26 Kasım 2017 - Pazar, Gezgin Korsan Atölye Toplantı duyurusu için tıklayın

KATILIMCI LİSTESİNİ GÖRÜNTÜLE

(Toplam: 32 kişi)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Barış Görgün

• * Gezgin Korsan
  • 44
    • Yaşadığı Şehir
  • Istanbul
    • Tekne Adı
  • S/Y Integrity, Tuzla Viaport Marina
Ne kadar macera..
« : Temmuz 14, 2017, 10:47:38 »
Selamlar.
Aslında bir sorudan çok düşünceleri öğrenmek için açtım bu konuyu.
İstanbul'dan Marmaris'e 10 küsür metrelik bir yelkenliyi Ağustos sonunda tek başına indirmek nasıl bir tecrübe ve hazırlık ister?
Tecrübenin ölçü birimi yok elbette, lakin konunun Barış olduğundan yola çıkayım..
Bu vatandaş iki senedir tekne üzerinde. Marmara'da haftasonu gezintileri yapıyor. Üç haftaya yakın da güneyde kiralama yapmış,
lakin toplam mili 500'ü geçmiyor.
Bu vatandaş için bu ne tür bir macera olur? Bu iş için iki haftaya yakın bir vaktinin olduğunu da hesap edersek,
yani uzun lafın kısası, alınacak risk midir bu? Neyi göze almalı neyi almamalıdır?

SY / INTEGRITY
*

Çevrimiçi Semih Sener

• * Gezgin Korsan
  • 3.703
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
Ynt: Ne kadar macera..
« Yanıtla #1 : Temmuz 14, 2017, 11:00:24 »
Barış nasılsın

teknenin altının ozellıkle pervanesını temizlenmesi
buzdolabına hazırladıgın sandviçleri yıyeceklerını  (sabah & ogle ogunleri)  , cayları ,tupunu  kontrol et .Aksamları vardıgın noktada dısarda yersın ,uyursun,sabah erkenden yola... Yorucu olucak ama insan alışıyor

bence tek cıkıcaksan 50 mili geçmeyecek aralıklarla hareket et yada viaporttan o aralıkta çıkacak  bırılerıne takıl  onlarla optimum seyiri yap derim. Marmara adası dümdüz 80 mil  yada kuzeyden yada güneyden uzatarak dolanacaksın ...

seyir anında yorgun dusup tekne uzeırnde uyuyakalma  riskine karşı da bir sey düşünmek gerekebiilr
« Son Düzenleme: Temmuz 14, 2017, 11:04:59 Gönderen: Semih Sener »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Çevrimdışı Salim Orhanlı

• * Gezgin Korsan
  • 357
    • Yaşadığı Şehir
  • Didim/Aydın
    • Tekne Adı
  • Udisa, Güllük
« Yanıtla #2 : Temmuz 15, 2017, 15:39:01 »
Konu başlığı "macera" olduğuna göre kuzeyden sal gitsin; Didim'de karşılarız korsanım  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Hayat bir yarış deniyor ya, hepimiz yaşamımıza bir yarışı kazanarak başlamadık mı? Öyleyse bu telaş niye; hepimiz birinciyiz zaten!
*

Çevrimiçi Semih Sener

• * Gezgin Korsan
  • 3.703
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
« Yanıtla #3 : Temmuz 15, 2017, 15:47:18 »
Bence de her durakta bir korsan var , sen yardim iste yeter Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Çevrimdışı Ufuk Dumlu

• * Gezgin Korsan
  • 272
    • Yaşadığı Şehir
  • İzmir
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • NYKSS-BAŞAK L.İZMİR
« Yanıtla #4 : Temmuz 15, 2017, 19:10:33 »
Tek başına çıkmanızı tavsiye etmem Çapa kopabilir,bu yüzden Çapa nöbeti yapmanız icab edebilir
Direk kopup devrilebilir tek başına kesip koparıp atamazsınız,liman giriş çıkışında  tonoz dolanma tek başına yardım denk gelmez ise bağlanma güçlüğü yaşıyabilirsiniz en önemlisi rahatsızlanabilirsiniz,daha düşünürsek tek başına olmamak için bir çok neden çıkar.

*

Çevrimdışı Ahmet Çelenoğlu

• * Gezgin Korsan
  • 6.473
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Eğitim, tekne danışmanlığı, sörvey
« Yanıtla #5 : Temmuz 15, 2017, 19:44:53 »
İstanbul Marmaris rotası günübirlik Kalamış'tan Adalara gitmekten çok da farklı değildir. Genellikle kıyıdan fazla uzaklaşmayacaksınız ve (umarım) karanlık basmadan bir limana girmeyi planlayacaksınız.

Burada en önemlisi yalnız çıkmamanızdır. Teknede ortaya çıkabilecek neredeyse tüm olumsuzluklarla yalnız başınıza başa çıabilirsiniz. Size bir şey olursa yapacak bir şey kalmaz. Ben tekne transferleini mecbur kaldığım zaman yalnız da yaptım ama genelde denizcilikten veya tekneden anlasın veya anlamasın bir kişiyi yanıma almayı her zaman ön planda tuttum. Bu kişiden beklediğim tek şey "alo" diyebilmesiydi. Fazladan yardımını da memnuniyetle kullandım.

Yardımcınızdan fazla bir şey beklelemk en doğrusudur, size can yoldaşı olsun yeter.   
Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
*

Çevrimdışı Barış Görgün

• * Gezgin Korsan
  • 44
    • Yaşadığı Şehir
  • Istanbul
    • Tekne Adı
« Yanıtla #6 : Temmuz 17, 2017, 09:20:56 »
Selamlar.
Yanıtlar için teşekkür ederim. Buradaki konuyu "mümkün mertebe yalnız çıkmamak" olarak değerlendirmek gerektiğini anlıyorum..
SY / INTEGRITY
*

Çevrimiçi Semih Sener

• * Gezgin Korsan
  • 3.703
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
« Yanıtla #7 : Temmuz 17, 2017, 10:08:49 »
Viaport korsanlarinda varsin diye biliyorum, tekne cikisi surekli var, oraya da yaz, yoksan ozelden cebini aliyim ekleyeyim
« Son Düzenleme: Temmuz 17, 2017, 10:09:36 Gönderen: Semih Sener »
*

Çevrimdışı Barış Görgün

• * Gezgin Korsan
  • 44
    • Yaşadığı Şehir
  • Istanbul
    • Tekne Adı
« Yanıtla #8 : Temmuz 17, 2017, 10:54:09 »
Semih kaptanım, selam. Evet, takip ediyorum grubu.
SY / INTEGRITY