0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. E.

Ynt: Sanda'nın Seyir Defteri
« Yanıtla #75 : Haziran 12, 2018, 09:12:37 »
Ayrıca, aldığımız bilgiye göre, bu sene, yurda girişte sağlık kontrolü kaldırılmış. Bu haberi paylaşmak istedim.

Sevgili Özlem Baha'nın bu haberi çok sevindirdi beni.

*

H. E.

« Yanıtla #76 : Haziran 12, 2018, 17:20:13 »
Ahmet korsan elinize, dilinize sağlık. Böyle anlatabilmekte bir yetenek. Çok teşekkürler tekrar.

*

A. I.

« Yanıtla #77 : Haziran 13, 2018, 10:49:37 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Ayrıca, aldığımız bilgiye göre, bu sene, yurda girişte sağlık kontrolü kaldırılmış. Bu haberi paylaşmak istedim.

Çok iyi olmuş! Zaten sağlık kontrolü yapılmıyordu ki. Sağlık memuru sizi hiç bir şekilde muayene etmeden, hatta bazen görmeden, sadece prosedür gereği imza atıyordu.

*

A. I.

« Yanıtla #78 : Haziran 13, 2018, 11:17:53 »
22 Ağustos 2017, Salı

Denizlerde gün doğmadan kalkılır mı desem, erken kalkan yol alır mı desem bilemedim ama yine kör karanlıkta uyanıyorum. Aslında bakmasını bilene bu saatlerin de ayrı bir güzelliği var. İlginçtir, demir aldığımda saat yine 06:05’i gösteriyor. Ayarlasam bu kadar olmaz.

Çanakkale Boğazı’nı çıkıp Marmara Denizi’ne girerken akşamdan beri kontrol ettiğim hava durumunu tekrar kontrol ediyorum. Değişen bir şey yok. Meteorolojiye göre Marmara’nın doğusu üzerinde oluşan bir alçak basınç merkezi tam üzerime doğru geliyor. Bu hızla ve bu yönde ilerlemeye devam ederse de öğlen saatlerinde tam üstümden geçecek. Aşağıya inerken de yine tam Gelibolu’da bir fırtına geçmişti üzerimden. Bu da rövanşı olacak zahir. Anlaşılan bugün beni epey yorucu bir seyir bekliyor. Allah’tan Sare’yi dün Çanakkele’de indirmişim.

Rota 69 derece, istikamet Saraylar, mesafe 51 deniz mili. Aslında bugün Gelibolu’da, demirde yatıp havanın geçmesini de bekleyebilirdim ama çıkmayı tercih ettim. Tahminlere bakılırsa üstüme gelen hava 25-30 knot civarı, fırtına seviyesinde değil neticede. En fazla yorar, biraz dayak atar ama işte hepsi o kadar. Aslında kolayına olsa ne yelken yapılır da, yine tam kafadan esecek gibi, klasik!

Pruvamda, ufukta Marmara Adası, sakin bir makine seyrindeyim yine. Adanın da 60 mil kadar ardında İstanbul. Buradan İstanbul görünmüyor belki ama İstanbul üzerinde olduğunu tahmin ettiğim kapkara bulutlar görünüyor. Bu bahsedilen hava olmalı. Çok enteresan, bulunduğum yerde yaprak kıpırdamıyor ama ufukta sıkıntılı bir havanın yavaş yavaş üzerime doğru geldiğini görebiliyorum.

Saatler ilerledikçe o hava, yaklaşıyor, yaklaşıyor. İşte, şimdi de Marmara Adası üzerinden geçiyor. Birazdan benim üzerimden de geçecek diye hazırlık yapıyorum. Kayığın içini tekrar neta ediyorum önce, sonra yağmurluğumu giyip ana yelkeni ve cenovayı mendil kadar açıyorum. Birazdan da başlıyor gösteri…

Sistem, üzerimden geçerken hafiften başlıyor esmeye, merkezine yaklaştıkça gerilimi arttırıyor. Tahmin ettiğimden daha sert değil. Poyraz yönünden, serin ve yağışlı bir hava. Dalgayı iskele baş omuzluktan rahat almak için birkaç derece sancak yapıyorum. Bir iki saate de sistemin içinden geçip çıkıyorum. O, arkamda Çanakkale’ye doğru ilerliyorken ben de Saraylar’a doğru yolun kabasını almış bulunuyorum. Sistem üzerimden geçip gidince geriye yine sakin bir hava kalıyor. Aşağıya inip bir kahve yapmanın zamanı geldi. Az sonra pulpitte kitap-kahve keyfine başlıyorum, sanki bir saat önce dalgalarla boğuşan ben değilmişim gibi!     

Adanın kuzey kıyılarından sakince geçip 19:05’te epeyce yorgun, Saraylar’a demirimi funda ediyorum. (40.658677°, 27.670187°) Ne acıkmışım! Pratik bir yemek hazırlıyorum kendime, bir de demli çay şöyle. Yarın hava süt liman görünüyor. Bekle beni İstanbul…

(Not: Fotoğraflar blogda, videolar youtube'da)

*

G. Ö.

« Yanıtla #79 : Haziran 14, 2018, 20:50:27 »
'' Sanda'yı İstanbul'a vardırmadan defteri kapamaz. ''diyordum.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

C. G.

« Yanıtla #80 : Haziran 14, 2018, 21:20:00 »
Istanbul'a varir ama benden kacamaz Trilye'de yanibasinda bittim 😎
*

A. I.

« Yanıtla #81 : Haziran 15, 2018, 05:44:45 »
Cengo'dan kim kaçabilmiş ki  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. I.

« Yanıtla #82 : Haziran 27, 2018, 12:56:11 »
23 Ağustos 2017, Çarşamba

Sakin bir sabaha uyanıyorum daha gün doğmamışken. Saraylar’ın, dün gece alargada kaldığım koyunda (40.658677°, 27.670187°) çarşaf gibi dümdüz denize bakıp sabah kahvemi yudumluyorum. Birkaç gündür sürekli seyir yapmak yordu ama bugün de sıkarsam dişimi akşama evdeyim inşallah.

Çok oyalanmadan demir almalı! Kayığı neta edip demir aldığımda saat 06:05’i gösteriyor. İstikamet Bakırköy, rota 71 derece, mesafe 60 deniz mili. Haydi selametle…

Hava, dünün aksine alabildiğine sakin. Dümen suyumda Marmaya’yı bir fermuar gibi ayıran sakin bir makine seyrindeyim. Fırsattan istifade, sükuneti kahve-kitap keyfiyle değerlendiriyorum. Laf aramızda, bütün kış okuduğum kitaptan kat be kat fazlasını bu seyirde okumuşum. Ne güzel! Keşke hava, son bir yelken yapma fırsatı verseydi bana ama hiç esmiyor mübarek.

Yalnız seyirler, daha doğrusu yalnız yapılan tekne transferleri, bir kaç günden sonra sıkmaya başlıyor insanı. Şafakla yola çıkıp gün batana dek sürekli seyir yapınca insan, bir süre sonra kendisini etrafında uçan martılarla, nadir geçen gemilerle, pruvasında oynayan yunuslarla, hatta seyrettiği kayığıyla konuşurken buluyor. Daha uzun seyirler çok daha zor olmalı! Yaklaşık 10 ay süren bir seyir ile Kuzey Buz Denizini kendi inşa ettiği Altan Girl teknesi ile tek başına geçen Erkan Gürsoy’a sormuştum; yalnızlık zor olmadı mı diye. “Olmaz mı! Bir süre sonra halüsinasyon bile görmeye başlıyor insan…” demişti.

Birkaç saat yol aldıktan sonra bakıyorum her şey yolunda, vakit geçsin diye seyir defterini alıyorum elime. Hangi etapta kaç mil yol almışız, neler yaşamışız, okuyorum baştan. Ne güzel seyretmişiz! Bakırköy’den başlayıp Çanakkale, Limnos, Thassos, Alexandroupoli, Saros, Çanakkale derken yine Bakırköy’e dümen suyumuzda 582 deniz mili, cebimizde hatıralar… Naçizane tavsiyem; bir kayığınız varsa eğer, hiç durmayın çözün palamarı, açılın enginlere…

Öyle, böyle derken İstanbul pruvamda beliriyor işte. 31 gün süren seyrimizin sonunda, saat 18:45’te Sanda’yı Bakırköy’deki yerine bağlarken (40.974101°, 28.876864°) okyanus geçip de yuvaya dönen denizciler, son yanaşmalarında acaba neler hissediyorlardır diye düşünüyorum.

Yuvana hoş geldin Sanda!

(Not: Fotoğraflar blogda, videolar youtube'da)

*

H. H. A.

« Yanıtla #83 : Haziran 27, 2018, 13:45:44 »
Kalemine sağlık Ahmet Korsan  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

H. E.

« Yanıtla #84 : Haziran 27, 2018, 15:34:01 »
Teşekkürler.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

G. Ö.

« Yanıtla #85 : Haziran 27, 2018, 19:30:32 »

Yuvana hoş geldin Sanda!

Ellerine sağlık. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bu yıl program ne?
*

H. S.

« Yanıtla #86 : Haziran 27, 2018, 21:05:22 »
Ne güzel yazdın.Nice güzel seyirler dilerim.
*

A. I.

« Yanıtla #87 : Haziran 28, 2018, 08:17:21 »
Vakit ayırıp okuyan herkese teşekkürler Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu seneki program hala netleşemedi,Gülümser abla. Artık rüzgar nerden eserse...
*

A. E.

« Yanıtla #88 : Haziran 29, 2018, 15:02:16 »
Bu seneki programı merakla bekliyoruz Ahmet. Bakalım nerelere gidecek nasıl anlatacaksın.
 Biz de keyifle okuyacağız inşallah. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap