0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

N. S.

Ynt: Biraz da Karada seyir yapalım. (Bir Karavan Hikayesi)
« Yanıtla #15 : Şubat 08, 2018, 09:55:59 »
            Hakan Korsan;Karavan olarak Renault olmayabilir ama PSA grubunda Renault var diye biliyorum.Otomobil parça üreticisiyim vede ana sanayilere çalışıyorum.Hem Renault'la hemde Peugeot ile çalıştım.Parça teknik resimlerinde her iki firmanın da adı ve logo'su olan parça resimleri geliyordu.Bu parçalar her iki firmanın da kullandığı ortak parçalardı.

*

M. B. A.

« Yanıtla #16 : Şubat 08, 2018, 11:10:38 »
PSA grubu Fransız, Fiat İtalyan... Belirli araçlarda Fiat, PSA için üretim yapıyor. Örneğin kamyonetler...

*

H. G.

« Yanıtla #17 : Şubat 08, 2018, 11:35:03 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
            Hakan Korsan;Karavan olarak Renault olmayabilir ama PSA grubunda Renault var diye biliyorum.Otomobil parça üreticisiyim vede ana sanayilere çalışıyorum.Hem Renault'la hemde Peugeot ile çalıştım.Parça teknik resimlerinde her iki firmanın da adı ve logo'su olan parça resimleri geliyordu.Bu parçalar her iki firmanın da kullandığı ortak parçalardı.
PSA grubu Fransız, Fiat İtalyan... Belirli araçlarda Fiat, PSA için üretim yapıyor. Örneğin kamyonetler...
Doğrudur, karavancılar arasında yanlış bir algı var sanırım. Grup aynı olmayabilir, Mahir korsanın dediği gibi ortak üretim yapıyorlar diyelim o zaman.

*

N. S.

« Yanıtla #18 : Şubat 08, 2018, 14:14:49 »
           Evet araştırdım,paslaşmalar var.PSA grubuna parça yapan otomobil üreticileri var.Hatta bazı otomobil firmalarını PSA grubunun satın aldığı da yazıyor.

*

C. A.

« Yanıtla #19 : Şubat 08, 2018, 15:14:06 »
PSA grubu  en son Alman otomobil firması olan OPEL'i satın aldı. Bünyesinde Peugeout, Citroen, Opel ve Vauxhall markalarını barındırıyor.

*

H. G.

« Yanıtla #20 : Şubat 08, 2018, 16:07:13 »
Sıra geldi arabanın bakım ve onarımına. (Bu arada tabiki karavanın donatılması konusunda konuşmalar devam ediyor, bu konulara da yavaş yavaş değineceğim.) Araba 5 yaşında olması nedeniyle (İlk yazımda anlattığım nedenlerle 2012 model) bazı kozmetik problemleri var. Ayrıca klima ve navigasyonlu teyp de eklenecek. Bu nedenlerle servise giriyor. Bu iş 3-5 gün sürecek. Tamponlar, yan plastik bariyerler ve çamurluklar da değişecek. Bu plastik aksam da Kül Beji rengine boyanacak. Araba orijinal rengi olan beyaz kalacak. Aynalarda değişecek.
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş YapResimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Araba serviste artık, biz diğer detaylara yoğunlaşıyoruz. 1. Sırada karavancılığın en önemli problemlerinden biri var, Tuvalet. Bu meret nasıl olacak. Depolu mu? Yoksa kasetli mi? Depolu denilen bizim teknelerde kullandığımız sistemin aynısı. Bildiğin taş klozet, macratör, pis su deposu, çıkış vanası vb. Bir kısım depolu sistemi tercih ediyor. Bana göre depolunun kullanımı zor. Daha doğrusu boşaltması zor. Gerçi yolda giderken vanayı biraz açıp (Vana, direksiyonun oradan kumandalı, her an açılabilir durumda) giderken yavaş yavaş boşaltmaktan bahsediyorlar. Ama bana ters geliyor bu kullanım. Aksi takdirde bir rögar kapağı bulup üzerinde boşaltmak veya karavan parklarda mevcut atık depolarına boşaltmak gerekiyor.  (Bu arada bunlar benim duyumlarım, farlı kullanım varsa lütfen paylaşırsanız hep beraber bilgileriniz.) Kasetli bana daha uygun. Dolduktan sonra karavanın dışından çekip (Çekçekli, taşıması kolay), bir umumi telefona veya yukarıda depolu için yazılan yerlerden birine boşaltılabilir. Tek handikapı hacmi az olduğundan bu işlemin daha sık yapılacak olması.
*

H. E.

« Yanıtla #21 : Şubat 08, 2018, 16:56:01 »
Tuvaleti yola boşaltmak ters geliyor da bir umumi telefona boşaltmayı nasıl daha uygun bulabiliyorsun?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

« Son Düzenleme: Şubat 08, 2018, 16:58:04 Gönderen: Hakan Erim »
*

E. D.

« Yanıtla #22 : Şubat 08, 2018, 17:09:48 »
Tuvaleti yola boşaltmak ters geliyor da bir umumi telefona boşaltmayı nasıl daha uygun bulabiliyorsun?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

O kadar da değil Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap,resimdekini değil de kapalı cam kabinli olanları kastetmiştir sanırım  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap.
*

H. G.

« Yanıtla #23 : Şubat 08, 2018, 17:22:46 »
Tuvaleti yola boşaltmak ters geliyor da bir umumi telefona boşaltmayı nasıl daha uygun bulabiliyorsun?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Evet ya, bu cep telefonları çıkmasaydı uzun süre böyle problemimiz olmayacaktı.
Şimdi arada bulasın umumi telefon kabinini.
*

T. Ö.

« Yanıtla #24 : Şubat 15, 2018, 18:40:41 »
Hakan Korsan Merhaba,
Tuvalet karavan için ne kadar gerekli? Bütün benzin istasyonları, kafeler, camiler ve kamu kurumları hizmetinize açık. Kamp yerlerinde zaten var.Doğada iseniz ağaçlık, çalılık alanlar veya mutena bir kaya kenarı hatıralarınız için işaretleme noktaları olabilir.
Boşuna yer kaybetmeyin.Derim. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

H. G.

« Yanıtla #25 : Şubat 15, 2018, 18:55:10 »
Tuvalet olarak yukarıda değindiğim nedenlerle Kasetli olanını seçtim. Burada marka model deklere etmek doğrumu bilmem ama yazacağım hepsini Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Thetford marka C223 S Kasetli tuvalet (WC su sistemli, taharet musluk eklenerek) oldu seçimim. 17 litre deposu var. Deneyip göreceğiz boşaltma sıklığını. Bu arada araba servisten çıktı boyalı falan güzel duruyor.

Sıra kesilip biçilip pencerelerin takılmasında. Pencere olarak Dometic marka SEITZ S4 serisi seçildi. Kendinden perde ve sineklikli. Yazın sineklik işe yarayacak. Tavana konacak havalandırmalar için de Heki marka kullanılacak. Oturma gurubu tarafında 2 pencere, 1 havalandırma. Tuvalette bir havalandırma (Fanlı). Yatak grubunda ise yine iki pencere bir havalandırma olacak. Bu arada en önemli şeylerden biride ısınma. Bunun için teknede sıklıkla kullandığımız webasto iyi bir alternatif. Fakat ben Truma’nın combi D6E CP plus tipi ısıtıcısını seçtim. Avantajı hem mazot hem de elektrik ile çalışması. Karavan parka denk gelip elektrik de alırsak boşuna mazot harcamanın alemi yok. Combi aynı zamanda su ısıtıcısı olarak çalışacak. Teknede Webasto’dan memnundum. Yerini bile bilmem, beş sene tık demeden çalıştı ama biraz ses yapardı. Truma'nın da performansını göreceğiz zaman içerisinde. (Bu arada miktarını yazmayacağım ama ciddi bir para  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap)
*

H. G.

« Yanıtla #26 : Şubat 15, 2018, 18:58:28 »
Hakan Korsan Merhaba,
Tuvalet karavan için ne kadar gerekli? Bütün benzin istasyonları, kafeler, camiler ve kamu kurumları hizmetinize açık. Kamp yerlerinde zaten var.Doğada iseniz ağaçlık, çalılık alanlar veya mutena bir kaya kenarı hatıralarınız için işaretleme noktaları olabilir.
Boşuna yer kaybetmeyin.Derim. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Doğru söylüyorsun Tuğrul Korsanım,
ama her durumu düşünmek lazım. Her an "o" işi yapabilme olasılığını bilmek bile gece rahat yatmayı sağlar sanırım  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

T. Ö.

« Yanıtla #27 : Şubat 15, 2018, 20:10:05 »
Araba yakışıklı olmuş.Kolaylıklar diliyorum.
*

H. E.

« Yanıtla #28 : Şubat 20, 2018, 13:28:00 »
Hiç tartışmasız dünyanın en güzel karavan yapılan modeli...

*

H. G.

« Yanıtla #29 : Şubat 22, 2018, 18:42:18 »
Teknede yaşaığımız en büyük problemlerden biri bilindiği üzere enerji. Dediğim gibi karavan da teknenin bir benzeri. Buzdolabı, televizyon, bilgisayar, iç aydınlatma, tuvalet vb. Hepsi elektrikle çalışıyor. Karavan da tekne gibi, para verip karavan parkta kalmazsan eğer elektrik problem oluyor. Karavanın bir eksisi daha var. Motor çalışınca bord aküleri şarj etmiyor. Bu nedenle güneş panelinin kuvvetli olması gerekiyor. Bu gereksinmelerden dolayı 3x160 W, yani 480 W güneş paneli ve 420 Ah akü koyduruyorum araca. Teknede 300 W panel ve 315 Ah akü grubum vardı ve genelde yetiyordu. Sanırım yeni seçimim problem yaratmadan çalışacak ve beni elektriksiz bırakmayacak. MPPT Victron marka regülatör (BlueSolar 100/50) ve bir regülatör monitörü de var sistemde.

Bu arada araba atölyeye sokuldu, karavana dönüşmek üzere yavaş yavaş söküm ve kesim işleri başladı.