0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*
Ynt: Tekne isimleri
« Yanıtla #45 : Eylül 05, 2019, 11:25:57 »
EMMA SHAPLIN

Sahne İsmi hanımefendinin asıl ismi  "Crystêle Madeleine Joliton"
O yüzden , O isimde bir iddia da bulunamaz.....
Bir Kişi Kendi adını Tescil ettiremez.....
Ancak Tescilli bir İsim insana Koyulabilir mi , Bu uzun tartışma konusu imiş...

Mesela Doğan Kızına "Coco Cola " ismini koyan ebeveynin karşılaşacağı hukuki sorunlar nelerdir Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu Dünya aslında çok komik bir yer ....
Daisy Daisy / İstanbul

*

Çevrimdışı Tunç Aş

• * Gezgin Korsan
  • 747
    • Yaşadığı Şehir
  • istanbul
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • m/v willys CJ3B
    • Meslek
  • elektrik zabiti
« Yanıtla #46 : Eylül 05, 2019, 11:27:48 »
Sanatçıları, topluma mâl  olmuş varlık olarak görüp maddi manevi haklarını koruyarak, isimlerini incitecek veya küçük düşürecek yerlerde kullanmamak kaydıyla isimlerinin verilmesine bir engel yoktur diye düşünüyorum . Sophia Lorenin ismi bir yolcu gemisine verilmişti en son
Bir de madem hanımefendinin adı geçti.

« Son Düzenleme: Eylül 05, 2019, 11:35:06 Gönderen: Tunç Aş »
üç çeşit insan vardır ;yaşayanlar,ölüler ve denizciler
*

Çevrimdışı Sedat Demir

• * Gezgin Korsan
  • 66
    • Yaşadığı Şehir
  • Izmır
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • EMMA SHAPPLIN, Güzelbahçe İZMİR
    • Meslek
  • Emekli Albay
« Yanıtla #47 : Eylül 05, 2019, 11:33:57 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ahmet Korsanım,
Yeni devralacağım tekneye EMMA SHAPPLIN ismini vermek istiyorum. Kendisi aşık olduğum kadın (her ne kadar o bunu bilmese de 🤔) ve de dünyanın en ünlü sopranolarından biri. Suyun üzerinde süzülen beyaz bir kuğuya benzetirim onu hep. Hiçbir kadın yelkenliye bu kadar benzeyemez zira 😌.

Sorum şu: Şayet, EMMA SHAPPLIN  ismini verirsem tekneme, (ismi tescilli ise vs.) hukuken sıkıntı yaşar mıyım? Kendisinin bu yönde bir şikâyeti, beni her iki anlamda da yıkacaktır 😔.

Yani, ünlü birinin ismini teknemize verirken dikkat etmemiz gereken sınırlamalar var mı?
Teşekkür ederim cevap için. 🙏

Sedat korsan, bence Emma hanım aşka inanıyorsa bu sorun olmayacaktır. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Şaka bir yana umarım dilediğiniz gibi sevdiğiniz sanatçının ismini verebilirsiniz. Yeni tekneniz hayırlı olsun. Keyifli seyirler dilerim.
Tolga Korsanım😄
Ama yine de teknik olarak veya hukuken kendisine yanlış yapmaktan korkarım. Teşekkür ederim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
If ONE can , I can.!
(birazcık ileri, birazcık tornistan.)
*

Çevrimdışı Sedat Demir

• * Gezgin Korsan
  • 66
    • Yaşadığı Şehir
  • Izmır
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
    • Meslek
  • Emekli Albay
« Yanıtla #48 : Eylül 05, 2019, 11:36:34 »

Bu Dünya aslında çok komik bir yer ....

Komik bir yeri gereksiz yere ciddiye alıyoruz/almak zorunda kalıyoruz , evet Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
If ONE can , I can.!

*

Çevrimdışı Sedat Demir

• * Gezgin Korsan
  • 66
    • Yaşadığı Şehir
  • Izmır
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
    • Meslek
  • Emekli Albay
« Yanıtla #49 : Eylül 05, 2019, 11:37:48 »
Sanatçıları, topluma mâl  olmuş varlık olarak görüp maddi manevi haklarını koruyarak, isimlerini incitecek veya küçük düşürecek yerlerde kullanmamak kaydıyla isimlerinin verilmesine bir engel yoktur diye düşünüyorum . Sophia Lorenin ismi bir yolcu gemisine verilmişti en son
Bir de madem hanımefendinin adı geçti.

👍
If ONE can , I can.!
*

Çevrimdışı Sedat Demir

• * Gezgin Korsan
  • 66
    • Yaşadığı Şehir
  • Izmır
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
    • Meslek
  • Emekli Albay
« Yanıtla #50 : Eylül 05, 2019, 17:39:44 »
Konuştukça, biraz daha konu kafamda netleşmeye başlıyor aslında. Şimdi tescil işlemi ticarî bir tedbir ise, çocuğuma Emma Shapplin ismini koymakla, tarafların ticarî anlamda kaybı veya kazancından bahsetmek mümkün değilse (abesle iştigal ise), konunun hukuki boyutundan söz etmek de abesle iştigal olacaktır (diye düşünüyorum).
Bu durumda, ha kızıma isim vermişim, ha yelkenlime..?
Benim teknemin yelkeni Ege'de pır pır edecek de, Pasifik'in o yakasında fırtınaya sebep olacak, he Emma..Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap 🤔

Ez cümle; sevdiklerimizin ismini de veremeyeceksek, niye seviyoruz ki..!?

Not: Emma Shapplin'i seven korsanlarıma onunla nasıl tanıştığımı anlatmak isterim.:
1996 yılıydı yanlış hatırlamıyorsam. Kulağının biri hiç duymayan arkadaşımın, yeni aldığı arabası ile yolculuk ediyorduk. Benim de beğendiğimi görünce, müzik sisteminde çalan kadını işaret ederek, " Ne kadar şanslı olduğunun farkinda mısın Sedat?" demişti. Hangi konuda şanslı olduğumu uzun uzun düşüneceğimi ve büyük olasılıkla da bulamayacağımı anlamış olmalı ki; kolaylamak için cevabı hemen ekleyiverdi: "Pazarlık edebilecek olsam, Emma'yı stereo kulakla dinleyebilmek için bobreklerimin birini feda edebilirdim. Sen şu an iki kulağınla da duyabiliyorsun  ya Emma'yı, kulakların iki tane olması, hep Emma'nın hatrınadır ha..!"

Bunu söylerken gözleri gercekten dolu dolu olmuştu. Ağlamaya başladı.

Daha bir dikkatle, (bu kez şükran dolu bir şekilde) iyice kulak kabarttim çalan müziğe. Reprendo Mai Piu...

"İlk duyuşta aşk" diye bir şey var mıdır bilmem, ama o gün ben olmuştum.. o sese ve de sahibesine. Belki benden daha çok seven biri varsa şu dünyada,  o da o tek kulaklı arkadaşımdır.

Kulakları çınlasın..😌
If ONE can , I can.!