0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

O. B.

Bağlama Kütüğü Ruhsat Harcı
« : Ocak 04, 2010, 11:53:18 »
Türk Bayraklı teknelerde eski ÖTB'ler varken MTV ilk taksidi Ocak ayında vergi dairesine yatırılırdı. Yeni yasa ile ÖTB yerine Bağlama Kütüğü Ruhsat'ı aldık ve bu ruhsat her yıl harca tabi. 2010 yılı Ocak ayında ilk taksidi ödenecek mi? Ödenecekse nereye ödenecek?  Bilen var mı?

*

N. B.

Ynt: Bağlama Kütüğü Ruhsat Harcı
« Yanıtla #1 : Ocak 04, 2010, 12:02:51 »
Orhan korsan,

Bağlama kütüğü harçları yıl dönünce (12 AY DOLUNCA) ödeniyor. Örnek olarak ben bağlama kütüğü belgesini Eylül 2009'da aldım. Eylül 2010'da harç ödemek durumundayım.

Telsiz için harçlar her sene Haziran'da.

*

U. U.

« Yanıtla #2 : Ocak 04, 2010, 12:05:09 »
Orhan Korsanım  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap .
Taksit olacağını düşünmüyorum,herhalde tek taksitte yatıracağız.Bağlı olunan vergi dairesinin harçlar servisine yatacak.Alınacak makbuz veya herneyse Belgeyi aldığımız liman başkanlığına götürülüp verilecek ve belgedeki hane müherlenecek. Anladığım bu işlem için ayrılan, mühürlenecek yer dolunca aynı belge yenilenecek.Araçlardaki ruhsatlardaki vize yerine benze hane bırakmışlar.Anlıyacağın katmerli eziyet Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap.Ben aralık ayı başında yaptım belge yenileme işlemini ve bu durumda da tekrar aralık ayına kadar belgem geçerli diye düşünüyorum  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap .
Yakında satalım da kurtulalım deme noktasına geleceğiz herhalde  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap.

*

U. U.

« Yanıtla #3 : Ocak 04, 2010, 12:08:27 »
Necip korsanım Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap,

Telsizin parasını her yıl adrese gelen ödeme evrağında yazılan bankaya yatırıyorum.Vergi dairesine hiçharç yatırmadım,yeni bir uygulamamı  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap .

Kalgeldikorsan  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap .

*

N. B.

« Yanıtla #4 : Ocak 04, 2010, 12:17:11 »
Utku korsanım,

Telsiz için yeni bir uygulama yok. Aynen tarif ettiğiniz gibi yapılacak. Telsiz harçları her sene Haziran'da (teorik olarak) adrese geliyor olmalı. Bunu kastettim.

BKB için taksit sanırım yok. Yılda bir tek ödeme. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

O. B.

« Yanıtla #5 : Ocak 04, 2010, 12:44:33 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Orhan korsan,

Bağlama kütüğü harçları yıl dönünce (12 AY DOLUNCA) ödeniyor. Örnek olarak ben bağlama kütüğü belgesini Eylül 2009'da aldım. Eylül 2010'da harç ödemek durumundayım.

Telsiz için harçlar her sene Haziran'da.

Yasada , "Ruhsatnamenin düzenlendiği yıl ayrıca vize harcı alınmaz" diyor. Yani kütüğe kaydolurken ödediğimiz para kayıt harcı olması gerekir. Her yıl (vergi mevzuatımızda yıl takvim yılıdır)ayrıca vize harcı ödenecek bu yüzden her  kes için ayrı vize harcı ödeme zamanı olmaz sanırım.
Ayrıca yasada " özel kullanıma tahsisli gemi,deniz ve iç su araçları için düzenlenen ruhsatnameler beş yıla kadar vize edilebilir ve bu durumda harç, içinde bulunulan yıl tarifesi esas alınarak her bir yıl için ayrı ayrı hesaplanarak tahsil edilir" diyor. Bu durumda 5 yıllık harç peşin ödenirse her yıl gitmeye gerek kalmaz.
« Son Düzenleme: Ocak 04, 2010, 12:57:48 Gönderen: Orhan Barut »
*

U. U.

« Yanıtla #6 : Ocak 04, 2010, 12:59:59 »
Aman Orhan korsanım Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap,
Geçen yıl vergiyi iki taksidi birden yatırırken vergi memuru neden iki taksidi birden yatırıyorsun dediğinde içimden ''ne karışıyorsun satmayacağız ya'' demiştim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap.
2. taksit içeride kaldı memleketimin canı sağ olsun dedim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap.
Belki piyangoda büyük ikramiye çıkar tekneyi yenilersin sen sen ol yıllık yatır derim.Ya da seneye mevzuat değişir,geri alacağım diye uğraşırsın Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap.
Peşinvergiyatırmamayayeminlimarinakaptanıderyası Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap.
*

O. B.

« Yanıtla #7 : Ocak 04, 2010, 13:05:58 »
İnternette 2010 harçlar tarifesi diye arama yaptım ve aşağıdakini buldum :

"XIII- Bağlama kütüğü ruhsatnamelerinden ve bunların vizelerinden alınacak harçlar:(5897 sayılı Kanunun 4 üncü maddesiyle eklenen bölüm. Yürürlük: 30/06/2009) 10/8/1993 tarihli ve 491 sayılı Denizcilik Müsteşarlığının Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname hükümlerine göre oluşturulan bağlama kütüklerine kaydedilen gemi, deniz ve iç su araçlarına verilecek ruhsatnamelerden ve bunların vizelerinden (Gemi, deniz ve iç su aracının boyuna göre):
5 metreden 9 metreye kadar olanlardan 220,00 TL
9 metreden 12 metreye kadar olanlardan 440,00 TL
12 metreden 20 metreye kadar olanlardan 880,00 TL
20 metreden 30 metreye kadar olanlardan 1.760,00 TL
30 metreden büyük olanlardan 3.520,00 TL 3
alınır.
Aracın boyunun tespitinde bir metreden küçük değerler dikkate alınmaz. Münhasıran deniz taşımacılığı ve balıkçılık faaliyetinde kullanılan gemi, deniz ve iç su araçları için alınacak ruhsatname ve yapılacak vize işlemleri bu bölümdeki harçlardan müstesnadır."

Yani 2010 yılı için %10 TL zam yapılmış gibi...
Kaynak : Maliye Bakanlığı Harçlar Kanunu  Genel Tebliği(Seri No 60)
« Son Düzenleme: Ocak 04, 2010, 13:08:08 Gönderen: Orhan Barut »
*

U. K.

« Yanıtla #8 : Ocak 04, 2010, 13:09:32 »
Telsiz konusuna dikkat çekmek isterim.
Geçtiğimiz sene telsiz işleri telekomünikasyon kurumu'ndan alınıp kıyı emniyeti'ne bağlandı.  artık oradan takip edilecek.
o sebeple bu sene kıyı emniyeti'ne başvurup bir seferliğine kaydınızı yaptırmanız gerekiyor.  bundan sonra da harçlar kıyı emniyeti'ne ödenecek.  bu bilgi geçen sene telsizi üzerimize alırken TK'dan aldığım bilgidir.  ben işlemleri yaptırırken onlar da işi devretmeye hazırlanıyorlardı.
*

N. B.

« Yanıtla #9 : Ocak 04, 2010, 15:24:25 »

Alıntı
Yani kütüğe kaydolurken ödediğimiz para kayıt harcı olması gerekir. Her yıl (vergi mevzuatımızda yıl takvim yılıdır)ayrıca vize harcı ödenecek bu yüzden her  kes için ayrı vize harcı ödeme zamanı olmaz sanırım.

Yukarıdaki linkte oldukça geniş bilgi var. Makam olayı harç ödeme değil de vize etme olarak koyduğundan (ve vize etmek için harç istediğinden) herkes için ayrı ödeme zamanı oluyor  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Tabii 5 yıl opsiyonu mevcut.
*

O. B.

« Yanıtla #10 : Ocak 04, 2010, 15:33:26 »

Makam olayı harç ödeme değil de vize etme olarak koyduğundan (ve vize etmek için harç istediğinden) herkes için ayrı ödeme zamanı oluyor  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Tabii 5 yıl opsiyonu mevcut.

Haklısınız verdiğiniz linkte öyle görünüyor.

Telsiz için de Kıyı Emniyeti WEB sayfasında şöyle diyor :
"Tarih : 17.04.2009 01:24:16
Baslık : TELSİZ RUHSAT VE KULLANIM ÜCRETLERİ İLE AMATÖR TELSİZCİLİK SINAV ÜCRETLERİ 
Duyuru : KIYI EMNİYETİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TELSİZ İŞLETME
MÜDÜRLÜĞÜ'NÜN VAKIFBANK SEFAKÖY ŞUBESİ "0158007293410679" NO'LU
HESABINA YATIRILACAKTIR."

« Son Düzenleme: Ocak 04, 2010, 15:40:29 Gönderen: Orhan Barut »
*

U. U.

« Yanıtla #11 : Ocak 04, 2010, 15:48:17 »
Korsanlar,
Yani şimdi telsiz ruhsatını alıp,aldığımızyere gidip yeniden, yeniden yeni telsiz ruhsatı çıkartıp,maliyeye harç yatırıp,getirip o ruhsatı onaylatacakmıyız. Bu yazılanlar tekne belgesi için değilmiydi.
*

O. B.

« Yanıtla #12 : Ocak 04, 2010, 15:53:24 »
Telsiz Ruhsatındaki değişikliği ben de yeni öğrendim. Bu forumun güzel tarafı bu Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

U. U.

« Yanıtla #13 : Ocak 04, 2010, 15:59:58 »
Korsanlar,
Eğer gerçekten uygulama bu şekilde ise,yeri bura değil ama ''temiz çıkma icom telsiz satılık'' var durumu oluştu.
Marinaya girip çıkarkenki kullanımlar dışında hiç kullanılmayan ve cep telefonundan sonra da boşuna yer işgal eder durumda bir alet bana göre.Bu insanlar bizleri tamamen kaz konumuna koyuyorlar.Bu durumda yine aldığımız yere gidip bir de ruhsatı iptal ettirmek lazım galiba.10.06 m.boyda yelkenliye telsiz mecburiyeti varmı?
*

U. K.

« Yanıtla #14 : Ocak 04, 2010, 16:36:12 »
abi oraya vermiyon buraya veriyon.  harç yine aynı harç.  sadece bir seferlik kayıt yenileme gibi bir prosedür olacak.
o sebep bence en önemli ekipmanlardan biri olan telsizinden vazgeçme.