0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Nevzat Doğru

• * Gezgin Korsan
  • 776
    • Yaşadığı Şehir
  • Trabzon
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • Dost
Tekne Alım Satım ,Devir İşlemleri
« : Nisan 10, 2019, 10:45:39 »
Önemli bir konu arattım forumda bulamadım .
Alım satımda doğal olarak ilk akla gelen yer ve usul , teknenin bağlı olduğu liman başkanlığına alıcı ve satıcının birlikte müracaat etmesidir. Ancak söz gelimi İstanbulda ikamet eden bir satıcıdaki ,  Çanakkale marinada bağlı ancak Bodrum liman başkanlığına kayıtlı bir tekneyi nasıl devir alacağız ?
*

Çevrimiçi Recep Ertürk

• * Gezgin Korsan
  • 1.155
    • Yaşadığı Şehir
  • Ayvalık
    • Sosyal Ağ Hesapları
Ynt: Tekne Alım Satım ,Devir İşlemleri
« Yanıtla #1 : Nisan 10, 2019, 11:38:16 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Önemli bir konu arattım forumda bulamadım .
Alım satımda doğal olarak ilk akla gelen yer ve usul , teknenin bağlı olduğu liman başkanlığına alıcı ve satıcının birlikte müracaat etmesidir. Ancak söz gelimi İstanbulda ikamet eden bir satıcıdaki ,  Çanakkale marinada bağlı ancak Bodrum liman başkanlığına kayıtlı bir tekneyi nasıl devir alacağız ?

Alışverişe karar verdiğinizde tekne satıcı veya tekne satıcı vekili ile teknenin kağıtları yanınızda olarak liman başkanlığına gidin. Bu herhangi bir liman başkanlığı olabilir. Orada sizden neler istendiği söylenecektir. Aklımda kaldığı kadarıyla ikametgah bile istiyorlardı. Fotoğraf isteyeceklerdir.

Bir de almdan önce tekne kağıtlarındaki motor no ile teknenin üstündeki motor no aynı olsun. Buna dikkat edin sıkıntı yaşamayın. Varsa telsiz vd için de benzer durumlara özen gösterin. Bunları liman başkanlığında sorabilirsiniz.  Yine tekneye kayıtlı bot, bot motoru vd için de.

Sonra alıcı olarak maliyeye (defterdarlığa) gidip vezneden teknenin kağıtlarını gösterip vergisini ödeyin.

Bankaya giderek tekne bedelini havale edin. ".. adlı teknenin alım bedeli" diye havale kağıdına yazdırın. Bir ters durumda savcılık vs gerekirse kolaylık olur.

Sonra birlikte liman başkanlığına giderek işlemi tamamlayın.

Kolay gelsin..

Not: Hayırdır. Tekne mi alıyorsunuz? Hayırlı olsun..  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Nisan 10, 2019, 11:40:31 Gönderen: Recep Ertürk »

*

Çevrimdışı Nevzat Doğru

• * Gezgin Korsan
  • 776
    • Yaşadığı Şehir
  • Trabzon
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • Dost
« Yanıtla #2 : Nisan 10, 2019, 13:47:55 »
Recep kaptan teşekkür ederim ,  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap yok tekne almıyorum , bilgi alıyorum ! Belki en sonunda o da olur ... Yazdıklarınızdan anladığım , teknenin kayıtlı olduğu liman başkanlığı şart değil , başka bir liman başkanlığından da devir yaptırabiliyoruz.  Noter kanalıyla olmuyor mu acaba ?
Devir konusunu hallettikten sonra , bu işin güvenliği nasıl oluru soracaktım ,siz kısaca değinmişsiniz . Banka havalesi , ispat açısından önemli bir belgedir sanırım ama yeterlimidir ? Alıcı satıcı arasında yazılı bir sözleşme/protokol örneği varmıdır? Veya bu işlere aracılık yapan güvenli firmalar, marinalar falan gibi ...
*

Çevrimiçi Recep Ertürk

• * Gezgin Korsan
  • 1.155
    • Yaşadığı Şehir
  • Ayvalık
    • Sosyal Ağ Hesapları
« Yanıtla #3 : Nisan 10, 2019, 14:11:26 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Recep kaptan teşekkür ederim ,  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap yok tekne almıyorum , bilgi alıyorum ! Belki en sonunda o da olur ... Yazdıklarınızdan anladığım , teknenin kayıtlı olduğu liman başkanlığı şart değil , başka bir liman başkanlığından da devir yaptırabiliyoruz.  Noter kanalıyla olmuyor mu acaba ?
Devir konusunu hallettikten sonra , bu işin güvenliği nasıl oluru soracaktım ,siz kısaca değinmişsiniz . Banka havalesi , ispat açısından önemli bir belgedir sanırım ama yeterlimidir ? Alıcı satıcı arasında yazılı bir sözleşme/protokol örneği varmıdır? Veya bu işlere aracılık yapan güvenli firmalar, marinalar falan gibi ...

Dilerim en kısa zamanda en iyisi olur. Güzel bir tekneniz olur.
Bildiğim noter kanalıyla olmuyor. Alıcı ve satıcı veya noter belgeli vekilleri liman başkanlığında işlemi yapıyor. İşlemin gerçekleşmesi liman başkanı veya onun yetki verdiği personelin imzası ile gerçekleşiyor. Adınıza düzenlenmiş Bağlama Kütüğü kağıdı ile çıktığınızda liman başkanlığından tekne sizin olmuş oluyor.

Şimdi karşılıklı güven tesis edilemediği durumlar elbette sıkıntıdır. Ama 2. el araba pazarındaki durumlar olmuyor bildiğim kadarıyla. Profesyonel dolandırıcılar henüz tekne işini girmedi herhalde Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Yani tekne bakmaya gittiğinizde önce tekne bağlama kağıdını alın elinize. O yoksa zaten geçerli bir satın alma işlemi yapılamaz. Bağlama kütüğü kağıdında motor marka ve no'su, tekne boyu eni vs yazar. "Bu tekne o tekne mi?" kolay anlaşılır. Sonra diğer şeylere bakarsınız. hatta en baştan liman başkanlığına uğrayıp tekneye gitmek belki en doğrusu ama biz genelde önce tekneyi beğeniriz. Sonra resmi işleme sıra gelir.

Ters bir durumda banka dekontu kopyası ekli savcılığa yazılı dilekçe sorunu çözer. Belki zaman kaybı olur. Ama hak kaybı olmaz. Fakat ben bunu pek ihtimal dahilinde görmüyorum. Dediğim gibi henüz dolandırıcılar bu işe girmedi.

Alıcı ve satıcı arasında bir protokol elbette yapılabilir. hatta bu protokolü masrafını üstlenip notere de onaylatabilirsiniz. Ek masraf, ek zaman ama elbette ek güvenlik..

Böyle bir protokolün örneğini aramayın. "Sahibi ... olan şu addaki, şu şu özellikteki tekneyi satmak/satın almak için düzenlenmiş protokoldür" diye başlayıp bir metin oluşturun. isterseniz ayrıntı veya malzeme dökümü de dahil edebilirsiniz karşılıklı imza ile protokol yürürlüğe girer. Ama gerekmez bence böyle bir protokol. Dediğim gibi henüz profesyonel dolandırıcılar bu sektöre girmedi. Olaki girerse muhtemelen hepimizi de çarpabilirler..

Bir de tabii dolaşık sahipli teknelere dikkat etmek gerekir. Yani tekne sahibi vefat etmiş, varisler tekneyi üstüne almamış vs vs vs ise uzak durun. Ama varisler üstüne aldıysa ve satışı onaylıyorlarsa sorun olmaz. Böyle bir durumda satıcı(lar) adına noterden yetkilendirilmiş bir vekil liman başkanlığındaki popülasyonu azaltır  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap (4 veya 6 tane varis satıcı bir tane alıcı)  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Firma yani broker vardır elbette ama ben bilmiyorum. Tanımıyorum. Ek masraftır öncelikle.

Bu arada beğendiğiniz tekne olursa, çok da kasmayın. Nasıl sizin bir itibarınız, adınız varsa, onun da vardır. Üç kuruşa sıfırlatmak istemez o da..

« Son Düzenleme: Nisan 10, 2019, 14:14:27 Gönderen: Recep Ertürk »