0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A.

Türk bayrağına geçiş için ek süre!...
« : Haziran 24, 2010, 16:59:56 »

Sanıyorum pek yakında Türk bayrağına geçiş ile ilgili yeni bir düzenleme geliyor... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Ö. B.

Ynt: Türk bayrağına geçiş için ek süre!...
« Yanıtla #1 : Haziran 24, 2010, 21:14:31 »
umarım gelir, her ne kadar sıkıntıları olsa da bende geçmek istiyorum TR bayrağına.

*

A. E.

Türk Bayrağına Geçiş
« Yanıtla #2 : Aralık 14, 2010, 16:36:41 »
Değerli GEKO lar

Benim teknem de yabancı bayraklı. Geçen yıl Türk bayrağına geçiş için dosyamı hazırladım. Sonra bir iş arkadaşım liman vb tüm işlemleri kendisi benim yerime gerçekleştirme teklifinde bulununca zevkle kabul ettim. Süre dolarken haber sordum, defalarca konuyu irdeledim. Sonunda anlamadığım bir sebeple hiç bir şey yapılmamış olduğunu dosyam bana gönderilince anladım.
Şimdi zaman zaman sohbetlerde yeni bir Türk bayrağına geçiş hakkı olacağı konuşuluyor. Aramızda bunu isteyen kimler var. Ve basit bir bakanlar kurulu düzenlemesi ile konu çözülebiliyor. Bu konuda toplu bir hareket şansımız var mı? Ne dersiniz ?

İyi dileklerimle...

*

K. E.

Ynt: Türk Bayrağına Geçiş
« Yanıtla #3 : Aralık 14, 2010, 18:10:53 »
Sayın Eryavuz,
Konu hakkında en sağlıklı haber alabileceğiniz adres Amatör Denizcilik Federasyonudur.( Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap) Konu sandığınız kadar basit bir Bakanlar kurulu düzenlemesi ile çözülebilecek bir konu değildir ne yazık ki.Bildiğim kadarı ie son anda evraklarını tamamlayamadığı veya yetiştiremediği için bayrağa geçemeyen şu an 800 tekne vardır.ADF ye mesaj atarsanız size gerekli bilgiyi vereceklerdir.
Saygılarımla,

*

A. E.

Ynt: Türk Bayrağına Geçiş
« Yanıtla #4 : Aralık 14, 2010, 20:20:14 »
Sayın Erdem

Teşekkür ederim, ADF ile yazışarak devamını sağlamaya çalışacağım.

*

Ö. B.

« Yanıtla #5 : Aralık 15, 2010, 09:27:40 »
Türk bayrağına geçmeyi duygusal sebepler dışında neden istiyoruz? Açıkçası -burada lütfen vatan severliğimi tartışmayalım- etrafımda ne kadar tanıdığım denizci ve tekne sahibi varsa SG'den, TR'deki vergilerden, yaptırımlardan, uluslararası hiç bir geçerliliği olmayan belgelerin istenmesinden yaka silkmiş durumdalar. Bunlara bir çözüm bulmadan kendi isteğiyle TR bayrağına geçmek biraz "enayilik" olmuyor mu?
*

Ö. O.

« Yanıtla #6 : Aralık 15, 2010, 09:32:50 »
Bunda biraz da Türk Bayrağına geçmeyenlere verilen gözdağı var galiba.
*

M. A.

« Yanıtla #7 : Aralık 15, 2010, 10:02:08 »
Türk Bayrağına geçmek enayilik değildir
*

Ö. B.

« Yanıtla #8 : Aralık 15, 2010, 10:11:14 »
Türk Bayrağına geçmek enayilik değildir

Murat Bey; içi boş bir şekilde "değildir" derseniz olmaz, tartışmanın adabına aykırı olur. Cevap yazdığınız cümlemi kurmadan önce de yazmıştım, duygusal sebepler dışında bana makul bir sebep gösterebilir misiniz?
*

M. T.

« Yanıtla #9 : Aralık 15, 2010, 10:49:16 »
   Ben teknemi öncelikle duygusal nedenle hem de işleyiş açısından gerekli görmem sebebiyle Türk Bayrağına çevirmiştim.
   Duygusal olarak tatmin olduğumu söyleyebilirim. Yunan adalarına yaptığımız gezide taşıdığımız Türk Bayrağı ve arkamızda yazan Bodrum limanı yazısı benim için olması gerektiği gibi olan ayrıntılardı, işin resmi tarafına gelince öyle önceden düşündüğüm gibi bir fark yaşamadım. Ödediğim vergi, formalitelerin yerine getirilmesi açısından da bana çok farklı gelmedi. 
   Türk Bayrağına geçiş ile ilgili yasa yeni çıktığında bakanın "geçmezseniz sonuçlarına katlanırsınız" gibi bir açıklaması olmuştu, ben de gerçekten bu yasayı çıkarıyorlar eski sistemi aynı şekilde devam ettirmezler, yabancı bayraklı Türklere sorun çıkaracaklar demiş ve çevremdeki tekne sahiplerine mutlaka geçin diye ısrar etmiştim.
   Teknemi geçen yaz bir ara satmaya karar verip ilan verdiğimde Türk Bayraklı olduğu için piyasa rayicinden daha yüksek fiyat yazmıştım. Arayanlar beni bu konuda uyandırdı çünkü T.C Bayrağının hiçbir avantajı gerçekte yoktu zaten sonra tekneyi satmaktan vazgeçtim. :]
   Neticede yasal olarak şimdilik pek bi fark yaşamamış olsam da ben teknemin Türk Bayraklı olmasından memnunum.
*

E. O.

« Yanıtla #10 : Aralık 15, 2010, 11:05:41 »
Ömer Korsanım, bazı durumlarda duygusal sebepler de tek başına yeterli olabilir. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Hamasi nutuk atacak değilim, kimse kimseyi teknesinin bayrağı konusunda eleştirememeli.
Bu konunun kişisel olduğunu düşünüyorum.
Duygusal sorunların yanısıra, maddi sorunlar, bürokrasi ile uğraşacak enerji, dünyayı yorumlama vb o kadar çok girdisi var ki...
Herkes kendisi için en doğrusunu 'denizle temas etme' ortak paydası altında düşünüp karar veriyor.

Ben de geçen sene Türk Bayrağına geçiş için yönetmelik yayınlanınca ABD bayraklı olan teknemi Türk Bayrağına geçirdim. Çevremdeki bazı tanıdıklarım ise "bu adamların sağı solu belli olmaz, şimdi kazları kümese sokuyorlar, sonra vergileri tekrar artırırlar" şeklinde özetleyebileceğim endişelerle geçiş yapmadılar.
Güneyde Sahil Güvenliğin yabancı bayraklı tekneleri mevzuatın uygun olup olmadığı şeklinde biraz daha sıkı takip ettiği duyumları alıyorum. Özden Korsan' ın belirttiği gibi bir gözdağı verme durumu var gibi...
Henüz uygulama çok yeni olduğundan 'vergi, kaz, kümes' gibi durumların ne olacağını bilemiyorum. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Ayrıca, Dünya turuna çıkan denizcilerimizin bayrak konusunu sıkça gündeme getirmelerinin de bir önemi olduğunu sanıyorum.
Açıkçası, teknemi alırken ki maddi durumum vergi nedeniyle yabancı bayrağı gerekli kılarken (maddi durumlar), sonrası yönetmelik çıkınca maddi sebepler ikinci plana geçti.

Sonuç olarak; ben, kendim için makul sebeplerin, makul olmayanlara göre daha ağır bastığını düşünüp kararımı fırsat da elimize geçmişken Türk Bayrağına geçme yönünde kullandım. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. T.

« Yanıtla #11 : Aralık 15, 2010, 12:05:51 »
Ben de teknemde Türk Bayrağı sallanmasından yanayım ..Hatta geçen sene yeni teknemi alırken 30 Kasım dan önce aldığım için %1 KDV hakkından yararlanarak teknemi Türk bayraklı aldım ..eskisini de satarken Türk bayrağına geçirerek sattım ...
Ancak şu geçen bir yıl için de  bunun sadece milli bir duygu dan başka bir şey olmadığı da maalesef büyüklerimiz tarafından kanıtlandı....
Bu yılın harcını yatırken 3 defa Liman başkanlığına haksız yere gitmek zorunda kaldım..Neden mi Limandaki ve Galata Vergi dairesindeki arkadaşların çok istekli çalışmaları yüzünden...
Halbuki yabancı bayraklı olsa idi yerimden kalkmadan internet üzerinden bütün vergilerimi yatıracaktım..Neyse sorun değil 3 defa gittik geldik...şimdi de telsiz le uğraşarak bakalım kaç kere nereye gidip geleceğiz..
Ayrıca geçen sene televizyonlara çıkıp bu kadar insanı ''yabancı bayraklı tekneler misafirliğin kıymetini bilsinler misafirperverliğin de bir sınırı var' diye korkutarak zorlayanlar şimdi nerdeler?!.. Bu konuda nasıl bir uygulama yaptılar?!....
Ben açık açık itiraf ediyorum..Bu şekilde uygulanacağını bilseydim ben Türk bayrağı ile değil yabancı bayrakla alırdım..Bunları yazmak bana da rahatsızlık veriyor ama maalesef durum bu..
Herkese selamlar..
*

Ö. B.

« Yanıtla #12 : Aralık 15, 2010, 12:07:14 »
önce bir fıkra anlatayım;

Alıntı
Trafik polisi arabayı durdurmuş ve eğilip sormuş;
+ Ehliyet ruhsat lütfen.
- Tabi buyurun demiş, şoför ve vermiş, polis bakmış bir problem yok.
+ Pekii demiş polis, çevre vergisi pulu?
- Burada, buyurun demiş adam.
+ İlk yardim çantanız var mı? demiş polis.
- Tabii deyip bagajı açmış adam.
Polis bakmış içinde eksik yok.
+ Yangın söndürücü?
- Burada buyurun.
+ Zincir?
- Derhal çıkarayım buyurun.
Polis daha sonra tekrar sormuş:
+ Mezdeke kaseti var mı?
Şoför çok şaşırmış.
- Evet var buyurun demiş.
Polis:
+ Tamam siz onu takın teybe ve sesini açın demiş, ve başlamış polis oynamaya. Şoförün şaşkınlığı daha da artmış ve dayanamamış sormuş.
- Hayrola memur bey?
Polis cevap vermiş:
- Ee eşşek değilsin, artık takarsın bir 20 milyon.

Sahil Güvenlik hiç alınıp gücenmesin ama Türk bayraklı teknelere muamele maalesef aynen böyle. Atıyorsun, yok öyle bir şey diyenler olabilir diye hemen küçük bir anımı da aktarayım. Geçtiğimiz senelerde amcamın teknesi (motor sailor) ile Eşek Adası'na (Çeşme) gittik. Bir süre sonra SG bulunduğumuz koya geldi, bir kaç tekneye bakındıktan sonra geldi bizim tekneye yanaştı, tabiri caizse köpek azarlar gibi "al şunu bağla" diye bordalamak üzere halatı üzerimize fırlattı. Neyse dedik, asker sonuçta bağlanalım, bağlandık falan fıstık geçti bizim tekneye şu var mı bu var mı, zırt var mı zibil var mı diye sorgulamaya. Herşeyi eksiksiz çıkartıyoruz falan derken iş iyice tatsızlaşmaya başladı çünkü artık amaç belli, illa ki bir şey bulmak için zorladıkça zorluyor. Bu arada köpek azarlamaya da devam ediyor. En sonunda amcam direnmesine rağmen baktı olacak gibi değil "karşındaki senin erin değil, siville muhattap oluyorsun biraz saygılı ol" diye konuya girdi, vay nasıl öyle konuşursun falan filan derken amcam cep telefonundan arkadaşı olan SG komutanına ulaşınca bir anda üstünlük bize geçti ve arkadaşları apar topar yolcu ettik ama sinirlerimiz de oynadı.

Bütün yaz kendi teknemle -ki Amerikan bayraklıdır- Çeşme'de gitmediğimiz koy, demir atmadığımız yer kalmadı ama ne hikmetse SG'yi ne zaman görsek nerede bir Türk bayraklı tekne var, hemen yakasına yapışıp insanların sinirlerini hoplatıp bırakıyor. Açıkçası SG'nin güvenlikle ilgilendiğini zannetmiyorum, tek dertleri sanki insanların sinirini bozmak.

Benim için Türk bayrağına geçmek istemememin en önemli sebeplerinden bir tanesi öncelikle bu.

Yanlış anlaşılmak istemem, öncelikle evet bende Türk bayrağına geçmeye niyetliyim. Sorduğum sorudaki amacım Türk bayrağına geçince ne avantajım olacağı idi. Eğer devletim bana "kardeşim sen gel Türk bayrağı al, 7 denizde arkandayım" dese başımın üzerinde yeri var, ama bunu demediği gibi aba altından sopa gösterip "geçmezsen senin peşini bırakmam, her dakika rahatsız ederim" derse kusura bakmasınlar anarşistliğim tutar, inadına geçmem. Ben zaten *kendi güvenliğim* için her yıl bakımlarımı yaptırmak *zorundayım*, kalkıp benden gayet anlamsız bir belge olan denize elverişlilik belgesini istemesini anlamıyorum. Neden benden tonilato belgesi istendiğini hiç mi hiç anlamıyorum. Bu belgelerden herhangi birisi bulunmadığı zaman kanunda yazıldığı üzere savcılığa sevk edilmeyi ise hiç mi hiç istemiyorum.

Açıkçası ben Türk bayrağı taşıyacaksam, devletin bana düşman değil, denizde olmamı desteklemesini bekliyorum. İşte bu sebeplerden dolayı maalesef Türk bayrağına geçmek istemenin duygusal sebeplerden öteye geçemeyeceğini düşünüyorum.
« Son Düzenleme: Aralık 15, 2010, 12:09:35 Gönderen: Ömer Barlas »
*

M. A.

« Yanıtla #13 : Aralık 15, 2010, 12:09:05 »
Ömer Korsanım  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Darılmaca gücenmece yok  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Ben fikrimi söyledim sadece  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Türk bayrağı için herşeye değer bence. Arkamda Amerikan Bayrağı olup rahat edeceğime  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Türk Bayrağı Çekip Her türlü eziyete göğüs germeye hazırım ben :-)
*

Ö. B.

« Yanıtla #14 : Aralık 15, 2010, 12:11:03 »
Ömer Korsanım  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Darılmaca gücenmece yok  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Ben fikrimi söyledim sadece  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Türk bayrağı için herşeye değer bence. Arkamda Amerikan Bayrağı olup rahat edeceğime  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Türk Bayrağı Çekip Her türlü eziyete göğüs germeye hazırım ben :-)

yok estağfurullah, darılma gücenme asla olmaz Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap