0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Ö. Ö.

Ynt: Tekneye telsiz başvurusu yapmak
« Yanıtla #15 : Kasım 27, 2019, 19:32:24 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
İkinci el bozuk telsiz nereden bulunur ki?
sahibinden veya gittigidiyor gibi yerlerde oluyor bazen..  ama oralarda ruhsatlı bulmak küçük ihtimal..
eş dost çevreden, marinadaki firmalardan bulunursa ancak..

*

C. A.

« Yanıtla #16 : Kasım 27, 2019, 19:38:28 »
Icom'un waterproof el telsizlerinin çekiş güçleri ve batarya dayanım süreleri gayet güzel. Bunlar walkie talkie tarzında olduğundan belki ruhsata işlemeye gerek olmayabilir.

Bu arada telsiz ruhsatı sadece Türk bayraklı teknelerde mi kontrol ediliyor. Yabancı yada daha specific olsun sahibi Türk olan Amerikan bayraklı teknelerde ruhsata ihtiyaç var mıdır?

İlginçtir bende uluslararası telsiz kullanma ehliyeti var ama 2 adet farklı telsizin ruhsatları yok. Şimdiye kadar ruhsat soranda olmadı. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

H. E.

« Yanıtla #17 : Kasım 27, 2019, 19:41:05 »
Hakan kardeşim,
Kmt var ise bence yeni bir telsiz al

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #18 : Kasım 28, 2019, 12:44:29 »
Icom'un waterproof el telsizlerinin çekiş güçleri ve batarya dayanım süreleri gayet güzel. Bunlar walkie talkie tarzında olduğundan belki ruhsata işlemeye gerek olmayabilir.
Türkiye'de (ki son mevzuat Avrupa'ya oldukça benziyor) PMR denilen 446MHz'de çalışan lisansız telsizler ve eskiden arkadaş aramak için kullanılan 27MHz CB telsizleri hariç, TÜM TELSİZ CİHAZLARI (radyo frekansı ile yayın yapan herşey) ruhsata tabidir.

Bu arada telsiz ruhsatı sadece Türk bayraklı teknelerde mi kontrol ediliyor. Yabancı yada daha specific olsun sahibi Türk olan Amerikan bayraklı teknelerde ruhsata ihtiyaç var mıdır?
Evet, bandırasından bağımsız Türkiye karasularında seyir yapan tüm deniz araçlarının telsizleri ruhsatlı olmak zorunda.
« Son Düzenleme: Kasım 28, 2019, 12:46:32 Gönderen: Özgür Ökten »

*

H. Z.

« Yanıtla #19 : Kasım 28, 2019, 13:00:43 »
Hakan kardeşim,
Kmt var ise bence yeni bir telsiz al

KMT var tabii ki. Ama hep prosedüründen dolayı telsizden kaçmıştım.

Alalım bakalım bi tane.

*

M. Y.

« Yanıtla #20 : Eylül 17, 2020, 17:03:05 »
Aslında çok zor değilmiş. 1 sene sonra 10 metrelik tekneme ilk telsiz başvurumu yaptım. Montaj anten vs uğraşmamak ve zaten sadece Tuzla-Yalova- Adalar hattında seyir yaptığım için Cobra MR HH 500 el telsizi aldım ve ruhsat başvurumu yaptım bugün. Sabit telsiziniz olmadan sadece el telsizine de ruhsat alınabiliyormuş öğrenmiş oldum. Sefaköy deki Kıyı Eminiyet Müdürlüğü Telsiz İşletme müdürlüğüne evrakları kargo yolu ile gönderdim ve çok hızlı dönüş yaptılar. Telefonlara ve attığınız maillere hızlı dönüş yapıyorlar ve ilgililer.
İlk olarak alacağınız telsizin proforma faturasını, Tim-01 formunu, Bağlama Kütüğü ruhsatını ve dilekçenizi kargoluyorsunuz. Size hemen bir iki gün içinde maille izin yazısı gönderiyorlar. Bu izin yazısı ile gidip telsizi satın alabiliyorsunuz.
2. aşama Tim-03 formunu doldurup telsizin faturasını yolluyorsunuz ben bu aşamadayım. Bundan sonra da harcını yatırıp ruhsatın çıkması kalıyor. Kargo ve mail üzerinden halledilmesi de çok iyi oldu yoksa kim kalkıp teee Tuzla'dan Sefaköy'e gidecek.
Formlara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz;
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  mailinden hızlı dönüş yapıyorlar.
« Son Düzenleme: Eylül 17, 2020, 17:07:01 Gönderen: Murat Yaşar »
*

E. D.

« Yanıtla #21 : Eylül 17, 2020, 17:17:19 »

Aslında çok zor değilmiş. 1 sene sonra 10 metrelik tekneme ilk telsiz başvurumu yaptım. Montaj anten vs uğraşmamak ve zaten sadece Tuzla-Yalova- Adalar hattında seyir yaptığım için Cobra MR HH 500 el telsizi aldım ve ruhsat başvurumu yaptım bugün. Sabit telsiziniz olmadan sadece el telsizine de ruhsat alınabiliyormuş öğrenmiş oldum. Sefaköy deki Kıyı Eminiyet Müdürlüğü Telsiz İşletme müdürlüğüne evrakları kargo yolu ile gönderdim ve çok hızlı dönüş yaptılar. Telefonlara ve attığınız maillere hızlı dönüş yapıyorlar ve ilgililer.
İlk olarak alacağınız telsizin proforma faturasını, Tim-01 formunu, Bağlama Kütüğü ruhsatını ve dilekçenizi kargoluyorsunuz. Size hemen bir iki gün içinde maille izin yazısı gönderiyorlar. Bu izin yazısı ile gidip telsizi satın alabiliyorsunuz.
2. aşama Tim-03 formunu doldurup telsizin faturasını yolluyorsunuz ben bu aşamadayım. Bundan sonra da harcını yatırıp ruhsatın çıkması kalıyor. Kargo ve mail üzerinden halledilmesi de çok iyi oldu yoksa kim kalkıp teee Tuzla'dan Sefaköy'e gidecek.
Formlara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz;
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  mailinden hızlı dönüş yapıyorlar.

Bunu duyduğumuz iyi oldu. Eğer sabit telsiziniz varsa buna bağlı el telsizi kayıt edilebiliyor diye biliyordum. Açık denizde kapsama alanı sınırlı olması bir dezavantaj ama sadece yakın kıyı seyri yapıyorsanız çok iyi. Bir de sadece el telsizi kaydı için marka sınırlaması olup olmadığını öğrenebilirsek iyi olur.
*

M. Y.

« Yanıtla #22 : Eylül 17, 2020, 17:26:56 »
"İlgi yazınız incelenmiş olup, MAVİM-1 isimli yüzer aracınızda kullanılmak üzere ekteki onaylı
TİM-01 formunda özellikleri belirtilen COBRA marka MR HH500 FLT BT EU model telsiz cihazına
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığının ruhsata bağlanan cihazlar listesi doğrultusunda
kurulum izni verilmiştir.
Adınıza yeni ruhsat düzenlenebilmesi için, satın alınacak telsiz cihazının faturası ve TİM-03
formuyla e-Devlet Kapısı üzerinden Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne müracaat edilmesi,
İzin tarihinden itibaren ay içerisinde satın alınarak faturasının ibraz 6 (altı) edilmemesi halinde,
işbu kurulum izni başka yazışmaya gerek kalmaksızın iptal edilecektir.
"

Gelen izin yazısı yukarıdaki gibi BTK onaylı cihazlara izin veriliyor sanırım. Bunun bir listesi var mıdır bilmiyorum açıkcası.
*

E. D.

« Yanıtla #23 : Eylül 17, 2020, 17:33:02 »
"İlgi yazınız incelenmiş olup, MAVİM-1 isimli yüzer aracınızda kullanılmak üzere ekteki onaylı
TİM-01 formunda özellikleri belirtilen COBRA marka MR HH500 FLT BT EU model telsiz cihazına
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığının ruhsata bağlanan cihazlar listesi doğrultusunda
kurulum izni verilmiştir.
Adınıza yeni ruhsat düzenlenebilmesi için, satın alınacak telsiz cihazının faturası ve TİM-03
formuyla e-Devlet Kapısı üzerinden Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne müracaat edilmesi,
İzin tarihinden itibaren ay içerisinde satın alınarak faturasının ibraz 6 (altı) edilmemesi halinde,
işbu kurulum izni başka yazışmaya gerek kalmaksızın iptal edilecektir.
"

Gelen izin yazısı yukarıdaki gibi BTK onaylı cihazlara izin veriliyor sanırım. Bunun bir listesi var mıdır bilmiyorum açıkcası.
  Yukarıdaki yazıda cümle düşüklüğü mü var? "İzin tarihinden itibaren ay içerisinde satın alınarak faturasının ibraz 6 (altı) edilmemesi halinde" cümlesi, "İzin tarihinden itibaren 6 (altı) ay içerisinde satın alınarak faturasının ibraz  edilmemesi halinde" şeklinde mi olacak?
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #24 : Eylül 18, 2020, 10:21:25 »
Elbette, Türkiye'de kullanabileceğimiz tüm telsiz cihazları bu listeden bulunabilir;
*

O. G.

« Yanıtla #25 : Eylül 18, 2020, 22:55:06 »
Ben de ortaya şu soruyu sorayım:
1- git kmt al
2- git telsiz al
3- git işlet, kayıt vb
4- git montajını yaptır
5- her sene telsiz harcını hatırla
6- telsiz açıkken herkesin gereksiz ve seviyesiz muhabbetini dinle
7- sg yi cevaplamadığında fırça ye
8- ve bu cihaz resmi otoritelerce 5.kol faaliyetleri ile özdeşleştirilmiş olsun

Niye takmalıyız? Denizde başımız sıkıştığında, cep telefonu çekmeyince..
Anonsa cevap vermeyince, SG tekneyi basmasın diye..
Peki. Oldu.
Sorumu kendim cevapladım..
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #26 : Eylül 18, 2020, 23:36:26 »
Telsiz kötü deniz şartlarında bir kere hayatınızı kurtaracak iletişim imkanını sağlar, değer, üstüne ömür boyu borçlu kalırsınız cihaza.

öZgür (mobil)

*

A. K.

« Yanıtla #27 : Eylül 19, 2020, 21:50:54 »
Onur korsan yazdığınız bütün maddeler doğru . Biz zaman sıkıntısından ancak adalar -yalova- kalamıs rotalarında gezebiliyoruz. Zaten de bu alanda belli yerler hariç telefon heryerde çekiyor , telsize hiç gerek kalmıyor.

İşte bu sebepten dolayı senelerdir telsiz almadım . Kmt sınavını gözümde çok büyüttüğümüzden kmt miz yoktu ve tekne boyutundan dolayı mecburiyet de yoktu.

Ancak . 35 küsür havada fenerbahçe - kınalı ada arasında motorunuz stop ediyorsa , rüzgardan ve dalgadan dolayı yelken açamıyorsanız , rüzgar sizi kınalıyı elle  tutabilecek mesafede  200-300 metre açığından marmaranın ortasına atıyorsa   KEŞKE TELSİZİM olsaydı diyorsunuz.

Tekne için yuzbinler harcıyoruz bence bir Telsiz için 2000-3000 daha verebiliriz .
*

O. G.

« Yanıtla #28 : Eylül 20, 2020, 15:16:35 »
Özgür ve Atilla Korsan,

Cevaplarınız için teşekkür ederim. İkiniz de işin zor anda güvenlik kısmına işaret ediyorsunuz ki, tartışmaya gerek yok, haklısınız.
Zaten ben de aynı fikirdeyim. Aklın yolu bir.

Benim sorum ise şuydu: ikinci dünya savaşından beri varolan basit bir teknoloji.. işletmek için herhangi bir altyapıya gerek yok. İki cihazı olan iki kişi birbiri ile görüşebiliyor.. ve bunun için her yıl vergi vermek zorundalar.. niye? Türk Radyo’nun ve Meteoroloji ‘nin periyodik duyurularını dinlemek için..

Devam edelim.. bu cihazı denizde kullanabilmek için kmt sahibi olmak lazım.. niye? Çünkü öyle.. peki bu cihazı amatör kıyı denizcisinin kullanabilmesi için bir yetkinlik gerekiyor mu? Bence hayır.. diyelim ki gerekiyor, kmt sınavına girip geçer not alanlarda bu yetkinlik var mı? Bence hayır.. O testin sorularını (kmt değil, telsiz kullanabilme yeterliliği) siz hazırlasanız ve sınavı da başlarında durup siz yapsanız sonuçlar farklı olur muydu? Bence evet..

Özetle, Telsiz tehlikeli ve sakıncalı bir cihaz. Telsizi kayıt altına almak, kullanan da yetkinlik aramak, aksine davranışları şiddetle cezalandırmak gerek.

Ama silah öyle değil mesela.. tabancanızı evde, av ruhsatlı pompalınızı arabanızın bagajında bulundurabilirsiniz. Ruhsatlı olduktan sonra sorun yok. Yetkinlik? Hayır, silah için gerekli değil, bu telsiz kullanımında elzem..

İlişik olarak Radar, EPIRB ve AIS kayıt ve işletme konuları var.. Bunlara hiç girmiyorum..

Yani demem o ki, ne zaman kanun koyucu, sizin de işaret ettiğiniz gibi, telsiz cihazının kendi vatandaşının güvenliği için hayırlı/ gerekli bir araç oldupuna kani olur ve edinilnesini/ kullanımını teşvik eder, benim de teknemde bir tane olur. (Ki halihazırda var.. Ama çöp.. çünkü ruhsatı yok.. sigortasını çıkardım.. antenini söktüm.. atıl duruyor)

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #29 : Eylül 20, 2020, 18:33:11 »
Onur, şikayetlerinde çok haklısın.
Ne yazık ki telsiz tüm dünyada "tehlikeli" ve "ajan işi" bir cihaz olarak görülür.
Baskıcı rejimlerde daha çok, özgürlükçü ülkelerde daha hafif.

Sebebi otoritenin telsiz cihazını kontrol edememesi. Herhangi bir merkeze sahip olmayan, bir şalteri indirince kapatılamayan, sansürlenemeyen bağımsız bir iletişim cihazı! Korkunç! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu yüzden devletler kullanmadan önce zorluk ve kontrol mekanizmaları kurmaya çalışırlar.

Neticede, haklısın! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

öZgür (mobil)