0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Ö. Ö.

Ynt: ADB ve KMT de Yeni Dönem
« Yanıtla #15 : Eylül 17, 2019, 09:52:22 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Aslında bu ADB'nin arkasına tekne nasıl kullanılır falan yazsalar çok kullanışlı olacak. Ama fazla yer yok diye yazmıyorlar herhalde.

Geçen hafta birisi ile tanıştım, ceketinde çapa rozeti takılıydı. Merak ettim sordum bu neyin rozeti diye; bir kurum, dernek vs rozeti gibi geldi bana. Halbuki ceket markasının amblemiymiş.

Ama ben aynı zamanda amatör denizciyim dedi.

O zaman "anlat biraz dedim, neler yapıyorsun ?". 

Enes Save'nin yaptıkları kadarını beklemiyordum ama en azından kürek, bot vs ya da küçük bir yelkenli ile uğraşıyorum gibi bir açıklama beklerken, gelen cevap: Amatör Denizci Belgem var oldu.

O kadar mı dedim, o kadar dedi. Onu zaten bakkaldan veriyorlar dedim, bozuldu.

Bazen kuralları ve hedefleri miminalde tutmak daha faydalı oluyor anlaşılan. Büyüklerimiz bizden daha az bilecek değil bunları sonuçta.
« Son Düzenleme: Eylül 17, 2019, 09:54:07 Gönderen: Ömer Öge »

*

A. K.

« Yanıtla #16 : Eylül 17, 2019, 10:42:02 »
Bana dizel ve benzin motor parçalarını ve motor farklarını , yağ tiplerini ve bir sürü kural  sormuşlardı  . Hatta heyetten biri motor eskidi nasıl yag kullanırız diye sormuştu .
Sözlüden sonra  bizi karaköyde romörke attilar hepimiz tahminen birkaç dakika dümen tuttuk . Daha önceleri kürek de çektiriyorlarmış Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

İ. D.

« Yanıtla #17 : Eylül 17, 2019, 10:50:58 »
eskiden önce araç kullanmayı öğrenir,sonra ehliyet sınavına girerdik,şimdi önce ehliyet (adb) sonra kullanmayı öğrenme gibi bir durum oluştu Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap niyetim 3 yıl sonra bir tekne sahibi olabilmek,yazlık bodrum gümüşlükte,öncelikle bir hocadan kullanmayı öğrenmek(teorik ve pratik) sonra tekne sahibi olmak..şimdilik planım ve hedefim bu..uçaklardan gına geldi artık  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

N. D.

« Yanıtla #18 : Eylül 17, 2019, 11:10:58 »
nevzat korsan günaydın

sefaköydemi girdiniz sınava..bana sınavlar kapalı diyen orasıydı,kandırmışlar beni Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
İlhan Hocam günaydın , ben Trabzondayım ve Trabzon liman başkanlığında sınava girdim. Siz pilotmusunuz ?

*

İ. D.

« Yanıtla #19 : Eylül 17, 2019, 11:40:49 »
nevzat hocam,pilot değilim ama 34 yıllık uçucu uçak teknisyeniyim,yaklaşık 6500 saat uçuşum var (B727-B737/400/800-B757 ve B767) yaklaşıkda 15 yıldır uçak bakım projelerini yönetiyorum..normalde emekliyim ama bizim meslekte emeklilik yok Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap ama hedefim 3-4 yıl sonra kesin olarak mesleği bırakmak ve gümüşlüğe yerleşmek...

*

N. D.

« Yanıtla #20 : Eylül 17, 2019, 13:45:38 »
Ne güzel , B727 sohbeti yapabileceğim ... Hocam B727 ler ne güzel uçaklardı , kendimi piston motor Cessnalarda , Üstten kanat Turboproplarda bir de B727 lerde güvende hissederdim ... 3 motor işletme maliyetleri yüksektir tahmin ediyorum ama servisten kaldırılmarına çok üzülmüştüm . Zamanında Kuwait Airways  İst. liman müdürü olan dayıma Flight Saffety dergisi gelirdi , Onun bir sayısında Uçuş Saati/Kırım oranları mukayese ediliyordu , O tarihlerde yepyeni olan B737 ler dahil uçuş saatine göre en az kırım yapan uçaklar B727 lerdi ... Kargo olarak halen TC de uçan var mı bilmiyorum ...
Rebi Hocayı tanırmısınız ?
« Son Düzenleme: Eylül 17, 2019, 13:51:56 Gönderen: Nevzat Doğru »
*

İ. D.

« Yanıtla #21 : Eylül 17, 2019, 13:54:12 »
uzun zaman uçtum B727'de..en sevdiğim uçaktır..ama artık yeni nesil uçaklar ve yakıt ekonomisi nedeniyle Türkiye'de uçuran kalmadı..evet biraz gürültülü uçaklardı ama,uçuş konforu ve güvenilirlik çok iyiydi..dünyada birçok ülkede uçmaya devam ediyorlar,başta ABD..ama genellikle kargo olarak..

ilk gözağrım Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

T. T.

« Yanıtla #22 : Ağustos 05, 2021, 12:43:20 »
ADB ve KMT almayı düşünüp uygun sınav yeri ve zamanı bulamayanlar icin yeni bir haber var. Artik tim sinavlar online yapılıyor ve anladigim kadarıyla belgenizi de adrese postaliyorlar.

Sınav basvurusu yapmadan once, ilk olarak zorunlu online eğitimi bitirmek zorundasınız. Her konu icin verilen bir sure var, atlama yapamıyorsunuz. Eğitim bittikten sonra online sınava başvurusunu ayni yerden yaptıktan sonra, onay bekliyorsunuz. Benim KMT sınav onayım bir gunde geldi ve 30 dakikalık sınavı bugun girerek geçtim. ADB sınavı icin ise hala onay bekliyorum. Sınavı geçtikten sonraki adim, size verilen odeme kodu ile en yakin Halk Bankasi'na gidip odeme yapmanız. Sanırım sonrasında belgeyi dogrudan adresinize postaliyorlar. Ek bilgi; tüm islemler e-devlet uzerinden yürüyor. Başvuru sırasında 1 adet vesikalık fotografinizi sisteme upload ediyorsunuz.

Denizcilige yeni baslayanlar ve özellikle benim gibi yurt disinda yasayanlar icin son derece olumlu bir gelişme. Ancak doğru dürüst bir pratik eğitimden gecmeden, hiç kimse bir teknenin sorumluluğunu ADB'ye güvenip de asla almamalı diyerek toplumsal mesajimizi da verelim. Herkese kolay gelsin.
*

K. E.

« Yanıtla #23 : Ağustos 05, 2021, 13:14:29 »
 Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap   Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

S. T.

« Yanıtla #24 : Ağustos 05, 2021, 13:24:18 »
Göstermelik sınava ne gerek var? Başvuranların  belgelerini versinler,mesele harç'sa onu da alsınlar..
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #25 : Ağustos 05, 2021, 14:04:21 »
Göstermelik sınava ne gerek var? Başvuranların  belgelerini versinler,mesele harç'sa onu da alsınlar..

8-10 sene önceydi sanırım, dediğiniz şekilde, çikletten çıkar gibi dağıttılar ADB'yi kısa bir süreliğine. Avrupa Birliği uyum sürecinde bazı kriterleri tutturmak için.. Gelişmiş bir ülkede şu oranda kaptan olur diyen bir kriter var herhalde.....
*

S. T.

« Yanıtla #26 : Ağustos 07, 2021, 19:44:59 »
Geçen ay on line lise (dışardan) bitirme sınavına,emekli ögretmeni sokanı gördüm Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap..
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #27 : Ağustos 07, 2021, 21:12:39 »
... Avrupa Birliği uyum sürecinde bazı kriterleri tutturmak için.. Gelişmiş bir ülkede şu oranda kaptan olur diyen bir kriter var herhalde.....
Bu söylenti yıllardır var ama henüz bir dayanağını görmedim, bilen gören varsa haber etsin lütfen.

Özgür (mobil tapatalk)

*

İ. E.

« Yanıtla #28 : Ağustos 07, 2021, 21:16:41 »
Aynen .Boyle göstermelik bir sistem yapacaklarına her isteyene belge versinler sonra Saldim Çayırâ mevlam kayıra durumu
*

T. T.

« Yanıtla #29 : Ağustos 07, 2021, 23:02:04 »
bu isi para toplamak amaciyla yapıyor olabilirler ya da bu isi de cok iyi yaptık demek icin de olabilir ve ortaya atilacak rakamlar ile de bir basari öyküsü yaziliyordur belki bir yerlerde...

kanaatimce pratik eğitim almadan denize adam cikamiyor olması lazım..teorik olarak öğrensin sonra denizde yavaş yavaş öğrenir demek can ve mal kaybına davetiye cikarmaktir.  Diger yandan, belki bir kısmı bu forumun üyesi,  cok kisi denizciliğe bu sekilde baslamistir.  Hatta belki de cok iyi denizciler olmuslardir.  bilemem ancak makul tüm risklerin düşünülüp kanunlar ve yönetmelikler ile kontrol altına alindigi modern toplumlarda isler böyle islemiyor.

Benim ADB ve KMT belgelerim yok.  eğitimlerimi ve pratiğimi yurt disinda farklı denizlerde yapıyorum ve şimdilik teknem de yok, Türkiyede yapılıyor.  Kismet! Hic bir zaman da ben iyi bir denizci oldum demem ve demeyeceğim zira bu isi her gün yeni bir sey öğrendiğim icin cok seviyorum.  Neyse bu belgeleri alabilmek icin websitesine bu güzel bilgilendirme sayesinde girdim (önceden web sitesi calismiyordu). 

Web sitesinin işleyişinde ufak tefek sorunlar var (indexin calismamasi, bazı videoların yanlış yerde oynaması, bazı bilgilerin tekrar tekrar anlatılması, konulan sürelerin cok uzun olması vb).  Ama genel anlamda teorik eğitimi faydalı buldum.  bilmediğim bir sey var mi icinde? yok ama yeni baslayanlar icin bence gayet iyi.  bu anlamda cok olumlu bir is! Umarım isin pratik yanini da çözerler ve daha güvenli ve keyifli denizlerimiz olur!