0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

M. D.

Ynt: 15 günde bir atık vermek zorunlu hale geldi.
« Yanıtla #90 : Ocak 20, 2022, 18:00:13 »
Merhaba dün tesadüfen gördüğüm bir sahil güvenlik yetkilisine atık konusunu danıştım. Uygulamalarınız ne şekilde, cezalı duruma düşmemek için ne yapmamız gerekiyor diye sordum. 8 metreden büyük tekneler için tuvaleti olup olmadığına bakılmaksızın iki seyire çıkış tarihleri arasında 15 günden fazla süre var ise, her seyirde yeni atık belgeniz olması gerekir yoksa 33 bin lira civarında para cezası alırsınız dedi. Seyir çıkış tarihleri konusunda bir log/kayıt olmadığını, bu 15 günlük sürenin denizde geçen süre olması gerektiğini ancak bunun da bir kaydının olmadığını söylediysem de, uygulama net ceza kesilir dedi. Bu durumda, 9 metrelik bir tekne ile 15 gün aralıklarla 2 saatliğine yelken yapan ve hiç atık üretmeyen bir kişinin yasal bir atık belgesi olamayacağına göre, bu cezayı ödemesi gerekecektir. Atık vermeden atık verilmiş gibi belge alan kişi ise teorik olarak sahtekarlık suçundan ceza alacaktır. Bu durumda cezalar arasında bir seçim yapmak zorunda mıyız? Çevreye duyarlı  ve yasalara saygılı bir yelkencinin yasal olarak tekne kullanmasının bir yolu yok mudur? Denizi sevenlerin denizi kirletmeleri zaten bir çelişki değil midir? Atık varsa verilmeli ancak atık yoksa yalan beyanda bulunulmamalıdır. Ayrıca yasanın tüm Türkiye sahillerinde eşit olarak uygulanması gerekir diye düşünüyorum. Bunun mevcut altyapı ile mümkün olmadığı ise herkesin bildiği bir gerçektir. Bu konuda tecrübe, görüş ve bilglerinizi paylaşırsanız sevinirim.

*

K. E. A.

« Yanıtla #91 : Ocak 20, 2022, 22:24:50 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Merhaba dün tesadüfen gördüğüm bir sahil güvenlik yetkilisine atık konusunu danıştım. Uygulamalarınız ne şekilde, cezalı duruma düşmemek için ne yapmamız gerekiyor diye sordum. 8 metreden büyük tekneler için tuvaleti olup olmadığına bakılmaksızın iki seyire çıkış tarihleri arasında 15 günden fazla süre var ise, her seyirde yeni atık belgeniz olması gerekir yoksa 33 bin lira civarında para cezası alırsınız dedi. Seyir çıkış tarihleri konusunda bir log/kayıt olmadığını, bu 15 günlük sürenin denizde geçen süre olması gerektiğini ancak bunun da bir kaydının olmadığını söylediysem de, uygulama net ceza kesilir dedi. Bu durumda, 9 metrelik bir tekne ile 15 gün aralıklarla 2 saatliğine yelken yapan ve hiç atık üretmeyen bir kişinin yasal bir atık belgesi olamayacağına göre, bu cezayı ödemesi gerekecektir. Atık vermeden atık verilmiş gibi belge alan kişi ise teorik olarak sahtekarlık suçundan ceza alacaktır. Bu durumda cezalar arasında bir seçim yapmak zorunda mıyız? Çevreye duyarlı  ve yasalara saygılı bir yelkencinin yasal olarak tekne kullanmasının bir yolu yok mudur? Denizi sevenlerin denizi kirletmeleri zaten bir çelişki değil midir? Atık varsa verilmeli ancak atık yoksa yalan beyanda bulunulmamalıdır. Ayrıca yasanın tüm Türkiye sahillerinde eşit olarak uygulanması gerekir diye düşünüyorum. Bunun mevcut altyapı ile mümkün olmadığı ise herkesin bildiği bir gerçektir. Bu konuda tecrübe, görüş ve bilglerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Söylediklerinizde kesinlikle haklısınız ancak Göcek koylarını yazın bir ara gezmenizi tavsiye ederim. Bir çok tekne katı atıklarını koylarda bırakıyor. Her koya ise belediye inmiyor ve dahası yolu olmayan koylar var.

Atık ve duyarlılıkta genelde deniz akla gelmekle birlikte katı atıklarda sorun. Ve Göcekte ki durum yazın bu.

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #92 : Ocak 21, 2022, 13:49:42 »
... Bir çok tekne katı atıklarını koylarda bırakıyor. Her koya ise belediye inmiyor ve dahası yolu olmayan koylar var.
Göcek koylarının çoğunda (restoran olmayan, ıssız vb) çöp konteyneri vardır, tekneler çöpleri bunlara bırakır, büyükşehir belediyesi her gün 3-4 teknesi ile bunları düzenli toplar. Aksadığını görmedim.

Karada gördüğünüz çöplerin bir kısmı piknikçiler kaynaklı bir kısmı da denize uçan/düşen çöplerin kıyıda birikmesi sonucu olabilir.

9 yıldır burada kaptanlık yapıyorum, ıssız koyda sintine basan gördüm ama kıyıya katı atık bırakan tekne görmedim.

Bu 15 gün mevzu teknelerin giriş çıkışını takip edecek bir sistem olmadan çok havada kalıyor.

Buraya yazıyorum;
Bu sebeple özel teknelere takip sistemi takarlar (satarlar).

Tanklara sensör takılma hazırlığı vardı zaten, bir ihale de bunun için yapıverirler.

Nasılsa kanunlar kodamanlara işletilmiyor, amatörler tartışıp dursun.

öZgür (mobil tapatalk)

*

M. D.

« Yanıtla #93 : Ocak 21, 2022, 14:23:17 »
Kemal korsanım Göcek koyları ve diğer koyların atıklarla kirletilmesine tabii ki karşıyız. Aynı şey karada da geçerli. Her türlü kirliliğe karşıyız.

Özgür korsanım görüşlerinize tamamen katılıyorum. Bu arada Rüzgar Kaç Esiyor uygulaması için de çok teşekkür ederim. Çeşme istasyonu uzun süredir çalışmıyor, gerekli mercilere birkaç kez durumu ilettim ama bugün hala çalışmadığını görüyorum.

Benim esas sorum, vereceğimiz atığımız yok ise sahtekarlık yapmadan nasıl yasal olarak denizlerde olabileceğimiz sorusu idi. Hiçbir öneri sunulmadığı için bunun mümkün olamayacağını düşünmeye başladım.  Çözüm önerisi olan korsanların bu önerilerini paylaşmalarını rica ediyorum. Atık olarak deniz suyu doldurup vermek daha önce belirttiğim gibi bana etik ve mantıklı gelmiyor.  Geçtiğimiz yaz uygulamadan mağdur olan arkadaşlarımız var ise tecrübelerini paylaşmaları hepimiz için yararlı olacaktır.

*

E. S.

« Yanıtla #94 : Ocak 21, 2022, 15:53:28 »
Kemal korsanım Göcek koyları ve diğer koyların atıklarla kirletilmesine tabii ki karşıyız. Aynı şey karada da geçerli. Her türlü kirliliğe karşıyız.

Özgür korsanım görüşlerinize tamamen katılıyorum. Bu arada Rüzgar Kaç Esiyor uygulaması için de çok teşekkür ederim. Çeşme istasyonu uzun süredir çalışmıyor, gerekli mercilere birkaç kez durumu ilettim ama bugün hala çalışmadığını görüyorum.

Benim esas sorum, vereceğimiz atığımız yok ise sahtekarlık yapmadan nasıl yasal olarak denizlerde olabileceğimiz sorusu idi. Hiçbir öneri sunulmadığı için bunun mümkün olamayacağını düşünmeye başladım.  Çözüm önerisi olan korsanların bu önerilerini paylaşmalarını rica ediyorum. Atık olarak deniz suyu doldurup vermek daha önce belirttiğim gibi bana etik ve mantıklı gelmiyor.  Geçtiğimiz yaz uygulamadan mağdur olan arkadaşlarımız var ise tecrübelerini paylaşmaları hepimiz için yararlı olacaktır.

Mantıklı bir çözümü yok maalesef, geçen sezon zorunlu sahtekarlık yaparak pek çok kez boş tankı çektirmiş gibi evrak alıp denize çıktım, üstelik sadece evrak düzenlemek için 2021 yılının yaz sonunda albatros marina 145 tl tahakkuk ettirmeye başlamıştı. Atıık olsun olmasın, atık alım tutanağı düzenleme parası ödedik. Bu sene gelen zamlarla birlikte herhalde 250 den az istemezler:(

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #95 : Ocak 21, 2022, 17:52:22 »
Çözüm kabul etmemek, direnmek, mücadele etmek.

Size ceza kesmek isteyenlere 15 gündür denizde olduğunuzu ispat etmesini talep edin, edemezler, yine de ceza keserlerse mahkemeye gidip mücadele edin.

Yalan söylemeyi, hile yapmayı benim içim kaldırmıyor.

Bu bozuk düzeni kabul eden, uyum sağlayanların da bu düzeni hak ettiğini ve kurunun yanında yaşın yanmasına sebep olduğunu düşünürüm.

öZgür (mobil tapatalk)

*

M. D.

« Yanıtla #96 : Ocak 21, 2022, 18:40:58 »
 Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Herkesin sizin gibi düşünmesi ümidiyle
*

K. G.

« Yanıtla #97 : Ocak 21, 2022, 20:57:57 »
Çözüm kabul etmemek, direnmek, mücadele etmek.

Size ceza kesmek isteyenlere 15 gündür denizde olduğunuzu ispat etmesini talep edin, edemezler, yine de ceza keserlerse mahkemeye gidip mücadele edin.

Yalan söylemeyi, hile yapmayı benim içim kaldırmıyor.

Bu bozuk düzeni kabul eden, uyum sağlayanların da bu düzeni hak ettiğini ve kurunun yanında yaşın yanmasına sebep olduğunu düşünürüm.

öZgür (mobil tapatalk)
budur, medeni insanların yapması gereken haklı olduğu durumda şartlar ne olursa olsun hakkını aramak.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
*

K. E. A.

« Yanıtla #98 : Ocak 22, 2022, 11:37:03 »
... Bir çok tekne katı atıklarını koylarda bırakıyor. Her koya ise belediye inmiyor ve dahası yolu olmayan koylar var.
Göcek koylarının çoğunda (restoran olmayan, ıssız vb) çöp konteyneri vardır, tekneler çöpleri bunlara bırakır, büyükşehir belediyesi her gün 3-4 teknesi ile bunları düzenli toplar. Aksadığını görmedim.

Karada gördüğünüz çöplerin bir kısmı piknikçiler kaynaklı bir kısmı da denize uçan/düşen çöplerin kıyıda birikmesi sonucu olabilir.

9 yıldır burada kaptanlık yapıyorum, ıssız koyda sintine basan gördüm ama kıyıya katı atık bırakan tekne görmedim.

Bu 15 gün mevzu teknelerin giriş çıkışını takip edecek bir sistem olmadan çok havada kalıyor.

Buraya yazıyorum;
Bu sebeple özel teknelere takip sistemi takarlar (satarlar).

Tanklara sensör takılma hazırlığı vardı zaten, bir ihale de bunun için yapıverirler.

Nasılsa kanunlar kodamanlara işletilmiyor, amatörler tartışıp dursun.

öZgür (mobil tapatalk)

Kıyıya atık bırakan ve hatta dingi ile yaklaşıp fırlatan onlarca var. Hatta bir arkadaşımız üşenmedi bazılarını video'ya bile aldı. Ve kaldı ki bu çöplerin hiç değilse %70 ine yakını tekne sahipleri tarafından (denizci diyemiyorum) bırakılmakta ve atılmakta. Bununla ilgili bir çok kanıt var.

Ve dahası teknelerin yanaştığı kimi koylara karadan yaklaşım çokda kolay değil. Yani piknikçiler elbette olabilir ve kirlilikte elbette pay sahibi olabilirler ancak pek çoğu tekne sahipleri tarafından şu yöntemle bırakılmakta.

Dingi ile yanaş ve fırlat.

Google da bile kanıtları var. Görmemeniz mucizevi.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #99 : Ocak 22, 2022, 13:40:28 »

9 yıldır her sezon işim gereği aylarca bu koylarda oluyorum ama mucize işte, bana denk gelmedi demek.

Baktım kanıtları bulamadım gugılda, birkaç örnek paylaşırsanız sevinirim.

Belki tekneyi tanır gidip o çöpleri yediririm onlara..

öZgür (mobil tapatalk)

*

K. E. A.

« Yanıtla #100 : Ocak 22, 2022, 14:20:08 »

9 yıldır her sezon işim gereği aylarca bu koylarda oluyorum ama mucize işte, bana denk gelmedi demek.

öZgür (mobil tapatalk)

Tabii ki.

Misal: Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Mucizevi demiştim...

Dahası varda...İşgale girer artık...Siz bir bakın bunlara...
*

E. S.

« Yanıtla #101 : Ocak 22, 2022, 14:28:16 »

öZgür (mobil tapatalk)

Tabii ki.

Mucizevi demiştim...

Bu haberler 2014 tarihli. Şu anda durum farklı.
*

K. E. A.

« Yanıtla #102 : Ocak 22, 2022, 14:34:31 »

öZgür (mobil tapatalk)

Tabii ki.

Mucizevi demiştim...

Bu haberler 2014 tarihli. Şu anda durum farklı.

Arkadaşlar, siz yılda 1 hafta tekne ile geliyorsunuz. Ben Göcek'te yaşıyorum. Bu koylara ortalama 2 haftada bir hiç değilse bir tanesine uğruyorum.

Şu anda da Göcek'te yağmur yeni durdu.

Yanlış bilgi kötüdür. Geçen yaz bile koylardaki çöp sorunu gündeme oturdu. Kaldı ki evet böyle bir sorun var demeye getiriyorum.

Peki, her yer tertemiz, şahane, pırıl pırıl...
*

A. Ç.

« Yanıtla #103 : Ocak 22, 2022, 14:50:03 »
Her ne kadar tutmak zorunlu olmasa da syir defteri tutmanızı öneririm. Herhangi bir deftere, seyirlerinizi, bakım kayıtlarınızı, hava durumunu ve tekne için gerekli gördüğünüz notları kaydedebilirsiniz.Herhangi resmi bir onayı olmasa da belirli bir süre tutulmuş seyir defteri mahkemelerde delil olarak kullanılabilir.
*

M. D.

« Yanıtla #104 : Ocak 22, 2022, 16:01:43 »
Her ne kadar tutmak zorunlu olmasa da syir defteri tutmanızı öneririm. Herhangi bir deftere, seyirlerinizi, bakım kayıtlarınızı, hava durumunu ve tekne için gerekli gördüğünüz notları kaydedebilirsiniz.Herhangi resmi bir onayı olmasa da belirli bir süre tutulmuş seyir defteri mahkemelerde delil olarak kullanılabilir.

Değerli öneriniz için teşekkür ederim. Dün sahil güvenlik komutanlığını arayıp atık konusundaki uygulamaları hakkında bilgi almak istediğimi belirttim. Konuştuğum yetkili samimi olarak konu hakkında bilgi verdi. Karışıklığın Çevre Bakanlığı kararından kaynaklandığını, problemi bildiklerini, fakat kendilerinin sadece uygulama mercii olduğunu, genelde özel yelkenli teknelere anlayışla yaklaştıklarını söyledi, fakat 15 günden eski atık alım belgesi sunulması durumunda ceza kesilme ihtimalinin de olduğunu, bu sebeple seyire çıkmadan belgenizin 15 günden eski olmamasına dikkat edin dedi.

Bu konuda ceza almış ve konuyu mahkemeye taşımış olan arkadaşlarımız var ise mahkeme süreci ile ilgili bilgi vermeleri emsal teşkil etmesi açısından faydalı olacaktır.

Göcek koylarının kirletilmesi sanırım burada cevabını aradığımız konu ile ilgili değil. Kirliliğe çözüm için hem yurttaşların hem de yerel yönetimlerin özen göstermesi gerekmektedir. Atık vermek isteyene makul mesafede, makul şartlarda ve makul ücret ile  atık alım istasyonu sunulmaz ise bu durumda cezayı atık vermek isteyene kesmek yanlış olacaktır. Örneğin sokaklara yeteri kadar çöp  kutusu konulmaz ise sokaklar temiz olmayacaktır.