0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

M. K.

Ynt: Çeşme marina beni üzdü
« Yanıtla #15 : Mart 26, 2018, 17:30:31 »
Değerli Kaptanlar,

Bu tür ve benzeri sorunlar nedeniyle Türkiye'deki marinalara müşteri olduğumuzu hatırlatmak ve hemen hemen hiçbir maliyet girdileri döviz cinsinden olmamasına ragmen ısrarla Euro fiyatlarını koruyan marinaların Türk lirasına dönmelerini temin etmek amacıyla geniş bir imza kampanyası ( mümkünse bir tüzel kişilik önderliğinde ; örneğin DADD )   düzenlememiz gerektiğine inanıyorum.

Ne dersiniz? 

*

N. D.

« Yanıtla #16 : Mart 27, 2018, 15:49:13 »
Arkadaslar benim yazilarimindan gördünüz gibi türkcem sinirli  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bu yazi hazirlama isini benden daha iyi yapabilecek cok kisi vardir, bende her tür yardima hazirim tabi.

-Imza kampanyasi olur
-E-posta ilen fiyat sorulabilir.
-Biz yazi hazirlanir medenice bize bu konular ters geliyor sizden olumlu bir karsilik gelmez ise bizde tepkimizi koyariz gibi bir yazi olur mesela

Arkadaslar benimde icinde bulundugum bir grubun bu gibi yazi E-Mail protestolari defalarca gazetele konu oldu, bir sekilde cözüme katkisi olmustur, biz bunlari defalarca yaptik.

En cok faydasi gördügümüz protesto araci ise E-Posta ilen, hem kolay hemde o kurumun bir süreligine ister istemez
dikkatini cekiyor  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

300-500 kaptanin hazirladigimiz Marinalarin e-mail adreslerine gönderilir:

Herkez kendi özel adresinden gönderir ise bu mailleri bilgisayarda bloke etmek cok zor.
Bu aklima gelen en basit yol.

Bir Marinaya bu gibi 300-500 adet mail gitsin dikkate almak durumunda kalirlar.

Bu yazi iki sekilde hazirlanabilir birisi kayigi olsun olmasin tüm korsanlarinda deniz severlerin destekleyebilecleri bir yazi olabilir.
===============================
Mesela biz gezgin korsanlar olarak:
1- Usta giris parasi olmayan
2- senelik anlasmalarini TL ilen yapan
3- Elektirik su paralarinin normal seviyelerde oldugu
4- xxx

Marinalar ilen calismak ve onlari desteklemek istiyoruz, sizde bu marinalar arasinda olmak istermisiniz?
Sizden olumlu veya olumsuz cevap alir isek bunu icinmizde degerlendirecegiz.

Gibi..

=================
Baska bir yazida fiyat almak icin basvuru, zaten bunu hepimiz yapmiyormuyuz, sadece Marina sayisini biraz genisletecegiz o kadar.

1 senelik baglama ücreti icin teklif verebilirmisiniz?
Yelkenli Teknem ismi: xx
Boy: xx
En: xx
Yil: xx

Birde alttaki sorulara cevap verebilirmisiniz:

1- Usta giris parasi aliyormusunuz?
2- Fiyatlarinizi döviz üzerindenmi hesapliyorsunuz?
3- Ne bileyim mesela Ceryan ve su parasi eklenebilir

Sahsen TL kazanirken kendi ülkemde döviz ilen anlasma yapmak istemiyorum, ayni sekilde tekneme gelen her kisi
icin size ayrica bir para ödemeyide kabul etmiyorum.

Bu sartlarda israr ediyorsaniz teklif vermenize gerek yok, ben bu sartlari kabul etmiyorum.

- Her cay bahcesinde bedava olan wifi icin günde 15 Euro ödemek istemiyorum (mesela Bodrum Milta marina)
- Elektrik icin 4 kati fiyat ödemek istemiyorum
- Su parasi ayni sekilde

Sinekten yag cikarmak isteyen kurumlarlan calismak istemiyoruz.

=====================================
Doluluk orani cok yüksek olan Marinalar buna olumlu yaklasmiyabilir,
Marinalarin cogunlugu tutumunu degistirirse neticede onlarda düsünmek zorunda kalirlar.

Marinalarin E-Mail adresleri liste yapilir herkez kendi adresinden birer birer bu adreslere bu yaziyi postalar.
bunu yapalim biz birlik ve beraberlik sergiliyelim, hep birlikte degisimi görecegiz.

Korsanlar arasinda Marina calisanlarinin hatta müdürlerinin oldugunu biliyorum, bazilari ile birebirde konustum bu konulari.

Kendilerini kirmak istemiyorum, neticede onlarda islerini yapip calistiklari yere katki vermek zorundalar,
 zeten sorun olardada degil ac gözlü patronlarinda (kusura bakmayin)

17000 üyesi olan bir alman yat klübüne üyeyim, konustugum marin müdürlerden birisi
türkiyedeki hic bir denizci toplugunun veya dernegin, klübün o Almanlar gibi bir gücü yaptirimi YOK DEDI.

Sevgili denizciler, korsan olur baska bir bir klüp olur neticede denizler hepimizin, dertleride hepimizin bu sorunlari
el birligi ile cözebiliriz.

Burdaki soru To be, or not to be

VARMIYIZ YOKMUYUZ  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

olmak veya olmamak,  miydi yoksa  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

T. Ö.

« Yanıtla #17 : Mart 27, 2018, 19:24:26 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Parayı istemekle haklılar mı ? Bunun neresi hak.

1.  Tekneyi mazot iskelesinden çekiyorlar Sakızdan değil.
2.  Tekne zaten marinanın müşterisi.
3.  Müşteri devamlı müşteri.
4.  € =5 TL

Haklı görenlere tavsiyem iş yaptığınız firmalara gittiğinizde içtiğiniz çayın kahvenin veya öğle yemeğinin ücretini bir zahmet bırakıverin bardağın yanına .Orada da hak geçmesin. Ne geldiyse başımıza kurumsallıktan geldi.

Merhaba,
Polemik olsun diye yazmıyorum.Ama iş yaptırdığım her firma ve şahıs için emin olun yol parasından çayına kadar kendimi onun yerine koyarak maliyet yapar, çay/yemek adı altında olmasa da bir şekilde öder ve huzurlu olurum.
''Ne olur ki yapıverse'' düşüncesi ile işletme sistemini bir bozarsanız suistimal yolunu açmış olursunuz.Tüketici tepkisi, müşteri muamelesi beklentisi yanlış değil ama marina yöneticisi kendine ait olan bir mal için karar vermiyor onun da sorumluluğu var.Çektirdiğin tekneden kaç lira indirdin derler.

Türk Lirası ile maliyet düşüncesi de doğru değil.Marinaların maliyeti Türk Lirası ile hesaplanamaz.Denize sıfır pırıl pırıl koylarda arazi maliyeti her yıl artıyor mu? Yoksa TL ile sabit mi kalıyor.TL sürekli enflasyon ile yüksek değer kaybeden bir para birimi.Keşke böyle olmasa.Satış değeri artan arazinin kira değeri de artar.O nedenle marina kiraları dövize endeksli olmak zorunda yoksa 3-4 sene içinde hepsi zarardan dolayı kapanır.
Biz Euro kazanmıyoruz diye TL fiyat olsun istiyoruz.Ne de güzel olur. Ama mümkün değil.Arazi ne kadar değerli ise, lokasyon ne kadar merkezi ise hem arazi değeri hemde arz/talep ilişkisinden dolayı marina fiyatı yükseliyor.Arazi merkezden uzaklaşıyorsa arazi fiyatı ve talep azalıyor marina fiyatı da azalıyor. Sistem bu şekilde işliyor.

*

A. Ç.

« Yanıtla #18 : Mart 27, 2018, 22:21:05 »
Marinalar zamanında özel kurallarla kuruldu ve amaçları yerliden çok yabancıya yönelikti. Bu nedenle bazı vergilerden hala muaflar. Sanırım yabancıya yönelik fikri hala hakim, bu nedenle fiyatları TL ile değil dövi ile belirliyorlar. Bu konuda sanıyorum, marinalardan daha çok resmi kuruluşlarla uğraşmak gerekiyor. Usta giriş parası eskiden marina içindeki esnafı korumak için koyulmuştu, şimdi yeni bir gelir kapısına dönüştü, elektrik ve su parası konusunda da girişimler yapılabilir. Özellikle su konusu iyi irdelenmeli, Kalamış marina şehir şebeke suyu yerine, tankerle getirilen, kaynağı belirsiz yeraltı sularını dağıtıyor. Su ve elektrik konusunda belirli oranlarda dağıtım ve bakım bedeli ve makul bir kar mutlaka olmalı ama aşırıya da kaçılmamalı. Örneğin Kalamış marina su ve elektriği bedelsiz veriyordu, hala devam ettiğini umuyorum. Marinaların bağlanma parası olarak aldığı ücretlerin yanında su, elektrik, wifi, botla çekme gibi hizmetler gerçekten küçül meblağlardır. Bu bedeller olmadan da pekala ticari faaliyetlerini sürdürebilirler. 

*

E. Y.

« Yanıtla #19 : Nisan 01, 2018, 21:00:43 »
Çanakkale marina... Sadece webasto ve buzdolabı çalıştı(~15 saat) 35 Kw elektrik harcamışız. Mümkün müdür? Yoksa öpüldük mü?Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
(elektriğin kilowatı da 1TL'den hesaplandı.)

*

H. E.

« Yanıtla #20 : Nisan 01, 2018, 21:05:17 »
Erol korsan, iyi geceler
Çok güldüm..
*

T. B.

« Yanıtla #21 : Nisan 02, 2018, 07:47:18 »
Çanakkale marina... Sadece webasto ve buzdolabı çalıştı(~15 saat) 35 Kw elektrik harcamışız. Mümkün müdür? Yoksa öpüldük mü?Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Çanakkale marina ya  iki sene önce İstanbul dönüşü mazot almak için uğramıştım,  hava 5-6 bfr, ben zor yanaştım, mazot alındı, ödeme yapmak üzere ofise girdiğimde, 20 TL palamar makbuzu ile karşılaştım, dedim ki ne yaptınız ki bu ücreti alıyorsunuz, bot yok, bağlandığım ipler benim.. ses yok... İzmir e döndüm belediye ye yazdım, yaklaşık bir ay sonra yine benzer açıklayıcı olamayan manasız bir cevap geldi.... yani elektrik parasına ne demeliyim bilemedim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

E. Y.

« Yanıtla #22 : Nisan 02, 2018, 10:43:41 »
Konu dışı ama, yıllar önce feribota binmek için gişeden bilet alıyorduk, otopark ücreti de aldılar. Kızdım, dönüşte Gelibolu-Lapseki yapayım dedim, orada da Geliboluspor kulübü adına otopark ücreti aldılar. 😑
Deli Dumrul Çanakkale-Gelibolu v.s.  oralardan mıydı?🤔
*

T. Ö.

« Yanıtla #23 : Nisan 02, 2018, 13:38:57 »
Webasto mazotlu ısıtıcı değil de marin tip klima ise ısıtmada ver coşkuyu yaparsanız saatte 2kw çekebiliyor yani hesap doğru
*

K. Ö.

« Yanıtla #24 : Nisan 03, 2018, 12:40:35 »
Kontratlı müşterisi olduğum dönem bitmiş çeşmeden ayrılmaya karar vermiştim. Havanın kalması için 6 -7 saat daha beklemek istediğimi belirttim.
Bir günlük ekstra bağlama ücreti almaları gerektiğini belirttiler ödedim.
Yani tolerans yok!
*

N. D.

« Yanıtla #25 : Nisan 03, 2018, 13:23:49 »
Türk Lirası ile maliyet düşüncesi de doğru değil.Marinaların maliyeti Türk Lirası ile hesaplanamaz.
Denize sıfır pırıl pırıl koylarda arazi maliyeti her yıl artıyor mu? Yoksa TL ile sabit mi kalıyor.TL sürekli enflasyon ile yüksek değer kaybeden bir para birimi.Keşke böyle olmasa.Satış değeri artan arazinin kira değeri de artar.O nedenle marina kiraları dövize endeksli olmak zorunda yoksa 3-4 sene içinde hepsi zarardan dolayı kapanır.
Biz Euro kazanmıyoruz diye TL fiyat olsun istiyoruz.Ne de güzel olur. Ama mümkün değil.Arazi ne kadar değerli ise, lokasyon ne kadar merkezi ise hem arazi değeri hemde arz/talep ilişkisinden dolayı marina fiyatı yükseliyor.Arazi merkezden uzaklaşıyorsa arazi fiyatı ve talep azalıyor marina fiyatı da azalıyor. Sistem bu şekilde işliyor.

iyi lokasyondaki marinanin daha pahali olacagi gercegine kimse itiraz edemez zaten.

Fakat neden TL olamiyor ben bunu anlamis degilim?
-Marinalar devlete vergilerini Euro olarakmi ödüyorlar?
- palamarciya Euro olarak mas mi veriyorlar?
Bir kira bedeli belirlersiniz bunada senede enflasyon oraninda zam yaparsiniz olur biter.

Bizde sular pril pril da yunanin yokmu, Bolrum Milta marina 14100 Euro senelik baglama parasi isterken 20 mil karsisindaki
Kos adasinin suyu cokmu kötü orasi 3200 Euro istiyor? Veya sizce oranin calisanlari bizimkilere göre daha ucuzami calisiyor?

Bilemiyorum, Zürich dünyanin 2 ci en pahali sehri benim burda da teknem var, Zürich gölü kenerarinda arsa fiyatlari inanin Bodrumdaki arsa fiyatlarindan ucuz degildir, peki size Bodrumdaki fayatlarin burdan pahali oldugunu söylesem sasirirmiydiniz?
Burdaki marina calisaninin en az 5000 Euro ayligi oldugunu söylesem sasirirmiydiniz?

Bu arada, burdaki marinada bizdekisi gibi 24 saat hizmet yok ve 20 adam yerine 3-4 kisiylen yapildiginida söylemek lazim tabiki, 
calisanlarin haftada 42 saat calistiginida.

Tugrul korsanim, örnegini verdigim Bodrum mun özel bir yer oldugunu biliyorum, fakat cevreside pek farkli degil
Yalikavak palmarin 16000 euro
Turgutreis D-Marin 10750 euro
Marmaris Netsel 9750 Euro
ören marina yeni yapilan 9600 euro
Izmir Cesme yine 10 bin civari

Göcekten falan hic bahsetmiyorum, bu fiyatlara inanin avrupanin en pahali marinalarinda kalabilirsiniz, Yunanda ise cok cok daha uygun fiyatlar mevcut.

Avrupada yasayip döviz kazanan birisi olarak bu durumdan en az etkilenen kisilerdenim, benim cabam sizler icin bence sizlere burda haksizlik yapiliyor, bana öyle geliyorki sizi bazi seylere alistirmislar artik bu garip seyler bile (usta parasi) gibi normal karsilanir hale gelmis.

Itiraz veya kabul sizden gelmeli, sizler cogunluk olarak bir sorun görmüyorsaniz, ben yaniliyorum demektir.

WIN-WIN her iki tarafinda kazanacagi bir sistem olmali, bir tarafin sömürüldügü bir sistem olmamali, her hizmetin bir bedeli olacaktir.

*

Ö. A.

« Yanıtla #26 : Nisan 03, 2018, 13:39:53 »
Nedim korsanım ,

Sanırım burda marina kirası ödeyen herkes sizin fikirlerinize katılıyordur. Ancak sanırım resmi dernek olunmadığı için toplu hareket fikrine karşı çıkılıyor. Toplu hareket olursa bende katılırım.

*

M. A.

« Yanıtla #27 : Nisan 03, 2018, 14:39:36 »
Belki de herkes razı geldi marinaların bu euro alma düzenine...
*

G. K.

« Yanıtla #28 : Nisan 03, 2018, 15:05:51 »
Özer korsanım
DADD Denizlerdeyiz Amatör Denizciler Derneği bu konuda öncülük edebilir.
Bu derneğimize üye olmanızı öneririm.
*

M. E.

« Yanıtla #29 : Nisan 03, 2018, 23:21:19 »
Bizim ülkemizde toplu ve organize hareket etme dürtüsü maalesef kayboldu. Amatör denizciler bir sene marinaları boşaltsa diyeceğim ama olmaz. Olsa ne euro kalır, ne ecri misil. Önce hem çalışan, hem de teknesini korunaklı yerde tutanlar katılmazlar. Parayı ucuza kazananlar için zaten hava hoş. Ama yolun sonu geliyor. İnanın geliyor. Herkes için.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi