16 Aralık '18 Pazar, Tunç Aytunç'un sunacağı "SARONİK, Atina'nın Güneyindeki Cennet" - Sohbet Toplantı Etkinliği

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Can Gelgeç

• * Gezgin Korsan
  • 26
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • S/Y Ceren 1, Tuzla Viaport Marina
Ynt: Kaliteli yelken kıyafetlerine makul şartlarda erişim.
« Yanıtla #15 : Aralık 04, 2018, 17:54:05 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Teşekkürler Can korsanım.

Rica ederim Mustafa korsan.. Arada satış sitelerine de 2.el temiz yelken kıyafetleri düşüyor bu arada..
Bana bir kadeh deniz ver Yorgo
*

Çevrimiçi Nevzat Doğru

• * Gezgin Korsan
  • 348
    • Yaşadığı Şehir
  • Trabzon
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • Dost
« Yanıtla #16 : Aralık 04, 2018, 19:15:09 »
Buralarda mont kaban almak istediğinizde bilindik zincir mağazalarda iki seçeneğiniz var . Kaşe kumaş veya nylon bazlı şeyler.
Eski bir deri giyim imalatçısı olduğum için deniz ve deri hiç aklıma getirmiyorum bile . Textilci kaptanlarımız bilir , su geçirmezlik için nylon bazlı kumaş şartmıdır ? Hem nefes alabilecek hem de yağmura karşı dirençli olacak kumaş türleri nelerdir ?
*
« Yanıtla #17 : Aralık 04, 2018, 19:37:06 »
Ben çok bilmemekle birlikte
Gore diye bir firma var.
Buda aynı Sunbrella gibi bir şey icad edip dünyayı öpücük yağmuruna tutan şirketlerden hatta ilk 100 ‘ e girer .
Bu adamlar  dünyaya nefes alıp veren aynı zamanda su geçirmeyen çok ince bir kumaş satar. (Aslında kumaş denmez ne denir bilemedim)
Kendi kumaşınla birleştirir nefes alır su geçirmez bir kumaş elde edersin.
Gora tex amblemi koyabilirsin yaptığın ürüne...
Ancak çok pahalı bir üründür ve herkese satmazlar...

Balıkçıların giydiği Sarı naylon muşaba ile farkı ,
Balıkçı muşambası ile terlerser zaatürüye olursun çünkü teri dışarı atmazsın , ama bu  Gore icad ettiği ile teini dışarı atabilirsin.

Kayak montlarında su geçirmezlik önemlidie ancak soğuk da almaz o da extra bşr maliyet yükler kumaşa, yelken montlarında üstüne dikiş aralarıda kapatılır , bunlarında bir kaç cinsi vardır
Offshore olanları hem ince hem çok kuvvetlidir fahiş fiyattadır

Ben koylarda görüyorum motor yatcılar en kuvvetli offshore montlar tulumlarla Göbünde  şömine başında  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Samimi olduklarıma tellak lazımmı diye takılıyorum

Gereksiz boş işler...  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Yesterday is gone tomarrow has not yet come , we have only today
Let us begin ...
*

Çevrimiçi Nevzat Doğru

• * Gezgin Korsan
  • 348
    • Yaşadığı Şehir
  • Trabzon
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • Dost
« Yanıtla #18 : Aralık 04, 2018, 21:41:12 »
Eskiden 68 kuşağının alametifarikası olmuş yeşil parkalar vardı , onların bile kumaşı şimdiki bu sentetiklerden çok daha iyi idi.Sırtımıza nylon poşet giyiyoruz.
*
« Yanıtla #19 : Aralık 04, 2018, 22:50:05 »
Nevzat Korsanım
Dünyanın en sağlıklı en kaliteli giyecekleri (iç çamaşır,dış giyim) Ordulara yapılır, yün deniyorsa yündür ...
Eski parka kumaşları efsanedir
Goratex falan yoktur ama  yağmuru bir saat sonra geçirir

Yesterday is gone tomarrow has not yet come , we have only today
Let us begin ...
*
« Yanıtla #20 : Aralık 05, 2018, 00:01:43 »
Hocam kızıltoprağa  gel  fener stadyumunu kadıköy tarafınadan geç... sağda Ad*rnlin di galiba Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap   başkada yok zaten Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap))
*

Çevrimiçi Nevzat Doğru

• * Gezgin Korsan
  • 348
    • Yaşadığı Şehir
  • Trabzon
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • Dost
« Yanıtla #21 : Aralık 05, 2018, 08:08:43 »
Nevzat Korsanım
Dünyanın en sağlıklı en kaliteli giyecekleri (iç çamaşır,dış giyim) Ordulara yapılır, yün deniyorsa yündür ...
Oktay kaptan , çok haklısınız . Bahriyede özellikle biz şöförlere verilen montları hatırladım da çok özel ve efsane bir şeydi onlar.
Kalın (sanırım 2-3mm) sentetik olmayan kumaş , yaka yanlış hatırlamıyorsam koyun postu (nappa) ,özel de bir siyah boyası vardı sanırım boyada suya dayanma özelliği vardı.Kışın çok sıcak tutar hem de bahriyenin en şık giyim eşyasıydı ,kolay kolay da su geçirmezdi ... Ayrıca hakiki yün içlikler de vermiştiler ... Allah devlete millete zeval vermesin . Sivilde öyle bir kumaşa bir daha rastlayamadım .
*

Çevrimdışı Emin Alp Alayunt

• * Gezgin Korsan
  • 1.192
    • Yaşadığı Şehir
  • İzmir
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • FUNDA NİL , Mandalya Marina
« Yanıtla #22 : Aralık 05, 2018, 21:13:04 »
Nasıl olsa benziyor ikisi de kırmızı diye kayak montuyla denize açıldım. Bedevi şansına maruz kalmasak sorun olmayacaktı ama kış ortası simi tarafından kopup gelen bir fırtınaya yakalandık , daha önce bahsetmiş olmalıyım her bir aksilik oldu , iliklerime kadar ıslandım. Acayip üşüdüm , dünyanın bütün dertleri sırtımdaymış gibi hissediyordum haliyle  montun leş gibi su tuttuğunu farkettim. Bu güzel deneyim sanırım sadece şahsıma ait ,  başka biri var mı acaba  merak ediyorum.
S/Y  FUNDA NİL
*

Çevrimdışı Hulki Erdem

• * Gezgin Korsan
  • 817
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Tekne Adı
  • Trawler Modesta,Ören marina
« Yanıtla #23 : Aralık 05, 2018, 21:32:30 »
Eski zamanla kıyaslamayın, ekim ayında soğukta kaybettiklerimizi düşünün
motoryatçılara da fazla vurmayın  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Deniz geçmişi olan herkes birgün yelkeni bırakacak ama denizi asla,
Selamlar,
Neta pruva
*

Çevrimiçi Mustafa Elbaş

• * Gezgin Korsan
  • 62
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Tekne Adı
  • SHELMA Viaport TUZLA
« Yanıtla #24 : Aralık 05, 2018, 21:38:29 »
Nevzat korsanım o bahsettiğiniz siyah renkli battaniye gibi kalın keçeden mamül kıyafeti çok iyi bilirim.Emre itaatsizlikten 23 gün hapis cezası aldığımda infaz için Hatay İskenderun da Askeri cezaevine teslim olduğum anda giydim ve 23 gün 38-40 derece sıcaklıkta bu elbise ile yaşadım.Hani derler ya kurt kışı atlatırmış ama yediği ayazı unutmazmış.Anılarım depreşti. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
S/Y SHELMA
*

Çevrimiçi Nevzat Doğru

• * Gezgin Korsan
  • 348
    • Yaşadığı Şehir
  • Trabzon
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • Dost
« Yanıtla #25 : Aralık 05, 2018, 21:50:32 »
Nevzat korsanım o bahsettiğiniz siyah renkli battaniye gibi kalın keçeden mamül kıyafeti çok iyi bilirim.Emre itaatsizlikten 23 gün hapis cezası aldığımda infaz için Hatay İskenderun da Askeri cezaevine teslim olduğum anda giydim ve 23 gün 38-40 derece sıcaklıkta bu elbise ile yaşadım.Hani derler ya kurt kışı atlatırmış ama yediği ayazı unutmazmış.Anılarım depreşti. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Mustafa kaptan ,İskenderunun sıcağını iyi bilirim , piyango bize çıktı 1985 e 2   gittik o yıl 4 tertipe yukselince Haziran ayı ordaydık. kulaklarımın üstüne tırnağımla vurur tık tık sesi dinlerdim ,güneşten yanıp kalın bir kemiğimsi tabaka oluşmuştu. Bahriye şöför monta gelince battaniye gibi değildi , keçe olduğunu da zannetmiyorum kalın pamuklu karışık bir kumaş olabilir ,sadece şöförlere verilirdi .
*

Çevrimiçi Mustafa Elbaş

• * Gezgin Korsan
  • 62
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Tekne Adı
  • SHELMA Viaport TUZLA
« Yanıtla #26 : Aralık 05, 2018, 22:08:46 »

Nevzat korsan benim bahsettiğim ceket bu.Sanırım aynı şeyden bahsetmiyoruz.
S/Y SHELMA
*

Çevrimdışı Erol Yapıcı

• * Gezgin Korsan
  • 3.810
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Tekne Adı
  • ŞH-KADIKÖY
« Yanıtla #27 : Aralık 06, 2018, 10:55:47 »
Nevzat Korsanım
Oktay kaptan , çok haklısınız . Bahriyede özellikle biz şöförlere verilen montları hatırladım da çok özel ve efsane bir şeydi onlar.
Kalın (sanırım 2-3mm) sentetik olmayan kumaş , yaka yanlış hatırlamıyorsam koyun postu (nappa) ,özel de bir siyah boyası vardı sanırım boyada suya dayanma özelliği vardı.Kışın çok sıcak tutar hem de bahriyenin en şık giyim eşyasıydı ,kolay kolay da su geçirmezdi ... Ayrıca hakiki yün içlikler de vermiştiler ... Allah devlete millete zeval vermesin . Sivilde öyle bir kumaşa bir daha rastlayamadım .

Gocuk denirdi eğer aynı monttan bahsediyorsak. İçi miflon değil de keçe gibi bir kumaşla kaplıydı. Subay, Ast.Sb.ların ki yeşil olurdu.
Babalarımızın gocuklarını giyerdik kışın sb., ast.sb. çocukları. Zemheri soğuklarında bile sadece fanilanın üstüne bile giysek sıcacık tutardı. (atlet üstüne giyemezdik, içindeki kumaş dalardı).
*

Çevrimiçi Nevzat Doğru

• * Gezgin Korsan
  • 348
    • Yaşadığı Şehir
  • Trabzon
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • Dost
« Yanıtla #28 : Aralık 06, 2018, 11:04:52 »
Erol kaptan ,bahriyenin o dönemki şöför montları sadece şöförlerde vardı , sanırım komutanlar bile montumuzu kıskanırdı , içinde ve yakasında keçe olabilir çok zaman geçti tam hatırlamayabilirim , yakası koyun postu da olabilir , dericilerin pilot mont dedikleri modeldi,siyah renkliydi , kısa idi ama dış kumaşı kalın güzel bir kumaştı . Komutanların montunu hatırlarım onların kumaşı ince kaşe gibi bir şeydi .
*

Çevrimiçi Nevzat Doğru

• * Gezgin Korsan
  • 348
    • Yaşadığı Şehir
  • Trabzon
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • Dost
« Yanıtla #29 : Aralık 06, 2018, 11:06:56 »

Nevzat korsan benim bahsettiğim ceket bu.Sanırım aynı şeyden bahsetmiyoruz.
Mustafa kaptan o değil , o çarşıya çıktığımızda giydiğimiz gocuktu , kaban modeli o da vardı ama şöför montu o değil . Bunu unutmuştum bu da harika bir kabandı , bütün denizci askerlere verirdiler .Sanırım gemi ve botta olanlar kışın devamlı giyerdi bunu , bot üstünde de ...
« Son Düzenleme: Aralık 06, 2018, 11:09:25 Gönderen: Nevzat Doğru »