0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Ü. G.

Marina kirası ödendi ????
« : Ekim 27, 2015, 16:59:43 »
Merhabalar,

Satılık tekne ilanlarına bakarken  (teknemi büyütme derdindeyim bu aralar) ilanlarda marina kirasının şu tarihe kadar ödendiği gibi açıklamalar görüyorum. Kimi 2015 sonuna kadar ödendi diyor kimi temmuz 2016 tarihine kadar ödendi diyor.

Benim  buradan  anladığım: Satış fiyatına ödenen marina kirası da dahildir. Eğer o tekneyi alırsam o tarihe kadar marina kirası da ödemem. Para hesabını ona göre yapabilirim.

Peki marinanın bundan anladığı nedir? Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap.

Yani marinalarda bu konuda satıcı gibi düşünürler mi? Yoksa bane ne kardeşim o iş sizin aranızda bir durumdur aranızda çözün mü der ve hemen yeni bir sözleşme mi ister. Belki teknenin orada kalmasını da istemeyebilir.

Bu konuda fikri olan korsanlara şimdiden teşekkürler.

*

A. Ç.

Ynt: Marina kirası ödendi ????
« Yanıtla #1 : Ekim 27, 2015, 17:07:56 »
Setur yer kiralamanın tekne sahibine değil tekneye yapıldığını belitiyor. tüm  marinalarda durum bu ise tekneyi satın  aldığınızda teknenin  kiraladığı  yerin  haklarını ve tabii ki borçlarını  da satın  alıyorsunuz demektir.

*

K. K.

« Yanıtla #2 : Ekim 27, 2015, 17:21:11 »
merhaba,

ben yeni teos marina'da olan bir tekneyi satın aldım. sözleşmesi bitmişti ancak anladığım kadarıyla yıllık ücret ödendiyse ve tekne sahibi değiştiyse kalan günlerin ücretini eski sahibine iade ediyorlar. tabi bu durumda satıcı bu ücreti satın alana verebilir vs. vs. sanırım önemli olan yerinin olması o teknenin.

yanlış anlamış da olabilirim, aramak lazım marina'yı Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

İ. E.

« Yanıtla #3 : Ekim 27, 2015, 17:22:51 »
Kiralanan yerin tekne sahibine mi yoksa tekneye mi ait olduğuna göre durum değişiyor.
Setur'da yer teknenindir.
Pendik MarinTürk. Yer tekne sahibinindir.
Turgutreis D Marin Yer tekne sahibinindir. (Demek tüm D MArin'lerde böyledir diye varsayabiliriz.)
Benim bildiklerim bunlar. Böyle bir karar verecekseniz marina sözleşmesini isteyin göreceksiniz bu konudaki açıklamayı.

Peki yer tekne sahibinin ise ve tekne ile devroluyorsa ne olacak? Sorun. Ben Pendik'te gittim, tekneyi satın aldığımı ve kaydı yeni isimle düzelttirmek istediğimi söyledim.
"Olmaz siz ayrı ödeyeceksiniz" dediler. "Yer tekne sahibinindir, devredilemez, tekne sahibi istese dahi devredilemez, o sebeple siz ayrıca ödemek durumundasınız." dediler.

"Ulen beyefendi gibi geldik söylüyoruz olanı biteni, saklayıp üç kağıt mı yapsaydık? Buna mı zorluyorsunuz insanları? Sİze pratik ne faydası var devredilmesini engellemek?" dedim, oradaki "full yetkili" olduğunu iddia eden ön büroı görevlisi birşey söyleyemedi. "Müdürünüz nerede?" deidm, "Bize anlatacaksınız " dediler.. "Yahu kardeşim altı üstü 200-300 teknelik marina, Genel Mürürünüz nasıl görüşmez müşteriyle? "

Neyse çıldırdığımla kaldım. "Buyrun ödemiyorum, tekne ismi budur, yeri budur, vermeyin hizmeti görelim" dedim.

Hiç birşey olmadı. Hizmet de verdiler, yeni ismimle çaıdrığımda palamar da geldi. Sorun çıkmadı.

Peki diğer marinalarda ne oluyor? Alan da satan da kaşrılıklı mutabık kalıyorsa marina görmezden geliyor deniliyor. Tabi durumu tespit eden bir yazı vermiyor marina. Hukuken zayıfsınız. Yeri de aldım sanarken yerin halen sahibi, teknenin eski sahibi kötü niyetli olarak "yerim işgal eidlmiş " deiyp sizi çıkarabilir. Hukuken bu mümkün.

Ben bu şekilde bir tekne alırsam ne yapardım? a. Adama bakarım dürüst mü? b. Dürüst olup olmaıdğını anlayamadıysam, daha sonra kötü niyetli davrandığında yiyebilir miyim adamı? (En azından hırsımı çıkarmış olurum) c. Her ne kadar marina kabul etmese de bu konuyu açıklayan bir taahhütname isterim satıcıdan. XYZ Marina ile satıcı arasında düzenlenen şu tarih/Sayılı sözleşmeye göre her ne kadar şu şu ponton şu numaralı yerimi devredemiyor olsam da, teknemi sattığım alıcı kişiye yeri ile devrettiğimi, bu yer hakkında sözleşmenin bitim tarihine kadar ne alıcıdan ne marinadan hak talebinde bulunmayacağımı kabul ve taahhüt ederim" diye bir taahütname alırım. Yüzde yüz korur mu? Eh en azından bir şeydir ve ilerde dava konusu olursa belki işe yarar usta bir avukatla..

*

Ü. G.

« Yanıtla #4 : Ekim 27, 2015, 17:30:37 »
Cevaplar için teşekkürler biraz  fikir sahibi oldum. Genel bir kural yok gibi. Marinasına göre değişiyor.

Peki ben tekneyi satın alır o marinadan gidersem kalan günler için marina eski sahibine parayı geri ödüyor mu?. Veya ben teknemi sattığımda mesela altı aylık parayı geri alır mıyım?  Bu da marinasına göre değişebilir belki ama  genel bir kabul var mı?

*

Z. D.

« Yanıtla #5 : Ekim 27, 2015, 17:33:34 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
merhaba,

ben yeni teos marina'da olan bir tekneyi satın aldım. sözleşmesi bitmişti ancak anladığım kadarıyla yıllık ücret ödendiyse ve tekne sahibi değiştiyse kalan günlerin ücretini eski sahibine iade ediyorlar. tabi bu durumda satıcı bu ücreti satın alana verebilir vs. vs. sanırım önemli olan yerinin olması o teknenin.

yanlış anlamış da olabilirim, aramak lazım marina'yı Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Geri ödemeyi hangi parametreyle yapacak?

Tuzla marinadan aldığım 6 aylık teklif ile 12 aylık teklif arasında 50 € civarı fark vardı 37 feet tekne için

Marina, tekne için sözleşme yaptığını kabul ediyor. Sahibi değişse de sözleşme sonuna kadar o tekne marinada kalabiliyor. Sahibine geri para iadesi yapmıyorlar. Satan kişi teknenin yerine, yeni aldığı tekneyi bağlamak isterse alan kişinin rızası gerekiyor. Biraz da ikili ilişkiler önemli.

*

Y. T.

« Yanıtla #6 : Ekim 27, 2015, 17:46:47 »

Yer çok önemli özellikle amatör denizciler ve yeni başlayanlar için.
*

K. K.

« Yanıtla #7 : Ekim 27, 2015, 17:50:33 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Geri ödemeyi hangi parametreyle yapacak?

Tuzla marinadan aldığım 6 aylık teklif ile 12 aylık teklif arasında 50 € civarı fark vardı 37 feet tekne için

Marina, tekne için sözleşme yaptığını kabul ediyor. Sahibi değişse de sözleşme sonuna kadar o tekne marinada kalabiliyor. Sahibine geri para iadesi yapmıyorlar. Satan kişi teknenin yerine, yeni aldığı tekneyi bağlamak isterse alan kişinin rızası gerekiyor. Biraz da ikili ilişkiler önemli.

örneğin 6 ay için teos marina'da 32-40 feet teknelerde günlük m^2 ücreti 0.324tl, 1 yıl için 0.203tl. 180 günlük 45 m^2 tekne 2624 euro, 365 günlük 3334 euro gibi hesapladım.

teos marina'da iade yapıyorlarmış ancak kalan zamanın ücretinin %75'ini veriyorlarmış. satın alana devretme gibi bir durum da yokmuş.
*

H. T.

« Yanıtla #8 : Ekim 27, 2015, 18:02:28 »
Marina ile görüşün. Ayrıca tekne sigortasını da kontrol ediniz.  Devir halinde durumunu.
*

T. G.

« Yanıtla #9 : Ekim 27, 2015, 21:13:53 »
Yalıkavak marina  ödenen ücret tekne sahibinin  diyor  . Tekne satıldı mı  taksimetreyi sıfırdan başlatıyor
*

B. B.

« Yanıtla #10 : Ekim 27, 2015, 21:43:32 »
Pendik Marina ben sözleşmeyi kişilerle yaparım diyor. Yani Marinturk de duruyorsa tekne siz aldığınızda paş paşa kaç gün kaldığına bakılmaksızın sıfırdan kontrat yapıp parayı ödüyorsunuz. Kalan günler ise satan için yanıyor.
*

T. İ.

« Yanıtla #11 : Ekim 27, 2015, 23:00:52 »
Bizim marina daki durum tekneyi yeni sahibi yeni kira kontratı yapar, sıfırlanır.
*

Y. C.

« Yanıtla #12 : Ekim 28, 2015, 00:26:52 »
Ben de teknemi Kasım 2012 de aldım, sözleşme Temmuz 2013 de bitiyormuş, başta ön büro görevlileri sözleşmenin eski sahiple olduğunu, yeni sahibin hakkı olmadığını söyledi. Marina müdürü ile görüştüm, en az 6 aylık kontrat yaparsam sorun olmayacağını söylediler hallettik. Sorun yaşamadık hala müşterisiyim. Sözleşme Marmaris Yacht Marina ile.
*

E. A. A.

« Yanıtla #13 : Ekim 28, 2015, 07:34:47 »
Ben de Marmaris Yat Marinadayım,  arkadaşlarımın çoğu Teos marinaya geçtiler  ta da geçmek üzereler. Kasımda Fikret Maltepe K. nın tekneyi transfer edince Marmariste ipillah sivriküllah durumu olacak. Sözleşmem Haziran 2016 da bitiyor. Marina müdürü Bora beyle konuştum, kasım ayında sözleşmeyi karşılıklı iptal edersek ne olur diye, bana geri ödeme yapamayacaklarını söyledi. Bir ara Zello'da konuşmuştuk, 6 aylık kısmını kendi zamlı tarifesi üzerinden tekrar hesaplansa filan diye, o yöntem de çalışmıyor. Bora'ların yaptığı alış satış durumu varsa eğer bu zamanı alıcı lehine kullandırmak, fazlası değil. Eğer kabul edilseydi planım kış periyodunda Teos'da kalmak yazın yat marina için daha kısa süreli anlaşma yapmaktı, sistem çöktü yani...
*

D. Y.

« Yanıtla #14 : Ekim 28, 2015, 12:13:03 »
Teos tekneninizi yenilemeniz durumunda dahi eski teknenize ait kalan döneme ait ücretin iade edilerek kontratın iptal edilebileceğini belirtiyor.

Eğer kontratı devam ettirmek isterseniz de, yeni tekne için mevcut kontrat dönemine ait 1 yıllık ücret hesaplanıyor. Daha sonra eski teknenin iade edilebilir tutarını bu hesaptan düşülüyor. Yani siz nisanda aldığınız tekne için geriye dönük olarak bağlama ödemiş oluyorsunuz. Yada iade edilebilir tutarı alıp marina arıyorsunuz Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Tekne sahibi ile birlikte marina ile de görüşmekte fayda var.