0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

N. D.

Bunları Biliyormuydunuz ? Hiç Merak Ettiniz mi?
« : Kasım 30, 2018, 21:15:52 »
Acaba ne kadar uzağı görebiliyoruz ? Ufuk çizgisi deniz seviyesinde kaç mil uzakta ? Bakış yüksekliğimiz arttıkça görüşümüz ne oluyor ? Gibi sorularıma cevap bulmak için nette Türkçe kaynaklarda araştırdığımda üzülerek fazla bir sonuç bulamadım . Demek ki çok merak eden yokmuş ! Yinede bir Hürriyet sayfasında ve forumtr de bazı sonuçlar çıktı , doğruluğunu ,ingilizce kaynaklardan teyit etmek lazım . Cevaplar Gezgin Korsandan çıkmalıydı ...

Buna göre deniz seviyesinde ufuk çizgisini sadece 5 kilometre uzakta görebiliyoruz , yani direğe çıkmadan maxumum görüş uzaklığımız ( çıplak göz veya dürbün farketmemeli)  3 veya 3.5 deniz mili civarında ...

Bakış noktamız yükseldikçe de ufuk çizgisinin görülme uzaklığı şu formüle göre hesaplanıyormuş
"(karekök) (yükseklik / 6,75) = (ufuk uzaklığı) burada yükseklik, -santimetre-, ufuk uzaklığı ise -kilometre- birimindendir"

Yani deniz seviyesinde maxumum 3 mili görebilen gözlerim , 200 metre rakımdaki evimden uygun hava ve ışık koşullarında 30 deniz mili uzaklığa kadar olan cisimleri görebiliyor .

Kaynak : Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

E. A. A.

Ynt: Bunları Biliyormuydunuz ? Hiç Merak Ettiniz mi?
« Yanıtla #1 : Kasım 30, 2018, 21:23:00 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Acaba ne kadar uzağı görebiliyoruz ? Ufuk çizgisi deniz seviyesinde kaç mil uzakta ? Bakış yüksekliğimiz arttıkça görüşümüz ne oluyor ? Gibi sorularıma cevap bulmak için nette Türkçe kaynaklarda araştırdığımda üzülerek fazla bir sonuç bulamadım . Demek ki çok merak eden yokmuş ! Yinede bir Hürriyet sayfasında ve forumtr de bazı sonuçlar çıktı , doğruluğunu ,ingilizce kaynaklardan teyit etmek lazım . Cevaplar Gezgin Korsandan çıkmalıydı ...

Buna göre deniz seviyesinde ufuk çizgisini sadece 5 kilometre uzakta görebiliyoruz , yani direğe çıkmadan maxumum görüş uzaklığımız ( çıplak göz veya dürbün farketmemeli)  3 veya 3.5 deniz mili civarında ...

Bakış noktamız yükseldikçe de ufuk çizgisinin görülme uzaklığı şu formüle göre hesaplanıyormuş
"(karekök) (yükseklik / 6,75) = (ufuk uzaklığı) burada yükseklik, -santimetre-, ufuk uzaklığı ise -kilometre- birimindendir"

Yani deniz seviyesinde maxumum 3 mili görebilen gözlerim , 200 metre rakımdaki evimden uygun hava ve ışık koşullarında 30 deniz mili uzaklığa kadar olan cisimleri görebiliyor .

Kaynak : Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Yakında direkt tepesi konuşlandırılmış dronlarla daha da öteyi görebileceğiz sanırım. Tabii fırtınada uçabilirlerse...

*

B. O.

« Yanıtla #2 : Kasım 30, 2018, 21:26:00 »
“Ne kadar uzağı görüyorsun “ diye 1978 yılında oto direksiyon sınavında sorulmuştu bana cevabımdan mutlu olmadılarki çakmıştım sınavda. 😂

*

E. A. A.

« Yanıtla #3 : Kasım 30, 2018, 21:31:38 »
“Ne kadar uzağı görüyorsun “ diye 1978 yılında oto direksiyon sınavında sorulmuştu bana cevabımdan mutlu olmadılarki çakmıştım sınavda. 😂

Ne günlerdi... Yeni nesilde bu jargonu anlayacak yüzde kaçtır acaba ?

*

B. O.

« Yanıtla #4 : Kasım 30, 2018, 21:41:11 »
Ne kadar masum günlermiş her şeye rağmen...

*

N. D.

« Yanıtla #5 : Kasım 30, 2018, 21:44:08 »

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Yeni nesil bunu bilmez , bizim zamanlarımızın klasiği idi , anlamını yazayım bilmeyenler için "kaç para rüşvet verebilirsin"
Yıl 1982 yaşım 17 amatör ehliyet için müreceaat etmiştim , 8-10 yaşlarımda babamın kucağında başlayıp , babamın arbayı kaçırmalarımla geldiğim o yaşta dünya ralli şampiyonlarına kök söktürebilecek düzeydeydim. 1. direksiyon sınavında hiç ihtimal yoktu zaten , 2. girişimde sıfır hata sürdüm komser bey en uzun güzergaha çıkardı ,gittik geldik . Beni araçtan indirdi bir müddet şöförler odası temsilcisiyle değerlendirme yapıp araçtan indi , rahmetli babamın yanına gedi ve - Siz mi öğrettiniz ? Maşallah çok güzel kullanıyor ancak bu gün çok verdik ( 2 kişiye) bir dahaki girişinde söz vereceğim. Bir daha rastlamadı , bende moral sıfır , sınavlarda heyecan başladı 5. girişimde babamdan yardım istedim artık . Cemiyet başkanı arkadaşı idi ...
Sınavda çnemli de bir hata yaptım bir virajda durdum , döndük geldik , indim . Doğulu komser bey araçtan inerken diğer adaylar etrafını sardı , aldı mı ? aldı mı ? Cevap - Ne soruyonuz lan ! ben böyle şöförün gözünün yağını sevem , siz de böyle sürün ...
Bu gün trafikte olan araç kullanıcıları (!) ehliyeti kurstan alanlar o günkü sistemde sınava girseler , torpil de yapsalar ,rüşvette verseler yüzde sekseni ehliyet alamazdı ..
« Son Düzenleme: Kasım 30, 2018, 21:58:45 Gönderen: Nevzat Doğru »
*

İ. E.

« Yanıtla #6 : Aralık 01, 2018, 11:32:02 »
Ayrıca o dönemde ehliyet için imtihana girdiğiniz aracın kalkışlarda ve yokuşta stop etmemesi için özellikle rölantisini yüksek tutardı eğitim veren kurs müesseseleri. Ayağınızı debriyajdan kaldırdığınızda araba nerde ise kendi giderdi Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

D. E.

« Yanıtla #7 : Aralık 01, 2018, 11:36:55 »
Blogumda yazdığım ilk yazılardan birisiydi, formülün çıkarılışı filan da var

*

N. D.

« Yanıtla #8 : Aralık 01, 2018, 18:42:29 »

Sayın hocam elinize sağlık . Kafayı toplayıp bir kontrol yapamadım , forumtr deki formül yanlış mı doğru mu ? Deniz seviyesi görüş 3 mil de epeyce az geldi bana ... Sizin formüldeki birim ölçülere göre değerlendirmek lazım sakin kafayla ... Saygılarımla ...
*

A. Ç.

« Yanıtla #9 : Aralık 01, 2018, 20:58:41 »
Denizde görüş seviyesi göz yüksekliği ve hedefin yüksekliğine bağlıdır. İkisininde yükseklği sıfırsa sanırım görüş mesafesi de 0 olur. Ayakta duran bir kişi 150-170 cm yukarfdan bakar ve su seviyesindeki bir cismi 3 milden görüyor olabilir. Bu cisim yükseldikçe mesafe de uzar. Aslında mesafe uzadıkça cismin tamamını değil sadece üste yakın bölgelerini görürüz. Uzak olduğundan ve yer şekilleri genelde belirli bir form oluşturduğundan alttaki ufuk çizgisi ile görebildiğimiz cismi birleştirir ve cismin tam şeklinin o olduğunu kabul ederiz.   
*

D. E.

« Yanıtla #10 : Aralık 01, 2018, 21:13:14 »

Sayın hocam elinize sağlık . Kafayı toplayıp bir kontrol yapamadım , forumtr deki formül yanlış mı doğru mu ? Deniz seviyesi görüş 3 mil de epeyce az geldi bana ... Sizin formüldeki birim ölçülere göre değerlendirmek lazım sakin kafayla ... Saygılarımla ...

Yazdığınız birimlerde form doğru ama paydayı 6.75 değil 7.81 olarak buldum Nevzat Kaptanım.

Bir de atmosferik kırınımdan ufkun biraz daha arkası görünür esasında. Sekstant kullananlar refraction düzeltmesi yaparlar o yüzden, miktarı çok olmamakla beraber atmosferik koşullara bağlı.