26 Kasım 2017 - Pazar, Gezgin Korsan Atölye Toplantı duyurusu için tıklayın

KATILIMCI LİSTESİNİ GÖRÜNTÜLE

(Toplam: 34 kişi)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Özgür Evren

• * Gezgin Korsan
  • 1.865
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
Denizde İlk Yardım
« : Şubat 05, 2009, 23:34:18 »
Hakan E.'nin verdiği seminer notlarını toparlayıp buralara bir yerlere koyacaktık, tembellik ettik sanırım. Önemli bir konu bu. En kısa zamanda toparlamalı ve bu başlığı geliştirmeliyiz bence.

Şimdilik netten bulduğum farklı sitelerde konuya ayrılmış bölümlerin linklerini kopyalıyorum buraya:

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

« Son Düzenleme: Şubat 06, 2009, 00:29:25 Gönderen: Özgür Evren »
*

Çevrimdışı Özgür Evren

• * Gezgin Korsan
  • 1.865
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
Ynt: Denizde İlk Yardım
« Yanıtla #1 : Şubat 05, 2009, 23:41:56 »
"Alıntı sahibi: Melih Çiftçi üzerinde Mayıs 05, 2008, 13:10:29
Sevgili Tarık Altınok'un 30 nisanda sunmuş olduğu Ilk Yardim Semineri Notları'nı

Rapidshare'e yükledim

isteyen arkadaşlarımız,buradan indirebilirler
Melih
"

Bir de bu dökümanı eklemişiz ama link çalışmıyor. Elinde döküman olan varsa tekrar upload edelim.
« Son Düzenleme: Şubat 05, 2009, 23:56:12 Gönderen: Özgür Evren »
*
« Yanıtla #2 : Şubat 05, 2009, 23:58:22 »
Tarık Hocanın tıp dışı kişiler için ilk yardım power point sunusu ben de var Özgür, hangi adrese göndereyim?
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Çevrimdışı Özgür Evren

• * Gezgin Korsan
  • 1.865
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
« Yanıtla #3 : Şubat 06, 2009, 00:02:27 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap adresine yollayabilirsen upload ederim ben... tesekkurler...
*

Çevrimdışı Hakan Erim

• * Gezgin Korsan
  • 12.808
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Tekne Adı
  • S/Y Ekip, İstanbul
« Yanıtla #4 : Şubat 06, 2009, 00:24:14 »
Hakan E.'nin verdiği seminer notlarını toparlayıp buralara bir yerlere koyacaktık, tembellik ettik sanırım. Önemli bir konu bu. En kısa zamanda toparlamalı ve bu başlığı geliştirmeliyiz bence.

Şimdilik netten bulduğum farklı sitelerde konuya ayrılmış bölümlerin linklerini kopyalıyorum buraya:

Denizce:

Denizciler Dayanışma Derneği:

TurkSail: 

Bilginin adresi: 

Buralarda anlatılanların hepsi çok dağınık, tıp dışı hatta içi birinin anlaması oldukça zor, yer yer eksik, kötü çevrilmiş, yanlış anlamalara yol açabilen şeyler.

Örneğin;
"...Boğulan bir kazazedenin ağzının açılmasını sağlamak için kazazede sırt üstü yatırılmalı ve kurtarıcı baş ucunda diz çökerek iki elini kazazedenin yanaklarını avuçlayacak şekilde başının iki yanına koymalıdır. Daha sonra, iki elinin baş parmaklarını uç uca gelecek şekilde kazazedenin çenesi üzerine koyarak, diğer parmaklarıyla kulak memesinin altından çene kemiğinin köşe yaptığı yeri içine almak üzere, alt çene kemiği ile boğaz boşluğunu kavramalıdır. Kurtarıcı baş parmaklarıyla basınç yapıp, çene kemiğini sıkarak kolaylıkla kazazedenin çenesinin açılmasını sağlayabilir..."
Şimdi burada kazazedenin yanakların avuçladık da bizim yerimiz neresi? Kafasının arkasında mıyız? Yani önümüzde sırasıyla kafa, göğüs, ayaklar mı uzanıyor yoksa göğsünün yanında mıyız? Dizlerimiz hizasında göğüs, önümüzde kafası, sırtımızda ayakları mı var? Siz anladınız mı? Ben anlamadım?

"...Kazazedenin nasil, ve ne ciddilikte bir durumu oldugunu anlayana kadar hareketsiz olarak basi gövde hizasinda yatiriniz."
Başı gövde hizasında yatırmak ne demek? Başının altına birşeyler mi koyacağız. E sırtüstü yatıyorsa bu sefer başı biraz yükselecek demektir. Başın neresini hizalayacağız? Enseyi mi, ortasını mesela kulakları mı, burun ucunu mu? Hadi sırt üstüyse kaldırmayacağız diyelim. O zaman hasta yan yatıyorsa mı başın altına birşeyler koyacağız? Onun yerine sırtüstüne çevirsek olmaz mı?

Gazlı kompres nedir? Ne tür bir gaz kullanılmış? Gazı yoksa nasıl anlayacağız? Gazsız kompres oluyor mu?

Oradaki başı tutup oynattığı çizimlerde hasta ayakta mı duruyor? Yerde mi yatıyor? Sırtüstü mü, yan mı yatıyor? Yenidoğan bebek fotoğrafları yakın plan çekildiğinde nasıl birşey anlaşılmazsa burada da aynı şekilde birşey anlamadığınızı ilk kim itiraf edecek?

Anlatabiliyor muyum? Bu tür yayınlar hep sıkıcı, karışık, anlaşılmaz, çok fazla, dağınık... Hiç bir işe yaramıyorlar.
S/Y Ekip Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Çevrimdışı Özgür Evren

• * Gezgin Korsan
  • 1.865
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
« Yanıtla #5 : Şubat 06, 2009, 00:32:58 »
Şu an için elimizdekiler bunlar... Bu işin uzmanı olarak bize yol göster abi, daha iyi bir kaynak varsa onu ekleyelim... Aslında kendi dökümanımız olması açısından en güzeli senin seminer notlarını toparlayıp buraya koymak. O seminere katılamadığım için bilemiyorum, notlarından anlayabileceğim bir şeyse, vaktin yoksa, bana yolla ben düzenleyeyim.
*

Çevrimdışı Hakan Erim

• * Gezgin Korsan
  • 12.808
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Tekne Adı
  • S/Y Ekip, İstanbul
« Yanıtla #6 : Şubat 06, 2009, 00:59:41 »
Şu an için elimizdekiler bunlar... Bu işin uzmanı olarak bize yol göster abi, daha iyi bir kaynak varsa onu ekleyelim... Aslında kendi dökümanımız olması açısından en güzeli senin seminer notlarını toparlayıp buraya koymak. O seminere katılamadığım için bilemiyorum, notlarından anlayabileceğim bir şeyse, vaktin yoksa, bana yolla ben düzenleyeyim.

Seminer notum yok. Kafadan anlattım. Yıllardır o kadar fazla benzer not okudum, dinledim, anlattım ki gına geldi. Artık nelerin anlatılabileceğini, nelerin anlaşılmayacağını biliyorum. 45 dakikalık bir seminerde insanlara anlatabileceğin çok az şey oluyor. A, B, C'yi anlasalar çok iyi.
*

Çevrimdışı Özgür Evren

• * Gezgin Korsan
  • 1.865
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
« Yanıtla #7 : Şubat 06, 2009, 01:02:12 »
O zaman ne yapacağız? "Bu yukarıda ki bilgiler yanlış ya da bu notlara göre kazazedeye zarar da verebilirsiniz" diyorsan kaldıralım linkleri, "yok, hiç yoktan iyidir" diyorsan kendi notlarımızı oluşturana kadar kalsın. Sensin doktor olan Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Çevrimdışı Hakan Erim

• * Gezgin Korsan
  • 12.808
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Tekne Adı
  • S/Y Ekip, İstanbul
« Yanıtla #8 : Şubat 06, 2009, 09:04:57 »
Ya yok. Bu notlara göre kimse birşey yapamaz zaten. Kim anlayacak da bir şey yapacak?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*
« Yanıtla #9 : Mayıs 15, 2009, 10:26:57 »
Hudutlar ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü, Tele Sağlık Merkezi Baştabipliği aracılığı ile çok hoş hizmetler veriyormuş.

Web adresleri: Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Telefon: (212) 444 93 53

Sitelerinden aldığım özet bilgi:

Sağlık Danışmanlığı
Çağrı Merkezimiz seyir halindeki Türk, yabancı hava ve deniz araçları yetkili personeline her türlü sağlık ve/veya hastalık ile ilgili soru ve sorunlarında danışmanlık hizmeti vermektedir.

Deniz Ambulansı Hizmeti

İstanbul Büyükdere, Gökçeada, Marmara Adası ve Çanakkale’de konuşlandırılan tam donanımlı deniz ambulanslarımız ile tahliye kararı verilen hastaların transportu sağlanmaktadır.

Denizden Tıbbi Tahliye

Türk arama kurtarma bölgesi içinde acil durumlarda hastanın klinik değerlendirilmesi yapılarak tahliyesine karar verilebilir. Tıbbi tahliyeye karar verildiğinde diğer arama kurtarma birimleri ile bağlantıya geçilerek tahliye organizasyonu yapılmaktadır.
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap S/Y Derviş, Küçükyalı Limanı
*
Teknede ilkyardım
« Yanıtla #10 : Eylül 16, 2009, 11:31:29 »
Değerli GE-KO'lar,

Sitemizde şimdilik ayrı bir başlık olmadığı için zor anlar içerisinde yeralabileceğini düşünerek balıkçılıkta yapan doktor arkadaşımız bir çiftten öğrendiğimiz ilkyardım konusunda e-eğitim veren bir siteyi sizlerle paylaşmak istedim.

Site adresi : Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Ben kaydımı hemen yaptım ve eğitime başladım. Sağlıkçı korsan ve korsaniçeler hariç sizlere de öneririm.

Herkes sağlıklı günler ve kolayına rüzgarlar diliyorum..

Nalan Korsaniçe.

(NALAN-AHMET-CAN)  DENİZİ DELİCE SEVEN DELİCE KORSANLAR....
*

Çevrimdışı Özden Oğul

• * Gezgin Korsan
  • 2.275
    • Yaşadığı Şehir
  • İzmir
« Yanıtla #11 : Eylül 16, 2009, 20:10:37 »
Bence bu iş sadece okuyarak olmaz,sadece online eğitim verilen bir sürücü kursu olmayacağı gibi.Uygulamalı eğitim yapılan bir kursa gitmek gerek.
Hiçbirimiz hepimiz kadar akıllı değiliz.
*

Çevrimdışı Cengiz Göl

• * Gezgin Korsan
  • 515
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
« Yanıtla #12 : Eylül 16, 2009, 21:27:21 »
Hakan, şu A B C yi sen bize tekrar anlatsan ya. En korktuğum şey denizde, hele de çocuk varsa yanımda.
S/Y Bengül - F.Bahçe Marina F6
*
« Yanıtla #13 : Temmuz 14, 2017, 21:47:27 »
Bence ADB si Olan vede Ticari teknelerdeki kaptanların kesin olarak temel ilkyardım eğitimi almış olması gerekir.
 Uçaklardan örnek vereyim ; Bilirsiniz Kalkıştan  önce yolcuya kesin emercensi durumlarda neler yapacağına dair brifing yapılır. Kabin memurları ve pilotlar hersene ilkyardım eğtimi alır ve acil bir durumda hastaya nasıl müdahale edileceğini bilir. Ama teknelerimizin çoğunda böyle bir gelenek yok. Örneğin yıllar önce çıktığımız mavi yolculukta 4 aile tekneye bindik kamaralara yerleştik ve doğru seyire. Kaptanın bizlere söylediği tek şey suyu idareli kullanın , tuvaletlere kağıt dahil bir şey atmayın ikazı idi. Bence teknelerdede tekneye yeni gelen misafir bile olsa emercensy durumlarla ilgili kısada olsa brifing yapılmalı. Yangın söndürücülerin yeri. can yeleklerinin yeri ve kullanma usulleri. Tahliye durumunda yapılcak işler. Denize adam düşmesinde yapılacak işler gibi. Vs,vs . Elimizdede bir checklist olmalı departuredan önceki ve yanaşmadan önce neler yapılmalı teknediki kişilere görev verilerek ayeıntıları ile anlatılmalı diye düşünüyorum.Bilmem haksızmıyım .
Yaklaşık 5 veya 6 sene önce miamiden bahama lara bir gemi turu yapmıştık.
Hiç unutmuyorum turun başında tüm yolcuyu toplanma bölgesinde topladılar en az 1 saatlik bir tahliye ve emercensy brifingi yapmışlardı.
Sevgi ve saygı ile kalın sevgili korsanlar.

Metin TOPCUOĞLU
Metin
*

Çevrimdışı Murat Ayduk

• * Gezgin Korsan
  • 1.003
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • Mi Nina, Viaport Marina
« Yanıtla #14 : Temmuz 17, 2017, 14:09:11 »
Katılıyorum size Metin Korsanım,

Bunu daha da basitleştirmek adına benim önerim; (daha önce yapmıştım hatta Viaport Marinaya yaparlarsa tüm teknelerin kullanacağı tavsiyesinde bulunmuştum)

Hepimizde tablet, laptop, telefon vb var. Bir videomuz çekilse, bu tür konularda bilgiler verse, aynı uçaklardaki gibi.. Bu videoyu izlemeleri için misafirlere izletirken, bizler de açılmadan önce hazırlıkları tamamlasak??

Bu videoyu yapan marina, kuruluş vs'de logosunu koyarak yaptığı harcamaya karşılık bulsa??
S/Y Mi Nina
Viaport Marina, İstanbul