0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Ş. Ö.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Aile Hekimleri tarafından sadece 200 GT’dan küçük gemiler ile BALIKÇI GEMİLERİNDE çalışacak kişilere sağlık kontrolü yapma ve akabinde sağlık raporu tanzim etme yetkisi verilmiş olup,

Gezi, eğlence, spor ve amatör balıkçılık gibi faaliyetlerde kullanılan 2,5-24 metre arasında boyu olan Özel Tekneleri kullanmak amacıyla Amatör Denizci Belgesi alacak kişilere Aile Hekimlerinin sağlık muayenesi yapma ve sağlık raporu tanzim yetkileri BULUNMAMAKTADIR. Bu kişilerin bünyesinde GÖZ ve KBB uzmanı görev yapan hastane veya özel sağlık merkezlerine başvurmaları gerekmektedir.

*

H. K.

Çok güzel haber Şevket Korsan teşekkürler paylaşım için , benim içinde danışmak istediğim bir konuya vesile oldu bu haber
Arkadaşlar bu haberden yola çıkarak bilgisi olan arkadaşlara bir konu danışmak istiyorum.
Ben 1996 yılında babamla balıkçılık yaptığım zamanlarda gemi adamı belgesi ve yanında gerekli olan STCW belgeleri almıştım. o zaman onaylatma (sağlık kontrolü) süreleri 2 yıldı ve ben sanırım 1 kez onları onaylattım ama sonra öğrenim için Foçadan ayrılınca bir dahada belgeleri kullanmak nasip olmadı bende hiç yenilemedim.
O zamanlar bu gemi adamı cüzdanı defter gibiydi pasaporta benziyordu  geçtiğimiz yıllarda bu değiştirilmiş kimlik kartına çevrilmiş rahmetli babam kendininkini çevirtirken çok ısrar etmişti ama ben üşendiğimden yapmamıştım.
Sorum şu üzerinden 20 sene geçtikten sonra ben  bu belgeleri  yine aktif yaptırabilirmiyim. O tarihlerde kursuna gidip sınavlarına girmiştik buda bir çeşit ehliyet sonuçta ben sadece sağlık yoklamalarını yaptırmadım.
Çok kursa danıştım ama beni tam anlayamadıklarından sen onu çöpe at biz sana ADB verelim hepsini kullanırsın dediler. Yakın zamanda İzmir Liman başkanlığına danışmak üzere ziyaret edicem ama yeri gelmişken sizlere danışmak istedim.

herkese sıhhatli günler

*

Ş. Ö.

Hakan Korsanım;
Gemi adamı belgesi ve STCW bilmiyorum.Ama ADB ni 1987 gibi almıştım.Yenilemesini 20yıl sonra sorun çıkmadan yaptırabilmiştim.Kayıt mevcuttu yani.Sizinde o belgelerin kayıtları mutlaka vardır sağlık kontrolü ile yeniden yeni belgeleri çıkarabileceğinizi düşünüyorum.

*

H. K.

Teşekkürler.  inşallah dediğiniz gibi olur Şevket kaptan.

*

A. K.

Gemi adamı cüzdanı hala aynı pasaport gibi , daha önce cüzdanınız varsa aynı cüzdanı gerekli stcw leri tamamlayarak aktif ediyorsunuz. İlk cüzdanı aldığınız liman başkanlığı neresiyse oradan işlem yapmanız gerekir. Bunu bir kurs vasıtasıyla yapmanız daha kolay olabilir. Bu belgenin Adb ile alakası yok. Profesyonel belge o yüzden sağlık karnesini yeniden çıkartıp tam teşekküllü muayene olup, gemi adamları sağlık servisine onaylatmanız gerekir.

*

Y. T.

Ynt: Balıkçı Gemileri ve Amatör Denizci Belgesi için sağlık raporu
« Yanıtla #5 : Ağustos 12, 2020, 15:59:21 »
Amatör denizci ehliyeti için sağlık raporu ve kimin tarafından verileceği konusu karmakarışık. aile hekimi bu raporu vermem diyor. bir yer ehliyeti olanın sağlık raporu almasına gerek yok diyor. Başvuru sayfasında aile hekiminden alınan rapor diyor. Ne yapacağımı şaşırdım. Bilgisi olan korsanlardan yardım rica ediyorum.
*

A. A.

« Yanıtla #6 : Ağustos 12, 2020, 16:53:54 »
Amatör denizci ehliyeti için sağlık raporu ve kimin tarafından verileceği konusu karmakarışık. aile hekimi bu raporu vermem diyor. bir yer ehliyeti olanın sağlık raporu almasına gerek yok diyor. Başvuru sayfasında aile hekiminden alınan rapor diyor. Ne yapacağımı şaşırdım. Bilgisi olan korsanlardan yardım rica ediyorum.

Merhaba,

sürücü belgesi olanlardan ayrıca sağlık raporu istenmiyor, ADB almak için başvurular 09/12/2019 tarihinden itibaren  sadece "Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap" linkinden online olarak yapılıyor ve burada istenen belgelerde sürücü belgenizi, biyometrik fotonuzu taratıp kaydetmeniz yeterli olacaktır. Ben bu şeklide ADB ve KMT başvurularımı yapmış ve sınavlara kabul edilmiştim.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.
*

S. K.

« Yanıtla #7 : Ağustos 13, 2020, 13:51:45 »
Sürücü belgesi olandan ADB için sağlık raporu istenmiyor ama eskimiş sürücü belgesini yenisiyle değiştirmek için götürdüğümde benden sağlık raporu istendi Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. A.

« Yanıtla #8 : Ağustos 13, 2020, 14:28:42 »
Sürücü belgesi olandan ADB için sağlık raporu istenmiyor ama eskimiş sürücü belgesini yenisiyle değiştirmek için götürdüğümde benden sağlık raporu istendi Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
mevcut yeni sürücü belgesinin her yenilenmesinde (10 yıl) sağlık raporu istenecek  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Y. T.

« Yanıtla #9 : Ağustos 13, 2020, 14:56:03 »
Armağan korsanım çok teşekkürler...