0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. D.

"Flying Carpet"Bruce Roberts Spray 36 (Alattin DOGDU)
« : Temmuz 18, 2017, 23:21:41 »
Eeeee Herkescikler teknelerini tanitiyor,bende bu konuyu acabilmek icin gecelerini internette tekne bakarak gecirenlerdenim.yaklasik 1 yıllık bir araştırmadan sonra istedigim tekneyi buldum ve size Uçan halımla olan maceralarımı veyahut'da tamir tecrubelerini bu konu uzerinden paylasacagım.
Tekne yi 2017 nin subat ayinda Fethiye Gocekten Onur korsan dan aldim.Eski adi ve aslinda halen uzerinde yazan adi "GUZU" ama Türk bayragi gecisinden sonra satis islemi yapilip Flying Carpet adina kayıt olucak

Kendimden onceden bahsettigim icin size Teknem 1981 model ingiltere yapimi Bruce roberts spray 36 saç yelkenlimi biraz anlatayim.Sagolsunlar eski sahipleri tekne ile birlikte bütün eski dosyalari saklamislar ve gorunen o ki az buz da mil katetmemisler.Ingilterede 99 yilinda baslayan seruven iki kere atlantic gecisi ardindan cebelitarik uzerinden ispanyada bir sene,gene italyada bir sene,ve tabiki yunanistanda bir kac sene kalmis.Ardindan 2007 yilinda marmarise gelip yorgunluk atmis uzerinden Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap) Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Izlandali eski sahibi marmariste kaptanlik islerine soyunmus ve tekneye artik binemediginden satiliga cikartmis 2016 baslarinda.2016 yilinda kucuk bir gocek macerasi ardindan artik zor olacagini bilsemde teknenim benden daha cok deniz  bilgisine dayanarak ona biraz bakim yapacagima ilk gunden soz vermistim.Ne yazikki isler bekledigim gibi gelismedi ve subat ayinda tekneyi gocekten transfer ederken Yelken diregimizi kirdik.Detaylari linkte gorebilirsin simdi o konuya girmeyecegim.
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Teknemden bir kere suya atlayabildim daha o'da suyu boylamis diregi kurtarabilmek icindi kis gecesi sabah 5 te firtinanin icinde Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap(
Neyse gelelim konumuza tekrar:Biz diregi kirmasakda bi bakim yapilacakti ama boylesi daha hayirli oldu.Cunku suan tam anlamı ile teknemi komple restore etmeye basladim.Tabikide isim dahada uzadı ama olsun cünkü yillardir yipranan bir cok seyi onarabilme sansim oldu.Tekne bittiginde uzun seyirler yapmayi planladigim icin elimin geldigince saglam ve dayanikli olmasina calisiyorum,bu yuzdende bir sac yelkenli secimi yapmistim.
Kışın Datca balikci barinaginda gecen 2 ay ardindan Motorla sakin sakin evimiz Okluk koyuna ulastik.Maddi acidan marinalari karsilayamacagimdan uzun sureli bir tamir periyodu icin akyaka hayıtlı da Cekek yerine Guzumuzu mayis ortasinda aldik.2 ay bitti şu ana kadar direk tamir edildi-kompe arma elden gecti-Diregin tablasi ve norsmenlerin tekneye baglandigi eskimis sac kesilip yerine paslanmaz ayaklar yerlestirildi.(bu sayede bir kac gun icinde diregi diker ve fotolarini yayinlarim)-Tekne komple zimparalandi ve gerekli yerlere epoxy macunu uygulandi.Onumuzdeki gunlerde diregi taktiktan sonra boya isleri basliyacak ve surmesi akmis sarhos Hatun görünümünden,makyajini az once banyoda tazeleyen Guzu cikicak karsimiza Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap) Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Rüyalarima giren tekneden suya atlama veya surfe cikma hayallerimi onumuzdeki sezona biraktim simdi tamir kafasi Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap) Hazir karada iken yapmayi dusundugum isler:elektrik tesisatini tamamen söküp yenilemek (eski calismayan elektronikleri sokup yenileri ile degistirmek,varsa elinde uygun olan haber etsin)hardtop bimini,gunes panelleri,Tekne ic zemin altina rahat ulasabilmek icin mobilyalarda degisiklik,ve daha bircoklari...

Teknemin birkac fotografi genelde tamir modu ve her yer daginik.komple boya ve direk dikildikten sonra yeni fotolar ekliycem...

*

D. E.

Ynt: "Flying Carpet"Bruce Roberts Spray 36 (Alattin DOGDU)
« Yanıtla #1 : Temmuz 19, 2017, 08:20:04 »
Tebrik ediyorum..harika bir iş çıkarıyorsunuz.. zorluklarını da ayrıca anlayabiliyorum. Maddi manevi büyük emek. Sonuca değecektir eminim. Karinasının altından 1 karış su eksik olmasın.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

*

T. A.

« Yanıtla #2 : Temmuz 19, 2017, 08:44:03 »
Başlamış iş bitmiş iştir derler, bu süreçten keyif aldığınıza göre ortaya harika bir tekne çıkacaktır.
Kolaylılar dilerim. 

*

Ş. Ö.

« Yanıtla #3 : Temmuz 19, 2017, 09:04:27 »
Her iş kolayına gitsin, tüm sorunlar tıkır tıkır çözülsün ,cebinizde tamir için para hiç eksik olmasın  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

D. E.

« Yanıtla #4 : Temmuz 19, 2017, 09:09:25 »
Her iş kolayına gitsin, tüm sorunlar tıkır tıkır çözülsün ,cebinizde tamir için para hiç eksik olmasın  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
En güzel dua ve bana da lazım  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

F. G.

« Yanıtla #5 : Temmuz 21, 2017, 03:52:06 »
 Kolay gelsin, direk kirma macerasini okumustum daha once. Piril piril bir tekne olacagina eminim.
*

A. D.

« Yanıtla #6 : Kasım 27, 2017, 00:56:55 »
Degerli forum uyeleri ve tecrubeli kaptan abilerim ablalarim: bir süredir yazdım yazicam anca bu gune zaman cikti ve benden size teknem ve tecrubelerim ile gecirdigim koca bir yaz sezonu tamir anilarim var.

Bildiginiz uzayip giden bir tamir listem vardı amacım tekneyi once agir bir bakimdan gecirmek sonrasinda ise detayli makyajini yapmak.
Ekim ayının ilk haftası suya geri dönme vaktim gelmişti(ne cabuk gecti 4,5 ay) ....
biz karada iken restorasyon işini tamamen kendimiz mumkunse hic bir usta tekneye ayak basmayacak sekilde yapmak istedik ve başardıkda.Bu konuda en buyuk ustam dedem idi(kendisi bu isleri yalayıp yutmuş)
 Bir onceki yazimdan sonra aslinda epey iş yaptik,daha ne olsun tekne 2 aydir suda alargada yasiyoruz Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap yazının gecikmesi de bu sebebten...
Yaptıgımız en önemlil işlerden birisi diregi yerine geri takmak oldu.ve o anda o kadar cok gurulandimki anlatamam.

Bu arada dümen sert hareket ediyordu dede bu boyle olmaz dedi ve giriştik dumen mekanizmasina.dümen mili egilmis oldugundan kasma yapiyordu yeni ve daha uygun bir mil yaptirip cözdük.şimdi dümen su gibi akıyor  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Boya badana kısmında tekne komple kazındı,paslarından arındırıldı,gerekli yerlere sert epoxy macun uygulandi ve defalarca zımparalanıp boyaya hazır hale geldi.boyama günleri arasinda teak agaci kullanarak tekneyi boydan boya küpeştenin altını kapladik(dogru yeri anlatabilmisimdir umarim)

Kıc tarafa kromdan guzel bir platform yaptık.bu sayede hem tekneye giris cikis kolaylastı hemde extra bi alanim oldu Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Devami gelecek
*

A. D.

« Yanıtla #7 : Aralık 06, 2017, 05:48:06 »

Devam:
Geriye kalan gözüme bakan aciliyeti olan işleri yapmakti hedefim,çünkü cekek yerindeki Timur abim vaktimizin azaldigini,kışlamaya gelmeden gezi tekneleri seni indirmemiz lazim "ben hancı, sen yolcu senin yolun artik deniz"demisti.
 50 metre 10* luk zincirimiz dede tarafindan kisa olduguna karar verildi ve yeni 30 metre ek alınarak uzatıldı.
En azından zincirimiz tutsun alargada olucaz yaz kış dedik ve iyide etmişiz.bu güne kadar birkaç saglam fırtına atlattık maşallah ben atmayi bilmiyorum ama o tutmasını biliyor. (bu arada spoiler verdim artık denizdeyiz)  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Sancak taraftaki küpeşteler direkten dolayi kırılmıştı.iyiki galvaniz boru imiş cok saglam ve dirençli:üzerine düşen direk ve yelkenler falan filan tekneyi onlar korudu diyebilirim.onlar sayesinde direk ğövdeye hiç yaklaşamadı bile.herneyse sancak tarafındakilerinden bi boy yenisi ile değiştirdik.
Bu sırada zehirli boyayi yaz başı dede ile ortak almıstik once onun tekneyi haziranda bodrumda bakıma aldık.Oradan kalan 8-10 litre boyanın üstüne birde 3 litre yedek aldım international,(sagolsun Deniz Dükkanı marmaris güzel fiyat verdi).Başladık zehirliyi uygulamaya artık son 2 gun icinde sudayım.Toplamda karina ya uygulanan boya= epoxy astar ,gerekli yerlere epoxy macunu,3 kat zehirli astar,üzerine 3 kat zehirli boya ile tamamlandı.

Artık havalar serinlemeye başlamıştı güneyde ekim ayının 3'ü sabahı erkenden rüzgar cıkmadan bizi suya kaydıracaklardı.Kaydırmak diyorum çünkü ben teknenin üstünde yetkili kişi = ilk kaptanlık sorumlulugunu tam o sırada suya kayarken aldım.neden diyecek olursanız tekneye karada marş yaptım ama suyu baglamak zor geldiginden motoru calıştıemadım.Motoruma güveniyordum 2 sn sürmez calışır dedim,dedigim gibide oldu !!!!

Salmanın altınıda kızaga gecince kazıyıp boyadık oturan yerleri.Caylarımızı ictik rüzgar başlamadan hadi dedik.bizim buralarda havayı adeta koklarım biliyordum biraz gec gelicek ama saat 13'ü bulmaz.Bunları neden mi söylüyorum dedim ya motoru calıştırmadım!!! ve tek güc kaynagımız kendisi,2 beygirlik distan takma dingy yi saymazsak Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap) birde Zeyna var kendisi prese canario cinsi sonradan ogrendik canarya adalarindaki korsanlarin eski kopekleri imis bu cinsin kökü.Ben hep afrika kurdu derdim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Sadade gelelim buyurun Vira Bismillah  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Erci,Zeyna dingy'de ben teknenin üstünde.dedim ya yetkili kişi daha kaptan olunamamış cok belli Amatör denizci belgesi var ama. Kızaktan yavaşca süzülüp artık uçmaya başladık.Malum bizimkisi uçan halı olucam ben dedi artık Guzu yok Flying Carpet var.

Geri salıniım bitti etrafı kontrol ettim su kacagı varmı diye hersey güzeldi,elim korkakta olsa marsa gitti aksi bir sey olur motor calısmaz ise Erci beni dingy ile suda bekliyordu 2 beygir motorla,tekne 12 ton.
Demiştim ya 2 sn de calıştı yüzüm güldü hemen cıktım dışarı taktım tornistan bastım gaza ohhhh karadan uzaklaşıyorum,tekrar sudayız,yüzüyoruz ve once vitesi boşa alıyorum anında motor susuyor Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap( panik yok olur oyle diyip tekrar basiyorum.tekrar tekrar derken bi bakmışsın ben 5 dk sonra tekrar karaya yaklaşıyorum.Hava yapti belli Erci beni o ufacık motorla aciga sürükledi ve demir attık.havayı aldık birazda balata spreyi yardımı ile tekrar motor calıştı.OOOHHHHHHHHHH ben demiştim motora güveniyorum. aslında bir gun once bi usta arkadaş gelip bakmak istedi yardim etmek için,bu arada bende otomotiv muhendisligi okudum yani motoru bilirim ama bizim dede tekneye usta girmesin ben ayak basmam yoksa dedi.kendin ogreniceksin herseyi yarin oburgun teknede suda başına gelse ne yapıcaksın ögrenmelisin dedi ve ustaya saol dostum biz hallettik dedik. elbettekide dedenin dedigi gene oldu ertesi gün yaşayarak ögrendik.
Bundan böyle akyaka ve Gökovanin koyları ve meşhur azmagımızın suyu olucak karinamızda.

Zincir ve Cipa dalarak gözlendi

Akyakada gökkuşagı

Arkadaşlar ziyarete geldiler 9 kişi havuzlukta yedik içtik eglendik.

Ilk balıgımızı tutduk.

Devam edicek
*

A. D.

« Yanıtla #8 : Mayıs 06, 2018, 22:24:44 »
Once sizi videomuzla başbaşa bırakayım sonra yorumlarınızı alıp cevaplandırayım...

Sailing Flying Carpet 
« Son Düzenleme: Mayıs 06, 2018, 22:30:18 Gönderen: Alattin Doğdu »
*

D. U.

« Yanıtla #9 : Mayıs 07, 2018, 08:36:24 »
Seyrederken işten yoruldum Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ellerinize, emeğinize sağlık. Bundan sonra kazasız, belasız keyifle kullanın.
*

H. E.

« Yanıtla #10 : Mayıs 07, 2018, 08:55:24 »
Elinize sağlık. Çok büyük iş, çok güzel çalışma. Keyifli anlar dilerim.
*

Ü. Ö.

« Yanıtla #11 : Mayıs 07, 2018, 09:59:28 »
Süper emek ve çalişma. Tebrikler.

İlk bakişta çok sıkıntı görünmez böyle işlerde, kazidıkça altından çıkar kötü süprizler. Sizin tekne kazındıkça çoğunlukla güzellik, sağlamlık çıkmış altından.
Makyajsiz halinde o güzelliğin farkına varabilmek de sizin yeteneğiniz.
*

A. D.

« Yanıtla #12 : Mayıs 09, 2018, 01:53:54 »
Çok Teşekkürler .....
 Valla nasıl olucak bu iş? diye cok düşündüm ama gördümki denizde birşeyler yapmak istiyorsanız azimli olmanız gerekir A noktasından B noktasına ulaşırken.Gördüm,okudum,izledim,duydum istersen yapıyorsun her ne olursa olsun.Daha mast nedir bilmez iken şimdi kendi armamı tamamen kendi ellerimizle yaptıgımız icin her cm"ini ögrendim.
Tekneyi kazıdıkça pas'da çıktı tabiki bazı noktalarda ama bunların hicbiri sintinede ve tekne icinde degildi.belkide tekneyi alırken yaptıgım en önemli tespit.Yelkenmiş,direkmiş çok anlamazdım o yüzden neredeyse bakmadık bile,tecrübesizlik işte direği aldık sancak omuzluga boylu boyunca Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap)

Tekneyi alırken boyuna posuna heybesine bakmadan önce ben bunu aydaya bilirmiyim diye bakmak lazım önce.ilk teknem tecrübeme göre büyük (36ft) ve benden cok daha tecrübeli bir tekne,ben işleri ondan ögreniyorum desem yeridir.
*

B. B.

« Yanıtla #13 : Mayıs 09, 2018, 14:02:30 »
If it doesnt kill you makes you stronger.
Türkçesi de ölme eşşeğim ölme... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. D.

« Yanıtla #14 : Haziran 24, 2018, 19:44:26 »
Evet sonunda emeklerimin karşılıgını almaya başladım.Dedemle bi süredir atışıyoruz malumunuz cok azar işitiyorum bende birgun patladim dedecim 2 yazdır tekne ile ilgileniyorum hep tamir daraldım    Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
ben yelkenli aldım ama tamirci oldum.hani bu işin zevkli yanı dedecim!!!!
ana yelkeni sarmadan klasik sisteme cevirdik.ee tabi yelkenleride ona gore ayarladık ve donattık tekneyi gecen hafta.yagmurlardan sonra bu hafta başında bumbanın yerini değiştirdik.eski dıştan takma sarma sistemi sökülünce bumbanın önceden uzatma platformunu unutmuşuz.onu aradan cıkartıp bumbayı direğe sabitledik.bu sefer yelkenler tamamdı ve dede'den arzulanan komut geldi "tekneyi toparlayın yelken açalım biraz".
Dede 10 metre iskele baş omuzlugumdaki kendi teknesine geçti hazırlanıp onu alıcaz.etrafı toparladım devrilecekleri kaldırdım,caparizleri toplayıp marşa bastım.Irgat yardımı ile demiri topladik ve dedeyi tekneye aldık.Dedenin komutları ile önce ana yelkeni bastık ve ardından motoru stop ettik,teker teker cenova ve flok yelkenlerini bastık.
Deniz ve Hava tanıdık, 10 yıldır kitesurf egitmenligi yaptıgım Gökova körfezi akyaka.Başladık gene orsa basmaya ama bu sefer farklı Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap) yıllardır elimizde ucurtma ayagımızda board cok geçtik bu sulardan,ama bu sefer ki farklı.Bu sefer altımızda sanki bir Uçan halı var.Rüzgar arttıkça yüzüm güldü:çünkü tekne banamısın demiyor.Koşulları evimizde zorlamak istiyorduk,kırılan,kopan,eksik çıkan birşey olursa burada olsun dedik.25knott civarı batılı bir rüzgarda full arma 7knott gidiyorduk,birde arkamda 2,70 fiber sandal çekiyordum.
Teknenin dümen suyu eskisi gibi sessiz ve huzurlu,bordolardan su giriyor ve dümene daha sıkı tutunuyorum.Işte diyorum bu sefer oldu bu iş.Tekrar uçan halımız kanatlandı....
bir konu çok hoşuma gitti umarım anlarsınız ne demeye calıştıgımı.Seyir yaparken civardaki gezi tekneleri dalgadan yalpalanarak motor seyri ile geri dönüyorlardı.Ben orsa seyrimde giderken Dede"sen devam et geçiş üstünlügü sende,yelkenle seyrediyorsun" dedi ve hooop gezi teknesi rotasını değiştirdi.hahahaha bu cok güzel ve bu şu demek:Bize yol vermeye alışın kanatlarımız acık uçuyoruz....
pratik yapıp becerilerimizi arttırmak için suda olacagız ve rüzgarı dinleyecegiz.
Artık dede ile atışmaya son,yüzümüz gülüyor.Tek derdimiz şarap bitti,neyseki birer adıyaman tütünü sarıp tramolaya hazırlanıyoruz.