0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

H. E.

Chesapeake Körfezinde yakıtı bitince ve sarhoşken asılsız yardım sinyali gönderdi. Şimdi hapse giriyor.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

2016 yılında teknesi hareketsiz kalınca,  Justin Stahmer telsizinden bir yardım çağrısı (Distress Call) yayınladı.

Fakat yakıtının bittiğinden ve sarhoş olduğundan hiç bahsetmedi. Hatta hemen hemen hiçbir şey söylemedi. Teknede yalnız olduğu halde, kayıtlara göre, Denize Adam Düştüğünü (Man Overboard) belirtti.

Bunun üzerine ABD Sahil Güvenliği (Coast Guard), 45 feet bir kurtarma botunu, 87 feet bir "cutter" tekneyi ve bir Sikorsky HH-60 helikopteri, gecenin karanlığında tehikede olduğunu düşündükleri ama aslında hiç var olmayan bir yatçıyı kurtarmak için olay yerine yönlendirdi.

Söz konusu kişi, 39 yaşındaki Mr. Stahmer, geçtiğimiz Salı günü Federal Hapishane'de 4 yıla ve ayrıca 56,704 dolar da tazminat ödemeye mahkum oldu.

Norfolk'daki ABD Bölge Mahkemesi'nde görülen davada jüri, Stahmer'i asılsız yardım sinyali göndermek ve yardıma gelen Sahil Güvenlik personeline saldırmaktan suçlu buldu.

Mahkeme kayıtlarına göre olay 20 Haziran 2016'da, Stahmer'in, Cape Henry'nin Kuzeydoğusu'nda bir teknedeyken Uluslararası Yardım Frekansı'nı ( International Distress Frequency) kullanarak MOB durumu bildirmesinden kaynaklandı.

Sahil Güvenlik geniş ölçekli bir arama-kurtarma başlattı ve aynı zamanda 45 dk. boyunca daha fazla bilgi alabilmek için Stahmer'e çağrı yaptı. Stahmer bu çağrılara hiç cevap vermedi.

Sonunda bulunduğunda  Stahmer önce yardım çağrısı yapmadığını söyledi. Sonra yakıtı bittiği için Sahil Güvenlik'i aradığını ifade etti.

Sahil Güvenlik ekipleri teknesine çıktıklarında Stahmer'in oldukça ajite bir halde olduğunu gördüler. SG ekiplerinden siyahi bir görevliye ırkçı hakaretler yağdıran Stahmer kendisine yaklaşan ekip üyelerini de tekmeledi.

Stahmer'in sabıkalarla dolu kayıtlarına dikkat çeken savcının iddianamesinde sanığın öfke kontrolü sorunu yaşayan bir kişi olduğu belirtildi. Bu iddia üzerine sanık avukatı müvekkilininin yardıma ihtiyacı olan bir alkolik olduğunu, bir süredir içmemesine rağmen bir iki hafta önce aşırı doz eroinden ölen bir arkadaşının kaybından etkilenerek yeniden içmiş olabileceğini belirtti.

Hakkında 6 yıl hapis istenenen Stahmer'in 3 aydır tutuklu olmasını gözönüne alan hakim, 4 yıl 8 ay hapis cezasının uygun olacağına hükmetti. Jürinin de sanığı suçlu bulmasıyla ceza kesinleşti.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Şubat 23, 2018, 17:45:40 Gönderen: Hakan Erim »

*

T. Ö.

Ynt: Asılsız yardım çağrısı yapan adam 4 yıl hapis cezası aldı
« Yanıtla #1 : Şubat 23, 2018, 16:00:04 »
Bu tür hayati konularda kimse burnunun keyfine göre yalan, abartılı beyan yanlış yönlendirme yapmamalı. Yalancı çoban hikayesine döner bu işler.
Ama bişey daha var ki ceza çok ağır olmuş. Maalesef ibreti alem denilen ilkel hukuk mantığı hala her yerde geçerli. 3-5 aylık bir ceza yeteri kadar caydırıcılık içerirken 4 yıl 8 ay çok ağır olmuş.

*

R. N. D.

« Yanıtla #2 : Şubat 23, 2018, 17:25:22 »
Öyle düşünmeyin lütfen, adam aynı zamanda gelen yardım personeline de saldırmış. Asıl cezayı oradan almıştır. Amerikada güvenlik güçlerine yapılacak her türlü saldırı misli ile cezalandırılır.

*

M. İ.

« Yanıtla #3 : Şubat 24, 2018, 10:15:50 »
Para cezası çok iyiymiş. Hapis cezasını ise bizim cezalar ile karşılaştırırsak hata yapmış oluruz.

*

T. A.

« Yanıtla #4 : Şubat 24, 2018, 11:27:14 »
bununla ilgili bir makale okumuştum.
kendi özel uçağı ile uçan pilot kuleye mayday çağrısı yapıyor ve acil iniş istiyor ...kule sebebini soruyor adam cevap vermiyor ...kule tekrar soruyor ..adam nedeninin söylemiyor ama bir de araç istiyor...uçak piste iniyor adam hazırdaki araçla acil tuvalete gidiyor ..meğer ishalmiş...''aciliyet çağrıları kime göre neye göre acil '' sorgulanacaktı sonu ne oldu bilmiyorum

*

İ. E.

« Yanıtla #5 : Şubat 24, 2018, 11:36:09 »
Adamın daha önce sabıkası var ve güvenlik güçlerine saldırıyor. Orası Amerika ve bu ceza gayet normal Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

E. Y.

« Yanıtla #6 : Şubat 24, 2018, 13:17:35 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
bununla ilgili bir makale okumuştum.
kendi özel uçağı ile uçan pilot kuleye mayday çağrısı yapıyor ve acil iniş istiyor ...kule sebebini soruyor adam cevap vermiyor ...kule tekrar soruyor ..adam nedeninin söylemiyor ama bir de araç istiyor...uçak piste iniyor adam hazırdaki araçla acil tuvalete gidiyor ..meğer ishalmiş...''aciliyet çağrıları kime göre neye göre acil '' sorgulanacaktı sonu ne oldu bilmiyorum
Olay Türkiye'de geçiyordu ve Çanakkale'de askeri havaalanına inmişti.
Tutuklanmak bir yana bir de ikramda bulunulmuştu yanlış hatırlamıyorsam Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap