0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

F. G.

Ynt: Volkswagen Vanagon Westfalia Camper?
« Yanıtla #120 : Temmuz 03, 2019, 17:39:32 »

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu arada aracin kasetcalari bozuldu onu degistirmisken hoporlorleride degistirdim. orjinal olanlar hisirti yapiyordu. 30 yillik hoporlor ancak bukadar olur diyerek 4 tane ayni boyda kenwood taktim. Bu islemi yaparken orjinalini  bozmamak icin internette gordugum seyi aynen uyguladim. Ama nedense hisirti aynen devam ediyor. Acaba kablolarimi gozden gecirmek yada degistirmek lazim? tesisat isinden anlayanlarin tavsiyelerini duymak isterim.

*

F. G.

« Yanıtla #121 : Temmuz 03, 2019, 18:02:09 »
 SUSPANSIYON DOSYASI:
 Tamam sonucta spor araba degil ama aracin surusu tam bir hayalkirikligi oldu. En hafif virajlarda bile koltukta haciyatmaz oluyorsun. Fast&furious yillarimizda biraz bu islerle ugrasmisdim. Konuyu biraz arastirip diger westy kullanicilarinin raporlarini okudum. Sonucta gorunen sudur ki aracin yapisi itibariyle bunlar sonderece nirmal. Bazi tedbirler alarak birtakim rehabilitasyon calismalari yapilabilir.
 Problemler: Aracin surucu/yolcu taraflari eksenlerinde asiri hareketliligi (body roll diyelim)
                   Frenleme yapildiginda on/arka ekseninde asiri dalisi   (nose dive diyelim)
   Bunun disinda yine bu araclara ozgu popo sarkmasi denilen, ben ona alman kurdu durusu diyerim kici hafifce asagida. Motorun agirligindan  dolayi zamanla yaylar.....

Ilk olarak lastikleri degistirdim lastikler zaten hurdaydi. 10 yillik ve araca tam uygun degil/ Bunlar oldukca agir vasita oldugundan belli standartlarda lastik kullanmak tavsiye ediliyor(D sinifi)

Yeni lastikleri takinca inanilmaz etki etti. Bukadarini bende beklemiyordum.
 Ikilemde kaldigim konu orjinal yaylari kulanmaya devam etmek yada biraz daha kisa yay takarak araci biraz alcaltmak oldu. Koni amortisor seti elimde hazir. Biraz alcaltsak eminim yol tutusu falan iyilesir. Yeni yay seti weitech diye bir firma yapiyor alman mali guzel birsey ama 300$ gunahi var, Bilemedim. Sonucta campar daga bayira gidimnce, karda falan yerden yuksek olmasi iyi olur diyede dusundugum oluyor. Bu arada yine bircok yerde okudugum soyle birsey var. Ozel bir firma "anti sway bar" yapiyor. O uygulamanin bu araclarda inanilmaz etkisi oldugu yolunda herkes hemfikir. Sway bar falan diyorum konuyu takip edenler eminim bu konulara asinadir.

*

F. G.

« Yanıtla #122 : Temmuz 03, 2019, 18:24:06 »

Motorla ilgili su anda en buyuk problem asiri sarsinti yapmasi. Motor kulaklarini degistirmeme ragmen fazla bir etkisi olmadi. Sanzuman la ilgili olanini da elimiz degmisken degistirdim. Fevkalade etkisi oldu cok daha tok, stabil vites degisimi oldu. Orjinali oldukca kotu durumdaydi.

*

F. G.

« Yanıtla #123 : Temmuz 04, 2019, 16:49:15 »
 Sunlari takinca bayagi bir isimiz hafifleyecek. Gerci bir is yaparken baska bir is cikiyor mutlaka.
 Konileri asagi yukari 5 kademeli sertlestirilebiliyor, 3. kademede biraktim.
 Parca satan yerler bu tip malzemeleri ucretsiz odunc veriyorlar. Yani parasini odeyip aliyorsunuz isiniz bitince iade ediyorsunuz, onlarda paranizi iade ediyor. Bu malzeme isimi cok kolaylastirdi. Bu olmasa press lazim.

*

F. G.

« Yanıtla #124 : Temmuz 15, 2019, 00:28:15 »

Arka takimlara gecince isler zorlasti. bayagi bir soktum dagittim hadi hayirlisi. Sanzuman in orada bir iki yag atina yer var onlarin keceleri degisecek. Control kollari(control arms?) pasi pusu temizlenip boya badana yapilacak. Girmisken on taraftaki davlumbazlara uyguladigim basit islermi burayada yapiyorum. Kirini pasini temizleyip pick up kamyonlarinin kasalarina uygulanan sprey bir malzemevar. ucuz ve kolay bir uygulama. Goze hos da gorunuyor. Arka teker bilyeleri de cok kotu durmdaymis. Birde CV joint dedigimiz aktarma aksamlari var onlarinda yaglari tas gibi olmus, kurumus falan onlarida temizleyip, yaglayip takacagiz.  Zaten zaman da bulamiyorum calismaya, sanirim agustosu bulacak tekrar yola dusmemiz.

*

F. G.

« Yanıtla #125 : Temmuz 29, 2019, 05:16:46 »

parcalarin temizlenmesi/yaglanmasi bitti. Degismesi gereken malzemeler de hazir.
« Son Düzenleme: Temmuz 29, 2019, 05:23:56 Gönderen: Faruk Göçmen »
*

F. G.

« Yanıtla #126 : Ağustos 13, 2019, 21:43:42 »

Kisa bir tatil vesilesiyle zaman bulunca parcalari tekrar toparlayabildim. Bu surecte on/arka bilyeler(rulman?) degisti. Ozellikle arka tekerden cok fazla ugultu seklinde bir ses geliyordu onu gidermis olduk. Genel olarak koni leri takinca aracin surusu oldukca degisti. Cukurlarda tumseklerde biraz vuruyor ama ozellikle iyi yoldaki surus zevkine  deger.
*

F. G.

« Yanıtla #127 : Ağustos 13, 2019, 21:50:16 »

nihayet bugune kadar hic calismayan el freninide elden gecirdim. Bir iki kablosu degisti. Lakin henuz ayarini tutturamadim, biraz arastirmak lazim. (hem araka tekerin serbest rotasyon yapmasini engellemeyecek, hemde yaklasik 5-6 tik cekince tutacakmis).
*

F. G.

« Yanıtla #128 : Eylül 03, 2019, 23:06:05 »

*

F. G.

« Yanıtla #129 : Eylül 03, 2019, 23:20:16 »
 Suspansiyon, fren vs. islerini hallettikten sonra artik bundan sonrasi yasini basini almis bir aracin normal bakimi. Calismayan birkac sey hala var ama pek onemli seyler ileride hallederiz. Bugune kadar bulastigim en agir is oldu, iki yili asgin surede zaman buldukca ugrastim. Acikcasi simdi hadi bastan basla deseler yapmam. Yavas yavas yapinca pek goze gelmiyor ama bitirip gecmise, yasanan surece baktigin zaman oldukca zahmetli ve yorucu oldugunu dusunuyorum. Restorasyon konusunda birseyler bildigimi saniyorum ama onun uzerine bir okadar da bu projede ogrendim. Herzaman oldugu gibi tekne olsun, arac olsun, ev olsun. Toplamalik birsey alip kendin toplayinca finansal acidan bir karin olmuyor. Lakin butun sistemin icine daldigin icin operasyonun buyuk kismini ogreniyorsun.
 Tesekkurler.
*

S. K.

« Yanıtla #130 : Eylül 04, 2019, 14:51:15 »
Çok güzel netice... Ben konuyu aracı epey soyduğunuz bir noktada okumaya başlamıştım... Genelde böyle işlere 100 defa başlanır ama 10 defasında falan bitişini görürüz... Sizinki de o azınlıktan Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

F. G.

« Yanıtla #131 : Eylül 04, 2019, 19:57:13 »
Çok güzel netice... Ben konuyu aracı epey soyduğunuz bir noktada okumaya başlamıştım... Genelde böyle işlere 100 defa başlanır ama 10 defasında falan bitişini görürüz... Sizinki de o azınlıktan Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Tesekkur ederim. Hakikaten yarim proje satan cok ama Allah korusun akli basinda adamin girecegi is degil. Mesela ben bu araci ararken bir kac kez denkgeldi. Arkadas icinin camper aksanlarini yani dolaplar, mutfak vs ne varsa sokmus, araci guzelce toplamis lakin o kisimlari yigma doldurmus arkaya. Oldukcada hesapliydi ama icime sinmedi. Ozellikle o parcalari bulmak cok zor. Birde mumkun oldugu kadar orjinal kalsin diye ugrastim. Alt tarafta biraz punk oldu ama orasi gorulmuyor pek.
 Benim acikcasi bitirmekden baska sansim yoktu. 24 saatlik yoldan aldik getirdik falan hikayenin basindada anlattim basimiza bir surude is geldi romorkun tekeri cikti sudur budur. Yarim birakip havlu atsaydim bayagi bir koyardi.
*

T. Ö.

« Yanıtla #132 : Kasım 02, 2019, 11:15:25 »
Tebrikler okurken bile işten gözü korkuyor insanın.Sabır sebat sonuç alıyor alıyor ama senin ne çektiğini bilemiyoruz.Kendine bu cezayı nasıl verdin. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

F. G.

« Yanıtla #133 : Kasım 02, 2019, 15:45:01 »
 Bir cilginlik yapip girdik. Akli oldukca basinda olan insanlarin girecegi isler degil ama ben o sinifa pek girmiyorum. Bahsettim sanirim daha once, Texasa ucakla araci almak icin gittigimde oradaki kankam bana lojistik destek verdi, getir gotur falan. Simdi bu kardesim muhendis, olaylara muhendis kafasiyla yaklasiyor. Akli basinda tabi. Ornegin kendine araba alacaksa bir liste cikartip araclari yakit giderlerine/guvenlik/dayaniklilik falan gibi alanlarda karsilastirma yapiyor. Baska biri soylese saka derdim ama gozumle gordum.
 Neyse tabi araci gorunce ki tarif bile edemem. Ilk resimler bir nebze fikir verebilir ama bir nebze...Bana donup "abi eminmisin?' diye sordu onu hic unutmuyorum. Sonrasinda bende kendime bir acaba dedim ister istemez ve biz hafiften mirin kirin etmeye basladik, amacimiz fiyati azicik daha kirmak. Bunun uzerine satici bir terso yapti bize anahtarlari falan aldi elimizden bindi arabasina gidiyor, tiyatro falan degil adam gercekten bozuldu. Ben arabanin piyasasini biliyorum, hurda, sadece kaportasi kalmis icinin hicbir esyasi kalmamis olanlar bu fiyata gidiyor. Neyse yalvar yakar adami durdurdum imzayi attirdik...Uzun lafin kisasi gercekten akilli isler degil, yani bir toyota alip tikir tikir gitmek normal bir insanin yapacagi normal birsey.
 Isin odulu nerede? Acikcasi begenilmek, takdir edilmek gibi bir endisem oldugunu dusunmuuyorum ama neticede hepimiz insaniz.
 Hemen her gun(abartmayi severim ama bunu abartmiyorum) aracla biryere gittigimde iner inmez mutlaka birileri gelip birseyler soruyor, awww, uuuw yapiyorlar. Ozellikle instagram, social media vs. bu araclari, genel olarakda vanlife denilen yasam tarzi, tiny home, alternatif yasam ortamlari gibi populer etkiler sozkonusu. "Hip", "cool" bir grup var ozellikle onlarin cok dikkatini cekiyor. Ve bu insanlar gercektende hos sohbet, ilginc tipler. Aktif insanlar. Biraz konusunca zaten baska farkli ortak noktalarimizda cikiyor.
 Bu cok guzel bir duygu. Tamam kabul ediyorum belkide gizli de olsa begenilmek hosuma gidiyor. Anormal oldugumu dusunmuyorum ama itiraf etmeliyim bu guzel bir duygu. Psikolog varmi aramizda? Sanirim farkinda olmadan yaptigimiz bircek seyin altindada ayni icguduler olabilir.
*

S. Ç.

« Yanıtla #134 : Kasım 02, 2019, 16:46:25 »
Merak ettmeyin sizin gibi düşünen çok fazla..Benim de elimde ihaleden aldığım Jeep C5 var..15 senedir yap diye beni bekliyor..Evinize dekorasyon bile yaptırsanız,yapım halindeyken lanet edersiniz..Ama bitince ve içinde keyifle oturunca her şeyi unutursunuz..Arabayı bu hale getirmeniz büyük başarı..kutluyorum..
Sizinkinden öte biz yaştakiler genelde T1 hastasıdır..Klasik bir VW T1 e binmek için bile o memlekete gelirim..Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

« Son Düzenleme: Kasım 02, 2019, 16:51:12 Gönderen: Serdar Çırak »