0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

M. A.

TC Bayrağına Geçiş
« : Temmuz 02, 2020, 09:00:17 »
Herkese merhaba,

Bu konunun çokça konuşulduğunun farkındayım ve araştırdım forumda ama çok özet bir bilgiye ihtiyacım var ve bunu damıtamadım maalesef, öncelikle kusura bakmayın tekrar konuyu açtığım için.
Benim sorum şu, 2017 den önce satın alınmış, İngiliz vatandaşı tarafından Türkiye de kullanılmakta olan, İngiliz bayraklı bir tekne var, bunu almayı düşünüyorum. Bu durumda Türk bayrağına geçiş yapabilirim diye anladım okuduklarımdan tekne 2017 öncesi alındığı için. Ben satışı aldıktan sonra mı TC ye geçmeliyim yoksa mevcut sahibi satmadan TC ye geçirip bana mı satmalı, gerçi sahibi İngiliz.
Bir de bu sürecin zorluğu ve kabaca maliyeti ne olur ?

Şimdiden teşekkür ederim.

*

A. U.

Ynt: TC Bayrağına Geçiş
« Yanıtla #1 : Temmuz 02, 2020, 09:42:03 »
Benim okuduklarımdan çıkarımım anladığım kadarı ile İngiliz vatandaşı, Tr de ikamet izni var ise önce kendisi Türk Bayrağı’na geçirecek, ondan sonra size Türk Bayraklı satış yapacak. Eğer İngiliz vatandaşının Türkiye’de ikamet izni yoksa, bu durumda tekneyi Türk Bayrağı’na geçirme şansı olmuyor. İngiliz Bayraklı teknenin Tr’de bulunuyor olması bir önemi olmuyor.

*

M. A.

« Yanıtla #2 : Temmuz 02, 2020, 10:00:30 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Benim okuduklarımdan çıkarımım anladığım kadarı ile İngiliz vatandaşı, Tr de ikamet izni var ise önce kendisi Türk Bayrağı’na geçirecek, ondan sonra size Türk Bayraklı satış yapacak. Eğer İngiliz vatandaşının Türkiye’de ikamet izni yoksa, bu durumda tekneyi Türk Bayrağı’na geçirme şansı olmuyor. İngiliz Bayraklı teknenin Tr’de bulunuyor olması bir önemi olmuyor.

Evet tr oturum izni var

*

A. U.

« Yanıtla #3 : Temmuz 02, 2020, 10:38:20 »
Bu durumda kendisi önce TR bayrağa geçiş işlemlerini yapacak, sonrasında tekneyi size TR bayraklı olarak satacak.

*

M. A.

« Yanıtla #4 : Temmuz 02, 2020, 11:20:38 »
Yani 2017 den once aldigi icin tekneyi simdiki sahibi, bu mumkun diye anliyorum, cunku 2017 ile ilgili bir limit var

*

S. D.

« Yanıtla #5 : Temmuz 02, 2020, 12:46:20 »
Doğru, tekne sahibi Türk vatandaşı ise veya Türkiye'de oturum izni varsa, bu ikisinden birine ek olarak, bu kişi teknenin yönetmeliğin belirttiği 2017 öncesinden bu yana sahibiyse tekne yabancı bayrak düşümünü yapıp, Türk bayrağına geçebiliyor.

Bu işlemleri, teknenin mevcut sahibinin bizzat kendisi veya bir aracı ile çalışarak yapması gerekiyor.

Bayrak geçişi tamamlandıktan sonra ise size satış gerçekleşebiliyor Türk bayrağı ile.

Tabi bu işlemler bir takım masraflar gerektireceğinden ve zaman da alabileceğinden, tekne sahibi ile bir sözleşme yapıp, Türk bayrağı'na geçiş sonrası satış fiyatını, kapora ve karşılıklı cayma hak ve şartlarını yazıya dökmekte fayda var.
*

S. K.

« Yanıtla #6 : Temmuz 02, 2020, 17:35:02 »
Bayrak dönüşümüne çok uygun görünen bu tekneye limon sıkmak gibi olmasın ama...

Hayal meyal, bayrak dönüşümü yapılan teknelerin 5 yıl satılamayacağı gibi birşey okumuştum... Hatta böyle bir şart yönetmelikte (2017/3 no'lu tebliğde) yazmıyor; nereden çıktı? diye sormuştum ama cevap alamamıştım... Niyetine girecekseniz bir araştırın derim.. O tebliğde değildir de bilmemkaç sayılı torba kanununun veya CBŞ kararının bir yerinde böyle bir şart vardır falan; alıcı da satıcı da ortada kalmasın...

Edit: "Önünde mevzuat programı var, kendin bulsana" dedim ve buldum... Şu anki tebliğin yürürlükten kaldırdığı 22.08.2009 tarih ve 2009/3 no'lu tebliğde varmış böyle bir yasak... Gerçi o da 1 yıllık devir yasağı... Tam ikna olmadım ama sanırım lafı çıkaranlar iki tebliği karıştırmışlar; 1 yıl az gelmiş ki 5 yıl diye uydurmuşlar....
« Son Düzenleme: Temmuz 02, 2020, 17:39:35 Gönderen: Sedat Kasrat »
*

M. A.

« Yanıtla #7 : Temmuz 02, 2020, 20:08:02 »
Herkese teşekkür ederim yanıt veren.
*

M. A.

« Yanıtla #8 : Temmuz 02, 2020, 21:04:05 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bayrak dönüşümüne çok uygun görünen bu tekneye limon sıkmak gibi olmasın ama...

Hayal meyal, bayrak dönüşümü yapılan teknelerin 5 yıl satılamayacağı gibi birşey okumuştum... Hatta böyle bir şart yönetmelikte (2017/3 no'lu tebliğde) yazmıyor; nereden çıktı? diye sormuştum ama cevap alamamıştım... Niyetine girecekseniz bir araştırın derim.. O tebliğde değildir de bilmemkaç sayılı torba kanununun veya CBŞ kararının bir yerinde böyle bir şart vardır falan; alıcı da satıcı da ortada kalmasın...

Edit: "Önünde mevzuat programı var, kendin bulsana" dedim ve buldum... Şu anki tebliğin yürürlükten kaldırdığı 22.08.2009 tarih ve 2009/3 no'lu tebliğde varmış böyle bir yasak... Gerçi o da 1 yıllık devir yasağı... Tam ikna olmadım ama sanırım lafı çıkaranlar iki tebliği karıştırmışlar; 1 yıl az gelmiş ki 5 yıl diye uydurmuşlar....
Ben 2.5 yıl önce İsviçreli birisinden Türk bayrağına geçirerek almıştım, herhangi bir bekleme olmamıştı. 2 ay içinde bayrak değişimi ve satış yapılmıştı Hans beyin vekalet verdiği bir Türk vatandaşı tarafından.
*

Ü. B.

« Yanıtla #9 : Temmuz 03, 2020, 00:21:26 »
Bu arada oturma izni almak çok zor değil. Ben 3 yılda bir eşime alıyorum.
*

N. A.

« Yanıtla #10 : Eylül 26, 2020, 17:16:46 »
Merhabalar;

Bu konu ile ilgili benimde bir sorum var. Almanyada yaşıyorum, geçen sene bir yelkenli aldım, burada zevkle kullanıyorum.. kısmetse önümüzdeki sene Türkiye’ye getirmek istiyorum..

sorum, teknemi kendi adıma Türk bayrağına geçirmem mümkünmü? Çok masraflı mıdır?

Tekne 8 metre, yıl 2006 (17000 Euro almıştım)

Aydınlatırsanız sevinirim.  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

E. D.

« Yanıtla #11 : Eylül 26, 2020, 17:30:35 »
   Masrafı fazla değil, neredeyse bedava ama geçiremezsiniz Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap. Süre kısıtlaması var, 17 ocak 2017 öncesinde alınmış olsaydı mümkündü. Ama Alman bayraklı olarak ta getirebilir ve burada rahatça kullanabilirsiniz.
« Son Düzenleme: Eylül 26, 2020, 17:32:47 Gönderen: Erdal Duran »
*

N. A.

« Yanıtla #12 : Eylül 26, 2020, 18:58:25 »
Çok teşekkürler Erdal Korsan.
*

L. K.

« Yanıtla #13 : Eylül 26, 2020, 19:13:52 »
Ben Alman ya da Yabancı Bayraklı olursa kısıtlı bir zaman Türkiyede kalabilme imkanı var diye biliyordum. 120 gün sonra Türkiyeden çıkarılması ve 6 Ay kadar dışarıda kalma gibi duymuştum.
*

E. D.

« Yanıtla #14 : Eylül 26, 2020, 20:08:11 »
   Yabancı bayraklı teknenin Türkiye'de kalış süresi beş yıldır. Her yıl transitlog düzenlenir. Beş yılda bir yurt dışına çıkış giriş yaparsanız bir beş yıl daha hak kazanırsınız.