0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

M. G.

Ynt: TEPAI 2 Mayıs'a ötelenmiş
« Yanıtla #30 : Mayıs 13, 2019, 12:12:20 »
Ayrica Cem Eğrikavuk da wikideryada cok guzel anlatti.
Yunanistan'a giriş işlemlerini şurada özetledik:
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap 

*

H. E.

« Yanıtla #31 : Mayıs 13, 2019, 19:38:30 »
Bir soru da benden.

30 Nisan'da Yunan sularına giriş yaptım. Tepai henüz uygulanmadığından ücret almadılar. Teknem 2 ay daha Yunan sularında kalacak.

Bu durumda benim Yunan gümrüğüne gidip Mayıs itibariyle vergi ödemek istiyorum mu demem lazım ? Ya da hiç ortalığı bulandırmayıp, çıkış yaparken istenirse ödemem mi doğru olacak ?

Bu konunun 10 numaralı mesajında İngizce Sık Sorulan Sorular kitapçığının linki var. Onun 1.1 maddesinde tam da bu durum anlatılıyor. Kısaca Tepai 9 Mayıs 2019'da başlıyor, 9 Mayıs'tan önce Yunan sularında olan tekneler Mayıs ayı için veya tüm yıl için Tepai ödeyeceklermiş.

"Q:
The TEPAI (Recreational and Daily Tour Cruise Ships Fee) is applicable as of 09-5-2019.
What does the ten-day deadline, until 18-5-2019, pertain to?

Α:
It pertains to:
(a) The TEPAI payment for the month of May, for ships being already in Greek territorial
waters on 09-5-2019;
(b) The TEPAI payment for the year 2019 (months of May to December), for ships being
already in Greek territorial waters on 09-5-2019. If you select this option, you may
receive a 10% discount.
It should be noted that, in case the party responsible for the payment opts to pay only
the TEPAI for May -rather than that of the entire year 2019- but the ship remains in
Greek territorial waters for additional months, the TEPAI shall be payable for each
month of stay in Greek waters (before the start of each month) or for multiple months
at a time. More details are provided hereinbelow."

*

B. O.

« Yanıtla #32 : Mayıs 14, 2019, 00:30:11 »
Göz bebeğimiz Cumhuriyetimize açıkça düşmanlık eden veya edenleri destekleyen  bir kaç markayı bile protesto edemeyen bizlerden; ne yazık ki  bu durumu da protesto etmemizi  bekliyemiyorum.
İstisnalar vardır ve olacaktır tabiki.
Saygılarımla

*

C. D.

« Yanıtla #33 : Mayıs 14, 2019, 01:02:34 »
anlamadığım şu; zararsız geçiş hakkını kullanamıyormuyuz? çünkü kara suları diyor. örneğin seyir esnasında karasularına giriş yaptık ve 4-5 saat ( atıyorum ) çıkacağız... bu da mı ödemeyi gerektiriyor.. eğer öyle ise uluslar arası denizcilik hukuğuna aykırı değil mi? karasularında kalınacaksa mı geçerli? hadi öyle diyelim her halukarda bu durum tüm ülkelerin imza attığı karaya çıkmadan zararsız geçiş/duruma göre konaklamalı tezat oluşturmuyor mu? bildiğim kadarıyla bazı ülkeler ( KÜBA gibi) buna uymadığı zamanlar olabiliyormuş.

*

T. Y.

« Yanıtla #34 : Mayıs 27, 2019, 14:19:54 »
web üzerinden ödeyebilmek te mümkün görünmüyor. Şifre ve kullanıcı adı yani üyelik gerekiyor. Yunan karasularına gir ayakbasmasan bile bir koyda gecelersin dönemi bitti, bence.   

*

E. Ç.

« Yanıtla #35 : Mayıs 28, 2019, 17:32:03 »
Benim durum için yorum yapabilecek birileri var mı acaba Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

9 Mayıs sabahı (mürettebat listesinde kaptan olarak) bir arkadaşımın teknesiyle Yunanistanın bir limanına bağlandım (arkadaşım yok teknede). Öğlene doğru çıkış yapıp Türk sularına rota tuttum. O sırada vergi falan söz konusu değildi, akşam üzeri çıkmış.

Türkiye'de arkadaşıma böyle bir vergi çıkmış, ödeyecek miyiz dedim, boşver dedi!

Bu vergi bize tahakkuk etti mi?
Ettiyse ceza tekneye mi yazılır, kaptana mı Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Galiba bir sonraki Yunanistan gezimizde göreceğiz  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. G.

« Yanıtla #36 : Mayıs 28, 2019, 17:42:47 »
Rodos’da sadece 9 Mayis gunu icin islem gorup Tepai’yi odeyen bir tekne oldugunu soyledi bir arkadasim.
Birazdan portpolice’e ve customs a soracagim bu durumunuzu
« Son Düzenleme: Mayıs 28, 2019, 17:43:55 Gönderen: Mahir Günşiray »
*

M. G.

« Yanıtla #37 : Mayıs 28, 2019, 17:43:28 »
Rodos’da sadece 9 Mayis gunu icin islem gorup Tepai’yi odeyen bir tekne oldugunu soyledi bir arkadasim.
Birazdan portpolice’e ve customs a soracagim bu durumunuzu
*

M. G.

« Yanıtla #38 : Mayıs 28, 2019, 19:20:29 »
Benim durum için yorum yapabilecek birileri var mı acaba Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

9 Mayıs sabahı (mürettebat listesinde kaptan olarak) bir arkadaşımın teknesiyle Yunanistanın bir limanına bağlandım (arkadaşım yok teknede). Öğlene doğru çıkış yapıp Türk sularına rota tuttum. O sırada vergi falan söz konusu değildi, akşam üzeri çıkmış.

Türkiye'de arkadaşıma böyle bir vergi çıkmış, ödeyecek miyiz dedim, boşver dedi!

Ettiyse ceza tekneye mi yazılır, kaptana mı Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Galiba bir sonraki Yunanistan gezimizde göreceğiz  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Mayis Tepai’den sorumlu degilmissiniz.
Her ayin ilk 3 gununde cikis yapiliyorsa odenmiyor mantigindan hareketle, o gun baslasa da 9’unda cikis yaptiginiz icin.
*

T. A.

« Yanıtla #39 : Mayıs 28, 2019, 23:58:59 »
Mahir abi
Bu durumda bir ayın 29unda girene de o ayı ödetmemek lazım. Gerçi çıkış yapmıyor ama 2 gün içinde ay bitiyor...
*

E. Ç.

« Yanıtla #40 : Mayıs 29, 2019, 00:05:51 »

Mayis Tepai’den sorumlu degilmissiniz.
Her ayin ilk 3 gununde cikis yapiliyorsa odenmiyor mantigindan hareketle, o gun baslasa da 9’unda cikis yaptiginiz icin.

Teşekkürler, güzel haber.
Bu uygulama oturasıya kadar sanırım Yunanlı dostlarımız da, gezgin denizciler de baya bi karışıklık yaşayacak.

Ne kadar gelir bekliyor ki hükümet bu uygulamadan. Bir sürü tekne sahibi Yunanistan'a gitme fikrinden vaz geçiyor. Acaba kaybettikleri tekne sayısına topladıkları vergi değecek mi  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. G.

« Yanıtla #41 : Mayıs 29, 2019, 05:32:59 »
Mahir abi
Bu durumda bir ayın 29unda girene de o ayı ödetmemek lazım. Gerçi çıkış yapmıyor ama 2 gün içinde ay bitiyor...
Cok haklisin ama kanunda (!) yok. Giris yapacak olan ona gore ayarlamasi gerekecek tarihi.
*

H. E.

« Yanıtla #42 : Mayıs 29, 2019, 07:47:03 »
Yukarıda verilen Sorular ve Cevaplar belgesinde örnek durumlar veriliyor ve bu soruların cevapları da var.
9 Mayıs'ta girenler sadece uygulmanın başlangıç tarihi o zaman olduğu için özel bir uygulamaya tabi tutuluyorlar anladığım kadarıyla.
*

M. G.

« Yanıtla #43 : Mayıs 29, 2019, 08:10:45 »
Yukarıda verilen Sorular ve Cevaplar belgesinde örnek durumlar veriliyor ve bu soruların cevapları da var.
9 Mayıs'ta girenler sadece uygulmanın başlangıç tarihi o zaman olduğu için özel bir uygulamaya tabi tutuluyorlar anladığım kadarıyla.
Çıkanlar. Girdin mi yandın!
*

H. E.

« Yanıtla #44 : Mayıs 29, 2019, 08:31:55 »
Çıkanlar. Girdin mi yandın!

Evet, doğru. Çıkanlar.