0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

G. I.

raymarine Otopilot tavsiye / oneri / yardim
« : Aralık 26, 2015, 09:05:20 »
Selamlar,
Konu basligi acmadan once icinde otopilot gecen hemen her konu basligina baktim ancak yasadigim soruna net bir cozum yada cevap bulamadigim icin konu basligi actim.
Yardim ve onerileriniz icin tesekkur ederim.

sorun:
-) Denizin carsaf kadar duz oldugu ruzgarin 0 oldugu havada bile durmaksizin zikzak ciziyor.
-) otopilotu devreye aldigimiz mandal surekli atiyor.(lastikle sıkıstırarak cozum urettim)

raymarin markali dumene monte edilen cember seklinde bir otopilot ve 2000 model. dumen dolabimiz palayi celik halat ile kontrol ediyor.

Not:
2000 model bavaria 36 orjinal otopilotu uzerinde gelen cihaz.tekne tonajina gore kucuk geldigini dusunmuyorum.

yapilanlar:

-) otopilot kalibrasyonu (yetkili servis tarafindan)
-) deniz sertlik ayari ( servis tarafindan)
-) dumene monte edilen kismin degistirilmesi ( hareket motoru ile birlikte)
-) dumen palasi ve halatlari yaglanmasi ( benim tarafimdan)
-) voltaj sorunu onleme adina 3 yeni aku devreye alindi.seyirde tum akim ceken uniteler kapali denendi.

ancak hava ve deniz sartlari ne olursa olsun zikzak cizmeden ilerlemiyor. enteresan olan nadirde olsa finike kas seyri boyunca sifir hata ile duz bir hat uzerinde seyir yaptigi anlarda oldu.hatta 15 mil boyunca hic zikzak cizmedi.

Soru:

-) motorun komurleri bu tip bir sorun yaratirmi?
-) zikzak cizme bu modellerde karsilasilan bir durum mudur?
-) halat ile calisan dumen dolabina yeni nesil hidrolik sistem uygulanirmi?

servisin notu:
bu zikzaklar baslarda buyuk sonrasinda gitgide kuculur. yenisinide alsaniz bu tip otopilotlar boyledir.

bu tip bir sorun yasayan yada cozum onerilerilerine yada alternatif cozumlere acigim.

ilginize tesekkur ederim.

*

H. A.

Ynt: raymarine Otopilot tavsiye / oneri / yardim
« Yanıtla #1 : Aralık 26, 2015, 09:47:31 »
Gokhan  korsanım , benim kayıktada aynı sorun var.Bir türlü başı tutmuyor oto pilot bir türlü sorunu çözülemedi.  raymarine  servisi Metin ile görüşmemde dümendeki köprüler değişmesi gerekiyor yanıtı aldım .Bu çözümü bende biliyorum .Fakat piyasada köprüleri bulmak mümkün olmadığını ifade etti..yeni model  oto pilot  takılmasını önerdi.Çözüm aramaya devam ...

*

M. E.

« Yanıtla #2 : Aralık 26, 2015, 10:18:54 »
Dümen milinde gevşeme var mı?
Yelken ile seyirde olmuyor mu?
« Son Düzenleme: Aralık 26, 2015, 10:19:37 Gönderen: Mehmet Erem »

*

A. Ç.

« Yanıtla #3 : Aralık 26, 2015, 10:26:24 »
Otopilotların bir miktar zigzag yapması normaldir. Rotadan çıkacaklar ki otopilot düzeltme  gereğini duysun. Yelkenli teknelerde bu biraz daha geniş açı ile oluyor. Yelken seyrinde aküyü fazla tüketmesin diye dümen düzeltmesini açı iyice artınca yapıyorlar. Daha hızlı olan motor yatlarda zigzag biraz daha az oluyor. sonuçta rotayı tutuyorsa otopilotta bir arıza yok demektir. Ayarları yapıldıktan sonra değişim olmadıysa çalışma koşullarını kabullenmekten başka çare yok.

*

H. D.

« Yanıtla #4 : Aralık 26, 2015, 10:39:12 »
Ziğzağ yapmanın sebebi olarak  otopilot bir dönüş komutu veriyor,kendi pusulasının yeni istikamete gelmesini bir süre bekliyor gelmiyorsa bir dönüş komutu daha veriyor,tekne bu esnada verilen komuta uygun acıya dönme işlemi yapıyor ama otopilot aceleci olduğu için tekne ona ayak uyduramıyor dönüş işlemi adına geri kalıyor ikinci komutuda alınca gerekenden fazla dönüş yapıyor,haydaa bu seferde diger yönde aynı işlemler devam ediyor böylece ziğzağ lar oluşuyor.
Bence oto pilotun komutunu verdikten sonra bekleme süresinin biraz daha uzun olması gerekir gibime geliyor.Bunun ayarı otopilot aletinin üstünde var mı? nereden yapılır? bilmiyorum ama konu -komut,geri besleme- ayarsızlığı gibi görünüyor.Bunlar benim fikrim illaki doğrudur diyede iddiam yoktur,amaç fikir cimnastiği yaparak doğruyu bulmak

*

H. E.

« Yanıtla #5 : Aralık 26, 2015, 11:28:56 »
Kalibrasyonu ve seyir ayarlarını siz yapın.
Otopilot pusula ünitesini etkileyen bir şey var mı bakın.
3- %90 kablo sorunudur. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #6 : Aralık 26, 2015, 11:51:23 »
Servisin yaptığı kalibrasyona rağmen otopilot tatmin edici düzgünlükte bir rota tutamıyorsa MErem'in de dediği gibi dümen sistemindeki boşluk sebep olabilir. Elle dümen tutarken bunu kolaylıkla anlarsınız zaten.

Bence servis manuellerini indirip, kalibrasyon ve hassasiyet ayarlarını öğrenip tüm ayarları resetleyip-silip baştan kendiniz kalibrasyon yapın.
"Heading Error Correction" denilen şeyi

İngilizce manuellerde biraz daha detaylı ve düzgün bilgi var, Türkçe manuel hem biraz daha kısıtlı hem de Türkçesi biraz "gugıl Türkçesi" gibi! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

(Türkçe manueller burada: Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
İngilizceleri de burada: Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap )

Mandalın atması ise mekanik bir problem..
Üzerinde bazı ayarlar var, yine manuelde nasıl yapılacağı anlatılıyor.
Eğer elle dümen tutarken bir gariplik-zorlanma-boşluk vb. yoksa sistemin düzgün çalışması gerekir.
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Denizci insan kendi kendininin servisi olmalı biraz.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #7 : Aralık 26, 2015, 12:16:36 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
3- %90 kablo sorunudur. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Aha! Baş servis de geldi! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

T. G.

« Yanıtla #8 : Aralık 26, 2015, 12:35:53 »
Dümen sistemindeki boşluklara dikkat etmeniz  gerekir
*

G. I.

« Yanıtla #9 : Aralık 26, 2015, 16:07:02 »
Dümen milinde gevşeme var mı?
Yelken ile seyirde olmuyor mu?

Dumen mili gayet sıkı.

Ancak halatların birisi diğerine göre biraz gevşek.Tıpkı alternatör kayışı kadar 1 cm gevşek.
*

E. E.

« Yanıtla #10 : Mayıs 05, 2018, 10:09:40 »
Merhabalar  otopilot hakkında benimde yardıma ihtiyacım var.1999 model benetau 361 aldım.elektronikleri var fakat otopilot motoru yok.yani otopilotum yokmuş.mekenik sistem öneriniz ne olur.teşekkürler
*

H. A.

« Yanıtla #11 : Mayıs 05, 2018, 14:36:36 »
Merhabalar  otopilot hakkında benimde yardıma ihtiyacım var.1999 model benetau 361 aldım.elektronikleri var fakat otopilot motoru yok.yani otopilotum yokmuş.mekenik sistem öneriniz ne olur.teşekkürler
Otopilot  ile ilgili bir elektronik var mı ?
Ekran,elektronik pusula ,smartbox denilen bir kutu yada hiçbiri yok komple  set ihtiyacınız mi var ?
Bende de benetteau 351 var yardimci olayım diye sordum