0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

M. G.

Deniz üzerine kitaplar arasında kesinlikle atlanmayacak ve mutlaka okunması gereken bir kitaptan söz edeceğim. Tayfun Timoçin’in “Erkek Denizinde Kadın Gemiler”
Eğer,bu memlekette erkek olmak kadın olmak ne demek, deniz ve kadınlar üzerine safsatalar, kadın erkek ve tekne arasındaki güzellikler, sorunlar nelerdir diye konuşuyorsanız, sorguluyorsanız bu kitabı alın ve okuyun.
Sadece kadının teknede yeri değil, toplumdaki yeri üzerine bir kitap.
Kadının dolayısıyla erkeğin tarihinin kitabı, ta adem ile havvadan bu yana, tevrattan yunan mitolojisine… Mevlana’ya… Sapfo’ya kadar; Hititler’de… Ortaçağda…Osmanlı’da, Marmara Denizi’nde kadın.
Araştırması bilimsel olmakla birlikte sıradan konuşan bir kitap.
Kimi zaman antropolojik, zaman zaman politik, özellikle sosyolojik ve de psikolojik.
Ne kadar deyim varsa kadına dair bu kitapta.
Ve tabii ki günümüzde kadının yeri, hakları üzerinden teknede kadın.
Tekneye konu geldiğinde, “benim karım tekneyi sevmez” lafının altında yatan gerçekler…
Erkek denizinde kadın gemiler devrinin kapanıp, huzurlu gemiler dönemi arzusunun patladığı bir kitap
Ve son sözü de kadın denizcilere vererek bir çığır açıyor bu kitap!
Kitapta, vaktinin bir kısmını denizde geçiren, “damardan” sorulara cevap veren kadınlar:
Zuhal Atasoy, Oda Bora, Kısmet Deniz, Hale Dere, Dilek Ergül, Ceyda Güleçyüz, Nilgün Gündüz, Claude Leon Günşiray, Neşe Hasipek, Elizabeth Marshall, Banu Öney, Melike Pirinçcioğlu, Çiğdem Tepecik, Selma Uca
Ve bu bölümde kelimenin tam anlamıyla “damardan” cevaplar görünce hayran olacaksınız. 40 yaşında yelken öğreneniden, denizde doğanına, dağda doğup denize düşene, denize düşüp bir kaptana sarılana…
Mutlaka okuyun bu kitabı! Mutlaka!

*

M. A.

Ynt: Tayfun Timoçin'in Erkek Denizinde Kadın Gemiler kitabına dair
« Yanıtla #1 : Nisan 01, 2019, 23:26:24 »
Aldım, beklentim böyle bir içerik olmasıydı, ama henüz başlayamadım... en kısa zamanda   Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap