyi denizci olurum diye bir şey de yok. Ancak tekne kiralamak isterseniz belki referans olur ama belgesiz olanlar kiralayamaz diye bir şey de yok. İyi bir denizciyseniz tekneye adım atar atmaz zaten bunu belli edersiniz. Kiralama için de belgenin kanuni bir zorunluluk olduğunu düşünmüyorum, ancak firmaların tercihi olabilir. (bu konuda kesin bilgim yok, düşüncemi söylüyorum). Ancak kurs gerekli midir derseniz özellikle DÇÖ konusunda  kurs kesinlikle zorunlu olmalı. Denizcilik adabı da iyice öğretilmeli. Kastettiğim, bir büyüğümüzün yazdığı gibi adab-ı muaşeret kuralları değil, ama bir koya girdiğinizde koyda demirli başka bir tekne varsa demirinizi onu gözeterek atmak, yüksek volumlu müzik açmamak, teknenin kıçına dikilip diğer teknelerin göreceği şekilde def-i hacet etmemek gibi  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap .
*

O. E.

« Yanıtla #43 : Mart 20, 2019, 22:50:15 »
    Bu durumda tartışılacak bir şey yok, bilgilenme açısından konuşmaya devam edilebilir. Belge almak, IYC v.b., kastediyorum keyfe keder bir durum. Şu kursa gideyimde bir şeyler öğreneyim, kursu bitirdiğime dair de bir belge verirlerse belki bir gün lazım olur diye alınan bir şey. Kursa gitmezsem denizciliği bilemem veya gidersem çok iyi denizci olurum diye bir şey de yok. Ancak tekne kiralamak isterseniz belki referans olur ama belgesiz olanlar kiralayamaz diye bir şey de yok. İyi bir denizciyseniz tekneye adım atar atmaz zaten bunu belli edersiniz. Kiralama için de belgenin kanuni bir zorunluluk olduğunu düşünmüyorum, ancak firmaların tercihi olabilir. (bu konuda kesin bilgim yok, düşüncemi söylüyorum). Ancak kurs gerekli midir derseniz özellikle DÇÖ konusunda  kurs kesinlikle zorunlu olmalı. Denizcilik adabı da iyice öğretilmeli. Kastettiğim, bir büyüğümüzün yazdığı gibi adab-ı muaşeret kuralları değil, ama bir koya girdiğinizde koyda demirli başka bir tekne varsa demirinizi onu gözeterek atmak, yüksek volumlu müzik açmamak, teknenin kıçına dikilip diğer teknelerin göreceği şekilde def-i hacet etmemek gibi  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap .

Tamamen katılıyorum size...
IYT gereksiz ve Pahalı biz mecburiyetten ve cahilliğimizden almıştık...

Diğer bahsedilen hususlarda Aile terbiyesi almamış olan insanların, kursla okul ile ADB ile IYT ile terbiye edilmesi imkansız olduğuna inansamda...

Bu vakte kadar Denizde çok ama çok rahatsız edici durumlar ile karşılaşmadım....
Müzik açmak, Jeneratör çalıştırmak, Bağırarak konuşmak , şamata yapmak rahatsız edici olsada kimseye bunu söylemeye hakkımız olmadığını düşünmekteyim....Bunu kendi idrak edememiş olan insana ne demeliyiz, nasıl ikna etmeliyiz, Tatile geldik kavga mı etmeliyiz O yüzden
Ben bu durumla karşılaştığım an tasımı tarağımı toplayıp başka yere gidiyorum....

Günü birlik gezi teknelerinden, Guletlerden şikayet edenleri okuyorum, üzülüyorum....
Yani İnsanların Haftalık kiralamaya gücü yoksa, Tekne almaya dermanları yoksa O koylara gelmesinler mi ?
Denizlerden sadece Teknesi olanlar mı yararlanmalı ?
Bu forumda böyle düşünen tek insan olmadığını biliyorum ....
Sözüm meclisten dışarı...
Bir Milyon ADB kampanyasına da aynı gözle bakılmasını canı gönülden taleb ediyorum
Selamlar

« Son Düzenleme: Mart 20, 2019, 22:53:57 Gönderen: Oktay Eryılmaz »
*

E. D.

« Yanıtla #44 : Mart 20, 2019, 23:53:27 »
    Oktay korsanım, belge ve zorunluluk konusunda aynı düşünüyoruz, ancak insanlara belli konularda kurs vermenin zararı olduğunu düşünmüyorum. Tabii ki bir kursla insanları değiştiremezsiniz ama herkesin her şeyi sıfırdan kendilerinin öğrenmesini de beklememek lazım. Yaşamım boyunca hiç bir zaman elitist olmadım. Herkesin her şeyden yararlanma hakkının olduğunu savunurum. Ancak bu hakları kullanırken sınırımız başkalarının da hakları olduğu noktasına kadardır. Bu sınırları aşabilirsiniz, bu durumda ya başarırsınız yada başka bir güç gelir sizi durdurur. Böyle olsun demiyorum ama yaşamın gerçeği bu.
Bu vakte kadar Denizde çok ama çok rahatsız edici durumlar ile karşılaşmadım....
Müzik açmak, Jeneratör çalıştırmak, Bağırarak konuşmak , şamata yapmak rahatsız edici olsada kimseye bunu söylemeye hakkımız olmadığını düşünmekteyim....Bunu kendi idrak edememiş olan insana ne demeliyiz, nasıl ikna etmeliyiz, Tatile geldik kavga mı etmeliyiz O yüzden
Ben bu durumla karşılaştığım an tasımı tarağımı toplayıp başka yere gidiyorum....

Bu güne kadar ben de öyle yaptım ama nereye ve ne zamana kadar. Bir gün kaçacak yer kalmazsa ne yapacaksın Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap?

Bir Milyon ADB kampanyasına da aynı gözle bakılmasını canı gönülden taleb ediyorum
Selamlar

Ben bu konuyu hiç dert etmiyorum. Hatta doğumda nüfus cüzdanıyla birlikte ADB de verilebilir Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap, ya da nüfus cüzdanı ADB yerine de geçebilir. Böylece doğuştan denizci millet oluruz, kötü mü Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap?