0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

K. B.

Ynt: Başucu Kitaplarımız
« Yanıtla #15 : Haziran 19, 2018, 01:35:10 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bende "Pupa Yelken" var baski tarihi hangi yil acaba bulamiyorum

Cengo seninki 1969 basımı yani ilk baskı.Başka baskı yapılabileceği düşünülmemiş yada fazla basıldığı için ilk baskı ibaresi konmamış olabilir.Aynı baskıdan bende de var.1989 yılında Rahmetli Sadun hocanın Bodrum daki posta kutusuna yazarak ödemeli istemiştim.İmzalıyarak göndermişti.
Seninki de adına imzalımı ?

*

C. G.

« Yanıtla #16 : Haziran 19, 2018, 09:49:55 »
Bende "Pupa Yelken" var baski tarihi hangi yil acaba bulamiyorum

Cengo seninki 1969 basımı yani ilk baskı.Başka baskı yapılabileceği düşünülmemiş yada fazla basıldığı için ilk baskı ibaresi konmamış olabilir.Aynı baskıdan bende de var.1989 yılında Rahmetli Sadun hocanın Bodrum daki posta kutusuna yazarak ödemeli istemiştim.İmzalıyarak göndermişti.
Seninki de adına imzalımı ?

Abi,

Ben sahaftan almistim, imzali degil. Basim yili yazmiyor her yerine baktim ama 10 sahifede bir forma1,forma2... yaziyor kitabin bitiminde de yaklasik 20 sahife reklam var.

*

G. Ö.

« Yanıtla #17 : Haziran 19, 2018, 18:11:26 »
Üçüncü Türün Ülkesi- HALDUN SEVEL

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Zordur Haldun Sevel'in kitaplarını okumak... Sırf akılla, mantıkla okumak yetmez... Gönül gözü ile okumak, ilk sayfayı açtığınızda, denizler ülkesinden estirdiği o eski Halikarnas Balıkçısı ruhunun, bam telinize dokunmasına müsaade edebilmeyi bilmek gerekir.
Anlatılanların sihrindeki mercan renklerini, yosun kokularını ve o masmavi hisleri duyumsamak, sözcüklerin ardındaki ufku görebilen bir yeti gerektirir. Biz denizciler ona 'Rüzgâr Baba' deriz... Mavi bir duygu rüzgârıdır o... Onu okumak demek, ruhunun fırtınalarını yüreğinin ateşini kelimelerin içine gizlenen derin sessizliğin anlamını hissetmek demektir... Onun "Mavi Anadolucular" diye bilinen akımın son temsilcisi olduğunu anlamak demektir. Yaşamınızın rengini gri ve siyahtan, maviye yeşile çeviren büyük bir deniz ozanıdır o.

'Evlatlar' dediği biz denizcilere yol gösteren bir deniz feneri gibidir... Yaşamımızdaki güvenli korunaklı ve mutlu limanlara ışık tutan bir rehberdir. Rüzgâr Baba, sis ve esintilerin âlimidir… Hikâyelerini, denemelerini okuduğunuzda hayatınızı saran sis dağılır, yaşam büyüsünün rüzgârı içinize üfürmeye başlar.

Yoz ve bronz bir heykel gibi sabit yaşamakta olan insan türüne uzak, üçüncü bir türün denizlerdeki ilk temsilcisidir Haldun Sevel... Birinci türün amansız, tatminsiz ve yayılmacı egosunun düşmanı, ikinci türün umudu ve üçüncü türün o masmavi denizler ülkesinin derya yürekli düşünürüdür o. Milyonlarca yıldır hep ve sadece akıl ve mantık ile evrilen ve maalesef bu yetenekleri olanca hainliği ile hep kötüye kullanan insan türünden uzak, kalpleri ve ruhları aşk, merhamet ve cesaretle var olmuş bir insanlığın yol gösterenidir.

Yazdıklarının içinde kaybolabileceğiniz mavi bir sevdadır. Okuduktan sonra asla eskisi gibi olmak istemeyeceğiniz kitapların gerçek mavi dünyasında, bakir bir koyda, sessiz sedasız yaşayan münzevi bir denizcidir Haldun Sevel.
Cenk Şahin                  (Tanıtım Bülteninden)

UZUN YOL - BERNARD  MOİTESSİER    Çeviri: Hasan Ali Öndül

Denizlerle gökler arasında, tek başına

Bernard Moitessier, 1968-1969 yıllarında hiçbir yere uğramadan, yelkenle tek başına yaptığı bir buçuk dünya turu ile uluslararası bir üne ulaştı. Bu yolculuğunun sonunda yayınladığı ve birçok dile çevrilen Uzun Yol şüphesiz kitaplarının en simgesel olanıdır.
Bu kitap, bir insanın, teknesinin, çevresindekilerin tam uyum içinde, hep beraber iç içe girdiği, titreştiği bir ezgi, bir deniz şiiridir.
Bernard Moitessier, Sunday Times’in organize ettiği; tek başına, hiçbir yere uğramadan ve yardım almadan ‘Golden Globe’ dünya turu yarışı için Plymouth’dan 22 Ağustos 1968’de yola çıkıp, yarışı galip olarak tamamlamak üzereyken finiş hattına gitmekten vazgeçip Pasifik’e doğru yola devam etmeye karar verdi…

Bütün normların dışındaki bu denizci, insanın ve teknesinin, ara ara sevimli, ara ara vahşi bir hayvan gibi kükreyen denizde, direncinin sonuna kadar gitmeyi hedefledi. Bu, o devirde yelkenle yalnız başına yapılan en uzun yolculuktu. Deniz ve gökyüzü arasında yunuslar, uçan balıklar, kuşlar ve yıldızlarla, hiç karaya çıkmadan tek başına yapılan 37455 mil… (Tanıtım Bülteninden)   

DALGALI SOHBETLER   Beyaz Türk Yatçıları - EMİR KUNT

Emir'in teknecilik dergilerinde çıkan yazıları bizim için öyle bir fenomen ki her ay sabırsızlıkla dergiyi bekleyip, teknede arkadaşlarla grupça yazılarını okuyup hem hak verip hem de neredeyse çatlayana kadar gülüyoruz...
Ömer Malaz

Emir, mizahla iğnelemeyi o kadar güzel yapıyorsun ki! Sana gazetede yazı teklif ettim, kabul etmedin...
Ali Karacan

Konuşuruz ama bunu bir de yazıyor olmak ayrı marifet ister. Ne zaman bir dost sohbetinde bu konu açılsa sevgili Emir'in yazılarını salık veririm okunması için...
Cem Hakko

Bu gerçekleri ortaya serişindeki ince mizahı, yüzümüzden gülümsemeyi hiç eksik etmemiştir...
Avi Habib

Tekneye her gelen misafir de "Beyaz!" olmayabilir.
Ali Şen

Başta teknemin kaptanına ve gelen misafirlerime söyleyemediklerimi Emir'in yazılarını okutarak anlatıyorum...
Ender Alkoçlar

Emir'in yazılarının en enteresan tarafı defalarca okunabilir olması. Bence bu yazılar okuyanları çok eğlendiriyor ama sanki Emir yazarken daha çok eğleniyor...
Mustafa Taviloğlu

Sevgili oğlum Emir'in yazılarını okuyan tekne sahiplerinin teknelerini bir an evvel elden çıkarmak istemesinden korkuyorum...
Emre Kunt

Hınzır, çok esprili, detaycı, titiz ve iyi bir gözlemci. Hadi buyrun bakalım!
Burak Yakupoğlu

*

G. Ö.

« Yanıtla #18 : Ekim 06, 2018, 00:53:24 »
HALATLARI KESİNCE- NESRİN AYATA, KEMAL AYATA

Kemal Ayata, aile şirketinin satılmasıyla halatları kesti.
Nesrin Ayata, 10 senelik tekstil işini kapatarak 2007'de halatları kesti.

Tekneleri Pank ile çıktıkları dünya turu süresince yaşadıklarını, duygularını sevdikleri ve sevenleri ile paylaşmak için aldıkları notları önce e-posta ile gönderdiler. Kemal'in "düzen, program, istikrar saplantılı" yazılarının yanısıra, Nesrin'in gözlemlerini ve duygularını yazdığı Korsan Raporlarda feminen ve sevecen bir ruh, değişik bir üslup vardı.

Ayata çifti, halen sürdürdükleri dünya seyahatinin Akdeniz ve Atlantik etapları boyunca yazdıklarını kitaplaştırdılar.

Kitabı okurken fotoğraflarını ve rotalarını da izlemek için:
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap (Tanıtım Bülteninden)

KUSURSUZ FIRTINA - SEBASTİAN JUNGER  Çeviri: Koray Atak

Korkunç bir fırtınaydı; dalgalar metrelerce yükseliyor, koca teknelerin üstünü tamamen örtüyordu. Meteorologların dediğine göre bu "kusursuz fırtına"ydı. 1991'in Ekim'inde Andrea Gail'i vurdu ve teknenin altı kişilik mürettebatından bir daha haber alınamadı.

Kılıç balığı avcılarının tehlikeli dünyasına giren Sebastian Junger, çaresizliğin, cesaretin ve mücadelenin öyküsünü anlatıyor. Bu mücadelede bazıları kahraman, bazıları kurban oluyor.

Kusursuz Fırtına'da tuzlu havanın yakıcı tadını genzinizde, boğulmanın kendini zorla kabul ettiren gücünü ciğerlerinizde hissedeceksiniz.

Bu, okyanusla savaşan adamların gerçek öyküsüdür. (Tanıtım Bülteninden)

*

G. Ö.

« Yanıtla #19 : Kasım 22, 2018, 21:02:46 »
DENİZDE BİR DEVEKUŞU - İSMAİL ORUÇ

İsmail Oruç; kendi imkanları, kendi emeği ve azmi ile tekne sahibi olmak ve denizlerde yaşamak hayalinin ve amacının adım adım nasıl gerçek olabileceğini yaptıklarıyla ve yazdıkları ile deniz yürekli insanlara yol gösteren bir deniz feneri olmuştur. Mütevazi imkanlar ile, nasıl bir yol takip edilerek, gerçek bir teknenin nasıl kurulacağını belgelemekle kalmamış, bu günlüklerini yine mütevazi imkanlarla kitap haline getirme zorluğunun da altından kalkarak, bir başvuru kitabı var etmiştir. O kitap bu kitaptır işte. Hazır bir tekne satın almak, mütevazi deniz yürekli insanlar için, artık her geçen gün daha da imkansız bir hale gelmektedir. Tekne sahibi olmak da, marina masraflarına yetişebilmek de imkansız hale gelmektedir. İsmail Oruç kitabı ile bu sorunlara da önemli bir çözüm sunmaktadır. İşte bu yüzden de bu kitap önemlidir. Diğer bir önemi ise, böyle el yapımı küçük bir tekne ile, en deli üçüncü iç deniz olan Ege'de hiçbir riske girmeden, sabırla, hava kollayarak, sabırsızlık etmeden, etap etap, Marmara'dan, Ege'nin sonuna kadar, güzel güzel, mutlulukla, keyif alarak, dostlar bularak nasıl bir yolculuk yapılması gerektiğinin pratiğini ortaya koyması bakımından da, bu kitap bir başvuru kitabı özelliği taşımaktadır. Haldun Sevel

*

A. E.

« Yanıtla #20 : Kasım 23, 2018, 10:32:27 »
Sevgili Gülümser Korsan,
'Bu kitapların hepsi var bende hepsini üç ya da dört kez sindire sindire okudum. Her okuyuşumda farklı şeyler gördüm, hissettim, gezginle ben de gezdim.' derken üç kitabı görmemiş olduğumu farkettim.

Sağolun şimdi onları da alarak yeni keyifler yaşayacağım. Aslında Uzun Yol, ve Slocumun tekbaşına seyahatinin türkçeye çevrilmesini çok beklemiştim. O zaman da şimdi de yelken ve denize dair yeterince türkçe veya çevrilmiş yayın olmadığını düşünüyorum hala. Umarım giderek artan hızda çeviri gerçekleşir yakın gelecekte. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

T. T. İ.

« Yanıtla #21 : Kasım 23, 2018, 14:32:23 »
Bu forum nasıl bir bilgi deryası böyle? Özel olarak denizcilik ve yelkencilik ile ilgili kitap ararken önce kitapçıların internet sitelerine girdim. Sonra şuursuzluk yaptığımı farkedip derhal foruma girdim ve bingo !  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Gülümser hanım emeklerinize sağlık, müthiş bir derleme olmuş. Çok teşekkürler...
*

Ç. Ş.

« Yanıtla #22 : Şubat 21, 2019, 14:33:44 »
Dostlarım, yıllar önce 2-3 defa okuduğum kitabı şimdi oğluma okutmak için bulamıyorum.
sadunboro.com dan yanıt yok, satılan bildiğiniz yer varsa çok makbule geçer.

teşekkürler.
*

E. S.

« Yanıtla #23 : Şubat 21, 2019, 14:51:04 »
Dostlarım, yıllar önce 2-3 defa okuduğum kitabı şimdi oğluma okutmak için bulamıyorum.
sadunboro.com dan yanıt yok, satılan bildiğiniz yer varsa çok makbule geçer.

teşekkürler.

Hangi kitabını arıyorsunuz bilmiyorum ama piyasada olmayan kitapları nadirkitap.com sitesinden(fiyatlar çok makul olmasa da) bulabilirsiniz.
*

Ç. Ş.

« Yanıtla #24 : Şubat 21, 2019, 16:31:50 »
Tamam teşekkürler pupa yelken i arıyorum.
*

G. Ö.

« Yanıtla #25 : Mart 24, 2020, 03:03:30 »
Madem Meltem Korsan hatırlamış, devam edelim o zaman. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

SAMOS GÜNLÜKLERİ - ÇETİN KENT

Çetin Kent; iyi bir denizci, usta bir kalem. Zekası ve mizahı birleştirdiği yazılarını büyük bir zevkle  okuyorum. Samos’a her gidişimde koylarından, dağ köylerinden keyif alırım.  Bu kitabı okuduktan sonra, Samos gezisinin daha da eğlenceli olacağından eminim.  (Meriç Köyatası)

"Araştırmacı yelkenci" Çetin Kent yazdığı kentlerin çoğunu emin olun o kentin belediye başkanlarından daha iyi biliyordur. Çünkü gittiği her yeri "arkeolog yazar" olarak kazıya kazıya gezer Çetin.Tarihlerin ve kişilerin dümen suyundan ayrılmayan modern bir Evliya Çelebi'dir. Ve tatlıyı her zaman sona saklar. Mizah... Sen çok "yaza" Çetin Kent.
(Gani Müjde)

Sevgili kardeşim Çetin Kent, kendine has akıcı uslubuyla Samos'u zaman zaman tarihin derinliklerinde dolaştırarak zaman zaman da su üstünde seyirler yaparak keyifli bir şekilde günümüze taşımayı başarmış. "Sarıldım minik teknemin halatına" dan, "Samos günlükleri" ne kadar, sadık bir okuyucu kitlesine sahip dostumu edebiyatımıza kazandırdığı bu güzel eserinden dolayı gönülden kutlarım. (Alim Sür)

Okumasını sevmiyorsanız senede bir kitap alıyorsanız, "Samos Günlükleri" okuyacağınız kitap. Samos’un yaşayan tarihini,  Samos'un dar sokaklarında gezinerek ,gülümseyerek okuyabilirsiniz. Ciddi ama kendini ciddiye almayan üslubu çok sevdim. Samos’u, tarihi ve yaşamını sevip, giderseniz tanıdık yerleri geziyor gibi olacaksınız. (Ekrem İnözü)

KIRMIZI MAVİ KOVA - Tolga Ekrem Pamir

Naviga Yayınları Deniz Serisi’nin 30. kitabı olan bu eser, yazarının sözleriyle "Sıra dışı bir Türk denizcisinin Atlantik aşırı sıradan hikayesi”. 30 yaşında aldığı ani bir kararla Fransa’ya taşınarak dilini, kültürünü, günlük hayatını hiç bilmediği bir ülkede denizciliği kendisine meslek olarak seçen Pamir’in kitabının birçok hayalpereste ışık tutacağına inanıyoruz. MiniTransat, La Solitaire du Figaro, Transat AG2R La Mondiale gibi dünyanın en zorlu yelken yarışlarına katılan ilk ve tek Türk denizcisi Tolga Pamir "Gerçekleştirilebilen her umut yarın başkalarına yenilerini verecektir” diyor. ( Tanıtım Bülteninden)
*

G. Ö.

« Yanıtla #26 : Mart 24, 2020, 03:43:43 »
ERKEK DENİZİNDE KADIN GEMİLER - Tayfun Timoçin

Kadınların toplumsal yaşamdaki yerini kim belirliyor? Kendileri mi? Yoksa erkekler mi?

“Denizde neden daha çok erkek görüyoruz, neden kadınlar daha az?” sorusuna yanıt ararken ortaya çıkan tablo hiç de iç açıcı değil: Kadınlar, sadece gemilerde/teknelerde değil, zaten nerede daha fazlalar ki? Erkekler nerede, ne kadarına izin vermişler, tıkadıkları yolları ne kadar açmaya çalışmışlar ki? Erkek Denizinde Kadın Gemiler işte bu tabloyu tarihsel kanıtları ve tanıklarıyla gözler önüne seriyor.

Denize açılan herkes bilir ki, seyir sırasında kuralları deniz koyar. İstediği zaman rüzgârıyla çullanır, istediği zaman gürler, istediği zaman uğuldar, istediği zaman da sükûnete bürünür. Denizci ya da gemi, denizin bütün hallerine ayak uydurmak, uyum sağlamak zorundadır. Denizin kurallarına boyun eğerek, onun gücü önünde şapkalarını çıkartıp ceketlerini ilikleyerek hayatta kalmayı sürdürür gemiler.

Erkekler belki de binlerce yıldır “kadın, deniz gibidir” deyip duruyorlar.

Ama aslında “deniz gibi” olan erkekler!

Kural koyan, “denizci” veya “gemi” olarak kabul edebileceğimiz kadınların hayatlarını zorlaştıran, esen, gürleyen, uğuldayan ta kendileri.

İzin veren, lütfeden, hem arzı hem de talebi belirleyen ve hükmeden onlar.

Erkek denizinde boğuşup duruyor kadın gemiler.

Erkeklerin yarattığı dünyada, hayatta kalmaya çalışıyor kadınlar.

Dünya nüfusunun bir yarısı, diğer yarısı üzerinde haksızca hüküm sürüyor.

En başından beri! ( Tanıtım Bülteninden )

MAVİ YOLCULUK REHBERİ - Ali BORATAV

Yeni, Farkli Ve Çok Renkli Bir Mavi Yolculuk Rehberi

“Mavi Yolculuk Rehberi: Gökova'dan Kekova'ya Güneybatı Kıyılarımız ve 12 Adalar” okurla buluştu. Gazeteci Ali Boratav’ın 3 yıllık bir çalışmayla hazırladığı kitap, Gökova, Hisarönü, Yeşilova, Marmaris, Göcek-Fethiye Körfezleri ve Kalkan-Kaş-Kekova mavi yolculuk kıyıları ile Ege Adaları’nda mavi gezginler için yeni ve renkli bir rehber olacak. 1300 fotoğraf ve 260 harita ile mavi kıyılardaki 450 küçük koy ve mola noktasını okurla paylaşan Boratav, 60 yıllık Mavi Yolculuk geleneğini ve bugünün mavi yolculuğunu anlatıyor. Issız-tertemiz koylar, küresel lezzet noktaları, Ege’nin büyüleyici tarihi ve yerel kültürün bilinmeyenleri bu kitapta…

Gazeteci Ali Boratav, Türkiye kıyıları ve Ege Adaları’nda 100’ün üstünde mavi yolculuğundan izlenim ve deneyimlerini “Mavi Yolculuk Rehberi” isimli kitapta topladı. Usta denizcilik yazarı Sezar Atmaca’nın editörlüğünü üslendiği kitabı, Denizler Kitabevi yayımladı. Büyük boyda basılan 532 sayfalık kitapta, Türkiye kıyılarında Bodrum- Kekova arasındaki 5 temel mavi yolculuk bölgesi ve Patmos’tan Meis’e kadar 12 Adalar bölgesindeki koylar ve mola noktaları anlatılıyor.

1300 fotoğraf ve 260 harita ile desteklenen bu anlatıda, Türkiye kıyılarında Gökova, Hisarönü, Yeşilova, Marmaris, Göcek-Fethiye Körfezleri’yle, Kalkan-Kaş-Kekova mavi gezi bölgeleri ayrıntılı bir şekilde ele alınıyor.

Koyları, limanları, kentleri, yaşam ve kültürel dokusuyla kitapta okura sunulan Ege Adaları da şöyle sıralanıyor: Agathonisi, Patmos, Arki, Marathi, Tiganaki, Lipsi, Havala, Aspro, Leros, Kalimnos, Tenedos, Pserimos, Kos, Nisiros, Giali, Tilos, Halki, Alimia, Simi, Rodos, Meis ve Ro Adaları.

“Mavi Yolculuk Rehberi” sadece bir denizcilik kılavuzu değil, aynı zamanda bir yaşam rehberi olma özelliğini de taşıyor. Kitapta mavi yolculuk koylarının binlerce yıllık tarihi; muhteşem doğası, çevre özellikleri ve koruma sorunları; coğrafi ve iklimsel özellikleri, küçük koyların misafirperver insanları; körfezlerin ve adaların kültürel yapısı, mutfakları, lezzet durakları; denizlerinin sırları, efsaneleri anlatılıyor.

Ali Boratav, tüm gezginlerin yararlanabileceği, ama özellikle amatör denizcilerin gereksinimlerine yönelik olarak hazırlanan kitabın 3 temel hedefi ve gerekçesi olduğunu söylüyor:

“Bundan 10-15 yıl önce, içine girince 1-2 tekne gördüğünüz güvenilir limanlarda bugün demirleyecek yer bulunmuyor. Kısa bir sürede mavi yolculuk yapan tekne sayısı 2-3 kat arttı. Bu nedenle elimizdeki kılavuz eserlerdeki bilgilere ek olarak, bu kitaba nispeten ıssız sayılabilecek 100’e yakın mavi yolculuk durağı ekledim. İkincisi, özellikle 2000’lerden sonra hayat çok hızlı değişti, eski güvenilir limanlardan bazıları kentleşti-kirlendi, bazıları turizm-devlet güvenliği gibi nedenlerle amatör denizcilere kapandı. Bazılarında çok sevdiğimiz tesisler artık yok, yeni tesisler açıldı. Hem bu güncellemeleri yaptım. Hem de bazıları artık hayli kirlenen ünlü koylarımızın çevresindeki temiz yüzme molası duraklarını gezginlere önerdim. Üçüncüsü de, mavi gezginler özellikle 2000’li yıllarda Gökova-Kekova kıyılarımızın paralelindeki Ege adalarına sıklıkla geçmeye başladı. Bu adalarla ilgili uluslararası kılavuzlar dışında denizciler için bir bilgi kaynağı yoktu. Bu nedenle Mavi Yolculuk Rehberi’ne 12 Adalar için de olabildiğince kapsamlı bir bölüm ekledim.”

“Mavi Yolculuk Rehberi” kullanıcı dostu bir anlayışla hazırlandı. Geçtiğimiz 20 yılda denizcilerin kullandığı teknolojide büyük değişimler yaşandığına dikkat çeken Boratav, artık amatör denizcilerin pek çoğunun harita-pergel-cetvel-koordinat kullanmadığını, denizde rotanın cep telefonları ve tabletlerdeki uygulamalarla oluşturulduğuna ve takip edildiğine dikkat çekiyor.

Bu çerçevede, “pratik navigasyon” mantığıyla hazırlanan kitapta, Türkiye mavi yolculuk körfezleri ve Ege adalarındaki 450 koy ve mola noktası bugünün koşullarına uygun olarak 21 alt bölge haritasında noktasal olarak işaretleniyor. Ayrıca bu 450 konaklama ve durak noktasının Navionics dijital haritalarındaki görüntüleri de okuyucuya sunuluyor. (Tanıtım Bülteninden)

*

G. Ö.

« Yanıtla #27 : Mart 24, 2020, 03:59:14 »
ZOR ANLAR  Yaşanmış Deniz Hikayeleri III - Turgay NOYAN   

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap2

Hepsi gerçek, hepsi denizde geçen zor anların tarihe düşülen öyküleri...
Günümüz anı hikayeciliğinin usta kalemi Turgay Noyan, Denizden Gelen Adam ve Denizden Gelen Kadın'dan sonra serinin bu üçüncü kitabında da ders çıkarılacak Zor Anlar'ı kaleme aldı. ( Tanıtım Bülteninden)

AMATÖR VE DENİZ - Turgay Noyan

Amatör ve Deniz, hem denize yeni yeni merak salanların hem de yıllarını denizde geçirenlerin ilgiyle okuyacağı teknik bilgiler, çizimler, kulağa küpe olacak ders niteliğinde hatıralar ve seyir notları içeriyor. Biz, amatör denizciler, kocaman bir ailenin parçasıyız. En ufak bir sıkıntıda diğerinin yardımına koşan, tecrübelerini paylaşan, kendinden gençlere yol gösteren, sevgi ve saygı dolu büyük bir aile... İşte Amatör ve Deniz bu ailenin fertlerinden gelen sorulardan biri olan"Turgay ağabey (Noyan) ne zaman bir eğitim kitabı yazacak?" ile başladı; diğer soruların cevaplarıyla zengin bir içeriğe kavuştu. Amatör denizciliğimizin duayenlerinden Turgay Noyan, bu kitapta kendine has üslubu ile denizciliğin temel bilgilerini, kurallarını, nezaketini adeta konuşur gibi kaleme aldı.( Tanıtım Bülteninden)

*

G. Ö.

« Yanıtla #28 : Mart 17, 2022, 17:26:13 »
DENİZCİLER İÇİN FAYDALI BİLGİLER KİTABI - John VİGOR

Teknecilikte Karşılaşabileceğiniz Hemen Hemen Tüm Durum ve Olaylar İçin Denizlerde Denenmiş 460 Çare ve Temel Kural

Uzun yıllar 3.5 ila 22 metrelik teknelerle denizlerde dolaşan, yelken öğretmeni ve Güney Afrika dingi şampiyonu John Vigor’un kitabı, geliri DAK-SAR'a bırakılmak üzere Türkçeye çevrildi ve satışa sunuldu.

Çevirisini Doğan Çelen’in yaptığı, Sezar Atmaca’nın editörlüğünü üstlendiği kitap eğlendirici bir akışa sahip olmakla birlikte, denizciler için önemli ve yararlı bilgiler içeriyor.

“Denizciler İçin Faydalı Bilgiler Kitabı",  İstanbul/Kalamış’taki DAK-SAR (Denizde Arama-Kurtarma) ofisinde satılıyor.

DENİZDE 82 GÜN - Nazmi ELBİRLİK

İş insanı ve amatör denizci Nazmi Elbirlik’in yazdığı Naviga Yayınları Deniz Kitapları Serisi’nin yeni üyesi Denizde 82 Gün, raflardaki yerini alıyor. Yazarın Lagoon 56 model Lollipop’la yaptığı rotayı, Fransa-Atlantik kıyısından Akdeniz'e kadar ülke ülke, şehir şehir anlattığı bu seyahatnamede aynı zamanda Elbirlik’in deniz maceraları, hatalarından çıkardığı dersler ve tekne yolculuğunun püf noktalarına yer veriliyor.

Nazmi Elbirlik bu kitapla Satın aldığı teknenin transferine katılıp liman liman gezmeyi planlayanlara bilgi vermeyi, hiç düşünmeyenlerin aklını çelmeyi, seyahat tutkunlarına ilham olmayı hedefliyor ve hedefini başarıyor. Yazar hayatı ertelememeyi öğretecek 400 sayfalık bir seyir defteri diye nitelediği bu kitabı şu sözlerle anlatıyor: "Hayalden gerçeğe dönen bu seyahatimizdeki 82 günde rotamızdaki şehirler, limanlar, koylar ve yol boyu denizde önceden kurduğumuz hayallerin bile ötesinde yaşadığımız yüzlerce anı. Benim ve eşim Ümit’in hayata bakışımızı, özgüvenimizi son derece olumlu yönde etkiledi. Durağan hayattan aldı, gezgin ruhumuzu tetikleyip ufkumuzu açtı. Yolculuğumuzun bana kazandırdıklarını şöyle özetleyebilirim... Hiçbir şeyi denemeden "Yok ben yapamam” deyip önyargılı olmamayı; denizle nasıl barışık olunacağını, tabiatı yenmek yerine onunla nasıl dost olunacağını; denize olan korkuların yerine özgüvenimi nasıl kazanacağımı; yarını değil, önce bugünü yaşamayı; hayatın çatlak bardaktaki su misali içsen de içmesen de akıp gideceğini; kısaca önümüzdeki hayatı ertelememeyi öğretti.” (Tanıtım bülteninden)
« Son Düzenleme: Mart 17, 2022, 17:42:33 Gönderen: Gülümser Özharar »