0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

S. Y.

Ynt: Yabancıların Türk Bayraklı tekne kullanımı hakkında
« Yanıtla #15 : Mart 20, 2019, 00:09:57 »
Nasil buralara vardiginizi kestirmek zor, gercekten enteresan Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Neyse, acik ve net, temel bilginin onem ve degerinin altini cizdim ve yeni baslayanlara, ustune yasanmis tecrubelerdende faydalanilip ( zor Anlar oluyor bu kismi Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap )nelerle karsilasabileceklerine dair en azindan iyi kotu fikir sahibi olmalarini tavsiye ettim. Sizde mevcut uygulamanin savunucusu gibi bir intibayi nasil biraktim, anlayabilmis degilim ancak dedigim sudur: toptan cozumunuz olan "herturlu kagit kurek(IYT/ICC etc)hepsini toptan firlatalim atalim/istemezuk" e karsiyim, ki halen oyle dusunuyorum. Egitim, her konuda oldugu uzere sart Oktay Korsanim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Benden bu kadar, Selamlar.

*

C. K.

« Yanıtla #16 : Mart 20, 2019, 00:11:40 »
Daha düne kadar motorsiklet kursuna gidip scotter ile eğitim gören bir kişi ehliyetini aldığında 1200 cc lik veya 1600 cclik bir motora parasını bastırıp kullanabiliyordu.

Bir düşünün 100 cc bir scotter ile eğitim alan sınırsız cc bir motor kullanabiliyordu.Sonra kazalar artınca buna bir düzenleme getirildi.şu an yeni motorsiklet ehliyeti alan her cc motoru kullanamıyor.

Komik olan ise,elektrikli motorsiklet alanlara ehliyet istenmiyor,eğitim aranmıyor,plaka ruhsat gerekmiyor.Ama vızır vızır trafikte dolaşıyorlar:))
İleride bu Adb belgesinde de düzenleme getirirler.şu anki abd belgesi durumu akülü motorsiklet durumuna benziyor Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

O. E.

« Yanıtla #17 : Mart 20, 2019, 05:27:42 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Nasil buralara vardiginizi kestirmek zor, gercekten enteresan Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Neyse, acik ve net, temel bilginin onem ve degerinin altini cizdim ve yeni baslayanlara, ustune yasanmis tecrubelerdende faydalanilip ( zor Anlar oluyor bu kismi Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap )nelerle karsilasabileceklerine dair en azindan iyi kotu fikir sahibi olmalarini tavsiye ettim. Sizde mevcut uygulamanin savunucusu gibi bir intibayi nasil biraktim, anlayabilmis degilim ancak dedigim sudur: toptan cozumunuz olan "herturlu kagit kurek(IYT/ICC etc)hepsini toptan firlatalim atalim/istemezuk" e karsiyim, ki halen oyle dusunuyorum. Egitim, her konuda oldugu uzere sart Oktay Korsanim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Benden bu kadar, Selamlar.

Serhan Korsanım,

Bildiğim siz profesyonel Denizcisiniz,
ADB ve IYT, ICC gibi belgelerin eğitim ile verildiğini düşünüyorsunuz.
Bende diyorum ki bu belgeler eğitim ile verilmiyor....
Yukarıda bir ilan fotorafı paylaştım...
Yazmış adam açık açık Bir saatte sana ICC belgesi veririm diyor, IYT belgesine Ailecek sahibiz,
Eğitim yok ....
Hepsi ticari, hepsi para tuzağı....
ADB alınırken Eğitim bilgisayardan , yine yok...

Öyle ise İş  olsun diye niye belge veriyorsun, kaldır diyorum...
Başka bir başlıkta tartışılmıştı ICC belgesi var...
Falan diye Yüksek yüksek konuşuldu....
O belgeyi Türk Vatandaşları alamaz, alsada yararı olmaz...
Sadece Avrupa birliği vatandaşları için, sallama bir belge ve tekne kiralamak için referans....

Bizim Sahil Güvenlik kimseye soramaz, sormaz ....
Yunanistan, İspanya,Portekiz bu belgeye hadi ordan Denizci olmak için belge olmaz ben imza atmam diyerek karşı çıkmış...

Bizim karasularımızda Türksün bayrağın Amerikan ADB gerek yok..
Türksün Bayragın Türk ADB olmazsa olmaz...
Yabancısın hiç bir belgeye gerek yok ....
Bu nasıl bir yaman çelişki

Onu diyorum
Bir eğitim var ise Denizdeki herkes alsın ....
Uyruğuna göre Ehliyet mi Olur ...
Dünyada böyle komik bir şey var mı
Sahil güvenlik iki tekne kontrol ediyor aynı anda,aynı denizde
Aynı İskelede...

Biri Rus, Biri ben
Bana ADB soruyor, Rus’a Sormuyor...
- Ona niye sormuyorsun
- Onlarda Belge yok ki
- Kimde var
- Aslında kimsede yok

Diyor utanarak....

Sizde yazmışınız Cem Yılmazın o meşhur cümlesini

EĞİTİM ŞART

Güzel ....katılıyorum ancak...

Niye sadece Türklere eğitim şart...
Onu anlamış değilim...

Bizim denizlerimizde
İngilize, İspanyola, Kenyalıya, Rus’a Yunanlı ya. sorma
Sadece Türk’e ADB sor.....
Türk Yunan karasularına geçince, Yunan Sahil güvenliği sormasın ..soramasın .
Eliniz değmişken belki buna açıklık getirirsiniz demiştim...
Sizcede bir acaiplik yok mu...

Yoksa İnsanlara Hayatında hiç bir işe yaramayacak olan IYT
Belgesine 600 Euro vermesini mi tavsiye etse idim bilemedim...

Nasıl diyor Denizciler

Selametle....

« Son Düzenleme: Mart 20, 2019, 05:39:04 Gönderen: Oktay Eryılmaz »

*

H. E.

« Yanıtla #18 : Mart 20, 2019, 09:13:03 »
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

O. E.

« Yanıtla #19 : Mart 20, 2019, 13:08:16 »
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Budur.....

*

H. D.

« Yanıtla #20 : Mart 20, 2019, 13:11:17 »
Budur un çevirisi nedir?
*

O. E.

« Yanıtla #21 : Mart 20, 2019, 13:14:20 »
Budur un çevirisi nedir?

That's it  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

H. D.

« Yanıtla #22 : Mart 20, 2019, 13:40:41 »
Lütfen Türkçesini de yazarmısınız? Yani o yabancı dilde yazılmış olan yazının. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Mart 20, 2019, 13:41:45 Gönderen: Hüseyin Durmaz »
*

S. S.

« Yanıtla #23 : Mart 20, 2019, 14:04:38 »
Şu şekilde çevrilebilir diye düşünüyorum.
Kelime, imla ve anlam hatalarım için affola, özünü yansıtabildiğimi düşünüyorum.

Pek sabırlı olmayan Joe ile yelken yapmak

En ünlü akademik yelken koçlarından biri de Tufts Üniversitesi’nin uzun süredir yelken antrenörlüğünü yapan Joe Duplin'di. Joe, yarış parkurlarındaki yaratıcılığı ve New England aksanıyla ünlü olmakla beraber, deneyimsiz öğrencileri yelkenciliğe başlatmayı öğretme konusundaki sabırsızlığı ile de tanınan biriydi. Joe kitabın önceki iki bölümündeki bilgileri şu şekilde özetlerdi.
Yekeye işaret ederek, “Bu direksiyon simidi; sağa dönmek için bu yöne, sola dönmek için de diğer yöne çekin.” Ardından, ıskota halatını eline alır,“Bu da hız kontrolü(Gaz / fren pedalı), hızlanmak için çekin, yavaşlamak için de salın gitsin!” derdi. Sonra da öğrencinin teknesini iskeleden itip herşeyin yolunda gideceğini umuyordu.
*

E. Y.

« Yanıtla #24 : Mart 20, 2019, 14:12:34 »
"Belge"nin gerekli olup olmadığı ile "Bilgi"nin gerekli olup olmadığının ayrımını iyi yapmak gerek.

*

O. E.

« Yanıtla #25 : Mart 20, 2019, 14:16:06 »
"Belge"nin gerekli olup olmadığı ile "Bilgi"nin gerekli olup olmadığının ayrımını iyi yapmak gerek.

Hah Erol Korsan İşi özetledi.....

Belge Gereksiz, Bilgi Gerekli.....

O bilgiyi de Bedava veren yok, IYT, RYA falan Dünya para, Bir şey öğrettikleri yok...

Bilgi vermediğin bir şey için Neden Belge veriyorsun Kaldır gitsin Belgeyi

Zaten Dünya'da Amatör Denizcilik Ehliyeti veren bir biziz gerek yok diyorum....

Marmaris'teki İngiliz'e Ehliyet Sormuyorsun,
Amerikan Bayraklı İstanbullu'ya sormuyorsun
Bana neden Soruyorsun Ehliyet ??

Benim Hepsi var, Kendim ile ilgili bir şey demiyorum...

Bu Bir Milyon ADB  kimseyi rahatsız etmemeli, Kazanımdır öyle bakılmalı

Onu diyorum

Türkçem zayıf anlatamıyorum....
« Son Düzenleme: Mart 20, 2019, 14:26:35 Gönderen: Oktay Eryılmaz »
*

C. A.

« Yanıtla #26 : Mart 20, 2019, 14:51:34 »
Alıntı
Yazmış adam açık açık Bir saatte sana ICC belgesi veririm diyor, IYT belgesine Ailecek sahibiz,
Eğitim yok ....

IYT belgesi eğitim ile veriliyor.

IYT International Bareboat Skipper (IBS) Sertifikası ise IYT World (International Yacht Training) adındaki ticari bir kurum tarafından, pek çok ülkeye yayılmış okullar aracılığıyla verilir. “Bareboat Skipper” olabilmek için en az 10 günlük hem teorik hem de pratik bir kursu tamamlamanız ve 200 deniz mili seyir tecrübeniz olması gerekir. Türkiye’de bu sertifikayı vermeye yetkili okullar genel olarak 3 aşamalı ve yaklaşık 3 hafta süren bir kurs programı sunuyor.

IYT belgeniz varsa, üzerine ICC ehliyetini alabilirsiniz.

Selametle...

*

S. S.

« Yanıtla #27 : Mart 20, 2019, 14:57:52 »
Herkes kişisel görüşünü paylaşmış, farklı görüşlerin olması ne güzel, bizi zenginleştirir, ben de paylaşmak istedim.
ADB belgesinin halihazırda çok zayıf bir kontrol ile verildiği konusunda %100 katılıyorum. Ben de 9 sene önce aldım, sadece bir kitap okuyup, internetten soruları ve cevapları okuyarak rahatça aldım. Ha keyif aldım çalışırken, teorik çok bilgi ve kuralları öğrendim ama denizde bu bilgiler yeterli mi kesinlikle hayır. Şu anda ise iş iyice laçkalaştı, neredeyse yoldan geçene veriyorlar.

Yabancıya soramadığın belgeyi Türk vatandaşından istemek de çok saçma, katılıyorum ama benzer durum ehliyet için de geçerli. Polisler çevirip de yabancı olduğunu öğrendiği adamdan belge istese bile çoğunlukla anlamıyor ne yazdığını, ceza bile kesemiyorlar.
Gönül isterdi ki her birey kendi sorumluluğunda olsun, zaten bu işi öğrenmeden, kendinin veya başkalarının hayatını tehlikeye atmadan öğrensin, kurallara uysun, ona göre kullansın ama maalesef bu konuda toplum olarak çok zayıfız. Bu anlamda bir şekilde belgelendirme ve değerlendirme olmasını da doğru buluyorum, ama maalesef uygulama çok zayıf.

1 milyon ADB çağrısı bizlere daha çok denizci kazandıracak ise, insanları denize dokunduracak ise ne mutlu, denize dokunan insan güzelleşir aslında. Sadece keşke bu işi yaparken insanları bir yandan bilinçlendirseler, denize dokunmaları için imkan tanısalar ve denizciliğin gerçekten gelişmesi için kullansalar diyorum ama maalesef göremiyorum.

Ben ne isterdim. Gerçekten denizci birini bu işin başına atasalar (Yaşasaydı Sadun Bora çok yakışırdı ama onun izinden gelen çok saygın başka deniz insanlarımız da var) ve o kişi yetkin insanlardan bir ekip kurup bütün denizcilik politikamızı mavi karttan belgelendirmeye, barınaklardan denizcilik kültürü eğitimine kadar belirleyip hayata geçirse gerçekten çok güzel olurdu.
*

O. E.

« Yanıtla #28 : Mart 20, 2019, 15:00:20 »
Alıntı
Eğitim yok ....

IYT belgesi eğitim ile veriliyor.

IYT International Bareboat Skipper (IBS) Sertifikası ise IYT World (International Yacht Training) adındaki ticari bir kurum tarafından, pek çok ülkeye yayılmış okullar aracılığıyla verilir. “Bareboat Skipper” olabilmek için en az 10 günlük hem teorik hem de pratik bir kursu tamamlamanız ve 200 deniz mili seyir tecrübeniz olması gerekir. Türkiye’de bu sertifikayı vermeye yetkili okullar genel olarak 3 aşamalı ve yaklaşık 3 hafta süren bir kurs programı sunuyor.

IYT belgeniz varsa, üzerine ICC ehliyetini alabilirsiniz.

Selametle...

Cenk kaptanım,

Benim Offshore dahil IYT belgem var...
Kızım İngiltere'den aldı, Orada okurken ...
Bankaya Parasını yatırdık , Posta ile geldi....
Başka,

Verdiğiniz linkteki Okullar IYT belgesi vermeye yetkili mi acaba ? 

Bence değil....

Siz inanmazsınız şimdi IYT 'nin Yetkili Okulları aşağıda verdiğiniz link teki Okul yok

Birde burdan bakın Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Varmıymış Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bana da inanmazsınız şimdi .....IYT belgemde Burada
« Son Düzenleme: Mart 20, 2019, 15:08:51 Gönderen: Oktay Eryılmaz »
*

O. E.

« Yanıtla #29 : Mart 20, 2019, 15:16:20 »