16 Aralık '18 Pazar, Tunç Aytunç'un sunacağı "SARONİK, Atina'nın Güneyindeki Cennet" - Sohbet Toplantı Etkinliği

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Mesut Tunga

• * Gezgin Korsan
  • 2.190
    • Yaşadığı Şehir
  • Bursa
Özkan Gülkaynak Mürefte Liman Sorunları
« : Mayıs 18, 2012, 01:24:15 »
Özkan Der ki :

--

Mürefteye güvenli bir liman yapmışlar.Balıkçı kooperatifinin limalardaki yerlerinin bir kısmını gezi teknelerine pazarlamalarına uygulamanın başladığı yıllardan beri karşıyım.Bu limanlar bizlerin vergisi ile yapılmıştır,teknelerimiz için ise heryıl harçlar ödenmektedir.
Bütün bunların ötesinde,her balıkçı limanında marina ücretlerine yakın birbirini tutmayan keyfi ücretlendirmeler yapılmaktadır.Bu limanlar hepimizindir ücretsiz olmalıdır.Bununla birlikte ehil olmayan eğitimsiz,konuşma adabından ve nezaketten yoksun insanların işletmesine izin verilmemelidir.
Mürefteye geldikten 1 saat sonra saçı sakalı birbirine karışmış,görevliye hiç benzemeyen kılıksız biri 40 lira ücret isteyip,faturasını sonra getireceğini söyleyince onun görevli olduğuna pek inanmadım.Gece 11 de kamarada uyurken,yüksek sesle seslenerek beni uyandırdı ve elinde makbuzla gelerek kaba saba bir uslupla ödeme yapmamı söyledi.Hemde elinde fener ışığı gözümün içine tutarak,emir cümleleri kullanarak,bu saatte bunun insanları uyandırarak yapılacak bir şey olmadığını söyledim."Senin peşinden koşamam gibi ukalaca sözler üzerine,deli tarafım ortaya çıktı ve adamı fena benzettim.Bir anda nezaketi yerine geldi."Ücrette ödemiyorum,s....r git dilediğin yere şikayet et" dedim.Dellenmem üzerine çareyi sıvışmakta buldu.Halbuki efendi bir olsaydı onu zevkle bahşiş e boğardım.
Barınaklarda özel teknelerden o bölgeden gelip geçerken ücret alınması doğru değildir.Sebeblerini sonra konuşuruz.Kooperatiflerin ücret alma hakları vardır(Maalesef) ama bu durum istismar edilmektedir.Tarım ve Köy işleri bakanlığının belirlediği rakamların ötesinde uygulamalar olmaktadır.Benzer uygulamalara karşı direnmeyi ihmal etmeyin.Hadi kalın sağlıcakla...
BU ÜLKENİN NAMUSLULARI,NAMUSUZLAR KADAR CESUR VE KARARLI OLMADIKÇA HİÇ BİR ŞEY DEĞİŞMEYECEKTİR.

----------------------------------------------------------------------------------------------

Ücret ödemediğim için kooperatif başkanı Bedri bey isimli biri bu akşam beni aradı.Önce beni dinlemeden suçlar uslüpla konuşmaya başlayınca,sesimin tonu tekrar fena yükseldi.Kendisine özetle işlettikleri yerlerde önce kim çalışıyorsa tavırlarına çeki düzen vermelerini öğütledim.Meselenin aslında para olmadığını,gecenin bir yarısında tekneye bir sarhoş görevlinin gelip densiz bir uslup,lisan ve yöntem kullanmış olduğunu belirttim.Teknelerin bir ev olduğunu,eşim ile orada olabileceğimi,o durumda elimden ciddi bir kaza çıkabileceğini bildirdim.Kendisi biraz daha anlayışlı konuşmaya başlayınca,milletçe aslında ne kadar anlaşmayı bilemeyen,dinlemeden hüküm veren,en son söylenecek şeyi en başından söyleyen bir millet olduğumuzu bir kere daha hatırladım.Halbuki telefonda suçlamak veya takım tutmak yerine "Özkan bey bir problem olmuş galiba ,konuyu bende dinleyebilirmiyim,öğrenebilirmiyim"diyerek başlasaydı,yaşça benden büyüğüm olan birine daha yumuşak bir uslupla cevap verirdim.Neyse sonunda "adamımın bir hatası olduysa onun adına özür bile dilerim"dedi.
Kendisine,görevlilerin kılıklarına ve tavırlarına özen göstermelerini,Tarım Köy işlerinin belirlediği tarifelerin her yerde görünecek şekilde asılmasını,tekrar tekrar hatırlattım.Kendilerinin kötü insanlar olmadıklarını,böyle bir şeyin ilk defa olduğunu söyleyince,başka insanlardan e posta olarak gelen bazı olumsuz yorumları kendisine okudum.Sonunda konuyu kapattı,iyi niyetli olduğunu ve konuksever insanlar olduğunu yineledi.Bende buna lafımın olmadığını, ama ilk yaklaşımın bazen her şeyden önemli olduğunu,tekrar limanlarına uğrayacağımı kendisine hatırlattım.
HERHANGİ BİR BALIKÇI LİMANINDA SİZDEN ÜCRET TALEP EDİLİYORSA,TARIM KÖY İŞLERİNİN YAZILI TARİFELERİNİ GÖRMEK İSTEDİĞİNİZİ SÖYLEMEKTEN ÇEKİNMEYİN.!
Özeller hariç limanlar ortak kullanım alanları olmalı ve uzun dönem bağlamaları hariç ,ücret talep edilmemelidir.Denizcilerin limanlara girerken şüpheyle veya korkuyla girmesinin önüne geçilmelidir.Korku ve endişe hislerinin teknenin selametini olumsuz yönde etkilediği aşikardır.
Huzurlu seyirler olsun !Bir kaç gün sonra Istanbul da görüşmek üzere !
« Son Düzenleme: Mayıs 18, 2012, 01:25:24 Gönderen: Mesut Tunga »
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*
Ynt: Özkan Gülkaynak Mürefte Liman Sorunları
« Yanıtla #1 : Mayıs 18, 2012, 12:12:00 »
"Özeller hariç limanlar ortak kullanım alanları olmalı ve uzun dönem bağlamaları hariç ,ücret talep edilmemelidir.Denizcilerin limanlara girerken şüpheyle veya korkuyla girmesinin önüne geçilmelidir.Korku ve endişe hislerinin teknenin selametini olumsuz yönde etkilediği aşikardır.
"
Aynen katılıyorum,inşallah bir gün gerçek olur.Mükemmel bir ifade.
*

Çevrimdışı Güven Birkan

• * Gezgin Korsan
  • 936
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • seyriseyreyle
« Yanıtla #2 : Mayıs 18, 2012, 12:28:27 »
Geçtiğimiz hafta Mürefte barınağına bağlanırken, tanıma uyan bir "adamcağız" bize yardım etti, doldurmam için bir form verdi ve gitti. Daha sonra "bir ödeme yapacak mıyım?" diye sorduğumda, 40TL dedi; verdim, aynen, makbuz vermedi.

Daha sonra kooperatif başkanı olduğunu söyleyen "düzgün" bir bey geldi, bizden para alıp almadıklarını sordu ve almamaları gerektiğini çünkü kooperatif olarak böyle bir yetkileri olmadığını söyledi. Parayı alan kişi, bir söylentiye göre, kooperatifin başkan yardımcısı imiş ve yaptığımız ödeme, arkadaşları ile yeyip-içtikleri bir akşam yemeğine destek olmuş.

Daha da sonra, barınaktaki kulübeciklerin birinin camında asılı resmi bir tarife gördüm; tekne boylarına göre fiyatlar yazılı idi ve 2012 yılına aitti.

Bu üçünden hangisinin dediği/yaptığı doğru acaba?

Gerçekten ödenen para önemli değil, insanların tutumları ve barınağın bakımlılığı önemli. Mürefte'de her gün düzenli olarak belediye aracının çöp topladığını gözlemledim; ancak bu arada çöp bidonlarının birinde dehşet saçacak miktarda kurt üremiş olduğu da dikkatimizi çekti; belediyenin çöp aracındakileri uyardık, ilgilendiler. Bu görevi kooperatif yönetiminin yapması gerek değil mi? Ayrıca çöp kamyonunun dokunamadığı hurdalık/çöplük karışımı yığınlar var; yönetim için bunlar da sorun değil anlaşılan. İçinde birilerinin tekne yaptığı hangar döküntüsünün yanını belini örten metal levhalar da kuvvetli bir rüzgarda uçtu uçacak ve hem teknelere hem de çevredeki insanlara zarar verecek durumda.

Ama biz (sözüm meclisten dışarı) zaten böyle yaşamıyor muyuz?: gelip geçici; geçerken döküntülerimizi ardımızda bırakarak ve önümüze gelen ne varsa tahrip ederek.

Başka bir açıdan bakarsak, burada hiç değilse eleştirecek ve en azınadn fenerlerin yanıp yanmadığı ile ilgilenen bir yönetim var (ilk akşam yanmayan giriş fenerlerinden biri ertesi akşam onarılmıştı). Tekirdağ'da inşa edilip terk edilmiş marina (!) tamamen sahipsiz.

Çelen ve Güven Birkan
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

moda koyu
*

Çevrimdışı Kaan Yıldız

• * Gezgin Korsan
  • 711
    • Yaşadığı Şehir
  • MARMARİS
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • Y/Y EGECE, MARMARİS
    • EGECEMARINE
« Yanıtla #3 : Mayıs 21, 2012, 01:57:09 »
biz foçada, batı .çıktıgında, yeni yapılan barınağa gidip, (500 mt) para ödüyoruz... bence bu barınakları kooperatif adı altında ne idüğü belirsiz insanlara "al işte sana barınak, ben yaptım bunu, hemde vatandaşımızın vergisi ilee,, sende işlet " diyen zihniyete karşıyım...
YILDIZ
*
« Yanıtla #4 : Mayıs 30, 2012, 11:31:34 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Özkan Der ki :

HERHANGİ BİR BALIKÇI LİMANINDA SİZDEN ÜCRET TALEP EDİLİYORSA,TARIM KÖY İŞLERİNİN YAZILI TARİFELERİNİ GÖRMEK İSTEDİĞİNİZİ SÖYLEMEKTEN ÇEKİNMEYİN.!
Huzurlu seyirler olsun !Bir kaç gün sonra Istanbul da görüşmek üzere !

Merak edip Tarım bakanlığının internet sitesinde bilgi edinme hakkımı kullanarak yazılı tarifeleri görmek istediğimi sordum
Gelen cevap aşağıdadır.

Bilgi Edinme Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
10:23 (1 saat önce)

Kime: bana

Sayın Zafer DEDEOĞLU;
Barıkçı Barınaklarının işletilmesi ile ilgili usul ve esaslar, 13.12.1996 tarih ve 22846 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan  Balıkçı Barınakları Yönetmeliği (20.03.1999 tarih ve 23645 sayılı, 05.06.2002 tarih ve 24776 sayılı, 28.10.2008 tarih ve 27038 sayılı Resmi Gazetelerle değişik ) ile belirlenmektedir. Söz konusu Yönetmelik doğrultusunda, balıkçı barınaklarının uyguladıkları standart bir ücret tarifesi bulunmamakla olup, barınaklara ait ücret tarifeleri, barınağın kiralanmasına müteakip İl Müdürlüğü ve barınak işletmecisi tarafından barınağın sınıfı, barınaktan yararlanan gemilerin büyüklüğü, motor gücü, av araç gereç kapasitesi ve avlanma tipi gibi özellikler dikkate alınarak her barınak için ayrı ayrı belirlenmektedir. Belirlenen ve İl Müdürlüğünce onaylanan  ücret tarifeleri, barınak idare binasında görülecek bir yerde ilan edilmektedir. İyi günler
*

Çevrimdışı Anil Yılmaz

• * Gezgin Korsan
  • 102
    • Yaşadığı Şehir
  • Berdyansk - Ukrayna
« Yanıtla #5 : Aralık 06, 2018, 14:56:53 »
Bu konuyla ilgili en son guncel fiyatlar nedir acaba bir bilgisi olan var mi ? Bu yil icerisinde ugrayan filan..
Izdırap, geniş akıllı ve derin duygulu insanlar için mecburiyettir..
*

Çevrimiçi Murat Ayduk

• * Gezgin Korsan
  • 1.356
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Tekne Adı
  • Mi Nina
« Yanıtla #6 : Aralık 06, 2018, 15:53:05 »
Havadan dolayı sığınılan barınaklarda ücret alınmıyor (istenmemesi de lazım).
Eğer illa isterlerse makbuz isteyin ve sahil güvenliğe ve diğer mercilere şikayet edeceğinizi belirtin. O zaman ücret talep etmeyeceklerdir.
Haklarımızı bilmemiz gerekiyor.

Aslında 2019 sezon öncesi tüm barınakların listelerine ulaşmaya çalışıp, yayınlayalım olmazsa...
S/Y Mi Nina
*

Çevrimiçi Ahmet Çelenoğlu

• * Gezgin Korsan
  • 7.897
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Eğitim, tekne danışmanlığı, sörvey
« Yanıtla #7 : Aralık 06, 2018, 16:11:52 »
Mürefteyi yat limanı olarak çalıştırmayı kiracısı denedi başarısız oldu. Yerleşime uzak, maceracı bir lokanntadan başka bir şeyin olmadığı bir limandı. İstanbul - Çanakkale (veya Bozcadada) aeasında yaklaışk yarı yol olması açısından tercih ediliyordu. Sığınma dışında önermem, 8 mil güneyinde Şarköy veya 3 mil kuzeyinde Hoşköy barınakları var. son gittiğimde zaten olmayan hizmet hiç yoktu, lokanta da kapanmıştı.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
*

Çevrimdışı Tamer Sözener

• * Gezgin Korsan
  • 90
    • Yaşadığı Şehir
  • İzmir
    • Tekne Adı
  • EGE35
« Yanıtla #8 : Aralık 07, 2018, 12:34:23 »
Bu sene güneyde özellikle yoğun trafik yaşanan iskeleler de (örn.gümüşlükte) belediye ile kooperatif arasında husumet ve belirsizlik hakim. Nisan ayı gibi her iki kurum yetkilisinden makbuz karşılığı para istendi.Durum gereği aralarında vardıkları mutabakat sonucu belediyeye ödeme yaptım. İşin aslı, yetkinin kooperatif ile belediye arasında birkaç senede bir gidip gelmesi sonucu yetki çatışması.
Fiyat arada gnlk 60 tl çıkmıştı ama aynı dönem aynı tekne 33 ft) bozburunda 500 tl istediler. Ben hiçbirinde asılı fiyat listesi görmedim.

Venus_V3_5580 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi