26 Kasım 2017 - Pazar, Gezgin Korsan Atölye Toplantı duyurusu için tıklayın

KATILIMCI LİSTESİNİ GÖRÜNTÜLE

(Toplam: 32 kişi)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*
Ynt: Tekne kullanımı için Android tablet mi, Ipad mi?
« Yanıtla #45 : Temmuz 09, 2017, 18:23:03 »
Haritanız da mutlaka el altında olsun!
Pahalı olabilir; gezdiğiniz bölgelere göre, yavaş yavaş edinir, chartplotter ile karşılaştırarak harita okuma bilginizi geliştirirsiniz.
 Sadece chartplotter seyri, bir gün ciddi baş ağrısı verebilir.
*
« Yanıtla #46 : Temmuz 09, 2017, 18:45:02 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Haritanız da mutlaka el altında olsun!
Pahalı olabilir; gezdiğiniz bölgelere göre, yavaş yavaş edinir, chartplotter ile karşılaştırarak harita okuma bilginizi geliştirirsiniz.
 Sadece chartplotter seyri, bir gün ciddi baş ağrısı verebilir.

Teşekkürler. Benim kaptan ehliyeti aldığım 1988'de henüz gps'ler hayatımıza girmemişti.
Bütün navigasyon eğitimini cetvel, pergel vs ile aldım. Elektronikler bildiğiniz gibi yardımcı cihazlardır.
Bizim kıyılarda değil ama Uzun geçişlerde belli aralıklarda konumumu haritaya işaretlerim. Ne olur ne olmaz.
*
« Yanıtla #47 : Temmuz 09, 2017, 19:44:59 »
Konuyu hortlatmamın nedeni yeni çıkan tabletler ve yazılım , aktüel dijital harita kullanan arkadaşların tecrübelerinden faydalanmak, kullandıkları yazılımların artıları eksileri nelerdir öğrenmek.
*
« Yanıtla #48 : Temmuz 09, 2017, 21:02:46 »
Konuyu hortlatmamın nedeni yeni çıkan tabletler ve yazılım , aktüel dijital harita kullanan arkadaşların tecrübelerinden faydalanmak, kullandıkları yazılımların artıları eksileri nelerdir öğrenmek.
Buna benim de ihtiyacım var.
Teşekkürler.
*
« Yanıtla #49 : Temmuz 09, 2017, 21:06:48 »

Şöyle bir yazı buldum. Biraz fikir veriyor.Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Çevrimdışı Aygün Özçer

• * Gezgin Korsan
  • 15
    • Yaşadığı Şehir
  • Ankara
    • Tekne Adı
  • ALBATROS,MARMARİS
« Yanıtla #50 : Temmuz 10, 2017, 17:42:10 »
Ben de yıllardır, haritalarımı büyük bir resim çantasında ve elimin altında bulunduruyorum,
yol programı yaparken çok faydalı oluyor, ben de 1990 da ADB mi almıştım, ve haritalara
alışığım.
Şu aralar, chartplotterlara ek olarak İpad pro 12" kullanıyorum, Navionics in tüm haritalarını HD olarak indirdim,
tüm seyirler de  Offline olarak, tekrar harita indirmeden, internet harcamadan tabletten izleyerek seyir yapıyorum, hız vs herşey gözüküyor,
*
« Yanıtla #51 : Temmuz 10, 2017, 20:42:52 »
Ben de yıllardır, haritalarımı büyük bir resim çantasında ve elimin altında bulunduruyorum,
yol programı yaparken çok faydalı oluyor, ben de 1990 da ADB mi almıştım, ve haritalara
alışığım.
Şu aralar, chartplotterlara ek olarak İpad pro 12" kullanıyorum, Navionics in tüm haritalarını HD olarak indirdim,
tüm seyirler de  Offline olarak, tekrar harita indirmeden, internet harcamadan tabletten izleyerek seyir yapıyorum, hız vs herşey gözüküyor,

Teşekkürler. Navionics'in başarılı olduğunu okuyordum, pratikte de iyiymiş demek ki.

Hangi versiyonunu kullanıyorsunuz? Paralı olanı mı, yoksa ücretsizini mi?

Playstore'da Boating Europe hd var sizinki o mu?
*
« Yanıtla #52 : Temmuz 10, 2017, 21:02:18 »
*

Çevrimdışı Kamil Çelik

• * Gezgin Korsan
  • 60
    • Yaşadığı Şehir
  • Tekirdağ
    • Tekne Adı
  • S/Y Hürakan, Güzelce Marina
« Yanıtla #53 : Temmuz 14, 2017, 15:25:02 »
ADB'yi 2000 yılında alırken kağıt harita üzerinde sınavı yapmışlardı, ara ara kağıt harita üzerinde pergel, parallel cetvel ve silgi mevki koyma alıştırması yaparım. Ama bu birgün GPS sinyali kesilirse yada teknedeki elektrik sistemi çökerse diye değil. Sadece eski klasik navigasyon sanatına saygımdan. Zira artık her telefonda,tablette, hatta spor saate GPS var. Sadece örnek olarak söylüyorum: Teknedeki sıradan bir gündeki  seyirde biri bana, biri eşime biri de teknenin kendi tableti olmak üzere 3 tablette Navionics yüklü, bunun yanında 5 inch ekranlı iki cep telefonunda da aynı programın tüm haritalarıyla yüklü. Yani demek istediğim, bu tabletler ve telefonlar su geçirmez kılıflarıyla beraber en ucuzu 1000 EUR olan bir chartplotterın görevini önemli planda görüyüor.

Gelişen teknolojinin olanakları ve erişebilirliğini göz önüne alarak kağıt haritalar ise önemini büyük oranda kaybetmiş durumda ve gereksiz pahalılar. İstanbul'dan Finike'ye kadar yat haritaları 700 Tl civarında. Yunanistan ve Adriyatik'e bir seyir planlansa bu rakam çok rahat 3000 liralara çıkar. Ayrıca tek tuşa basarak  tüm haritalarıma yüzlerce megabayt güncellemeyi yükleyebiliyorum.
 Bu güncelleme özelliği digital haritaların kağıt haritalarda karşı önemli bir güvenlik üstünlüğünü de beraberinde getiriyor.

Bugün piyasadaki basit tablete yüklenecek Navionics Europe HD tüm Akdeniz'in haritalarını kullanımınıza verecektir, işinizi de fazlasıyla görecektir.
« Son Düzenleme: Temmuz 14, 2017, 15:32:01 Gönderen: Kamil Çelik »
per aspera ad astra