0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

E. Ç.

Ynt: Akıllı Pervane
« Yanıtla #15 : Kasım 08, 2018, 16:37:39 »
Maxprob ile aynı mantıkta çalışan başka bir ürün daha varmış.

Ewol E3

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

TR Satışı Marin Effects adlı firmadaymış.

*

E. Ç.

« Yanıtla #16 : Kasım 08, 2018, 16:42:54 »
Bir ürün daha..

Seahawk Autostream S1/S2

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

TR satışı ile bilgi yok.

*

E. Ç.

« Yanıtla #17 : Kasım 08, 2018, 16:55:46 »
Yetmedi birkaç tane daha  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

KiwiProbs K3

Kompozitten pervane ilginç olmuş.

TR satışı hakkında bilgi yok.

Darglow FeatherStream

TR satışı hakkında bilgi yok.

SPW VARIPROP

TR Satışı hakkında bilgi yok.

*

O. E.

« Yanıtla #18 : Kasım 08, 2018, 16:56:44 »
Tekne gelmeden evvel biz Düsseldorftaki BoatShow'a gitmiştil Eşim ile birlikte Dolaşırken Pervane firmalarının bolluğuna şaşırmıştık hatta hanım yahu bu pervane sarf malzemesi gibi herhalde zırt pırt arızalanıyor veya düşüyor mu acaba demişti...
Gerçekten çok imalatçısı var adam Titanyumdan bile yapmış baksanıza...

Bronz 25 Kg
Titanyum 8 Kg diyor ....
Gerçekten avantaj sağlar mı ki acep...

*

E. Ç.

« Yanıtla #19 : Kasım 08, 2018, 16:59:42 »
Son bir tane daha.

Martec AUTOSTREAM®

*

E. O.

« Yanıtla #20 : Kasım 08, 2018, 17:00:59 »
Bir akıllı pervane izlenimleri de benden,

Teknemde Volvo Penta 4 kanatlı katlanır pervane takılı. 22x18 ölçülerinde. Üretici standart sabit  pervane olursa 18x16 veriyordu, Bu ise oldukça büyük. Teknemin ilk gelişinde fabrika tarafından takılmış.

3 sene önce tekneyi teslim alırken teste çıktığımızda herşey yolunda idi, aldıktan bir hafta sonra ilk seyirde ise vibrasyon başladı. Söktüğümüzde kanatların bağlı olduğu göbeğin iç yuvasının boşluk yaptığını gördük. Sipariş için aradığımızda sadece göbeğin 800euro olduğunu öğrenince miğdeme ağrılar girmişti. Komple pervane ise 3200 euro imiş.

Standart bir sabit pervane ise 450 euro idi. İki gün düşünüp 800 euro için bu kadar değerli pervaneyi çöpe atmayalım diyerek parçayı sipariş verdik.

3 hafta gelişi süreceğinden ve arada seyir planlarım olduğundan standart bir pervane alıp bir sonraki karaya alışıma kadar kullandım. Aradaki fark sadece yelken seyrinde belli oluyor, o da +0,7 kn kadar.

Büyük olduğundan motor en fazla 2800 devire çıkabiliyor. (Sabit ile 3000 devir) Bu devirde katlanır 9 kn sürat yapabilirken, sabit 8,6 kn de kalıyordu.
Birde rölanti sayılabilecek 11 devirde katlanır 4 kn gider iken, sabit 3,2 kn gidiyor. Hani bazen marinalarda yazıyor ya içeride max hız 3,5 kn diye , benim bunu tutturma imkanım olmuyor  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bence yelkende iddalı iseniz katlanır alınır, yoksa standart sabit pervane gayet iyi iş yapıyor.
*

L. A.

« Yanıtla #21 : Kasım 09, 2018, 12:27:34 »
Max prob 3 kanat 3500 euro civari, yani cok gezersen parasi belki cikar  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

ama bunun yaninda önemli bir konu daha var tornistanda tekne iskele veya sancaga cekmiyor, düz gidiyor.
Yelkende de düz duruma gelip hizi etkilemiyor.

ileri yol alirken en iyi ikinci performansa sahip bu pervane, tornistanda ise en iyi performansa sahip.

Bende 3 kanatlisi var, hiz bilgilerim ise söyle

Ben şubat ayında Tuzlada yapılan fuarda satın aldım pervaneyi, o zaman kur şimdiki gibi değildi, ben 1800 Euro'ya aldım, Türkiye mümessili Denpar.

Motor 110 HP Yanmar saftli kayik 14 ton 15m

Devir         hiz
- 1000         4.3
- 1200         5.3
-1400         5.9 - 6.0
-1600         6.6
-1800         7.4
-2000         8.0

Bu verileri bu sene Kas ta sabahleyin sifir rüzgar ve sifir dalgada ölctüm, ve yazdim.

1200 - 1600 devirde geziyorum, cok tasarruflu oluyor gercekten.

Fiyat listesi

Saildrive icin
*

E. A. A.

« Yanıtla #22 : Kasım 09, 2018, 12:33:23 »
Valla hepsini anladım kabul ederim ama şu müzdevice etkisinin olmaması nasıl bir şey kafam basmadı ?
*

L. A.

« Yanıtla #23 : Kasım 09, 2018, 12:34:35 »
Ben Şubat ayında Tuzla Viaport marinadaki fuarda almıştım, Türkiye mümessili Denpar, 1650 euro'ya aldım. Kur böyle değildi o zaman, bilginize...
*

O. E.

« Yanıtla #24 : Kasım 09, 2018, 12:44:11 »
Levent Korsan ,
Takılması ayarları falan içerisinde mi ?
Denizde mi taktılar yoksa karaya aldılar mı ?
*

L. A.

« Yanıtla #25 : Kasım 09, 2018, 12:47:35 »
Mayıs ayında karaya aldığımda taktırdım pervaneyi, Denpar İstanbul için Pendik'teki servisi Atilla ustanın yetkili olduğunu söyledi, takmak için 500TL aldılar, ayar gerektirmiyor, pervaneyi üretirken İtalya o kadar çok bilgi istiyor ki tekne ve motor şanzıman sistemiyle ilgili, ayarlı geliyor pervane.
*

N. D.

« Yanıtla #26 : Kasım 09, 2018, 16:01:05 »
Levent korsanim,

Fiyat konusunu tr deki fiyatlari hic bilmiyorum, herhalde pervane capina görede degisiyordur diye düsünüyorum,
benim bilgilerim sadece Internette buldugum bilgilerden kaynaklaniyor.

Zira benim kayik Performas modeli oldugundan fabrika cikisi takilmis bir pervane, ben sansliyim yani  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

H. D.

« Yanıtla #27 : Kasım 09, 2018, 23:15:00 »
Valla hepsini anladım kabul ederim ama şu müzdevice etkisinin olmaması nasıl bir şey kafam basmadı ?
Bir pervane dönecek te saptırma etkisi olmayacak !!!!!! Buna fizik kuralları ile alay etmek denir.Bunu söyleyeni bindireceksin sesnaya vereceksin kumandaları  bakalım pist üstünde kaç metre gittikten sonra pistten çıkıp toprağa saplanacak? 
*

Ü. Ö.

« Yanıtla #28 : Kasım 09, 2018, 23:37:24 »
Sabit pervane kanadı sabit açıda dönüyorken yukarıda iken bir yan yöne kuvvet uygular, aşağıda iken aynı şekilde ters yöne kuvvet uygular. Ancak üst pozisyon ile alt pozisyon arasindaki derinlik (=basınç farki) yana çekme kuvvetini doğurur.

Anlayabildiğim kadarıyla, burada pervane palleri serbest dönüyor. Ağırlik merkezinin kaçıklığı ile pal açısı oluşuyor, hatve kazanıyor, buna karşin su yükü bu hatveyi azaltacak yönde zorluyor. Bu sayede her daim motor devri, su yükü, hatve ilişkisi kendi ideal dengesini buluyor.

Eğer böyle ise mantığı, pervanenin hatve açisı, yukarida iken farkli aşağida iken farklı olacak şekilde sürekli oynak olup, pervanenin çekme etkisini ortadan kaldırabilir. ( helikopter pervanesi de her pozisyonda hatve değiştirir. Onun gibi)

Pervane altta iken farkı doğuran basınç farkı, hatve açısını azaltıp kuvvet farkını önleyebilir.

Bu kadar yüksek frekansli, oynak pervane kanatlarının yataklandığı yerlerin ömrü ne kadar oluyordur, doğrusu bilemiyorum.
*

A. D.

« Yanıtla #29 : Kasım 10, 2018, 11:29:21 »
Bir pervane dönecek te saptırma etkisi olmayacak !!!!!! Buna fizik kuralları ile alay etmek denir.Bunu söyleyeni bindireceksin sesnaya vereceksin kumandaları  bakalım pist üstünde kaç metre gittikten sonra pistten çıkıp toprağa saplanacak?
Onuda engellemenin yolu var. Ters yönlü çift pervane kullanarak dönme etkisini sıfırlayabiliyorsunuz.