0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

M. T.

Demre Marina
« : Temmuz 03, 2020, 23:41:45 »
Sevgili korsanlar,

Antalya Demre’ye yeni buyuk bir marina yapildigini gordum internette. Google maps de de gozukuyor,

Boyutlari fena degil, mendirek/dalgakiran bitmis.

Kara tarafinda daha birsey yok umarim en kisa zamanda hizmete girer.

Bitince Ka$ ve Finike arasinda bir alternatif olmus olacak.

Kalkan civarina ve Sarigerme / Dalaman civarina da birer marina yapsalar iyi olur. Ne kadar cok marina o kadar iyi degil mi?

*

E. Ç.

Ynt: Demre Marina
« Yanıtla #1 : Temmuz 04, 2020, 01:43:22 »
Bir Dalamanlı olarak bir şeyler söyleyeyim. Sarıgerme tarafına marina yapma niyeti var iktidarın. Hatta bir konuşmasında belli bir sermaye grubuna "buradaki marinayı sen yap" demişliği var reisin. Güzel, benim oradaki babadan kalma tarla x10 değerlenecek. Yemede yanında yat.
Ancak oralar doğal habitat, yapmayı planladıkları yer yeryüzündeki cennet ve doğal yaşamın korunması gereken yerler.
Eşim Muğla Mimarlar Odası Yönetiminde; yapılması düşünülen yere marina yapılsa bana getirisi ile yarın istediğim yelkenliği şipariş edebilirim. Ama asla olmaz oralar doğal yaşam alanı kendi bencilliğimden başka canlıların yaşam hakkını kısıtlayamam. Başta mimarlar odası olmak üzere diğer STK lar olaya müdahale etti ve dava açtı. İnşallah  oralara marina yapılmaz. Bu arada Muğla Mimarlar Odası başta Okluk Koyu olmak üzere bir kaç yere kamu zararı için yürütmeyi durdurma davası açtı ama yargı bağımsız...Yersen.

*

E. Ç.

« Yanıtla #2 : Temmuz 04, 2020, 03:36:33 »
Hükümetin marina yapmayı planladığı yere marina yapılırsa ben "trilyonerim" ama yapılmaması için son kuruşuma kadar harcamaya hazırım.

*

A. Ç.

« Yanıtla #3 : Temmuz 04, 2020, 09:10:22 »
ÇED raporlarına güvenmeyin. Değişik atık temizleme ve denize verme işlerinde çalıştım. A bölgesinde akıntının açığa doğru olması lazım ki denize verdiğiniz atık açık denizde dağılsın. Bir üniversitede tanıdığımız bir profesör vardı, bizim çıkış ağzı vereceğimiz yerde senelerce öncesinden başlamış ve süren çalışmasını referans göstererek tam da bizim koymayı düşündüğümüz yerde akıntının hemen her zaman açığa doğru olduğunu gösteren rapor yazardı. Adam o kadar çok çalışma başlatmış ki, Karadeniz'in Doğu ucundan, Akdenizin Doğu ucuna kadar her yerde akıntı çalışması vardı.

*

A. F. G.

« Yanıtla #4 : Temmuz 05, 2020, 10:05:53 »
Demre marina ile ilgili geçen yıl oranın esnafına sorduğumda aldığım cevap yerinin marinaya uygun olmaması sebebi ile inşaatının durduğu şeklinde idi. Ruslarla dolar taşar eğer yapılırsa. Saint Nicholas rusların  baş aziziymiş. Yazık şu ana kadar harcanan paraya.
« Son Düzenleme: Temmuz 05, 2020, 10:08:06 Gönderen: Ali Fuat Gökçe »

*

A. Ç.

« Yanıtla #5 : Temmuz 05, 2020, 10:30:47 »
Kalamış Marina yapıldığında girişinin uygun olmadığını solugan alacağını söyledik ve öyle de oldu, Koç grubu almadan bir lodosta, beton pontonların üzerinde dizimize kadar suyun içinde teknemize gittiğimizi bilirim, çizmelerin içi su dolmuştu. Koç grubu aldıktan sonra ağzını daralttı da solugandan kurtulduk. Kalamış'ta aynı hatayı tekrarlıyorlar, yeni inşaat gerçekleşirse, Fenerbahçe mendireği uzatılacak ve Kalamış mendireği kalkacak ve tek marina haline gelecek yan aüğzı iyice genişleyecek, lodosta genel kuzey istikametine yakın teknelere kolay gelsin. Demre'de sorunun ne olduğunu bilmiyorum ama sorun varsa marina planlanırken ele alınıp çözülebilirdi. Sorun yerleşime uzaklığı ise o bile çözülebilir, West İstanbul Marina kadar ulaşımı zor olmasın yeter.
*

A. F. G.

« Yanıtla #6 : Temmuz 05, 2020, 10:41:35 »
Yerleşimin yanında, aklımda kaldığı kadarı ile mendireği deniz alıyormuş. Antik bir şehir var orada. Antik liman şu an gezi teknelerinin bağladığı yermiş, neden orayı seçmemişler bilmiyorum.
*

A. Ç.

« Yanıtla #7 : Temmuz 05, 2020, 11:05:06 »
Marinalar veya barınaklar, doğal olarak bazı yönleri kapalı yerlere yapılır ve ağızları bu koruyucu sahile doğru açılır. Yerleşim bölgesinde özel bir yere yapılması gerekiyorsa o zaman farklı bir yöntem izlenebilir. Demre ise tam buruna yaplımış, batısında balıkçı barınağının olduğu koy var onun kuzeyi ise birçok havaya kapalı kocaman bir körfez, biraz batısı zaten çok rağbet gören ve neredeyse tüm havalarda barınılabilecek Kale Üçağız bölgesi, Daha Kuzeye veya göl tarafına yapılabilirdi. İstanbul Belediyesinde mimaların yürümek için değil sadece geçiş için kullanılan çimenlik alanlıktaki yolları gezi yoluymuş gibi (örneğin: Yeni Sahra) kıvrıla kıvrıla yapmaları gibi bunu çizen mimar da herhalde burasını görmeden gözüne kestirmiş.
*

M. T.

« Yanıtla #8 : Temmuz 05, 2020, 13:26:27 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bir Dalamanlı olarak bir şeyler söyleyeyim. Sarıgerme tarafına marina yapma niyeti var iktidarın. Hatta bir konuşmasında belli bir sermaye grubuna "buradaki marinayı sen yap" demişliği var reisin. Güzel, benim oradaki babadan kalma tarla x10 değerlenecek. Yemede yanında yat.
Ancak oralar doğal habitat, yapmayı planladıkları yer yeryüzündeki cennet ve doğal yaşamın korunması gereken yerler.
Eşim Muğla Mimarlar Odası Yönetiminde; yapılması düşünülen yere marina yapılsa bana getirisi ile yarın istediğim yelkenliği şipariş edebilirim. Ama asla olmaz oralar doğal yaşam alanı kendi bencilliğimden başka canlıların yaşam hakkını kısıtlayamam. Başta mimarlar odası olmak üzere diğer STK lar olaya müdahale etti ve dava açtı. İnşallah  oralara marina yapılmaz. Bu arada Muğla Mimarlar Odası başta Okluk Koyu olmak üzere bir kaç yere kamu zararı için yürütmeyi durdurma davası açtı ama yargı bağımsız...Yersen.

Emre korsan,

Marinalarin cogalmasi hepimizin isine gelir... ben marina derken aslinda marina / marinette / iskele... buyuk kucuk farketmez yeterki tekneyi baglayacak su elektrik alacak yerler olsun demek istemistim.

Tabiki dogal hayati mahvetmeden. Sahillerimizde her 20-30 mil de bir marina / marinette olsa faydali olur.

Kas ile Marmaris arasinda Gocek / Fethiye disinda bir Ekincik var. Kalkan bence fena olmaz.. belki bir de arada bir yer.