0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

K. T.

Motor değiştirmek ?
« : Nisan 25, 2021, 14:17:54 »
Merhaba üstatlar

Teknemde ki mtrorumu değiştirmek istiyorum , bir arkadaşım topladığı teknesindeki orjinal motoru boşa çıkardı ve çok uygun bir rakama bana verecek , ama motorun faturası vs yok ( filikadan çıkma ) , bu motoru tekneme takabilirmiyim ? Ruhsatım özel tekne ..

teşekkürler

*

H. A.

Ynt: Motor değiştirmek ?
« Yanıtla #1 : Nisan 25, 2021, 15:56:13 »
Motorun çıkarıldığı teknenin bağlama kütüğü ruhsatı varmı ?
Var ise sökülen motor bu belgede kaytılımı?
2 soruda evet ise işlem çok kolay
Hayır ise çok zor kayıt edileceğini sanmıyorum
Evet ise liman baskanligindan sökülen motoru ruhsatta düşülüyor ve sahibine verilen belge ile noterden motoru size devrediyor sizde o evraklar ile liman baskanligindan kendi teknenize isletiyorsunuz
Bunun haricinde kayıtsız motoru işletmek çok zor

*

K. T.

« Yanıtla #2 : Mayıs 02, 2021, 20:44:01 »
Merhaba
Teknenizin ruhsatınız da motor markası ve kaç bg olduğu yazmıyorsa veya markası tutuyorsa sorun olacağını sanmıyorum.

*

C. İ.

« Yanıtla #3 : Haziran 01, 2021, 20:00:11 »
Dosyasında ve ruhsatında motor numarası yazdığını unutmayalim.
Ben bu tekneyi satmayacağım derseniz, istediğiniz motoru takın
Kayıt 'ta ettirmeyin diyebilirim.
Tabii ki çalıntı motor olamadığından emin olmalısınız..

*

A. Ç.

« Yanıtla #4 : Haziran 01, 2021, 20:22:51 »
Türkiye'de kayıt sistemi motor üzerinden yürüyor. evraklarda teknenin şase numarası vs yer almıyor bu nedenle motorun kayıtlı olması resmi belgeler açısından önemli. Şimdiye kadar motoru veya numarasını kontrol eden bir resmi merci görmesem de gelecekte ne olacağı belli olmaz, burası Türkiye.

*

M. E. V.

Motor değiştirmek ?
« Yanıtla #5 : Haziran 02, 2021, 11:42:46 »
Geçen hafta Mudanya’da bağlı olan Ege Yat 23 teknemizi devrettik.

İki sezon önce bizim barınakta benimkiyle beraber 7 teknenin dıştan takma motorları çalınmıştı.

Adamlar yakalandı, mahkeme halen sürüyor.

Ben çalınan motorun aynısını (Honda 9.9 hp) Silivri’den ikinci el olarak satın aldım. Bu motor limanda kayıtlı bir tekneden düşürülmüş, sahibine de “sahiplik belgesi” verilmişti. Noterden “Motor Bloğu Satış Sözleşmesi” ile motoru devraldım. %6 harç bedeli ödeniyor, bilginize.

Bizim teknenin devrini yaparken motor değişikliğini de yapmak istedik. Bana motorun faturası, CE belgesi vb getirin dediler. Biz de tüm bunların Silivrideki dosyasında mevcut olduğunu, elimizde limandan alınmış sahiplik belgesi ve noterden devir sözleşmesi olduğunu beyan ettik.

Mudanya’dan Silivri’ye gidip gelmek, zaman - para vb. itiraz edince, Silivri’ye telefon edin bize mail atsınlar dediler. İtiraz etmesek söylemiyorlar.

Aradım, karşıma çok hayırlı bir adam çıktı. “Elinizde limandan alınmış belge varken neden bunları sizden istiyorlar ki, devletin elinde bu kayıtlar olduğu belli” deyip kızdı. Sağolsun, birkaç dakika içinde de evrakları Mudanya liman başkanlığına maille gönderdi.

Bu defa da, benim motor değişikliği işlemimle, ruhsat devir işleminin ayrı ayrı işlemler olduğunu, dolayısıyla önce benim vergi dairesine bağlama ruhsatı harcı ödeyip motor değişikliğini yaptırmam gerektiğini, sonra da yeni sahibine yeni motorla devir yapılacağını söylediler.

Tekrar vergi dairesine gidip kendi adıma 770,20 TL daha ödedim. Limana da eski motor için sahiplik belgesi istemeyeceğime ve daha sonra hak talep etmeyeceğime dair beyanda bulunmamı istediler. Yazıp verdim.

Her neyse, işimizi sonunda hallettik.

Motor değişikliğinde böyle detaylar var, bilgilerinize…

Selametle.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
« Son Düzenleme: Haziran 02, 2021, 11:45:39 Gönderen: Mehmet Emre Vural »
*

C. Y.

« Yanıtla #6 : Eylül 01, 2022, 10:00:19 »
Selamlar
konu 2021 senesine ait ama son dönemde motor değişikliği yaptıran oldumu işlemler aynımıdır? Bende kıçtan takma motorumu değiştirmek istiyorum artık. 
Teşekkürler
*

E. I.

« Yanıtla #7 : Ekim 26, 2022, 17:53:36 »
Arkadaşlar 1 hafta önce motor değiştim. Size ayrıntılı anlatabilirim. Ben cok zorluk cektim siz cekmeyin.
Önce Umurbey vatandas portalindan Ruhsat yenileme randevusu aliyoruz.
1 kacgun icinde size sms yoluyla onay msji geliyor.
O tarih ve saatte gidip.
Tekne ruhsati, motor faturasi, kimliginiz, motor tekne fotolari yanlardan arkadan ve motor seri no bunlari fotocudan cikartip gotuyoruyoruz.
Ruhsati sizden alip 1 kac saat icinde yeni ruhsat ve motor tekneden ayrildi belgesi veriyor.
Son olarak motoru sattiginiz kisi ile notere gidip motor blogu satis sozlesmesi yapiyorsunuz ve orda satis gerceklesiyor.
Noter masrafi 400tl civariydi.
Daha sonra yeni motor ruhsatınızda işletebilirisiniz.
Tohatsu 6hp motorumu bu sekilde sattim arkadaslar. Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Ekim 26, 2022, 18:00:56 Gönderen: Emre Isler »
*

A. K.

« Yanıtla #8 : Ekim 26, 2022, 18:36:27 »
6 hp tohatsu Motor  dıstan takma mı içten mi
« Son Düzenleme: Ekim 26, 2022, 18:38:55 Gönderen: Atilla Kaplan »
*

E. I.

« Yanıtla #9 : Ekim 27, 2022, 09:54:58 »
Dıştan takma.
*

A. K.

« Yanıtla #10 : Ekim 27, 2022, 23:27:34 »
Distan takma motorlar tekneyle iliski mi kuruluyor. . Yani tekne ruhsatina kayit mi oluyor. Bilmiyordum
*

E. I.

« Yanıtla #11 : Ekim 29, 2022, 14:42:20 »
Tabiki Atilla bey. Ruhsatta tekne ve motor bilgileri yazıyor.
Ruhsata işletmeden motoru kullandırmaz sahil güvenlik.
*

E. S.

« Yanıtla #12 : Ekim 29, 2022, 15:28:02 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Tabiki Atilla bey. Ruhsatta tekne ve motor bilgileri yazıyor.
Ruhsata işletmeden motoru kullandırmaz sahil güvenlik.

Atilla Korsan muhtemelen kıçtan takma motoru servis botunun motoru olduğunu düşündü.
*

R. E.

« Yanıtla #13 : Ekim 29, 2022, 16:18:52 »

Siz her halukarda bu işi yapmadan mutlaka işi yapacağınız liman başkanlığı ile bir görüşün.. Bir uğrayın. Ne yapacağınızı sorun.
Belki bürokrasi hazretleri tamim gönderip, "illallah" olmadı "neizübillah" belgesi de isteyin demiş olabilir...