16 Aralık '18 Pazar, Tunç Aytunç'un sunacağı "SARONİK, Atina'nın Güneyindeki Cennet" - Sohbet Toplantı Etkinliği

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*
Ynt: Bu Denizcilik Terimleri Hiç Değişmeyecek mi?
« Yanıtla #30 : Ağustos 25, 2009, 13:12:07 »
BU konuda tek bir hatırlatma yapacağım:
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Çevrimdışı Erdoğan Sevim

• * Gezgin Korsan
  • 28
    • Yaşadığı Şehir
  • Gölcük-Kocaeli
    • Sosyal Ağ Hesapları
« Yanıtla #31 : Ağustos 25, 2009, 13:46:11 »
BU konuda tek bir hatırlatma yapacağım:

amacım polemik yaratmak değil değişmeyen bir şey yok elbette değişebilir.Cem korsan zamanında çok güzel yazmış hatırlatma için teşekkürler
M/Y Sancak 3 -Gölcük
*

Çevrimiçi Recep Ertürk

• * Gezgin Korsan
  • 726
    • Yaşadığı Şehir
  • Ayvalık
    • Sosyal Ağ Hesapları
« Yanıtla #32 : Aralık 06, 2018, 23:06:00 »

Aslında biz fark etmesek de denizcilik terimleri değişiyor, Türkçeleşiyor. Ama yılların oturmuş terimlerini de zorlasak da olmuyor sanırım.

Forumda okurken babystay'ın biz farkında olmadan Türkçeleşmiş olduğunu gördüm: İç ıstralya.

Ya ne güzel oturmuş.

Buna karşılık özellikle yabancı dilde yelkencilik yayınlarını takip eden korsanlarımızın özen göstermemeleri durumunda, içinde "adjustable backstay", "tuning etmek" gibi sözcüklerin geçtiği cümleler kurduklarına tanık olmamak elde değil..

Zorlamadan ama özen göstererek ortaya konan çabanın karşılık bulduğunu düşünmek sanırım mümkün..

*

Çevrimdışı Erhan Kılıç

• * Gezgin Korsan
  • 2
    • Yaşadığı Şehir
  • Ankara
    • Tekne Adı
  • Stella, Viaport Marina TUZLA
« Yanıtla #33 : Aralık 07, 2018, 17:38:01 »
Geçen yıl akşam üstü 20 mili geçen bir seyirde hava sertleşti, Bir Balıkçı Barınağına girdik, Çok kalabalıktı yer bulamadık ve Baya büyük bir Balıkçı Gemisine aborda olmamızı söyledi balıkçılar, Çare yoktu o gecelik tamam dedik.
Gemiye yanaştım Halatı attım, Balıkçı teknesinin orta yaşta bir personeliydi, halatı doblin yapıp verir misiniz dedim , arkadaş o ne demek dedi. Yani bazı profesyoneller de bilmiyor birçok denizcilik terimlerini.
Fakat bence kullanmak hatta teşvik etmek, öğrenip öğretmek lazım, Çok hoşuma gidiyor kullanıldığını duyunca.
*

Çevrimdışı Serhan Yardımcı

• * Gezgin Korsan
  • 19
    • Yaşadığı Şehir
  • Kostence
    • Tekne Adı
  • Seaesta, Tomis Port Constanta
« Yanıtla #34 : Aralık 07, 2018, 22:27:59 »
Babystay eger ic istralya olarak kullanilmakta ise, kanimca yeterince aciklayici olamamis... Ic istralya, bana kotra armalardaki "inner stay"i  ifade eder. Babystay ise, yine denizcilikten esinlenerek derin posta/oksuz posta iliskisinde oldugu uzere belki oksuz istralya gibi ifade edilmesinin daha uygun olacagi dusuncesindeyim. Tabii ki otorite degilim bu konuda, sadece sahsi fikrim...

SY
SY
*

Çevrimdışı Hakan Zorlu

• * Gezgin Korsan
  • 7.148
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • S/Y Maşallah
    • S/Y Maşallah
« Yanıtla #35 : Aralık 08, 2018, 22:52:47 »
"Baby Stay" bu amaçla da kullanılabiliyormuş ve "Sail On Babystay" diyorlarmış. Direk Sabitleyici de denilebilir belki.

Mesela "Lazy Bag" için "Tembel Torbası"
S/Y Maşallah