16 Aralık '18 Pazar, Tunç Aytunç'un sunacağı "SARONİK, Atina'nın Güneyindeki Cennet" - Sohbet Toplantı Etkinliği

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Nedim Delen

• * Gezgin Korsan
  • 1.102
    • Yaşadığı Şehir
  • Zürih - İsviçre
    • Tekne Adı
  • Luchs II, Lachen - HIMELAY, Finike Setur Marina
Ynt: Jeanneau Sun Odyssey 45
« Yanıtla #45 : Ekim 19, 2018, 09:11:51 »
Oktay klasik yelken demek biraz daha hizli demek, ayni tekne icin.

Fakan gecen sürede üreticiler üstüne para verilirse sarma yelkenlerede iyi bir yelken yapip klasim normal yelken
ilen ayni performansi elde edebiliyorlar.

Esas makbul olan ise (bence) bumba da sarma düzenegi bulunanlar, yani ana yelken bumba üzerinedeki dönen demire sariliyor.
Bu sistem genelde pahali teknelerde var, böylece hem klasik yelken avantaji hemde sarma avantajini birlestirirken
direk icine sarmada cikabilecek sorunlarida ortadan kaldiriyorlar.

Bizim gibi kücük teknelerede sonradan takilabilen bu gibi uygulamalar var, ama biraz garip duruyor sanki
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*
« Yanıtla #46 : Ekim 19, 2018, 11:05:39 »
Bizim kayık İçin otomatik tramola isteyince  malum Cenova küçülüyor, buradaki performans kaybını telafi etmek için  iki Yelkeni ‘de dacron performans yerine x-grid mylar tafetta yaptılar .
Dacron ile arasında fiyat farkı var elbette

Yesterday is gone tomarrow has not yet come , we have only today
Let us begin ...
*

Çevrimdışı Ümit Özdoğan

• * Gezgin Korsan
  • 439
    • Yaşadığı Şehir
  • İzmir
    • Tekne Adı
  • YANKI 2, İZMİR
« Yanıtla #47 : Ekim 19, 2018, 11:39:01 »
Bu yazın iki büyük adalar turundan birinde, köpeği de sayarsak altı adet bayanla 'solo' çıktım sayılır.

Kos-Nisiros (Yali) arasında abartısız 0 knot ile 20 knot arası rüzgarla muhatab oldum.

Tabi ki bu kadar farklılığın 'benim okuyamadığım' sebepleri vardı. Yok adanın şurasındasın, yok boğaz yapan bölgedesin, kuytusuna girdin, açığına çıktın vs gibi. Ama sonuç olarak bu derece ciddi varyasyonda yelken yapmaya çalışam ben, tam 3 kez yelken açtım, motor stop, yelken topladım, marşa bastım...

Sarma yelken olmadan, tek başıma bu kadar aksiyonu hayal edemiyorum. Sarma yelken, lazybag kararı sipariş verirken zor bir karardı, sarma yelken seçtiğime hiç pişman değilim.

Ben de lazybag-klasik yelken de olsa, Nedim Korsa beni yine de geçerdi zaten...  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
YANKI 2 - Dufour 412 gl - Gökova Ören Marina
*
« Yanıtla #48 : Ekim 19, 2018, 12:05:36 »
Ümit korsanın yaşadıklarını bende yaşıyorum ,
Evdekiler 10. aydan sonra Tekneye gelmiyorlar , Ben tek başıma gidiyorum.
Tek başıma iken sabahtan akşama kadar Aç - Kapa , Aç -Kapa yapıyorum.
Ders aldığımız Azuree  40 Klasik yelken'di .
Açmak için Direk dibine falan gidiliyordu  öyle olsa idi ...
Ben tembel olduğumdan hiç açmazdım..
Herhalde
Let us begin ...
*

Çevrimdışı Nedim Delen

• * Gezgin Korsan
  • 1.102
    • Yaşadığı Şehir
  • Zürih - İsviçre
    • Tekne Adı
  • Luchs II, Lachen - HIMELAY, Finike Setur Marina
« Yanıtla #49 : Ekim 20, 2018, 00:35:50 »
 Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Alemsiniz valla.   Inanin acip kapatman sizden hizlidir en azindan indirmek kesinliklin oyle. Sadece layzinin fermarini falan kapatacam dersen ugrasiyorsun, yoksa indirmek icin mandari aciyorum 3 saniye sonra looop diye layzinin icinde

Basmamda layzi fermuar kapali degilse kokpitten elektrikli vinclen cok kisa surede yelken yukarda oluyor, bir gun denk gelirsek deneriz Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*
« Yanıtla #50 : Ekim 20, 2018, 12:58:58 »
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Alemsiniz valla.   Inanin acip kapatman sizden hizlidir en azindan indirmek kesinliklin oyle. Sadece layzinin fermarini falan kapatacam dersen ugrasiyorsun, yoksa indirmek icin mandari aciyorum 3 saniye sonra looop diye layzinin icinde

Basmamda layzi fermuar kapali degilse kokpitten elektrikli vinclen cok kisa surede yelken yukarda oluyor, bir gun denk gelirsek deneriz Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Galiba bir de uzaktan kumandalı lazy-fermuar yapılabilse, sarma ana yelkene hiç gerek kalmayacak.     Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
S/Y Işılay   Ataköy Marina   ~~ (\_ ~~
*

Çevrimdışı Ümit Özdoğan

• * Gezgin Korsan
  • 439
    • Yaşadığı Şehir
  • İzmir
    • Tekne Adı
  • YANKI 2, İZMİR
« Yanıtla #51 : Ekim 20, 2018, 19:15:54 »

Elektrikli vinç sayilmaz, bende yok...
YANKI 2 - Dufour 412 gl - Gökova Ören Marina
*
« Yanıtla #52 : Ekim 20, 2018, 19:40:33 »

Fermuar kapalı ise ?
Let us begin ...
*

Çevrimdışı Alper Dora

• * Gezgin Korsan
  • 542
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • HAYHAY, Sokakağzı
« Yanıtla #53 : Ekim 20, 2018, 20:06:13 »
Yelkenli seyri nasıldır bilmiyorum ama bir çok motoryat kullandım. Hemen hemen aynı boyda kullandığım trawlerda aynı hızlarda ve 3-4 şiddetindeki havada balta burun olan trawler dalgayı karşıdan yadan baş omuzdan aldığı zaman dümene daha az itiat ediyordu. Negatif burun daha seri hareket ediyordu burnu kaptırmıyordu çok fazla. Sizin kadar çok seyir geçmişim yoktur belki ama benim hissettiğim buydu.
IN BOOST WE TRUST
*
« Yanıtla #54 : Ekim 20, 2018, 20:13:47 »
İnsanlık tarihinde
Bütün icadlar Tembeller , üşengeçler  için yapılmıştır...
Her icad insan konforunu artırmış...tembeller daha tambel olmuş

İspatı. Ümüt ve Ben

Bir tane çalışkan lehine icad yapılmamıştır herhalde aklına gelen varsa söylesin

Buradan şu önerme çıkar

Bilimin ana motivasyonu TEMBELLİKTİR ...

hehhehe
« Son Düzenleme: Ekim 20, 2018, 20:15:16 Gönderen: Oktay Eryılmaz »
Let us begin ...
*

Çevrimdışı Eyüp Oğan

• * Gezgin Korsan
  • 2.833
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Rossinante
« Yanıtla #55 : Ekim 20, 2018, 23:55:54 »
Bence, Sarma anayelken ile klasik anayelken arasındaki en önemli fark camadan yapma zorunluluğu oluştuğu hallerde ortaya çıkmakta, eğer tekne ekibi yeterli deneyimde değilse sıkıntı artar..

Ayrıca, her ne kadar yeni sliderler vb. sistemler klasik anayelkeni açma kapama esnasında eskiye göre kolaylıklar yaratsa da rüzgar şiddetinin arttığı durumlarda tekneyi rüzgara karşı tutmada zorluklar yelkeni açarken veya kaparken sorun yaratabiliyor.

Gezi teknelerinde, kısıtlı sayıda mürettebatla yapılan seyirlerde sarma ana yelkeni bu nedenlerle tercih ederim.

*

Çevrimdışı Emin Alp Alayunt

• * Gezgin Korsan
  • 1.192
    • Yaşadığı Şehir
  • İzmir
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • FUNDA NİL , Mandalya Marina
« Yanıtla #56 : Ekim 21, 2018, 09:08:55 »
İnsanlık tarihinde
Bütün icadlar Tembeller , üşengeçler  için yapılmıştır...
Her icad insan konforunu artırmış...tembeller daha tambel olmuş

İspatı. Ümüt ve Ben

Bir tane çalışkan lehine icad yapılmamıştır herhalde aklına gelen varsa söylesin

Buradan şu önerme çıkar

Bilimin ana motivasyonu TEMBELLİKTİR ...

hehhehe

Efendim tembellik demesek "zamanı iyi kullanmak" desek, malum benim de en sevdiğim "aksiyon" biçiminden bahsediyoruz  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap . "çalışmak fazla abartılmış bir erdemdir . Bertrand Russell " ne güzel demiş üstad...  " En zor işleri tembellere veririm ,onlar en hızlı şekilde kolayını bulurlar. Bill Gates "
S/Y  FUNDA NİL
*

Çevrimdışı Kaan Yıldız

• * Gezgin Korsan
  • 711
    • Yaşadığı Şehir
  • MARMARİS
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • Y/Y EGECE, MARMARİS
    • EGECEMARINE
« Yanıtla #57 : Aralık 07, 2018, 13:09:03 »
İlan günceldir. Fiyat altıyüzbin TL olarak uygulanacaktır.
İlan detayı aşağıdaki linkte sunulmuştur.

YILDIZ