Anket

Tekneniz yabancı bayraklıysa Türk bayrağına geçmeyi düşünür müsünüz?

Evet! Kesinlikle isterim...
Hayır! Kesinlikle istemem...
Şartlara bakmak isterim. Kararımı ona göre veririm.
Şu anki şartlara pek güvenmiyorum. Yabancı bayrak kalıp izlemek gerek.
Yabancı bayraktan Türk bayrağına geçtim. Şimdiki aklım olsa geçmezdim.
Yabancı bayraktan Türk bayrağına geçtim. Şimdi tekrar yabancı bayrağa geçmeyi düşünüyorum.
Teknem Türk bayraklı ve çok memnunum.
Fikrim yok.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

N. D.

Ynt: Türk Bayrağına Geçiş -II-
« Yanıtla #2130 : Temmuz 08, 2019, 16:20:09 »
Aziz korsanim, bu kanun ciktiginda bende incelemestim, bir kac Avukat korsanda esasinda kanunun acik oldugunu ve verginin  0% oldugunu tastiklemisti.
Hukukcu olmamaklan beraber benimde vardigim sonuc 0% vergi idi.

Bu durumda kanun acigindan istifade eden bizler degil, kendi basina buyruk bir bürokratin kafasina köre kanunu uygulamamasindan, degistirmesinden kaynaklaniyor, tabiki sizde halisiniz belki 10% denseydi o da kabül görürdü, dünyadaki örnekleri falan hepsinde hakli olabilirsiniz,
bu durum kanunun uygulanmadigi gercegini degistirmez, mesele % degil, kanunun yazdigi gibi uygulanmamasindan kaynaklaniyor.

Ayni sekilde mavi kart meselesi, atik su yüzünden yazilan cezalar kanunda acik belirtilmis,
sayet mavi kartiniz mevcut ise size en fazla bir kac yüz TL ceza
yazilabilir ikin SG nin tek yazdigi ceza, en yüksek ceza olan 14000 TL , mavi kartiniz olsa bile.

Kanun tanimama, SG nin kafasina göre kanunu uygulamasindan dogan bir uygulama.
Nitekim bir cok kaptanimiz mahkemelerde hakli bulunarak bu cezalarin iptaline kararlar aldirdilar.

Sevgiler saygilar 

*

A. E.

« Yanıtla #2131 : Temmuz 10, 2019, 09:53:40 »
Size katılıyorum sevgili Nedim bey. Uygulamada daima kişsel ve vatandaş aleyhine çıkıntılar ve hırpalamalar sık sık oluyor. Mavi kart da bunlardan biri.

*

A. Ö.

« Yanıtla #2132 : Nisan 01, 2021, 00:07:12 »
Merhabalar,
Beneteau Oceanis 43, 2011 Builder's certificate ini nasıl bulabilirim.
Teşekkürler
Aygün Özçer

*

S. Y.

« Yanıtla #2133 : Nisan 18, 2021, 20:43:58 »
Tezmarin den

*

T. K.

« Yanıtla #2134 : Temmuz 16, 2021, 18:08:59 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
kıç gönderinde güzel bi bayrak olur

Tekneyi alargada bırakmak sorun çıkarmaz mı Türk bayrağına geçmezsek?

*

T. K.

« Yanıtla #2135 : Temmuz 16, 2021, 18:10:39 »
9 temmuz 2018 tarihinden itibaren , Türk bayrağına geçiş işlemlerin durdurulduğu whatsApp guruplarında paylaşılmıştır.

Hangi grup bu acaba? Katılmak isterim.
*

E. D.

« Yanıtla #2136 : Temmuz 16, 2021, 18:37:03 »
kıç gönderinde güzel bi bayrak olur

Tekneyi alargada bırakmak sorun çıkarmaz mı Türk bayrağına geçmezsek?

Kısa süreli(günübirlik veya 1-2 günlüğüne) bırakabilirsiniz ama uzun süreli bırakıp gitmek kanuna göre yasaktır. Uzun süreli bırakmaları ancak gümrüklü sahalarda yapabilirsiniz, marinalar gibi. Uygulamada ise yerine göre farklılık gösterebiliyor. Bazı yerlerde uzun süre göz yumuyorlar ama garantisi yok. Özellikle güvenlik açısından Türk bayraklı bile olsa sakıncalı.
*

Ü. G.

« Yanıtla #2137 : Şubat 01, 2022, 11:11:02 »
Merhaba
Bildiğiniz gibi bundan 5 yıl önce, 27 Ocak 2017 tarihinde Türk bayrağına geçişle ilgili yasa çıktı. Bu yasayla ben de dahil bir çok tekne Türk bayrağına geçti. İşlemlerimi sanırım Mart 2017 ortasında tamamlayıp ruhsatımı almıştım. Ruhsatta 5 senelik bir vize verilmişti. Şu ana kadar vize ilgili bir yenileme veya yıllık vergi ödemesi yapmadım. Benim gibi bir çok kişi hemen geçti bazıları ise ilerleyen  zaman içinde geçti. Hakkı olanlarda hala geçiyor olabilir. Hala geçiş hakkı var mı bilmiyorum.

Neyse asıl konuya gelirsek, 5 yıllık süre doldu dolacak. Bundan sonraki süreç nasıl olur? Vize yıllık mı, 5 yıllık mı (sanmıyorum fazla iyimserlik olur). Vergiler  konusu? Bir sürü bilinmezlik var.

Konu hakkında duyumu, bilgisi olan varsa paylaşırsa hepimiz için çok faydalı olacaktır.
*

Z. T.

« Yanıtla #2138 : Şubat 01, 2022, 17:34:15 »
Bende Amerikan Bayrağından Türk bayrağına geçeli 5 yıl oldu ve bağlama kütüğüne vize yaptırmak için başvurdum.Başvuruyu
Umurbey Vatandaş Portalı Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap adresinden yapıyorsunuz ana menüde vize bölümü var bunun üzerinden işlemi yapacağınız liman başkanlığını seçiyorsunuz bağlama kütüğünüzü, kimlik belgenizi teknenizin sancak veya iskele baş omuzluktan çekilmiş resmi ile kıç dan çekilmiş fotoğrafını yüklüyorsunuz ve göndere basıyorsunuz. Size randevu tarihi bilgi olarak geliyor.5 yıllık vize yaptırıyorsunuz. Burada önemli olan eski belgenizin kaplı olmaması buna dikkat ediniz. Can alıcı cevap ise vize için bir harç ödemiyorsunuz.
*

Ü. G.

« Yanıtla #2139 : Şubat 02, 2022, 08:52:07 »
Teşekkürler Zafer korsan. İşimizi çok kolaylaştıracak bilgiler vermişsiniz.
*

H. A.

« Yanıtla #2140 : Şubat 04, 2022, 11:55:52 »

Bende Amerikan Bayrağından Türk bayrağına geçeli 5 yıl oldu ve bağlama kütüğüne vize yaptırmak için başvurdum.Başvuruyu
Umurbey Vatandaş Portalı Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap adresinden yapıyorsunuz ana menüde vize bölümü var bunun üzerinden işlemi yapacağınız liman başkanlığını seçiyorsunuz bağlama kütüğünüzü, kimlik belgenizi teknenizin sancak veya iskele baş omuzluktan çekilmiş resmi ile kıç dan çekilmiş fotoğrafını yüklüyorsunuz ve göndere basıyorsunuz. Size randevu tarihi bilgi olarak geliyor.5 yıllık vize yaptırıyorsunuz. Burada önemli olan eski belgenizin kaplı olmaması buna dikkat ediniz. Can alıcı cevap ise vize için bir harç ödemiyorsunuz.

Kaptanım verdiğiniz linke tıkladığımda menüde vize bölümü yok. Sadece gemi isim ve belge doğrulama bölümü gözüküyor. Linkte bir hata olabilir mi?
*

H. A.

« Yanıtla #2141 : Şubat 04, 2022, 12:12:57 »
Link :https://umurbey.uab.gov.tr/Vatandas olacakmış.