16 Aralık '18 Pazar, Tunç Aytunç'un sunacağı "SARONİK, Atina'nın Güneyindeki Cennet" - Sohbet Toplantı Etkinliği

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Ömer Öge

• * Gezgin Korsan
  • 47
    • Yaşadığı Şehir
  • izmir
    • Tekne Adı
  • M/Y Moonlight- Fairline Squadron 55
İşlerliği konusunda yorum yapabilecek bilgi ve deneyime sahip olanlar yorumlarsa sevinirim. İyi akşamlar

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap.
*
Ynt: GPRS / GSM KABLOSUZ SİNTİNE UYARILI YANGIN VE HIRSIZ ALARMI
« Yanıtla #1 : Kasım 27, 2018, 23:23:56 »
Ömer Hocam
Bilgimiz yok hatta ilk defa görüyoruz  ,ama beğenebiliyor muyuz ?
Yesterday is gone tomarrow has not yet come , we have only today
Let us begin ...
*

Çevrimdışı Mehmet Ali Zor

• * Gezgin Korsan
  • 162
    • Yaşadığı Şehir
  • Yalıkavak / BODRUM
    • Tekne Adı
  • S/Y BELİNKA
« Yanıtla #2 : Kasım 28, 2018, 08:49:00 »
Bana teknede kullanmak için tasarlanmış gibi gelmedi. Teknedeki tuzlu ve nemli hava kısa sürede bozulması muhtemel görünüyor.
Rüzgâra hâkim olamıyorsan, yelkenlerini ona göre ayarla ve unutma ki hayat karşılaştığın güçlüklerle değil, gemiyi limana getirip getiremediğinle ilgilenir.
*

Çevrimiçi Alp Coşkun

• * Gezgin Korsan
  • 70
    • Yaşadığı Şehir
  • Ankara
« Yanıtla #3 : Kasım 28, 2018, 09:51:43 »
Bu tür sistemleri nerede kullanacak olursanız olun, mutlaka güvenilir ve geçmişi olan bir marka tercih edin. Ucuz bileşenlerle toplanmış Çin malı sensörler ve paneller, sizi kullandığınıza pişman edecek kadar çok hatalı durum ve/veya sorun oluşturacaktır.

İlandaki sistem de zaten standart basit bir kablosuz alarm sistemi, tekneler içinmiş imajı verilmiş gibime geldi ilanda. 
*
« Yanıtla #4 : Kasım 28, 2018, 10:02:33 »
Bende fikrimi söyliyeyim
Alp kaptan ile aynı fikirdeyim Bu Çin malı işlevli gibi gözüken ancak her durumda sıkıntıya sokacak alet.
Beğenmedim ...
Let us begin ...
*

Çevrimiçi Nevzat Doğru

• * Gezgin Korsan
  • 348
    • Yaşadığı Şehir
  • Trabzon
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • Dost
« Yanıtla #5 : Kasım 28, 2018, 10:05:40 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bu tür sistemleri nerede kullanacak olursanız olun, mutlaka güvenilir ve geçmişi olan bir marka tercih edin. Ucuz bileşenlerle toplanmış Çin malı sensörler ve paneller, sizi kullandığınıza pişman edecek kadar çok hatalı durum ve/veya sorun oluşturacaktır.

İlandaki sistem de zaten standart basit bir kablosuz alarm sistemi, tekneler içinmiş imajı verilmiş gibime geldi ilanda.
Piyasadaki elektroniklerin yüzde doksanı Çin üretimi , İphone ler dahil , büyük markalar üretimi Çinde yaptırırken biraz daha disiplinli davranıyor , kalitesi vasatın üzerinde olabiliyor . Yazılan özellikler çok iyi ama bana da bu tekne için gibi gelmedi .
Ek : Bence tekne alarmlarında olmazsa olmaz , uydu üzerinden konum gönderebilmeli ...Epeyce pahalı olabilir tabii
« Son Düzenleme: Kasım 28, 2018, 10:08:12 Gönderen: Nevzat Doğru »
*

Çevrimiçi Alp Coşkun

• * Gezgin Korsan
  • 70
    • Yaşadığı Şehir
  • Ankara
« Yanıtla #6 : Kasım 28, 2018, 10:19:27 »

Piyasadaki elektroniklerin yüzde doksanı Çin üretimi , İphone ler dahil , büyük markalar üretimi Çinde yaptırırken biraz daha disiplinli davranıyor , kalitesi vasatın üzerinde olabiliyor . Yazılan özellikler çok iyi ama bana da bu tekne için gibi gelmedi .
Ek : Bence tekne alarmlarında olmazsa olmaz , uydu üzerinden konum gönderebilmeli ...Epeyce pahalı olabilir tabii

Haklısınız, dilimize "Çin malı" olarak yerleşti; ancak elbette Çin'de son derece kaliteli üretimler de mevcut. Bu tamamen ürettiren ile ilgili bir durum aslında. O nedenle bilinen ve güvenilen markalar demiştim.

Konum gönderme, uzun yıllardır araç takip sistemlerinde kullandığımız bir sistem ve aslında hiç de öyle çok pahalı birşey değil. Basit bir elektronik aksam, bir sim kartı ve ayda 10 lira civarında GSM aboneliği ile şirket araçlarında kullanıyoruz. Bence hem mantıklı ve faydalı, hem de makul fiyatlı birşey.
*

Çevrimdışı Hakan Erim

• * Gezgin Korsan
  • 14.004
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Tekne Adı
  • S/Y Ekip, İstanbul
« Yanıtla #7 : Kasım 28, 2018, 10:23:46 »
"Tekne" GSM şebekesinin olmadığı yerlere de gidebiliyor.
Diğer sorun enerji. Bu GSM üzerinden konum bildirme işi sürekli enerji talep ediyor.

Çözüm SPOT cinsi cihazlarda olmalı. Bunlar uydu ile doğrudan haberleşiyor. Bu modüller hala ucuzlamadı mı?
S/Y Ekip
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Çevrimiçi Nevzat Doğru

• * Gezgin Korsan
  • 348
    • Yaşadığı Şehir
  • Trabzon
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • Dost
« Yanıtla #8 : Kasım 28, 2018, 10:41:06 »
Diğer sorun enerji. Bu GSM üzerinden konum bildirme işi sürekli enerji talep ediyor.

Çözüm SPOT cinsi cihazlarda olmalı. Bunlar uydu ile doğrudan haberleşiyor. Bu modüller hala ucuzlamadı mı?
Hakan Kaptan burda pahalı olanın modülden daha çok , uydunun hizmet için alacağı bedel olduğunu zannediyorum.
*

Çevrimiçi Alp Coşkun

• * Gezgin Korsan
  • 70
    • Yaşadığı Şehir
  • Ankara
« Yanıtla #9 : Kasım 28, 2018, 10:43:34 »

Kara araçları da şebeke dışına çıkabiliyor zaman zaman. Zaten temel amaç, teknenin olmasını beklediğimiz yerden ayrılması sanıyorum. Zaten istenmeyen bir durum oluşur ise, failler bu tür sistemleri kolayca bertaraf edebilirler.

Bir de bu tür sistemler, gerçek zamanlı veri paylaşmadığı için enerji sarfiyatı nispeten düşük olacaktır. Genelde 5 dakika gibi periyotlarla ve yalnızca konum değişti ise GPRS üzerinden (veya SMS bile olabilir) bilgi göndermek gibi. Kendine ait ufak bir akü ile makul bir süre ayakta kalabilir sanırım.

Elbette daha profesyonel sistemler mevcuttur ancak araç takip sisteminin tekneye uygulanmasını ekonomik ve makul derecede işlevsel bir alternatif olabilir mi diye söylemiştim.
*
« Yanıtla #10 : Kasım 28, 2018, 12:56:18 »
Tekneci olunca herkes ne hediye alalım falan dedi, Birine de bu SPOT GEN3 getir dedim.
Tekneci arkadaşlar biliyorda , Bilmeyen Vazo , Şamdan falan getiren olmasın diye...
Sorun len ne lazımsa onu getirin dedik.

Şimdi Bu alet çok marifetli ,

Ayarlıyorsun ister dakikada 1 ister 10 dakikada bir Koordinat yolluyor.
Tekne yola çıktımı Harita üzerinde Log tutuyor.
Dünyanın neresinde olursanız olun eşiniz dostunuz sizi anlık nerede olduğunuzu bilir.

Daha evvel kaydettiğiniz mesajı Koordinat ile birlikte daha evvel programladığınız Numaralara
Mesaj olarak atıyor.

Ayrıca D-stress butonu (S.O.S) butonu SG,Kıyı Emniyetine yerinizi bildiriyor.

Ben kendi çevremde çokreklamını yaptım

İşte şöyle işte böyle...

Herkesede aldırtım , Hatta yurt dışına gittiğimde sipariş ettiler getirdim...
Yeni heves herkes kullandı

Şimdi Kullanıyormuyuz

Hayır...

Israr ettiğim Bir sürü insan ver len paramızı bi b.ka yaramıyor  ...diyor.
Dağcı bir grup bulsak toptan satacağız Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Ben artık bu tip ıvır zıvır dan mümkün mertebe uzak duruyorum...

Bazı arkadaşlar gibi Zırt Girite Pırt Maltaya gidersin , O zaman lazım olacak şeyler...
Ben mesela Atlantiği geçerken açık bıraktım....

Kesintisi çok olmuş ama takip etmiş ....

« Son Düzenleme: Kasım 28, 2018, 12:58:16 Gönderen: Oktay Eryılmaz »
Let us begin ...
*
« Yanıtla #11 : Kasım 28, 2018, 13:23:59 »
Atlantiği geçerken yazmışım ....
Yanına (Uçak ile) parantezi ekliyeyim , yanlış anlama olmasın....
Let us begin ...
*
« Yanıtla #12 : Kasım 28, 2018, 13:26:00 »
Bir de yurt içinde satılan bu tip araç takip cihazları var.

aliexpressten falan tabii ki çok daha ucuz, ama BTK tarafından belli bir süre sonra kapatılıyor.

Bunların ayrıca ortam dinleme özellikleri de var. Yani içindeki sim karta kayıtlı numarayı arıyorsunuz sonra hat açılıyor ve uygun bir hassasiyetle bütün sesler kulağınıza geliyor.
*

Çevrimdışı Ömer Öge

• * Gezgin Korsan
  • 47
    • Yaşadığı Şehir
  • izmir
    • Tekne Adı
  • M/Y Moonlight- Fairline Squadron 55
« Yanıtla #13 : Kasım 28, 2018, 14:39:42 »
Benim bu sistemde gördüğüm cazip özellik tekne konumundan ziyade marinada bağlı iken teknede oluşacak su alma ve yangın durumlarında haber verme özelliği. Bir vana, hortum vs nin kaçırması durumunda pompalar devreye girecektir ama belki 3-5 gün sonra fark edilecek, senaryo türetilebilir;, sigorta atar, pompalar aküleri bitirir ve tekne yarı beline kadar suya indiğinde marina personeli ancak fark eder. Su yada duman ortaya çıkar çıkmaz telefona mesaj gelmesi (ev işyeri hırsız alarmları da yapıyor bunları) ile benim ve personelimin haberi olacak. Koyda yada seyirdeyken yani üzerindeyken zaten hemen farkedilir bu tip sorunlar.  Sintineye konan bir flatör ve yangın dedektörü algılama yapınca ana konsül telefona mesaj yollayacak. . İşte esas soru burada o sim kart üzerinden telefonuma mesaj gönderme güvenilir bir oranda olacakmı?Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap