0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. D.

Ynt: Fatih Çekirgenin yazızı(Marina Euro Ücretleri)
« Yanıtla #15 : Eylül 18, 2018, 17:58:59 »
Ben marinaları savunmuyorum ancak marina işletmesinden çalışıp şu an işsiz olan bir arkadaşımdan biliyorum marina giderleri gerçekten çok yüksek. İnşaatını falan saymıyorum onlar zaten ayrı bir kalem. Onlarda yatırdıkları parayı ne kadar çabuk çıkarırsamın derdindeler. Marina sahibi işletmenin başındaki adama hedef koyuyor o da o hedefi tutturmanın peşinde. Ama burada olay başından kokuyor. Sen denizcilikle alakalı her ithalata lüx vergisi alırsan marinacıda, marinada çalışan işçide, marina inşaatinde çalışan sanayi dalgıçıda,  ona göre fiyat belirler.
Şimdi zabıtalar bu döviz kurlarından dolayı fiyatlarına zaman yapanların peşine düşüyor. Neden zam yapmışmış. Yaw arkadaş herşey euro ile dolar ile. Stoğuna döviz ile mal almış adam TL ile satarken zam yapmazsa bir daha mal nasıl ithal edecek. 2 lira sermayem var gittim dolarda 2 lira. gittim bir tane mal getirdim 1 dolara. Satmaya çalışıyorum o arada dolar oldu 3 lira. Eee ben bunu 3.2 liraya satmazsam nasıl bir daha mal ithal edip işimi devam ettiriceğim. Böyle bir mantıksızlık olur mu?

*

O. E.

« Yanıtla #16 : Eylül 18, 2018, 18:16:57 »
Marinayı savunmak , Yelkenciyi savunmak değil zaten konu ....

ÜMİT ÖZDOĞAN yazmış.....

Fiyatı talep, piyasa belirler.

Bu Ticaret icad olduğundan beri Değişmez , Değiştirilemez 1. Ticaret kuralıdır...

Marinalar kendi iç mantığında bana göre haklıdır....

Beş sene Evvel
3 milyon Euro karşılığı Marina yatırımı yapmış yatırımcı........

Bugünkü kurla feleket derecede zarar etmiştir.....

Üç senedir Ne kazanmışım.....
Buraya yatırmasa idim

Şuraya yatırsa idim diye beş alternatif Basit piyasalara baksa ....

(Türev para piyasalarından bahsetmiyorum basit düz piyasaları kast ediyorum)

Kahrından kendini Pedestala bağlar Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
An itibari ile tüm yatırımcılar aynıdır o da başka mevzuu

Ama Yatırımcı başka bir mantıkla bakamaz....
Bakarsa zaten adına yatırımcı denmez....
Yatırımcıdan Vicdan sahibi olması beklenmemelidir..

Bu Marina isini Otel gibi , Tatil Köyü gibi düşünmek lazım....

Otelcilik işinden birkaç sene evvel kendini kurtarmış biri olarak...
Gelirini artırmanın tek yolu elindeki metrekareyi pahalı satmanın yollarını aramaktır.
Çünkü bazı işlerde Giderinizi düşüremezsiniz tek yol geliri artırmak veya sabit tuttmaktır.
Bu mantıkla Adamlar minumum metrekareden maximum gelir elde etmek zorundadır.

Ben Bunların aylık toplantılarını görür gibi oluyorum

İnanın kıyamet kopuyordur....
Karları hızla aşağı doğru gidiyordur....

Ben yüzü gülen bir Marina yönetim kurulu üyesi olduğunu zannetmiyorum...

« Son Düzenleme: Eylül 18, 2018, 18:28:13 Gönderen: Oktay Eryılmaz »

*

T. Ö.

« Yanıtla #17 : Eylül 19, 2018, 13:17:14 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Marinayı savunmak , Yelkenciyi savunmak değil zaten konu ....

ÜMİT ÖZDOĞAN yazmış.....

Fiyatı talep, piyasa belirler.

Bu Ticaret icad olduğundan beri Değişmez , Değiştirilemez 1. Ticaret kuralıdır...

Marinalar kendi iç mantığında bana göre haklıdır....

Beş sene Evvel
3 milyon Euro karşılığı Marina yatırımı yapmış yatırımcı........

Bugünkü kurla feleket derecede zarar etmiştir.....

Üç senedir Ne kazanmışım.....
Buraya yatırmasa idim

Şuraya yatırsa idim diye beş alternatif Basit piyasalara baksa ....

(Türev para piyasalarından bahsetmiyorum basit düz piyasaları kast ediyorum)

Kahrından kendini Pedestala bağlar Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
An itibari ile tüm yatırımcılar aynıdır o da başka mevzuu

Ama Yatırımcı başka bir mantıkla bakamaz....
Bakarsa zaten adına yatırımcı denmez....
Yatırımcıdan Vicdan sahibi olması beklenmemelidir..

Bu Marina isini Otel gibi , Tatil Köyü gibi düşünmek lazım....

Otelcilik işinden birkaç sene evvel kendini kurtarmış biri olarak...
Gelirini artırmanın tek yolu elindeki metrekareyi pahalı satmanın yollarını aramaktır.
Çünkü bazı işlerde Giderinizi düşüremezsiniz tek yol geliri artırmak veya sabit tuttmaktır.
Bu mantıkla Adamlar minumum metrekareden maximum gelir elde etmek zorundadır.

Ben Bunların aylık toplantılarını görür gibi oluyorum

İnanın kıyamet kopuyordur....
Karları hızla aşağı doğru gidiyordur....

Ben yüzü gülen bir Marina yönetim kurulu üyesi olduğunu zannetmiyorum...

Evet aynen bu yüzden bizim de ''adamlar amma malı götürüyor, niye euro alıyorlar'' hesaplarına girerken biraz da işletmeci tarafından düşünüp empati yapmamız lazım. O işletmeler kapanır ya da mafyatik kişilere devredilirse ilk huzuru kaçan biz olacağız.Ekmek köfte orantısı unutulmamalı. 

*

E. S.

« Yanıtla #18 : Eylül 19, 2018, 13:20:31 »
Konu marinalar olunca Tanıl Tuncel'in Facebook sayfasında yazmış olduğu satırları paylaşmak istedim.

Tanıl Tuncel, Necati Zincirkıran ile birlikte.

YAZI UZUN ÖZÜR DİLERİM
İyi Kötü ve Çirkin, üçü aynı bünyede toplandı...
Eylül 2014 te Martı marinadan düzenledikleri Aegean Yachting Festival’ini onurlandırmam için bir davetiye aldım. Nazik davete icabet ettim. Festival birçok güzel şeye sahne olurken, en önemlisi "Dünyayı denizlerden gezerek ülkemizi temsil eden Türk denizcileri gururumuzdur. Marinamızda ömür boyu misafirdirler" diyerek o güne kadar dolaşan 15 yatçının ismini bir plastik yelkenliyi sembolize eden bir köşede teşhir ettiler ve küçük kopyası bir plaketi de bana bir buketle verdiler.
Ben 30 yıl 100.000 milden fazla denizlerde dolaşırken hiçbir zaman sponsorum olmadı, gerektiğinde çalıştım, kimseden bir şey istemedim. O zamanlar Yelken Dünyasına gönderdiğim yazıların posta parası da benim cebimden çıkmıştır. (Türkiye'ye döndüğümde bazı dostlarımın bazı malzeme yardımı oldu, onlara müteşekkirim) Listedeki misafir edileceklerin de marinadan birşey istediğini sanmıyorum ama müteşekkir olduklarından eminim.
Martı'nın kendiliğinden yaptığı bu davranış çok takdir edilecek bir şey. O gün yaptığım sunumda ve ayrıca sayın Halit Narin beye kitabımı verip, bu müstesna davranışları için teşekkür ettim. Yazdığım Yacht Türkiye dergisinde de diğer marinalara da örnek olmasını dilediğim davranışa teşekkür ederek denizci toplumuna duyurmaya çalıştım.
Bir tesadüf, festival sırasında marinada bulunan Kelebek IV ü, artık misafir edecek marina garantisi olunca satın aldım. (Barındırma parası vererek Türkiye'de bir tekne sahibi olmak benim için imkansız, ama bu benim problemim.)
Yaşadığım Bodrum'da Milta marina bana kollarını açınca Kelebek 'i Bodrum' a getirdim, Martı'da hiç kalmadım. O zaman sadece Osman Atasoy' un teknesi Uzaklar kalıyordu. BURAYA KADAR İYİ.
Son günlerde marinanın artık verdiği "ömür boyu misafirdirler" sözünü onore etmediği konuşuluyordu.
26 Ağustos günü Hisarönü'nde beraber olduğum Ekrem İnözü DADD etkinliğinde gittiği marinada kendisine "bu uygulamanın kaldırıldığı söylenmiş ama" Denizciler köşesinde" hala üzerinde isimlerimiz olan resimdeki stilize yelkenli sergileniyor!!
Ekrem marinanın en yüksek makamına, durumun teyid edilmesi için gönderdiği 2 e-mail e cevap alamadı. Ben de o festivalin onur konularından bir dostuma verilen sözden dönülmesinin nedenini sormasını rica ettim.
Alınan cevap; Bunlar önce 4 kişiydi, sonra 10 oldu ve artıyor. İşler kötü, artık sponsorluk yapmıyacağız mealinde oldu.
Resimdeki sergilenen yelken üzerinde 15 isim var, 4 değil.
O isimlerden bazıları rahmetli olmuş, çoğu da denizi bırakmış, yurt dışında vs. nedenlerden Martı'ya külfet olma ihtimalleri daha baştan yok.
Fiziki olarak Martı'ya gitme ihtimali olan ben dahil 4 kişi var. Halen Uzaklar da Teos marinada karaya çekildiğinden orada kimse kalmıyor.
Boş duran bir slipte kalan "gururunuz olan şahsın kalmasının marinaya ne külfeti olabilirdi? (yanlış anlaşılmasın, benim böyle bir isteğim yok) BU KÖTÜ.
Ekrem'e cevap gelmeyince, ben geçen hafta, marina müdürü Nihat Yenel beyi aradım. Şimdi problem olduğunu, haftaya bana cevap verebileceğini söyledi. Konuşmada kendimi tanıtırken " sen dünyayı dolaştıysan, ben de....kere Milli oldum" deyince, sevimsiz bir konuşmadan kaçınıp, iyi günler diledim.
Sonrasında marinaya gönderdiğim email e cevap almadım.
Verlen sözden dönülmesi, üstüne üstlük bizim ismimizin iyi bir marina algısı oluşturulmasında kullanılması bence dürüst değil. BU DA ÇİRKİN.
Nasıl takdir ettiğim iyi bir davranışı duyurduysam, bu davranışı da ulaşabildiğim denizci camiasına duyurmak ıştiyorum, eksiksiz ve fazlasız.
İsterseniz paylaşabirsiniz.

*

A. D.

« Yanıtla #19 : Eylül 19, 2018, 13:25:59 »
Abi neden öyle diosun otelcilikte iyi para var yaa. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bizim yazlığın oradaki pansiyondan çakma motel sahipleri sürekli bana Alper bırak istanbulu bak buraları seviyorsun 40 senedir gelip gidiosun burada evin var barkın var. Ben otelcilikten sıkıldım gel sana devrediim sezon sonunda ödersin dio.  Sadece biri de söylemiyor bunu. Diyorum keçinin bilmediği ot karnını ağrıtırmış ben beceremem diyorum uzaklaşıyorum.  Bir kere bir tane motelin işletmesini alsam mı almasam mı diye düşündüm sahibi ile konuştum. Sonra vazgeçtim diye herkes bana yerini kakalama derdinde.

*

O. E.

« Yanıtla #20 : Eylül 19, 2018, 13:30:30 »
Abi neden öyle diosun otelcilikte iyi para var yaa. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bizim yazlığın oradaki pansiyondan çakma motel sahipleri sürekli bana Alper bırak istanbulu bak buraları seviyorsun 40 senedir gelip gidiosun burada evin var barkın var. Ben otelcilikten sıkıldım gel sana devrediim sezon sonunda ödersin dio.  Sadece biri de söylemiyor bunu. Diyorum keçinin bilmediği ot karnını ağrıtırmış ben beceremem diyorum uzaklaşıyorum.  Bir kere bir tane motelin işletmesini alsam mı almasam mı diye düşündüm sahibi ile konuştum. Sonra vazgeçtim diye herkes bana yerini kakalama derdinde.

Biz 4 sene evvel çıktık o işlerden ...
TÜRKİYEDE Hizmet esaslı iş yaparak, İnsan memnun etmek imkansız....
Kahvaltıda 10 çeşit zeytin koy 11 inci 12 inci zeytin çeşitleri neden yok diye konferans dinlersin...
Yaşanmıştır...
Bir araya geldiğimizde anlatırım , Kitap yazacağım...
*

B. E.

« Yanıtla #21 : Eylül 19, 2018, 13:30:56 »
İşletmeci tarafından bakıyorum;

Teos marina ilk kurulduğunda yıllık 1200 avro + 3 ay hediye
İkinci yılı 2000 avro
Üçüncü yılı 2850 avro
Dördüncü yılı 3150 avro
Beşinci yılı 2850 avro( eski müşteri indirimi)
Altıncı yılı 3100 avro (teknemi yeniden boyutlandırmışlar)

Elektrik ve su avro ile ödeniyor.Lift hizmeti avro ile ödeniyor.Marinada hapşırsan avro ile ödeniyor.
Neresinden bakalım?

Onlar da devlete ödedikleri ecrimisile itiraz etsinler.

*

O. E.

« Yanıtla #22 : Eylül 19, 2018, 13:38:03 »

İkinci yılı 2000 avro
Üçüncü yılı 2850 avro
Dördüncü yılı 3150 avro

Elektrik ve su avro ile ödeniyor.Lift hizmeti avro ile ödeniyor.Marinada hapşırsan avro ile ödeniyor.
Neresinden bakalım?

Ecrimisilde O oranda artış olmamıştır.
Keşke Bilançosu olsa söylediğiniz yıllara ait baksak

Demek ki sürdüremedi ilk iki yıldaki fiyat politikası ile....
Tıklım tıkış yapamadı marinayı .....

Maliyeti olana böldü ...

Böyle okunur bu fiyat artışı

Aksi halde kumar oynamış Marina yönetimi ....
Bu artışta kimsenin kalmaması gerekirdi....

Kalan oldu ise .....

Ya çevrede alternatifleri yok ....
Yada herkes çok memnun

Örnek olarak

Siz niye kaldınız orada  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

« Son Düzenleme: Eylül 19, 2018, 13:39:07 Gönderen: Oktay Eryılmaz »
*

B. E.

« Yanıtla #23 : Eylül 19, 2018, 14:39:38 »
Ben de artık yokum.
Komşularımın bir kısmı daha ucuz olduğu için Kuşadasına gittiler.
Ben balıkçı barınağı buldum ve oraya kaçtım.
Kalanlar ise diğer korsanların söylediği gibi parası bol veya başka alternatifi olmayanlar.

Maliyeti kalana bölmek kadar kötü niyetli bir uygulama olamaz.

*

G. Y.

« Yanıtla #24 : Eylül 19, 2018, 15:25:22 »
Erdogan cakti az evvel bu ulkede Euro ile Dolar ile kira mira yok dedi. Bekleyip gorelim neler olacak. Marinalarin web sitesinde hala Avro ile kiralar yaziyor lakin :-)
*

O. E.

« Yanıtla #25 : Eylül 19, 2018, 15:31:37 »

Maliyeti kalana bölmek kadar kötü niyetli bir uygulama olamaz.
[/quote]

Aynen katılıyorum  kasaba esnafı bile yapmıyor artık
*

M. A.

« Yanıtla #26 : Eylül 19, 2018, 15:37:12 »
Türkiye'de tekneye barınma için verilen marina kiraları kaç yılda teknenin fiyatına ulaşıyor?? Bir de Avrupada kaç yılda ulaşıyor??

Sonra denizcilik neden bizde gelişmiyor?!?!
*

A. A.

« Yanıtla #27 : Eylül 19, 2018, 19:04:43 »
Bu konu da Setur Marina'ya, Koç grubuna hakkını vermek ve tebrik etmek lazım.

İlk önce Ağustos ayında euro 8 e vurduğunda kuru 5,5 a sabitlediler ve ödemeler için süre verdiler.

Ardından kur oturunca 6,25 e sabitlediler , 15 Eylül e kadardı yanılmıyorsam.     Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ü. Ö.

« Yanıtla #28 : Eylül 19, 2018, 22:03:12 »

İkinci yılı 2000 avro
Üçüncü yılı 2850 avro
Dördüncü yılı 3150 avro

Neresinden bakalım?

Ecrimisilde O oranda artış olmamıştır.
Keşke Bilançosu olsa söylediğiniz yıllara ait baksak

Demek ki sürdüremedi ilk iki yıldaki fiyat politikası ile....
Tıklım tıkış yapamadı marinayı .....

Maliyeti olana böldü ...

Böyle okunur bu fiyat artışı

Aksi halde kumar oynamış Marina yönetimi ....
Bu artışta kimsenin kalmaması gerekirdi....

Kalan oldu ise .....

Ya çevrede alternatifleri yok ....
Yada herkes çok memnun

Örnek olarak

Siz niye kaldınız orada  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Tekne işine bulaşmadan önce Teos'un dibinde Akarca'da yazlığım vardı, marinanın kuruluş ve gelişimine şahit oldum.

Yeni kurulduğunda tekne dolduruncaya kadar uygun fiyattan başlayıp, palazlanıp, tanınıp, doluluk oranı arttıkça fiyata giydirdiler. İlk aldıkları kıstas zaten rakip Çeşme ve Alaçatı marina fiyatlarıydı. Gittikçe yakaladılar belki artık daha pahalıdır.

Zamanla doluluk oranı arttıkça maliyet bölüşülüp fiyat düşmüyor yani, tam tersi marinada yer çoksa düşüyor talep arttırmak için, yer az ise fiyat artıyor.

Kuşadası marina açık deniz konumuyla popüler değil oysa ulaşımı iyi. Marina büyük aynı zamanda yer bol. O nedenle fiyatı diğerlerinden uygun.

Yaklaşık 4 sene önce ören marinaya ilk geldiğimde oldukça boştu. Artık baya dolu. Korkarım Bülent Elverdi korsanın yıllık artış listesi gibi bir liste ben de yazmak zorunda kalabilirim önümüzdeki yıllarda.
*

C. A.

« Yanıtla #29 : Eylül 20, 2018, 20:26:49 »
Türkiye'deki marinaların hedef müşteri kitlesi maalesef sadece geliri yüksek olanlar.

Denizci memleketlerde ise her bütçeye uygun barınak bulabilirsiniz.

Türkiyede orta gelir düzeyinde birinin (örnek)10 metrelik teknesine makul fiyatlarla barınak bulması malesef imkansız.

Bunun sorumlusu marinalar değil. Adam yatırım yapmış, talep var, o da istediği fiyatı/istediği para birimiyle uyguluyor. İster al ister alma.

Bu problem iki şekilde çözülebilir :

-Belediyeler her bütçeye uygun lüks olmayan ama güvenli barınaklar açabilirler (birilerinin belediyeleri dürtmesi gereklidir).

-Kooperatifler, denizci dernekleri ortaklaşa bu işe girerler.

Bana göre belediyelerin bu işe girmesi en pratik ve uygulanabilir yöntemdir ancak denizcilik kültürü olmayan toprak insanlarına bunu nasıl anlatırsın/nasıl ikna edersin hakikaten zor iş.

Selametle...