0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

U. Ü.

Mavi kart
« : Haziran 14, 2017, 17:09:22 »
Mavi kart ile bazı bilgileri bulamıyorum kimsede doğrusunu bilemiyor kişi başı günlük  kaç litre hesap eilecek 80 lt olan pis su tankım yeterli olacakmı bilgi rica ediyorum

*

Y. U.

Ynt: Mavi kart
« Yanıtla #1 : Haziran 21, 2017, 13:01:03 »
Merhaba,

Mavi Kart tebliğinde günlük kişi başı kaç litre atık olacağına dair bir bilgi yok. Özel teknelerin donatılması ile ilgili yönetmelikte kişi başı günlük 2 litrelik pis su tankı olma mecburiyeti var.(Kaç günlük olduğu da belli değil)

Bazı SG elemanlarının kişi başı günlük 50 lt hesabı yaptıklarını duyduk tabi bu durumda bir atık su istasyonu ile birlikte gezmek gerek.

Bu konuyla ilgili genel tavsiye, 80 lt civarı bir tanka sahip olmak ve 15-20 günü aşmadan mavi kartı işletmek.

Aslında hukuken iyi bir açıklamanız varsa, varsayıma dayalı olarak cezalandırılmanız mümkün değil, tabi ülkesine göre değişir.

Ayrıca bilgi için, mavi kartınız yoksa da atığınızı denize döktüyseniz de aynı ceza yazılmakta ancak kanuna göre mavi kart yoksa ceza on iki bin yedi yüz küsür, atığı denize vermenin cezası teknenizin gros tonu başına 21 TL olarak uygulanmalı.

*

A. Ç.

« Yanıtla #2 : Haziran 21, 2017, 13:35:37 »
Amatör teknelerde tank kapasitesi kişi başına 2 litredir ve 2 günlük kapasite istenir.

*

N. Ö.

« Yanıtla #3 : Haziran 21, 2017, 13:46:53 »
SG, tank kapasitemizin gerçekte ne kadar olduğunu nasıl anlıyor?

*

R. E.

« Yanıtla #4 : Kasım 18, 2017, 22:00:33 »

Bir marina "Biz sadece marinamızda bağlı teknelerin atığını alabiliyoruz" der mi? Bunu diyebilir mi?

Bu yasal olarak sorun oluşturmaz mı?

*

M. C.

« Yanıtla #5 : Kasım 18, 2017, 22:57:35 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bir marina "Biz sadece marinamızda bağlı teknelerin atığını alabiliyoruz" der mi? Bunu diyebilir mi?
T
Bu yasal olarak sorun oluşturmaz mı?

Marinaların mavi kartın dayanağı olan yönetmeliğe göre zorunlu olarak atık almak durumundadır.
yasal olarak idareci konumunda ki kimse böyle bir sey demez sorumluluğu getirir.
*

Y. E.

« Yanıtla #6 : Kasım 19, 2017, 14:21:39 »
Değerli arkadaşlar,
Mavi kart konusu bir sır. Eğer herşey açık ve anlaşılır olsa herkes tedbirini ona göre alırdı. Böyle olması birilerinin işine geliyor. Geçtiğimiz yaz bodrum belediye marinada atık vererek kartımı işlettim, atık tekne yetkilisi motor yağımı sordu kendim değiştirdim ve çıkan yağı bir bidonla bağlı olduğum bölgedeki atık yağların topladığı bölgeye bıraktım dedim. Böyle olmazmış, sahil güvenlik sorduğunda benim yaptığım gibi veya servis geldi değiştirdi ve çıkan yağıda aldı gitti gibi cevaplar yanlış imiş. Doğru cevap atık alım teknesine teslim ettim olacakmış. Bitmedi birde çöplerini neyaptın sorusu var, doğru cevap onlarıda atık alım teknesine teslim ettim olacak. Bismillah deyip gezime başlarken benden toplamda 240₺ tahsil ettiler. Tedbir olarak daha sonra aldığım kararlar; Motor yağımı değiştirmeyeceğim, çöplerimi atarken çöp torbalarımı belediyelerin koyduğu konteynerlere atarken çöplerimle selfi çektim (denize atmadım, atık teknesinede vermedim ama doğru yere attım diye), seyahatlerimi atık teknelerinin programına uydurarak 15 günde bir atığı işleterek tamamladım. Yanlış hatılamıyorsam yağ için 50€ , çöp için 20-25₺, sıvı atık için de 40₺ idi. Birde sahil güvenlik şöyle demiş “artık mülteci olaylarıda azaldı bundan sonra yatların tepesindeyiz”. Allah yardımcımız olsun bir amatörün burnundan ancak bukadar getirilebilir.
*

Y. T.

« Yanıtla #7 : Kasım 27, 2017, 21:59:10 »
Bende mavi kart var tekne yeni aldım mavi kart üzerinde isim teknenin eski ismi ne gibi bir işlem yapmalıyım devir gerekiyormu yoksa aynen devam mı ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
*

T. A.

« Yanıtla #8 : Kasım 27, 2017, 22:50:26 »
Bende mavi kart var tekne yeni aldım mavi kart üzerinde isim teknenin eski ismi ne gibi bir işlem yapmalıyım devir gerekiyormu yoksa aynen devam mı ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Tekne ismi değiştiği için yeni mavi kart almanız gerekir
*

S. Ç.

« Yanıtla #9 : Şubat 15, 2018, 23:50:13 »
Korsan dostlar,

Mavi kart uygulaması halen geçerlimidir, geçerliyse bu kart nereden alınabilir?
*

Y. T.

« Yanıtla #10 : Şubat 16, 2018, 09:07:13 »
 Marinalardan alabilirsiniz ben Çeşme Marinadan temin ettim. Ettim etmesine de şimdi ne işlem yapacağız daha doğrusu ne zaman işlem yapacağız onu kestiremiyorum. Kartı aldım depo 60 lt diye belirttim depo boş malum kış .Bu şekilde kartı işlettirmeden kontrol de ceza yeme ihtimali var mıdır.
*

Y. T.

« Yanıtla #11 : Şubat 16, 2018, 09:08:24 »
SG, tank kapasitemizin gerçekte ne kadar olduğunu nasıl anlıyor?

Mavi kartı alırken sordular depo kaç lt diye muhtemelen karta işleniyordur.
*

B. A.

« Yanıtla #12 : Şubat 16, 2018, 09:10:26 »

[size=inherit]04 Şubat 2018[/size]

[size=inherit]Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından geliştirilen Mavi Kart sistemi ile yatlar, tekneler gibi Marpol Sözleşmesi kapsamı dışında kalan küçük deniz araçları atıklarını atık kabul tesislerine veriyorlar. Bu atıklar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından geliştirilen web tabanlı bir yazılımla kayıt altına alınıyor. Gemilerin ne kadar atık verdikleri, ne zaman verdikleri, sefer bilgileri gibi veriler bu yazılım yoluyla takip ediliyor ve kontrol altında tutuluyor.[/size]
[size=inherit]Mavi Kart Sistemi, 05 Ağustos 2011 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren Genelge ile pilot uygulama kapsamında Muğla ve Antalya illerinde uygulanmaya başlandı.  7 Mayıs 2016 tarihinden itibaren ise ülke genelinde yat limanlarının Mavi Kart Sistemine geçişleri tamamlandı.[/size]
[size=inherit]Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından geliştirilen Mavi Kart tüm yat limanlarında atık kabul işlemlerinde kullanılmasıyla birlikte 30 bin tekneye Mavi Kart verildi.[/size]
[size=inherit]Diğer taraftan Balıkçı tekneleri atıklarını balıkçı barınaklarında bulunan atık kabul tesislerine veriyorlar. Balıkçı barınaklarının Mavi Kart Sistemine geçişlerinin tamamlanmasına ilişkin süreç devam ediyor.[/size]
[size=inherit]2017 yılında, mavi kart sistemi kapsamında; 42 bin 415 m3 pis su, 2 bin 332 ton çöp, 420 m3 sintine suyu ve 180 m3 atık yağ turizm ve rekreasyon amaçlı kullanılan tekneler ile balıkçı teknelerinden alındı.  Bu sayede, hem sürdürülebilir deniz çevresi açısından hem de sosyoekonomik ve ticari açıdan yararlanılan denizlere Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca geliştirilen Mavi Kart Sistemi olumlu katkıda bulundu. [/size]
[size=inherit]Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki çevre yatırımları konusunda Türkiye’nin geçmiş yıllara oranla çok daha iyi bir yerde olduğunu belirtti. Bakan Özhaseki denizlerin temizliği ve deniz canlılarının yaşam alanlarıyla yakından ilgilenildiğini dile getirdi. Geçtiğimiz dönemlerde Muğla’da Deniz Kaplumbağaları Rehabilitasyon Merkezi’ni ziyaret ettiğini ve burada tedavisi tamamlanan caretta carettaların denizle buluşturulduğunu anımsatan Bakan Özhaseki, “Denizlerin temizliği, ekolojinin korunması, buradaki canlıların yaşamlarını sürdürebilmesi çevre politikalarımız arasında en önemli alanların başında geliyor. Denizlerin ve deniz canlılarının sağlığı için de en önemli tehdit atıklar. Hem büyük gemilerin hem de daha küçük boyuttaki teknelerin atıkları yaşamı tehdit ediyor. 15 yıl önce bu teknelerin atıklarını denizlere bırakmaktan başka çok fazla seçeneği yoktu. Şimdi her geçen gün sayısı artan atık su alım tesislerimiz var. Kimsenin bu tesislere ulaşamıyorum demek gibi bir seçeneği yok. Her limanda bulunan bu tesislerin kullanımını da denetliyoruz, kimsenin denizlere atık su, sintine suyu bırakma ihtimali kalmadı. Denizlerimizde her yer kontrolümüz altında.” diye konuştu.[/size]
*

T. Ö.

« Yanıtla #13 : Şubat 16, 2018, 13:11:41 »
Bütün marinalarda Çevre bakanlığına online bağlantı yok.
Bu durumda kaç lt atık aldıklarına göre bir makbuz veriyorlar.
Makbuz geçerli, ancak eğer kartımda görünsün diyorsanız belediye kontrolündeki marinalar veya sahil belediyeleri makbuzları mavi karta işliyor.
Çevre bakanlığının kayıtlarında görünüyorsunuz.
Yazın sezon başında ve ortasında birer kere işletirseniz ''teknem marinada idi seyre yeni çıktık'' açıklaması mavi kart konusunda yeterli oluyor.Ama hiç işletilmemişse sorun var.
*

S. Ç.

« Yanıtla #14 : Şubat 17, 2018, 00:01:21 »
Çok teşekkürler Yusuf, Burak ve Tuğrul kaptanlara..