0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

O. E.

Ynt: Tekne isimleri
« Yanıtla #30 : Şubat 22, 2018, 14:37:37 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
neden isimleri ingilizce seçiyoruz

Tunç Korsanım,
Niye seçmeyelim ?

polemiğe girmek istemem ...benim tercihim her zaman Türkçe olması . LİBERTY  yerine neden BAĞIMSIZLIK  veya 30 AĞUSTOS  denmez ...29 ekimlerde 23 nisanlarda sokaklarda dolaşan motorsikletli gruplar olur mesela. hepsinde Türk bayrakları ,Mustafa Kemal Atatürk posterleri ....ama bakıyorsun sırtlarında ANATOLİAN TİGER  yazıyor....bana, işin anlamından uzak geliyor . Arkadaşların milli duygularını ,Cumhuriyete olan bağlılıklarını ve sevgilerini sorgulamıyorum. Bunu özellikle belirtmek isterim

Ben polemik yapalım diye sormadım zaten lütfen yanlış anlamayın.
Ama bunlar sadece şekil ile ilgili dediğiniz gibi Bir insanın Cumhuriyetimize , Sevgili Atatürkümüze olan bağlılığı sevgisi üzerindeki T Shirte ne yazdığı ile ölçülemez.
Aynı şekilde insanlarda teknesine istediği dilde İsim koyabilir bunun hangi amaçla merak edildiğini merak ettim. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Tekne dediğiniz sonuçta mülkiyettir.
İnsan sahip olduğu bir şeye dilediği ismide koymakta serbest olmalı ve bu konuda da kimseye hesap vermek durumunda kalmamalıdır.

Örnek olarak Benim teknemin adı " Daisy " bildiğiniz gibi İngilizce
Köpeğimizinde ismi Daisy bunun için hesap vermemeliyiz.
Amerikada teknesine Fransızca isim koyana( ki İtalyanca - Fransızca ve İspanyolca tekne ismi çoktur) neden teknene fransızca isim koydun diye sorulabilir mi ??
Siz teknenize Bağımsızlık ismini koyabilirsiniz ama Liberty koyanada neden diye sormamak bence daha doğru olur.
Ayrıca İngilizce isim ne demek Amerikan Bayrağı ile dolaşmak zorunda bırakıldı tüm tekneler senelerce
selamlar sevgiler

« Son Düzenleme: Şubat 22, 2018, 14:42:35 Gönderen: Oktay Eryılmaz »

*

T. A.

« Yanıtla #31 : Şubat 22, 2018, 14:45:08 »
korsanlarım
tekne isimleriniz maximum 15 cm boyutlarında olacak şekilde 5-6 mm kroma yazdırabilir ve kestirebilirim
harf başına 10 tl

*

S. Ç.

« Yanıtla #32 : Şubat 23, 2018, 00:56:39 »
korsanlarım
tekne isimleriniz maximum 15 cm boyutlarında olacak şekilde 5-6 mm kroma yazdırabilir ve kestirebilirim
harf başına 10 tl

Eğer bahsettiğiniz CNC kesimse,
krom harf teknede çok güzel duruyor..SANSED krom harflerden oluşuyordu ve ince çift taraflı bantla yapıştırıldı..7 sene problemsiz pırıl pırıl yerinde durdu..Yüksekliği 10 cm di..
Sizin verdiğiniz 5-6 mm,eğer kalınlıksa bir yanlış var derim..0.5 en fazla 1.2mm kalınlık ideal bana göre..

*

T. A.

« Yanıtla #33 : Şubat 23, 2018, 08:29:19 »
korsanlarım
harf başına 10 tl

Eğer bahsettiğiniz CNC kesimse,
krom harf teknede çok güzel duruyor..SANSED krom harflerden oluşuyordu ve ince çift taraflı bantla yapıştırıldı..7 sene problemsiz pırıl pırıl yerinde durdu..Yüksekliği 10 cm di..
Sizin verdiğiniz 5-6 mm,eğer kalınlıksa bir yanlış var derim..0.5 en fazla 1.2mm kalınlık ideal bana göre..

Serdar Korsanım,
CNC kesim
krom
sac kalınlığı 5-6 mm yanlışlık yok.

*

A. Ç.

« Yanıtla #34 : Şubat 23, 2018, 08:30:22 »
Türkçe zamanında Farsça ve Arapça bir çok kelimeyi almış ve kullanmış. Şimdi ise moda İngilizce kelimeleri Türkçe'de kullanmak. Örnek: Umumi tuvaletlerde yazılı olan WC'dir, hiç bir yerde tuvalet, hela, su yolu veya benzeri bir kelimeye rastlamadım. Hatta Fransızca'dan geçmiş yüz numara diye adlandırdığımız aslında numarasız anlamında 00 bile kullanılmıyor. İş bu kadar genele yayılmışken "Niye seçmeyelim?" 

*

O. E.

« Yanıtla #35 : Şubat 23, 2018, 14:24:46 »
Türkçe zamanında Farsça ve Arapça bir çok kelimeyi almış ve kullanmış. Şimdi ise moda İngilizce kelimeleri Türkçe'de kullanmak. Örnek: Umumi tuvaletlerde yazılı olan WC'dir, hiç bir yerde tuvalet, hela, su yolu veya benzeri bir kelimeye rastlamadım. Hatta Fransızca'dan geçmiş yüz numara diye adlandırdığımız aslında numarasız anlamında 00 bile kullanılmıyor. İş bu kadar genele yayılmışken "Niye seçmeyelim?" 

Çok haklısınız ,
Aslında WC sembolü ingilizceden dönüşerek sembol olmuş , Water Closet  ( su dolabı ) kısaltılmışı.
Zaten zamanla Closet  bizde olmuş Klozet .
Ancak Amerikada WC diye bir sembole çok nadir rastlanıyor , heryerde direk Rest Room
Herhangi bir yerde ağız alışkanlığı WC sorarsanız Marsa nasıl giderim sormuşunuz gibi tepki alıyorsunuz.
*

T. A.

« Yanıtla #36 : Ağustos 14, 2019, 13:55:49 »
denizcilikle 'deniz tarihi ile ilgili hikayeler veya makalelerde karsilastigim karakterleri ve  tekne isimlerini  teknelerimize versek nasil olur. ?
mesela Neveser vapurunun ismini bir tekneye versek '
tarz-i Nevin desek
Resanet
Kamer
Dilnisin
horoz Reis (bu var zaten )
Nüzhet koysak 
PIRGIC Kadri desek mesela Canakkale savasinda ingiliz denizaltisinin Neveser Vapuruna yaptigi saldirida uzerlerine gelen torpidoyu ilk goren gemici (Pirgic Kadri veya AS-K...tekneye koymayi dusundugum iki isim . aralarinda kararsizim )
teknelerimize eski SIRKET-I HAYRIYE  vapur isimlerini versek ne guzel olur
*

V. U.

« Yanıtla #37 : Ağustos 14, 2019, 17:21:04 »
Korsan kaptanlarım,
Çok değerli bilgiler paylaşmışsınız çok teşekkürler.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Benim acemice bir sorum daha olacak...
Biz teknemizin ismine karar verdik (Şerbet; kedimizin ismi) ama ayrıca bir de LOGO yaptırmak istiyoruz... Bu logonun da ruhasat almadan önce tekneye yapışmış olması gerekiyor mu? Sonradan yaptırabilir miyiz?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

T. A.

« Yanıtla #38 : Ağustos 14, 2019, 18:23:26 »
kayit oncesi teknenin, ismiyle birlikte gosterir  fotograflari istenmektedir biliyorsunuz .  hatta  harf ve rakamlarin( kagit ustunde ) gereken olculeride belirtilmistir
bu sebeple logonun da fotoraflarda gorunmesi iyi olacaktir . ancak bir baglayiciligi yoktur
*

S. Ç.

« Yanıtla #39 : Ağustos 14, 2019, 21:51:36 »
Logo, ismin yanında duracaksa onları ilgilendirmez..Yazınız zaten logo gibi olamaz,boyutları belirtilmiştir çünkü..
Kısaca yalnızca isim yeterli olacaktır..
*

A. Ç.

« Yanıtla #40 : Ağustos 14, 2019, 22:13:03 »
İsim yazıları için belirli bir boyut ve okunabilir font mecburiyeti vardır.
*

V. U.

« Yanıtla #41 : Ağustos 14, 2019, 23:22:44 »
Teşekkürler 🙏😊
*

A. K.

« Yanıtla #42 : Ağustos 15, 2019, 23:25:02 »
Sevgili korsanlar ,

Ben temmuz ayında bağlama kutuğu aldım . BK nin mecburiyet olduğunu bilmiyordum bu kadar sene BK süz dolanmışım.
Gerekli oldugunu ve cezaları ögrendim valla  bu sene Bk yı almadan cıkamadım.

internet üzerinden tekne adı alıyorsunuz, Hisar vergi dairesine para yatırıyorsunuz ve dilekçenizi veriyorsunuz.  O ana kadar BK numarasını bilmiyorsunuz, fotograf yok. Basvuruyu yaptıktan sonra sürvey cagırılıyor. Sörvey gerekli fotografları çekiyor, kayıtları tutuyor. Bu kayıtlar liman müd ulaşınca BK yı teslim alıyorsunuz.

Siz ancak BK yı aldıktan sonra numaranızı öğreniyorsunuz , yani önceden yazma sansınız yok.
*

S. D.

« Yanıtla #43 : Eylül 05, 2019, 02:34:13 »
Teknelere ne isim koyacağınız size kalmış, ama tekne isimlerinin yazılmasında Türkiye'de dünyada da kurallar var. Tekne üzerine ismini yazdırmadan önce bunlara bir göz atmaka gerekir:

1. Tekne ismi ve bağlı olduğu (kayıtlı) liman teknenin kıçına yazılır. Yani tekne giderken arkadan bakan biri görmeidir. Ayna kıçlı teknelerde kıça tek yazılır. Karpuız kıçlı teknelerde veya double ender denilen teknelerde kıça dönmeye başladığı yere iskele ve sancağa iki defa yazılır.
2. Teknenin yandan görünüşünde başa yakın bir yere iskele ve sancağa sadece tekne adı yazılır. Bu yazı kıçtakinden küçük olur. Tekne gövdesine reklam amaçlı yazı yazılabilir.
3. Özel teknelerde harf ebadı 10 cm'den küçük olamaz.

Tekne ismi yazarken mümkün olduğu kadar okunaklı karakterler kullanılması gerekir. Yazı karakteri şık duruyor diye kağıt üzerinde bile okunması zor olan karakterler kullanmayınız. Tekne adının altına yazılan kayıtlı limanın önüne BL. veya L veya Limanı gibi yazıların yazılması gereksizdir.

İsimlerin yazılışlarının imla kurallarına uygun olması gerekir. Tereddüt halinde; Türkçe kelimelerde Türk Dil Kurumunun WEB sayfasındaki Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap adresinden veya MEB onaylı imla klavuzlarından, yabancı kelimelerde sözlüklerden veya WEB’deki ilgili sayfalardan yararlanılır.
İsimlerin tamamı büyük harflerle yazılır.
İsmin sonuna hiçbir noktalama işareti konulmaz.
İsimden sonra romen rakamı römorkörler haricinde konulmaz. Römorkörlerde isim ile romen rakamı arasına bir karakter boşluk ( ) veya tire (-) işaretlerinden biri  yazılır (SÖNDÜREN II veya SÖNDÜREN-II) gibi.
İsimden önce rakam yazılmaz. Rakam verilmesi gereken durumlarda (aynı isimden birden fazla olması gibi) isim ile rakam arasına bir karakter boşluk ( ) veya tire (-) işaretlerinden biri yazılır (DENİZ 1, KAPTAN 3,DENİZ-1, KAPTAN-3) gibi  ve rakamdan sonra harf ilavesi yapılmaz.
İsim içerisinde harfle kısaltma var ise, kısaltma harfinden sonra bir karakter boşluk ( ) veya nokta (.)  konduktan sonra isim yazılır (A DENİZ, H KAPTAN,A.DENİZ, H.KAPTAN) gibi.
İsim, firma veya kişi isimlerinden oluşan iki kelimenin  kısaltılmasıyla oluşacaksa ve iki kelimenin ayrımı yapılmak isteniyorsa, araya bir karakter boşluk ( ) veya nokta (.) konarak isim yazılır (İSTANBUL DENİZCİLİK, İS DEN veya İS.DEN) gibi.
Yazım kurallarına göre bileşik yazılmayan isimlerde ve birden fazla kelimeden oluşan isimlerde  her kelime arasına bir boşluk verilir (FATİH REİS, HASAN KAPTAN) gibi.
İsmin sonuna bir veya birkaç harften oluşan, tek başına mana ifade etmeyen,  fakat herhangi bir kelimenin kısaltması olan harf yada harf dizini eklendiğinde, kelimeden sonra bir karakter boşluk ( ) veya tire (-) işaretlerinden biri konduktan sonra harf ya da harf dizini eklenir. Ancak, yazılacak harfler romen rakamlarından (I,L,M,X,V gibi) olmaması gerekmektedir (KAPTAN S, NUMAN ST ,KAPTAN-S, NUMAN-ST) gibi.
İsim sonuna eklenecek harfler (‘) veya (/ ) işaretiyle ayrılmaz DENİZ’S, DENİZ/S gibi.
İsim içindeki kelimeler arasına ( & # / + ) gibi işaretler konulmaz.

Ahmet Korsanım,
Yeni devralacağım tekneye EMMA SHAPPLIN ismini vermek istiyorum. Kendisi aşık olduğum kadın (her ne kadar o bunu bilmese de 🤔) ve de dünyanın en ünlü sopranolarından biri. Suyun üzerinde süzülen beyaz bir kuğuya benzetirim onu hep. Hiçbir kadın yelkenliye bu kadar benzeyemez zira 😌.

Sorum şu: Şayet, EMMA SHAPPLIN  ismini verirsem tekneme, (ismi tescilli ise vs.) hukuken sıkıntı yaşar mıyım? Kendisinin bu yönde bir şikâyeti, beni her iki anlamda da yıkacaktır 😔.

Yani, ünlü birinin ismini teknemize verirken dikkat etmemiz gereken sınırlamalar var mı?
Teşekkür ederim cevap için. 🙏
*

T. S.

« Yanıtla #44 : Eylül 05, 2019, 10:04:29 »
Ahmet Korsanım,
Yeni devralacağım tekneye EMMA SHAPPLIN ismini vermek istiyorum. Kendisi aşık olduğum kadın (her ne kadar o bunu bilmese de 🤔) ve de dünyanın en ünlü sopranolarından biri. Suyun üzerinde süzülen beyaz bir kuğuya benzetirim onu hep. Hiçbir kadın yelkenliye bu kadar benzeyemez zira 😌.

Sorum şu: Şayet, EMMA SHAPPLIN  ismini verirsem tekneme, (ismi tescilli ise vs.) hukuken sıkıntı yaşar mıyım? Kendisinin bu yönde bir şikâyeti, beni her iki anlamda da yıkacaktır 😔.

Yani, ünlü birinin ismini teknemize verirken dikkat etmemiz gereken sınırlamalar var mı?
Teşekkür ederim cevap için. 🙏

Sedat korsan, bence Emma hanım aşka inanıyorsa bu sorun olmayacaktır. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Şaka bir yana umarım dilediğiniz gibi sevdiğiniz sanatçının ismini verebilirsiniz. Yeni tekneniz hayırlı olsun. Keyifli seyirler dilerim.