0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Ö. Ö.

Ynt: Alkollü tekne kullanmak yasal mı ?
« Yanıtla #15 : Temmuz 31, 2018, 22:47:00 »
Bir kaza veya kural ihlali/şikayet vb. olmadığı sürece özel teknelere ve amatör denizcilere SG'in alkol ile ilgili denetim yapacağını sanmam.

*

M. Ç.

« Yanıtla #16 : Ağustos 01, 2018, 08:12:03 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Sahil Güvenlik, alargada alkol alıyorsanız sıkıntı çıkartabiliyor. Kıçtan kara bağlıysanız sarhoşta olsanız karışmıyor. En azından Bodrum çevresinde böyle diye biliyorum.

Alargada tonozda veyahut demirli iseniz SG nasıl pronlem çikarırki seyir halinde degilim belki 3 gun orada alargada kalacağim

Alargadaki geminin seferi devam ediyor sayılır maalesef, bir limana bağlanmadığı sürece...

*

A. Y.

« Yanıtla #17 : Ağustos 01, 2018, 11:46:08 »
e peki cezasi/yaptirimi nedir ? 

*

E. A.

« Yanıtla #18 : Haziran 11, 2019, 08:28:25 »
Ben eşime ADB aldırdımm,SG durdurursa direk kaptan o diyeceğim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

M. K.

« Yanıtla #19 : Haziran 11, 2019, 09:48:13 »
Ben eşime ADB aldırdımm,SG durdurursa direk kaptan o diyeceğim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Direksiyonu da sağa aldnızmı sorun yok... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

H. Ç.

« Yanıtla #20 : Aralık 07, 2023, 16:42:10 »
Merhaba,
Böyle bir güncel video var. Kaynak belirtilmediği için doğruluğu bilemem tabiki. İzlemekte yarar var.

*

E. D.

« Yanıtla #21 : Aralık 07, 2023, 17:32:33 »
   Alkolle ilgili kısmından emin değilim. Bu güne kadar böyle bir şey duymadım. Denizde alkollü tekne kullanmaya ceza verilirse denizde ne tekne kalır ne de denizci. Bunun yerlisi var yabancısı var. Bir İngiliz'i bir Fransız'ı alkollü diye alıp savcılığa götürürseniz bu bir savaş nedenidir Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap. Ancak kriminal bir durum varsa ve kaptan da alkollüyse işlem yaparken göz önünde bulundurulur ki, bu da zaten karada da geçerlidir. Arkadaş konuyu biraz abartmış ve hızını alamamış gibi görünüyor Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap.
  Bir de alkolle ilgili kısmı resmi gazetede yayınlanmış mı onu da belirtseydi daha iyi olurdu Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap.
« Son Düzenleme: Aralık 07, 2023, 17:35:42 Gönderen: Erdal Duran »
*

A. K.

« Yanıtla #22 : Aralık 07, 2023, 17:45:23 »
Yabancı bayraklı bir tekneye binebilir mi ki
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #23 : Aralık 07, 2023, 18:03:12 »
Gemiadamları sağlık yönergesinde göre vardiyadaki personelin alkol limiti 0.5 promildir.

Egm'nin alkol ile ilgili kısıtlamalarında "araç kullanırken" ibaresi var, otomobil veya karayolu taşıtı demiyor. Özel tekneler için buna dayanılıyor olabilir
*

E. D.

« Yanıtla #24 : Aralık 07, 2023, 18:09:11 »

Evet binebilir. Tekneyi orada tutar arama izni çıkartır ve biner. Aksi takdirde tekneyle başka bir ülke sularında her suçu işlersiniz.
*

A. K.

« Yanıtla #25 : Aralık 07, 2023, 18:14:24 »

Evet binebilir. Tekneyi orada tutar arama izni çıkartır ve biner. Aksi takdirde tekneyle başka bir ülke sularında her suçu işlersiniz.

Yani bize yaptıkları muamele gibi çek kenara arama yapacağım olmaz, bu da  binemez demektir . Arama izni çıkartması için bir suç olması  veya suçlu şuphelisi olması lazım ve hakimi ikna etmesi . Bir tekneyi çevirdiğinde kimse bir şey demez ama 10 tane yabancı tekne çevirirseniz diplomatik problem çıkar. Yanlış mı düşünüyorum
*

E. D.

« Yanıtla #26 : Aralık 07, 2023, 18:37:39 »

Yani bize yaptıkları muamele gibi çek kenara arama yapacağım olmaz, bu da  binemez demektir . Arama izni çıkartması için bir suç olması  veya suçlu şuphelisi olması lazım ve hakimi ikna etmesi . Bir tekneyi çevirdiğinde kimse bir şey demez ama 10 tane yabancı tekne çevirirseniz diplomatik problem çıkar. Yanlış mı düşünüyorum

Doğru düşünüyorsunuz. Zaten turizme de darbe vuran bir davranış olur. Tabii yapılan eylemin kamu düzenini bozacak seviyeye ulaşmaması kaydıyla. Ama ben hala özel tekne kaptanlarının Özgür hocamın bahsettiği kapsama girmediğini düşünüyorum. Bu konuda kesin bilgi sahibi olan yok mu aramızda?
*

E. D.

« Yanıtla #27 : Aralık 07, 2023, 19:08:54 »
   Aklıma şöyle bir ihtimal de geldi. Diyelim ki alargadayım, seyir yapmıyorum, iki gündür orada takılıyorum. Tabii içiyorum da. Baktım ekmek bitmiş (sıvı da olabilir) atladım jokere, gidip ekmek alacağım. Tam o sırada köşeden sahil güvenlik siren çalarak çıktı ve beni çevirdi, baktı alkollüyüm hemen bastı cezayı. Hatta savcılığa götürdü, bir de orada ifade verdim. Artık 141 den mi yoksa 146/1 den mi dava açılır bilemem ama olmayacak iş diyebilir misiniz? Gemiyse gemi, alkollüyse alkollü, alın size konu Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap.
*

N. S.

« Yanıtla #28 : Aralık 07, 2023, 22:00:06 »
            Geçen yıl Çeşme ile Alaçatı arasında pervanem düştü.Yelkenlerimi yeni açmıştım,rüzgarın etkisiyle kıyıya doğru sürüklenme riski olduğundan "Mayday" çektim ve Alaçatı Sahil Güvenlik gelip teknemi yedekleyerek Alaçatı Marina'ya çekti.Sahil Güvenlik,beni SG Ofis'ine davet ederek ifademi aldı.Bu sırada ben,zararımın karşılanması için sigortaya başvuracağımı,dolayısı ile prosedürün bunu dikkate alarak işletilmesini isedim.SG'de bana alkol muayenesi yaptı.Buradan şunu çıkarabiliriz.Herhangi bir olası kazada SG alkol muayenesi yapıyor.Ayrıca buradan şu çıkarımı da yapabiliriz:Seyir sırasında tekneyi kullanan kaptanın alkolsüz olması yada yasaların müsade ettiği kadar alkollü olması gerekiyor.
*

E. D.

« Yanıtla #29 : Aralık 07, 2023, 22:53:32 »
            Geçen yıl Çeşme ile Alaçatı arasında pervanem düştü.Yelkenlerimi yeni açmıştım,rüzgarın etkisiyle kıyıya doğru sürüklenme riski olduğundan "Mayday" çektim ve Alaçatı Sahil Güvenlik gelip teknemi yedekleyerek Alaçatı Marina'ya çekti.Sahil Güvenlik,beni SG Ofis'ine davet ederek ifademi aldı.Bu sırada ben,zararımın karşılanması için sigortaya başvuracağımı,dolayısı ile prosedürün bunu dikkate alarak işletilmesini isedim.SG'de bana alkol muayenesi yaptı.Buradan şunu çıkarabiliriz.Herhangi bir olası kazada SG alkol muayenesi yapıyor.Ayrıca buradan şu çıkarımı da yapabiliriz:Seyir sırasında tekneyi kullanan kaptanın alkolsüz olması yada yasaların müsade ettiği kadar alkollü olması gerekiyor.

Naci korsan, öncelikle geçmiş olsun dileklerimi bildiririm. İzninizle buraya aktardığınız kısa öyküde yaşadıklarınızı biraz irdelemek istiyorum.
"Geçen yıl Çeşme ile Alaçatı arasında pervanem düştü.Yelkenlerimi yeni açmıştım,rüzgarın etkisiyle kıyıya doğru sürüklenme riski olduğundan "Mayday" çektim" diyorsunuz. Yelkeniniz var ve açıkmış, neden yelkenle devam etmediniz? Yelkenlerde bir sorun yoksa yelkenli tekne rüzgarın etkisiyle istediğiniz yere gider, neden sürüklensin. Yelkenli tekneler bunun için yapılmıştır ve motor sadece yardımcıdır.
    May- Day en üst düzey can güvenliği tehlikesi durumunda çekilir, sizinki öyle görünmüyor. Bu durumda neden may-day çektiniz?
  Sahil güvenlik tekne yedeklemez, tekneyi değil sizi kurtarır. Size bunu teklif etmesi gerekirdi.
   İfadenizi alması normal ama alkol muayenesini sizin sigortayla ilgili talebiniz sonrası yapmışlar gibi görünüyor.
   Kazalarda alkol muayenesi yapılır ama pervane düşmesi bir kaza sayılırmı? Çünkü çarpma veya başka bir kontrolsüz hareket sonucu düşmüyor, bakımsızlık ve yetersiz kontrol gibi duruyor.
   Son olarak, "buradan seyir halinde kaptanın alkolsüz olması gerekir" çıkarımı yapılabilir mi bilmiyorum. Çünkü alkol muayenesi sigorta konusu nedeniyle yapılmış diye anlıyorum.
  Tekrar geçmiş olsun.