0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. Ç.

Sebzeli İspendek
« : Mart 06, 2011, 18:30:33 »
Benim bildiğim, levrek en az 1 kg geldiği zaman levrek olur, levrek diye satılanlar ispendektir, yani yavrudur.

Adam başı bir adet ispendek fileto çıkarılır, karın içi kılçıkları cımbızla temizlenir, uğraşamam derseniz o bölgeyi fieto bıçağı ile kesip atabilirsiniz. Balık parçaları ayrı ayrı pazı içine sarılır. Her sarmanın içine 1 adet defne yaprağı koyabilirsiniz.  İnce kıyılmış pırasalar zeytin yağında biraz öldürülür, üstüne ince doğranmış patates eklenir, arzuya göre havuç da eklenebilir. Su veya şarap eklendikten sonra en üste sarılmış ispendekler koyulur. Tuzu eklenir, ağzı kapalı olarak pişirilir.  
« Son Düzenleme: Mart 06, 2011, 18:41:15 Gönderen: Ahmet Çelenoğlu »

*

A. Y.

Ynt: Sebzeli İspendek
« Yanıtla #1 : Mayıs 03, 2018, 15:12:56 »
Ben TC de iken baligi kendim tutamazsam veyahut Murefte de/Marmara Ereglisi nde denk getiremezsem ekseriyetle mezattan gidip alirim.. mezatta hem daha taze hem de yari yariya ucuz olur.. Esasen levrek/cipura/somon gibi gdo lu yemle beslenen ciftlik baliklarini kat-i suretle almam ancak hanim coluk cocuk seviyor diye bir parti mecbur kaliyorum..

hal boyle olunca orjinaline nazaran daha az besin degeri olan bu mahluklari genelde yesil yapraklilarla degerlendiririm.. bu pazi, olur ispanak olur, labada olur, olur da olur.. bolluk olacak ki fileto cikartmaya da acimayayim.. fletoyu aldiktan sonra cok fazla bir is yok artik zaten..

asagida ispanakli bir ornek.. balik rengini degistirir degistirmez aroma veren taze soganlari cikartip ispanaklari sahaya suruyorum.. ustte baligin buharinda pisip kendini salinca bu is tamamdir..

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

O. E.

Ynt: Sebzeli İspendek
« Yanıtla #2 : Mayıs 03, 2018, 17:00:07 »
Of of Yıkılıyor elinize sağlık