16 Aralık '18 Pazar, Tunç Aytunç'un sunacağı "SARONİK, Atina'nın Güneyindeki Cennet" - Sohbet Toplantı Etkinliği

Tuğra Yanık ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Hakan Zorlu

• * Gezgin Korsan
  • 7.148
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • S/Y Maşallah
    • S/Y Maşallah
Depolarimizdan bize tatli su veren hidraforlarimiz aslinda gozden irak olmasa da hizmetinden hep memnun okdugumuz aletlerdir. Peki bu aletlerin sessiz, uzun omurlu ve verimli calismasi icin uzerimize dusen ne?

Aslinda cok kolay. Birincisi vibrasyona maruz kalmamasi icin (zaen baglanti yerleri lastikli) duzgun bir montaj. Ikinciive en onemlisi ise kullanilmayacagi zamanlarda hidrafordaki basinci almak. Yani tekneden cikarken hidrafor sigortasini kapadiktan sonra musluk acip sistemdei yuk ve basinci indirgemek. Bu sayede dinlenme zamainda hidrafor icindeki valf ve kaliperler
Yorulmaz ve basinc altinda kalmayip hidraforunzu uzun zamanlar sessiz, vuruntusuz ve verimle calismasina yardimci olacaktir. Benim ayni hidraforla sessiz ve ilk gunku performansiyla 6. sezonum
S/Y Maşallah
*

Çevrimdışı Osman Aktuna

• * Gezgin Korsan
  • 1.246
    • Yaşadığı Şehir
  • Kırıkkale
İlk ve tek tekne kiralama Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap maceram sırasında tekneyi tanıtan bayana "arızalı mı hidrafor çok sesli çalışıyor" dediğimde "suyu idareli kullanmanız için özellikle sesli çalışıyor" yanıtını almıştım.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
...Peki bu aletlerin sessiz, uzun omurlu ve verimli calismasi icin...

Eee abla beni yemiş mi yanii Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
"Home is where my boat is" demek istiyorum.
*

Çevrimiçi Orhan Barut

• * Gezgin Korsan
  • 4.167
    • Yaşadığı Şehir
  • Ankara
Hidroforu uzun kullanabilmenin diğer bir yolu hidroforun önüne bir basınçlı su tankı koymaktır. Hem su deposu işlevi görecektir hem de hidroforun her açıp kapamada devreye girmesini önleyecektir.
*

Çevrimdışı Mustafa Özdemir

• * Gezgin Korsan
  • 2.440
    • Yaşadığı Şehir
  • Foça
    • Tekne Adı
  • MÜGE
Ynt: Hidrofor Sorunları ve Su Depolarını Doldururken Filtre Kullanımı
« Yanıtla #3 : Ağustos 19, 2011, 08:12:11 »
Hidrofor sesli çalışıyor.Bilhassa gece sessizlikte rahatsız ediyor.Geçen sene fuarda sessiz hidrofor aradım ama bulamadım. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Y/Y  MÜGE - Büyükdeniz Foça
*

Çevrimiçi Ahmet Çelenoğlu

• * Gezgin Korsan
  • 7.897
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Eğitim, tekne danışmanlığı, sörvey
« Yanıtla #4 : Ağustos 19, 2011, 08:16:17 »
Gece kullanılmadığı zamanlarda kapatmak kısmi bir çözüm olabilir. Hidrofora bir basınç tankı eklemek de sık çalışmasını engeller.

Ses kesmenin bir yolu da hidroforu sese karşı izole etmektir.En kolay yolu hidroforu motor bölmesinin içine yerleştirmektir.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
*

Çevrimdışı Ömer Barlas

• * Gezgin Korsan
  • 807
    • Yaşadığı Şehir
  • Narlıdere, İzmir
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Serbest Çağrışım
« Yanıtla #5 : Ağustos 19, 2011, 08:40:35 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Hidrofor sesli çalışıyor.Bilhassa gece sessizlikte rahatsız ediyor.Geçen sene fuarda sessiz hidrofor aradım ama bulamadım. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Sessiz hidrofor maalesef zor. Genelde tanktaki hava yastığında hava kalmaması sonucu olan bir problem, herhangi bir şey yapmadan önce denge tankınızın içerisindeki hava basıncının tam olduğundan emin olun. Basit bir bisiklet pompası ile kolayca hava basabilirsiniz. Eğer bu çözüm olmazsa üzerindeki denge tankını daha büyük bir tankla değiştirerek biraz daha rahatlamasını sağlayabilirsiniz.
S/Y Barlas, Martı Marina, Nova Pontonu

Korku en zarif silahtır, elleriniz hiç kirlenmez. -- Jenny Holzer Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

• * Gezgin Korsan
  • 7.897
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Sosyal Ağ Hesapları
« Yanıtla #6 : Ağustos 19, 2011, 08:48:18 »
Hidroforu gövdeye bağlayan ayakların değiştirilmesi de yarar sağlayabilir. Hidroforun oldukça esnek lastik takozlarla gövdeye bağlanması sesi azaltacaktır.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
*

Çevrimdışı Mehmet Erem

• * Gezgin Korsan
  • 3.714
    • Yaşadığı Şehir
  • Istanbul
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • Lotus, Marmaris
    • lotus seyir defteri
« Yanıtla #7 : Ağustos 19, 2011, 10:50:00 »
Yeni model teknelerde, gece marina veya su sağlayan iskelelere bağlanıldığında, hidroforu çalıştırmaya gerek kalmaksızın şehir suyu basıncıyla çalışan bir tesisat daha döşeniyor. Bu sayede sözü edilen sesin önüne geçmek mümkün...
S/Y Lotus
*

Çevrimdışı Murat Aktürk

• * Gezgin Korsan
  • 2.820
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
« Yanıtla #8 : Ağustos 19, 2011, 10:57:36 »
Benim teknede Jabsco hidrofor var. açıkta bıraksam musluklardan su akmadıkça çalışmıyor. yada 3-4 saatte bir saniyeden az bir tırrrrr sesi geliyor.
Yalnız birara 2-3 dakikada bir devreye giriyordu. Hortumları kontrol ettiğimde hidroforun üzerinden çıkan hortumları sıkan kelepçelerden biri gevşemişti ve ince ince sızdırıyordu. Hortumu söküp, hortumun girdiği ağzın etrafına teflon sardım hortumu taktım ve kelepçeyi iyice sıktım bir daha yapmadı. Su kullanılmadığında ses yapmaması lazım iyi bir hidroforun.
*

Çevrimdışı Hakan Zorlu

• * Gezgin Korsan
  • 7.148
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • S/Y Maşallah
    • S/Y Maşallah
« Yanıtla #9 : Ağustos 19, 2011, 13:18:28 »
Tekneden cikarken hidrafor sigortasini kapatip musluk acarak sistemdeki basinci alin. Bu sistem kullanilmazken valfin ve lastigin zorlanmasini onler ve ileeide sesli calisma ya da cabuk bozulmasinin onune gecer.
S/Y Maşallah
*

Çevrimdışı Mehmet Erem

• * Gezgin Korsan
  • 3.714
    • Yaşadığı Şehir
  • Istanbul
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • Lotus, Marmaris
    • lotus seyir defteri
« Yanıtla #10 : Ağustos 19, 2011, 13:51:57 »
Benim anladığım-eğer doğru anladıysam-zaten kullanırken sesi kesmenin yolu aranıyor...
kendi kendine çalışması değil sanırım sorun...
S/Y Lotus
*
« Yanıtla #11 : Ağustos 19, 2011, 13:59:31 »
bizim teknede (oceanis40) 2 tane su deposu var.
bunların ayrı ayrı vanaları var, ön depo herzaman kapalı arka su deposu biterse
onu devreye sokuyoruz en azından son 100 litreyi kullandıgımızı biliyoruz.
gecende arka depo bitti ve ön depoyu devreye aldım.
ama hidroforun sesi degisti ve su sürekli hava yaparak akmaya basladı.
arka deponun vanasını kapattım belki ordan yapıyodur diye yok düzelmedi
vanaları actım kapattım yok bi turlu randuman alamadım.
arka depoyu doldurdum hidrafor düzeldi.
ne olmuş olabilir? veya ön depoyu kullanırken ne yapmam lazım?
S/Y North's Swan
*

• * Gezgin Korsan
  • 7.897
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Sosyal Ağ Hesapları
« Yanıtla #12 : Ağustos 19, 2011, 14:20:29 »
bir depoda su bittiğinde hidrofor su yerine hava basmaya başlar, hava da sıkıştırılabilir olduğundan ve su içinde çözünebildiğinden basınç sürekli düşer ve pompa çalışma ihtiyacı duyar. Anladığım kadarı ile sizin sorununuz dabundan kaynaklanmış. Yani bir depnun boşalması ve ikinci deponun devreyhe alınması asıl sorun değil. Bir depodan diğerine geçtiğinizde musluklardan birini açarak havayı boşaltırsanız hidroforunuz gereksiz yere çalışmayacaktır.

*
« Yanıtla #13 : Ağustos 19, 2011, 15:08:39 »
Ahmet korsanım muslugu acıp havasını almaya calıstım ama havası bitmedi.
zaten su akmadıgı zaman hidrafor calısmıyor.
sorun; su acıldıgı zamanhidraforun sesi herzamankinden farklı cıkıyor
ve musluktan gelen su hava yaparak akıyor.
bu hava almanın baska yolu varmı?
S/Y North's Swan
*

• * Gezgin Korsan
  • 7.897
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Sosyal Ağ Hesapları
« Yanıtla #14 : Ağustos 19, 2011, 15:27:45 »
Hidroforun basınç tankı varsa içinde hava . Hidrofordan sonda ha daha da fazla olacaktır. Bu havayı almanın başka bir yolu yok. Hidrofordan sonra (basınçlı kısımda) hortum üzerinde bir T oluşturulup, bu bölümün üstüne hava alma vanası koyulabilir (aynı kalorifer radyatörlerindeki hava alma vanaları gibi). Yalnız sistemdeki toplam hava su miktarı az olduğundan doğrudan musluğu açıp boşalana kadar beklemek daha doğru gibi görünüyor.
« Son Düzenleme: Ağustos 19, 2011, 15:30:18 Gönderen: Ahmet Çelenoğlu »