0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. L.

ADB ve KMT yenileme
« : Mayıs 29, 2020, 11:40:16 »
Sevgili Korsanlar,
Forumda çok kereler yazıldı farkındayım ama son Kovid durumları işi biraz karıştırdı.
Benim Mevcut ADB Nisan 2015 tarihli, ADB üzerinde 5 senelik geçerlilik tarihi var. (Bildiğim kadarıyla süresiz olması gerekiyordu!)
KMT de 5 senelik, ama ona vize gerektiğini biliyorum.
1. ADB belgesi yenilenmesi gerekli mi?
2. Gerekli ise izlenen yol hakkında bilgisi olan var mı? (Özellikle kovid günlerinde)
3. KMT nasıl yenileniyor?

Son dönemde bu işlemleri yapanlar var ise bilgi verirse sevinirim.

Teşekkürler

Alper Levi

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap 

*

İ. E.

Ynt: ADB ve KMT yenileme
« Yanıtla #1 : Mayıs 29, 2020, 11:49:04 »
Mart 2020 ayında yapılan KMT imtihanına girerek belge almaya hak kazandım  ve belgemin sefaköy e geldiği biladirildi ancak süre gelen yasaklar nedeniyle belgemi gidip alamadım.Bu konuda nasıl bir yol izleneceğini bilen varmı

*

A. A.

« Yanıtla #2 : Mayıs 29, 2020, 12:01:25 »
Mart 2020 ayında yapılan KMT imtihanına girerek belge almaya hak kazandım  ve belgemin sefaköy e geldiği biladirildi ancak süre gelen yasaklar nedeniyle belgemi gidip alamadım.Bu konuda nasıl bir yol izleneceğini bilen varmı

Ben de Yalova Liman Başkanlığında KMT sınavına girmiştim, sonrasında hazır diye mesajı da aldım. Seyahat kısıtlaması kalktığında gidip almayı düşünüyorum. Siz de Sefaköy'deki merkeze uğrayıp alabilirsiniz. Kamu personeli 1 Haziran'dan itibaren normal mesaiye başlayacakmış, biraz yoğunluk olabilir...

*

A. A.

« Yanıtla #3 : Mayıs 29, 2020, 12:19:30 »
Sevgili Korsanlar,
Forumda çok kereler yazıldı farkındayım ama son Kovid durumları işi biraz karıştırdı.
Benim Mevcut ADB Nisan 2015 tarihli, ADB üzerinde 5 senelik geçerlilik tarihi var. (Bildiğim kadarıyla süresiz olması gerekiyordu!)
2. Gerekli ise izlenen yol hakkında bilgisi olan var mı? (Özellikle kovid günlerinde)

Teşekkürler

Alper Levi

Yeni belge almak için internetten başvuru yeterli idi ( adbs.uab.gov.tr), Salgın döneminde sınava gireceklerin sınavların ertelendiği kendilerine iletilmiş,  o yüzden ilk zamanlarda bir yoğunluk olacaktır, yakın liman başkanlıklarındaki sınavları takip edebilirsiniz. Öncesinde bir ödeme istenmiyor, kazandıktan sonra C kodu ödemesi yapılacaktır.

Yenileme süreci için telefonla irtibat kurun isterseniz.

*

S. K.

« Yanıtla #4 : Mayıs 29, 2020, 13:22:51 »
Bende de benzer bir problem var... Teknede telsiz olmadığı için gerek duymadık zamanında... Gerçi sonra Aralık 2019'da sınavı geçtim ama yine gidip almadım belgeyi... Dün liman başkanlığıyla konuştum; basılmış burada bekliyorsa gelip alabilirsin ama basılmamışsa 3 aydır yeni kart basımı yapılmıyor, ne zaman açılacağı da belli değil dediler...

Elimizde UAB'den gelmiş sınavı geçtiğimiz ve belgemizin 15 gün içerisinde hazırlanacağına dair print edilmiş mail olsa; bir kontrolde KMT yerine bunu gösterebilir miyiz acaba? 

*

T. O.

« Yanıtla #5 : Mayıs 29, 2020, 15:53:33 »
Sevgili Korsanlar,

Teşekkürler

Alper Levi

Benim de temmuzda yenileme sürem geldiği için biraz araştırmıştım. Bulduklarım şunlar.

KMT 5 yıl geçerli süresi gelince yenilemek gerekli. ADB'nin üzerinde her ne kadar 5 yıl geçerlidir yazıyorsa da esasen süresi yok. Yeni kartlarda bu ibareyi kaldırmışlar diye duydum ama görmedim. Ben yine ADB'mi de değiştirmeyi istiyorum hazır gitmişken. COVİT kısıtlamalarında süresi dolan belgelerin geçerliliklerini uzatmışlardı ama ne kadar hatırlamıyorum. Gemi adamları merkezleri yeni açılacağı için yoğunluk olur bence acil olmayan işlemler için biraz beklemekte fayda var.

Yenileme işlemleri de yeni alma gibi.
Dilekçe - Matbu olarak müracaat edilen yerde var sadece dolduruyorsunuz.
Kimlik fotokopisi
Sabıka kaydı - E-devletten alabilirsiniz
Eski belge
İki foto
Belge harcı - Bunu ödemenin iki yolu var. Ya ulaştırma bakanlığının web sitesindeki ödemeler bölümünden önce kendinizi borçlandırıp (2020 yılı için 30,70 lira) aldığınız C kodu ile herhangi bir Halkbanka gidip ödemek. Veya Doğrudan bir harçlar vergi dairesine gidip ödemek.

Bu belgelerle gidip müracaat ediyorsunuz. Kartınız basılınca da gidip teslim alıyorsunuz. Fakat yeni sistemde randevu gibi bir şey talep ederler mi bilmiyorum.
*

E. Ç.

« Yanıtla #6 : Mayıs 29, 2020, 16:18:42 »
Benim ADB belgesinde süre yazmıyor. Benim bildiğim kadarıyla süre sınır kalktı.
*

H. E.

« Yanıtla #7 : Mayıs 29, 2020, 20:34:55 »
Bende de benzer bir problem var... Teknede telsiz olmadığı için gerek duymadık zamanında... Gerçi sonra Aralık 2019'da sınavı geçtim ama yine gidip almadım belgeyi... Dün liman başkanlığıyla konuştum; basılmış burada bekliyorsa gelip alabilirsin ama basılmamışsa 3 aydır yeni kart basımı yapılmıyor, ne zaman açılacağı da belli değil dediler...

Elimizde UAB'den gelmiş sınavı geçtiğimiz ve belgemizin 15 gün içerisinde hazırlanacağına dair print edilmiş mail olsa; bir kontrolde KMT yerine bunu gösterebilir miyiz acaba? 

Siz avukatsınınız, karşınızda SG var  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap bana göre geçerli ama ya onlara göre? Ben mühendis kimliğimi ibraz ettiğimde kabul etmediler...
*

S. K.

« Yanıtla #8 : Mayıs 29, 2020, 21:04:36 »

Siz avukatsınınız, karşınızda SG var  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap bana göre geçerli ama ya onlara göre? Ben mühendis kimliğimi ibraz ettiğimde kabul etmediler...

1993'te ehliyetimi ilk aldığımda (daha doğrusu almaya hak kazandığımda) küçük bir kağıt vermişlerdi kredi kartı kadar.. evrakları toparlayıp trafiğe gidene kadar (5-6 ay falan, 94 şubatına kadar) arabayı onla kullanmıştım ama kimse de durdurup sormamıştı zaten.. Acaba bu maili de o kağıt yerine kullanabilir miyim demiştim; malum covid var, kamu durmuş durumda, hakkımız olan belgeyi alamıyoruz (covid öncesinde de hakkım olan belgeyi niye o zaman gidip almadığım sorusundan bağımsız olarak tabi  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap )
*

H. E.

« Yanıtla #9 : Mayıs 29, 2020, 21:24:15 »
Deneyimi yazarsanız,, kendi adıma sevinirim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. L.

« Yanıtla #10 : Haziran 05, 2020, 16:14:42 »
Herkese selamlar,
Süreçte başıma gelenleri kısaca özetlemek istedim belki birilerine yardımı olur.

Haziran ayı sonunda güneyde kiralık tekne kiralamak istediğim içi, kiralamayı yapacak firma ile bağlantıya geçtim.
Kendileri süresi geçmiş olan ADB'ye transitlog düzenlenemediğini bu sebeple yenileme gerekliliğini söylediler.
Eski belge ve gerekli evraklar ile Sefaköy Gemi adamları sınav merkezine gittim.
İlk başta danışma "Gerek Yok" ADB süresiz dedi.
Transit log düzenlemediklerini anlatınca Müdüre gittik.
Orada verilen bilgi, süreli kartların yenilendiği, yeni kartların henüz gelmediği ve ne zaman geleceğini bilmedikleri oldu.
Transitlogda bir problem çıkmaması gerektiğini söyledi.
Bunun üzerine Marmaris liman arandı. Pandemi sebebiyle geçerliliği biten kartları bir süre daha kabul edileceği bilgisi alındı.

Sonuçta pandemi sonrası ADB yenileme gerekliliği kesinleşti!.
Yeni kartlar süresiz. Yenilemeye gerek yok.

*

S. T.

« Yanıtla #11 : Haziran 05, 2020, 21:39:20 »
Herkese selamlar,
Süreçte başıma gelenleri kısaca özetlemek istedim belki birilerine yardımı olur.

Haziran ayı sonunda güneyde kiralık tekne kiralamak istediğim içi, kiralamayı yapacak firma ile bağlantıya geçtim.
Kendileri süresi geçmiş olan ADB'ye transitlog düzenlenemediğini bu sebeple yenileme gerekliliğini söylediler.
Eski belge ve gerekli evraklar ile Sefaköy Gemi adamları sınav merkezine gittim.
İlk başta danışma "Gerek Yok" ADB süresiz dedi.
Transit log düzenlemediklerini anlatınca Müdüre gittik.
Orada verilen bilgi, süreli kartların yenilendiği, yeni kartların henüz gelmediği ve ne zaman geleceğini bilmedikleri oldu.
Transitlogda bir problem çıkmaması gerektiğini söyledi.
Bunun üzerine Marmaris liman arandı. Pandemi sebebiyle geçerliliği biten kartları bir süre daha kabul edileceği bilgisi alındı.

Sonuçta pandemi sonrası ADB yenileme gerekliliği kesinleşti!.
Yeni kartlar süresiz. Yenilemeye gerek yok.

Ben önceki sene aldım,gerek ADB gerek KMT gerek Amatör balıkçı belgesinde 5 yıl sürelidir,diye yazıyor..!
*

M. Y.

« Yanıtla #12 : Haziran 15, 2020, 11:44:23 »
Herkese selamlar,

Mart ayında KMT sınavım vardı. Malum coronadan dolayı iptal edildi. Tuzla liman başkanlığı sayfasını takip ediyorum ama sınav tarihleri ile ilgili duyuru yok. Telefonla da ulaşamadım bir türlü. Bu konuda bilgisi olan korsan arkadaş var mıdır?
*

A. K.

« Yanıtla #13 : Haziran 15, 2020, 12:31:17 »
Bu hafta Yalovada Sg ofisine uğradım ve benim eski 1995 öncesi  model  ADB ler hakkında konustuk. SG dekiler ADB nin bir kereliğine verildiğini dolayısıyla baska bir seye ihtiyac olmadığını söyledi . Hatta benim tip belgemden hiç görmediğini soyledi biraz gülüştük.

Hadi bakalım  napıcaz. Hangisine uyacağız